Proti TTIP a CETA v Německu protestovaly desetitisíce lidí

83930394-1-600x395

Berlín

Tuto sobotu v celém Německu vyšly do ulic desítky tisíc lidí, aby demonstrovaly proti smlouvě TTIP a CETA. V většina účastníků této demonstrace byla v Berlíně. Desítky tisíc lidí po celé zemi daly najevo svou nespokojenost s plánovanou obchodní dohodou TTIP a CETA, a vyšli do ulic. Při demonstracích v sedmi velkých městech volali po ukončení probíhajících jednání se Spojenými státy, a dál neprosazovat již dokončenou dohodu s Kanadou. ,,Spolková vláda musí konečně zatáhnout záchrannou brzdu a respektovat nesouhlas občanů vůči CETA a TTIP“. To požadovala aliance odborů, ekologických organizací a církevních skupin. Nadcházející pondělí chce strana SPD na kongresu jednat a hlasovat o smlouvě CETA.

Agentura DPA sdělila:

Na transparentech a plakátech se dalo číst: ,,Nechceme váš jed – férový obchod pro všechny“, ,,zlomte moc koncernů“ nebo jednoduše ,,zastavte TTIP“. Jeden demonstrant převlečený za slepici volal: ,,Chlorované slepice, ne děkuji!“ Dokonce i spolkový ministr Sigmar Gabriel (SPD), který smlouvu TTIP s USA považuje za zkrachovalou, byl kritizován za obhajování smlouvy s Kanadou. ,,Gabriel je darebák a nás občany oklamal“ (pozn. Je to přibližný význam hesla), to si jeden občan v Hamburku napsal na svůj transparent.

S. Gabriel ještě jednou varoval před ztroskotáním smlouvy CETA. ,,Chceme, aby globalizace konečně sloužila lidem a ne jen několika málo jedincům v průmyslu“, jak se vyjádřil se pro noviny Bild. ,,Pokud CETA zkrachuje, potom pokus utvářet globalizaci tímto způsobem na celá desetiletí selhal. Nás Evropany nikdo nebude brát vážně“. Standardy pro obchodní dohody pak prosadí Čína a Spojené státy, řekl Gabriel.

(poznámka: V Německu jsou noviny Bild považované za lživý tisk-lügenpresse a odmítají ho číst a objednávat nejen občané, ale i obchodníci: https://www.contra-magazin.com/2015/03/schluss-mit-hetze-die-bild-fliegt-aus-immer-mehr-verkaufsregalen/)

Během protestů se v  Kolíně nad Rýnem z mostu slanilo šest aktivistů z ekologické organizace Greenpeace a nad Rýnem rozvinuli transparent velký 150 metrů čtverečních. Demonstrací se také účastnilo hodně zemědělců se svými traktory. ,,TTIP a GMO ven ze statku!“ stálo na plakátu.

Předtím komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová zamýšlené obchodní dohody s USA a Kanadou vehementně bránila. V diskusi existuje ,,spousta nedorozumění, hororových příběhů a lží“, řekla novinám Bild. Mnoho odpůrců TTIP s pravdou a fakty nezachází docela přesně.

,,Naše demokracie se samozřejmě neoslabí, jak si někteří zřejmě myslí,“ kontrovala komisařka EU. Některé skupiny by byly proti jakékoliv obchodní dohodě“, i kdyby to pro všechny znamenalo pivo zdarma.“

Malmströmová apelovala na vlády zemí EU, aby TTIP více podporovaly. ,,Oni nás požádali o to, abychom s Amerikou vyjednávali. Nyní musí lidem vysvětlit, proč to bude dobrý obchod,“ řekla tato Švédka. Zastánci dohody o volném obchodu doufají, že povzbudí hospodářský růst a vytváření nových pracovních míst.

Evropská komise však očekává rychlé uzavření jednání. ,,Myslím, že bude obtížné uzavřít jednání do konce Obamovy administrativy 19. ledna,“ řekla Malmströmová. Dosud nebyla uzavřená žádná z 30 kapitol dohody TTIP.

Také generální tajemnice SPD Katarina Barley kritizovala pokračující odpor vůči dohodě o volném obchodu s Kanadou. ,,Část veřejnosti již před delší deklarovala, že CETA odmítne. Je to obtížné, protože to nekopíruje pozitivní vývoj během posledních měsíců“, řekla Barley novinám ze skupiny Funke Mediengruppe.

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel nedávno prohlásil, že dohoda TTIP selhala. Vicekancléř a předseda SPD se naopak zasazuje o dohodu CETA.

Po Gabrielově krátké návštěvě ve čtvrtek u kanadské premiéra Justina Trudeaua, spolkové ministerstvo hospodářství sdělilo, že Kanada je ohledně CETA připravená na právně-závazná objasnění dohody s EU. V pondělí o tom na malé konferenci ve Wolfsburgu chce SPD hlasovat o tom, zda s dohodou budou souhlasit.

Ve spolkovém sněmu je proti CETA také levicová strana Die Linke a zelení. Předseda strany Linke Klaus Ernst, Sigmunda Gabriela obvinil, že předvádí jen ,,velkou iluzorní show“. Jeho jediným cílem bylo na kongresu SPD dostat pro tuto obchodní dohodu zelenou. ,,Předpokládá se, že Gabrielovy soudruzi se kvůli tomu nenechají proklít“. Šéfka strany zelených Peter Simone vyzvala Gabriela, soudruhům ze strany neházel do očí písek. ,,Kompromisy slepené v Montrealu nemohou pokrýt obrovská rizika smlouvy CETA.“

Údaje o počtu účastníků se v některých městech lišily. Organizátoři dohromady napočítali asi 320 000 lidí na demonstracích v Berlíně, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Frankfurtu, Stuttgartu, Mnichově a Lipsku. Policie uvedla, že ve většině měst bylo účastníků mnohem méně.

Organizátoři v Berlíně napočítali 70 000 účastníků v Hamburku 65 000, 55 000 v Kolíně nad Rýnem, ve Frankfurtu 50 000, 40 000 ve Stuttgartu, v Mnichově 25 000 u účastníků v Lipsku 15 000.

V Berlíně nakonec policie hovořila o účasti 70 000 lidí. V Hamburku úředníci spočítali pouze 30 000 účastníků, v Kolíně nad Rýnem to 40 000. Ve Frankfurtu nad Mohanem ke konci dne policie oznámila 25 000 účastníků v Mnichově to bylo 23 000 a ve Stuttgartu podle policie přišlo 20 000 lidí. Policie v Lipsku žádné číslo nesdělila. ,,Máme mnoho zkušeností a nemáme žádný důvod k manipulaci s počty účastníků nahoru nebo dolů“, řekl DPA mluvčí policie v Hamburku.

Agentura DPA v sobotu ráno ohlásila, že organizátoři akce očekávají 250 000 účastníků. Účast lidí však jejich očekávání předčila. Televize ARD na svých internetových stránkách tvrdila, že toto číslo nesplnilo očekávání, aniž by vydala nějaké spolehlivé srovnání.

Stuttgart

Stuttgart

Mnichov

Mnichov

Hamburg

Hamburg

Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem

83932927-600x366

Frankfurt

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/09/17/zehntausende-protestieren-gegen-ttip-und-ceta/
4 Komentářů k Proti TTIP a CETA v Německu protestovaly desetitisíce lidí

  1. Jarek* napsal:

    Ti si tam mohou blábolit, co chtějí. Německo je firma sro registrovaná v Londýně. Ti blbečci jsou jen zaměstnanci firmy. Již nyní se tam hojně lifruje nová voličská základna, kterou ti blbečci budou živit. Samozřejmě, my to rovněž odskáčeme.

  2. Pavel napsal:

    Jaky blbecky myslys?

  3. Andy napsal:

    Protesty, petice, prohry ve volbách jak na běžícím páse. Nic z toho Mutti Merkel nezajímá. Je jasné, že je totálně ovládána a mám z toho takový pocit, že ani z nějakých voleb v příštím roce nemá obavy. Jako by věděla, že do roka bude mít Evropa úplně jiné starosti a nějaké volby vůbec nebudou na pořadu dne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!