Rostislav Iščenko: Vězení SBU a minský proces – vše je připraveno na převrat

V pondělí bylo zveřejněno, že z tajných věznic Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) bylo propuštěno 13 vězňů. Předtímsi ministr zahraničních věcí SRN Frank-Walter Steinmeier náhle všiml, že Minské dohody nejsou dodržovány. Souběžně se Německo najednou začalo zabývat problémy civilní obrany a poprvé za posledních třicet let se tu snažili učit obyvatelstvo pravidlům přežití v mimořádné době. A v Rusku v rámci náhlé kontroly pohotovosti hned tří vojenských okresů, kryjících západní směr země, cvičili přechod průmyslu a správních struktur na vojenské podmínky. Za jiných okolností by se každá z těchto nezvyklých události stala samostatnou senzaci. Ale podívejme se na ně jako na celek.

 

Zapomněli na Minské dohody

Takže Steinmeier řekl, že Minské dohody nejsou dodržovány. Připomínám, že 4. - 5. září v Chang-čou, v rámci summitu vedoucích představitelů "Skupiny dvaceti" (G20), se má konat schůzka ve zmenšeném "normandském formátu", ve kterém prezidenti Ruska a Francie a také spolková kancléřka Německa mají diskutovat o osudu Ukrajiny. Bez účasti zástupců samotné Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Porošenko se stále snaží vrátit čas, dostat se k Vladimíru Putinovi, uprosit západní kolegy, aby se za něj postavili a nebyl tak z "normadské čtyřky" vyhnán, a ta se ve skutečnosti změnila na trojku. Nicméně skutečnost, že do "normandského formát" se snažilo protlačit Polsko (jako člen "Výmarského trojúhelníku"), svědčí o tom, že šance Porošenko prakticky nemá žádné. Jinak by se Poláci nesnažili nepřítomnou Ukrajinu nahradit.

Proto toto prohlášení Steinmeiera vypadá jako poselství Rusku a svědčí o tom, že Berlín se chystá zaujmout vyjednávací pozice. Německo bude bojovat za zachování minského procesu. Je to těžký a nevděčný úkol.

Za dva roky (bez čtyř měsíců), které uběhly od podpisu druhé Minské dohody, Kreml mnohokrát nevynechal možnost s potěšením obrátit pozornost francouzsko-německých "přátel a partnerů" na zle páchnoucí nemotorné manévry Kyjeva snažícího se nečíst to, co je napsáno, a vyžadujícího plnit to, o čem nikdo nic nedohodl. Po poslední provokaci na Krymu Moskva dala jasně najevo, že "Minsk" v podstatě už nepotřebuje.

Paříž a Berlín mohou, jak chtějí, spekulovat o možnosti postupného zrušení sankcí bezprostředně po splnění minských dohod, které by však z jakéhosi důvodu mělo zajistit Rusko. Ale Rusko o to už nějak nestojí. Protisankční lobby, které ještě v roce 2014 bylo poměrně silné, za dva roky své pozice výrazně opustilo. Navíc velké množství malých a středních podnikatelů, kteří se vrhli na náhradu výpadku dovozu, zejména v zemědělství, neskrývají naději na to, že sankce, protisankce a importní náhrady tu zůstanou navždy.

To znamená, že ve společnosti i v politickém prostoru se zformovalo silné lobby orientované na zpřísnění vyjednávací pozice.

No a konečně - pro nikoho není žádným tajemstvím, že existují pouze dvě pozice vůči západním sankcím, jejichž zrušení může být pro Rusko opravdu zajímavé - blokování přístupu na mezinárodní finanční trhy a k moderním technologiím - a to nemůže být zrušeno jen rozhodnutím EU. Do té doby, dokud budou existovat sankce USA, žádná evropská banka ani žádná seriózní firma si netroufne jít na rozsáhlou spolupráci s Ruskem, protože v tomto případě by se americké sankce automaticky vztáhly i na ně.

Fakticky EU nemá na ruskou politiku v ukrajinské krizi páku. Vše, co EU může nabídnout, v Rusku buď již existuje, nebo už to není třeba.

 

Osvobození jako gesto zoufalství

Další důležitou událostí se stalo osvobození třinácti vězňů z tajných věznic SBU. Takové rozhodnutí nemůže být přijato bez účasti Porošenka. Navíc toto rozhodnutí v ukrajinských podmínkách mohlo být provedeno jen s pomocí týchž západních "přátel a partnerů". Samotný Porošenko by na to neměl ani autoritu, ani odvahu.

Cíl je transparentní - je to přímý náznak Rusku: "Podívejte se, Porošenko udělal odvážný krok. Je třeba vyjít mu vstříc. Je třeba ho podpořit. Je třeba mu dát alespoň něco, aby se posílila jeho pozice uvnitř země."...a tak dále. Tuto píseň západní partneři v kontaktní skupině v Minsku zpívají již druhý rok.

Nicméně propuštění vězňů, to není jen politický krok. Je to také gesto zoufalství. Koneckonců tím, že byli propuštěni na svobodu, ukrajinské vedení de facto uznává, že tajné věznice SBU skutečně existují.

To znamená, že minimálně celá vertikála tajné služby, od operativních pracovníků provádějících nelegální zatýkání a dopravujících lidi do tajných věznic, přes personál těchto věznic až po vyšší manažery SBU, ti všichni nesou trestní odpovědnost. Konkrétně ze zločinů proti lidskosti, za něž stíhání není omezeno ani v čase, ani územně.

Navíc pokud se Porošenko vymluví na to, že osobně "nevěděl", že SBU ho "dezinformovala", pak se spoluviníky zločinu automaticky stávají i američtí "poradci" a tajemník ukrajinské SBU Alexandr Turčinov.

Je nepravděpodobné, že by všichni tito vlivní lidé souhlasili jen tak, bez odporu, s výměnou vládního křesla za lavici obžalovaných, a to jen proto, že se k smrti vylekaný Porošenko snaží napodobit způsob tureckého prezidenta Recepa Erdogana a zachránit se za zády Kremlu před svými vnitřními problémy. Přitom rozdíl mezi tureckým lídrem a ukrajinským uzurpátorem není jen v osobních kvalitách. Erdogan spoléhá na podporu značné části turecké společnosti. Zatímco Porošenka na Ukrajině nenávidí úplně všichni. Takže důvod k zašpinění se záchranou před zaslouženým osudem v tomto př&iacu te;padě Moskvě chybí. Porošenko není dokonce ani Janukovič, a Rostov není nafukovací.

Gesto zoufalství vyjádřené propuštěním třinácti vězňů z tajných věznic je tedy stejně málo efektivní, jako zaklínání Steinmeiera, vyzývajícího plnit dohody, které původně byly podepsány jen pro získání času.

 

Převrat a/nebo válka?

Minské dohody byly vnímány nikoli jako základ míru, ale jako příměří, během něhož je třeba se připravit na budoucí válku.

Pád Porošenka, jehož nevyhnutelnost je fakticky uznána na mezinárodní úrovni (nebyl by jinak politickou mrtvolou, nevyhnali by ho z "normandské čtyřky), nevyhnutelně nastartuje chaotickou občanskou válku nacistických gangů na zbytcích Ukrajiny kvůli možnosti prožít ještě alespoň jediný den okrádáním a vražděním krajanů, kteří nestihli utéci. Ale kráter ukrajinského chaosu hrozí nekontrolovaně vtáhnout do konfrontace i sousedy Kyjeva, z nichž každý má své vlastní zájmy na území, které ještě nedávno bývalou ukrajinským státem.

A to je taky jasné všem. A právě souběžně s tím se v Německu najednou začali zabývat problémy civilní obrany a poprvé za posledních třicet let chtějí cvičit obyvatelstvo na přežití v mimořádné době. A v Rusku v rámci náhlé kontroly pohotovosti hned tří vojenských okresů, kryjících západní směr, cvičili přechod průmyslu a správních struktur na válečné podmínky...

Taková cvičení neznamenají jen projet/proletět polovinu země a pak na cvičiště střílet. Testování mobilizační připravenosti civilních struktur stojí velmi mnoho peněz a odtrhuje od každodenních záležitostí miliony lidí. Bez zvláštní nutnosti se takové nákladné akce prostě nedělají.

Každopádně do října, na který je "naplánován" převrat v Kyjevě, mají sice ukrajinští politici a experti ještě celý měsíc, ale vše už je dávno hotové a všichni připraveni.

Zdroj: http://news-front.info/2016/08/29/uzniki-sbu-i-minskij-process-vse-gotovo-k-perevorotu-rostislav-ishhenko/
8 Komentářů k Rostislav Iščenko: Vězení SBU a minský proces – vše je připraveno na převrat

 1. max napsal:

  Pan autor.Je pravda,ze Jacenuk bol zavrazdeny?

  • admin napsal:

   autor je bohužel Rus, článek je překlad, takže autor zde neodpoví
   kdyby to byla pravda, už by se to vědělo

  • Pravda napsal:

   Neni. Potreboval zmizet, a tak si objednal rizsireni te famy sam.
   Aspon podle toho, co ctu od lidi na ruskych webech.

 2. ujsk napsal:

  Jako past to vypadá, že je vskutku kdeco připraveno na "něco".
  Je to zrádná past-poté následuje "odhalení spiklenců"-ČISTKY-a dál už to znáte.

 3. Definitiva napsal:

  Jecenjuk utiekol z postu premiéra, zišiel z očí, v nádeji, že si ľud na neho nespomenie a nebude teda lynčovaný.

  • Pravda napsal:

   Ve valce je ze vseho nejhorsi chaos. Kdyz nevite, kdo je pritel a kdo nepritel. Jestli ten, kdo se na vas usmiva a vy mu verite, vam nevrazi kudlu do zad. Kdo utoci na koho, odkud priletela bomba. Valka skryje uplne vse a nikdo neni za nic trestan.

  • Pravda napsal:

   Jacenuka nenavideli lide a nenavideli ho i jeho soukmenovci. Boje o koryta. Tak vcas zdrhnul. Smejd zidovsky...

 4. Robert napsal:

  Jen abyste se nedivili... Je až nepsaným pravidlem, že kdo sejde z očí, nesejde zcela z mysli. Pouze se zapomene na jeho horší stránky. Pak ale najednou je po létech vytažen jako spasitel...
  Až jednou Porošenko, který pro tu ukrofašistickou chamraď celou dobu jen hloupě žvatlal a přešlapoval na místě, bude odstraněn, kdo ho nahradí???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!