Rozhovor V. Putina pro francouzskou TV

eiyAKZT9dndADWPAVACmWcV3XxZCjqWV

V rozhovoru pro francozskou televizi TF1 z 11. října ve městě Kovrov ve Vladimirské oblasti odpovídá prezident Ruské federace na otázky o důvodech jeho zrušené návštěvy Francie, o situaci v syrské válce, nutnosti humanitární podpory Aleppa a problematické spolupráci s Američany při boji proti teroristickým skupinám.

V. Putin: Kde jste se tu vzali? Tohle je malé provinční městečko. Nyní ať se přijede v Rusku do kterékoli vesnice, jsou tam Francouzi. Ale to je velmi dobře, nás to těší.

M. Scott (jak bylo přeloženo): Pane prezidente, mohl byste nám objasnit, proč nepojedete do Paříže?

V. Putin: To je jednoduché. Předpokládalo se, že v Paříži slavnostně otevřeme nově postavené ruské nábožensko-kulturní centrum. Ale zdá se, že to není ten nejvhodnější moment pro oficiální událost tohoto druhu s ohledem na naše, mírně řečeno "nepochopení" toho, co se děje v Sýrii a především okolo Aleppa. Ale mimochodem - i co se týče tohoto tématu jsme vždy otevření k jakýmkoli konzultacím a dialogu.

M. Scott: A právě to chtěli i Francouzi - využít tuto možnost k posouzení situace v Sýrii, ale vy jste z téže příčiny tuto návštěvu odmítl.

V. Putin: Víte, my jsme ji neodmítli, nám prostě řekli, že hlavní příčina, důvod mé cesty do Paříže - a zejména otevření toho kulturně-náboženského centra - jsou nyní nevhodné. Ale pokud je hlavní důvod mé cesty do Paříže nevhodný, pak si jistě najdeme jinou příležitost setkat se a pohovořit o Sýrii jindy. Nemáme žádná omezení v této otázce, jsme k dialogu otevření. Prostě nám dali na vědomí, že nyní není ta nejvhodnější doba na podobnou akci, toť vše. My jsme nebyli ti, kdo to odmítli.

M. Scott: Mnozí západní představitelé, včetně Kerryho, Ayraulta, dokonce i François Hollande použili ostrou rétoriku na adresu Ruska z důvodu bombardování Aleppa, jehož cílem se stávají i civilní objekty jako například nemocnice. Někteří to dokonce zmiňují v takových termínech jako "válečné zločiny". Co na to odpovíte?

V. Putin. Řekl bych na to, že to je politická rétorika, která nemá větší význam a nebere ohled na reálie této země. A já vám teď řeknu proč. Jsem hluboce přesvědčen, že za situaci, která nastala v regionu jako celku a v Sýrii obzvlášť, nesou odpovědnost především naši západní partneři a v první řadě samozřejmě USA a jejich spojenci, zajisté včetně vedoucích evropských států.

Připomeňme si jak nadšeně všichni podporovali "arabské jaro". No a co nyní, kde je ten optimismus? Připomeňme si, čím byly Líbye nebo Irák do té doby, než jejich státy nebo státní struktury byly rozvráceny silami různých západních partnerů.

I když to třeba nebyly příkladné demokracie v současném chápání. Bylo však možné a asi i nutné ovlivňovat změny struktury obyvatelstva, struktury státu, struktury moci, samotné povahy moci. Ale rozhodně tam nebyly žádné příznaky terorismu. Z těchto území nepřicházela hrozba ani pro Paříž, ani pro Azurové pobřeží Francie, ani pro Belgii, ani pro Rusko, ani pro Spojené státy.

Nyní to však zdroje teroristické hrozby jsou. Náš cíl spočívá v tom, aby něco takového nebylo dopuštěno i na území Sýrie.

Tuším vaši otázku týkající se běženců. Chtěl jste se na to zeptat? Pokud ne, stejně odpovím. Vzpomeňme si, že problém běženců vznikl dlouho před tím, jak Rusko začalo realizovat své úsilí o uklidnění a stabilizaci situace v Sýrii. Masový odchod lidí z těchto obrovských území Blízkého východu a také z Afriky a z Afghánistánu začal dlouho před naším aktivním vstupem do Sýrie.

Jakákoli obvinění Ruska z toho, že údajně zavinilo problém běženců, jsou absolutně nepodložená. Naším cílem je naopak to, aby byly vytvořeny podmínky k návratu těchto lidí k rodným krbům.

A nyní k humanitární situaci vzniklé kolem Aleppa. Cožpak jsme zapomněli, jak americké letectvo bombardovalo v Afghánistánu nemocnici, kde zahynuli také (pracovníci organizace) Lékaři bez hranic? Celé svatby po stovkách lidí likvidovali v Afghánistánu. A nyní v Jemenu, co se tam stalo: jedním úderem na pohřební obřad bylo zabito 170 lidí a dalších 500 zraněno.

V kterémkoli místě, kde probíhají boje, bohužel hynou a strádají naprosto neviní lidé. Ale my nemůžeme dovolit teroristům schovávat se za ně jako za živým štítem a nemůžeme dovolit vydírat celý svět, když někoho zajmou, zabijí, odříznou hlavu.

Pokud chceme dovést svůj boj s terorismem do konce, je nutné s nimi bojovat, ne s nimi jednat, neuhýbat a neustupovat zpět.

M. Scott: Pane prezidente, problém je v tom, že Francouzi nechápou, proč bombardujete ty, koho nazýváte teroristy. Vždyť nás napadl ISIL, ale isilovci v Aleppu nejsou. Zejména tohle Francouzi nechápou.

V. Putin: To vám vysvětlím. V Aleppu situaci kontroluje jiná teroristická organizace - Džabchat-an-Nusra, která se vždy prohlašovala za křídlo Al-Kajdy a je na seznamu teroristických organizací OSN.

Co nás stále trápí a zároveň překvapuje, je to, že naši partneři, včetně amerických, po celou dobu se nějak snaží dostat ji za rámec těchto teroristických organizací. A já vám řeknu proč. Zdá se mi, že naši partneři stále znova a znova našlapují na tytéž hrábě. Chtějí používat bojový potenciál těchto teroristických organizací a radikálů k dosažení svých politických cílů, v tomto případě k boji s prezidentem Assadem a jeho vládou, a přitom nechápou, že se jim nikdy nepodaří postavit ty (bojovníky) "do pozoru" a donutit je žít podle civilizovaných pravidel, pokud jednou zvítězí.

Nejednou jsme se dohodli s Američany, že oddělí Džabchat-en-Nusru a takové jako Džabchat-an-Nusra, organizace takzvané zdravé části opozice i v Aleppu. Oni s námi souhlasili, že je to třeba udělat. A nejen to, domlouvali jsme se i na určitých termínech, ale nic nebylo po celé měsíce splněno.

Zrovna nedávno jsme se dohodli na tom, že vyhlásíme příměří - den D, jak říkají naši američtí přátelé. Trval jsem na tom, aby nejprve řešili úkol oddělení Džabchat-an-Nusry a dalších teroristů od zdravé části opozice a teprve potom ať vyhlásí příměří.

Ale Američané trvali na tom, že nejprve je třeba vyhlásit příměří a teprve potom že oddělí teroristy od neteroristů. Nakonec jsme jim v tom ustoupili, souhlasili s tím a 12. září byl vyhlášen den klidu, zastavení bojů. A 16. září americké letectvo bombardovala syrskou armádu. Zahynulo 80 lidí.

V tutéž dobu, ihned po bombardování ISIL - zde už to byl ISIL - přešel v tomto úseku do útoku. Naši američtí kolegové nám pak řekli, že to byl chybný úder. Pravda však je, že v důsledku této chyby zahynulo 80 lidí. To zaprvé. A zadruhé: asi také jen "náhodou" přešel ISIL hned po těchto úderech do útoku.

V tutéž dobu na nižší úrovni, na operativní, jeden z amerických vojáků přímo řekl, že tento úder připravovali několik dní. Jak se mohli zmýlit, když to připravovali několik dní?

Tak byly naše dohody o příměří zmařeny. Kdo je zmařil? My snad? Ne.

M. Scott: Už se začíná hovořit o návratu studené války, ale existuje minimálně jeden Američan, kterému se líbíte - je to Donald Trump. Jaký je váš vztah k němu, líbí se vám?

V. Putin: Poslyšte, nám se líbí všichni. Amerika je skvělá země, Američané – velmi zajímavý, sympatický, talentovaný národ. Je to velký národ, velká země.

Koho zvolí, s tím budeme pracovat. Ale samozřejmě je snazší spolupracovat s těmi, kdo chtějí pracovat s námi. Pokud Trump říká "chci pracovat s Ruskem", pak to můžeme jedině uvítat. Jen je třeba, aby ta práce byla oboustranně poctivá.

Ale vraťme se k Aleppu, hovořím o nezbytnosti uskutečnění humanitárních konvojů. Všichni nás ujišťují, že je to nutné udělat. Ale nás není třeba ujišťovat, i my si to myslíme, myslíme si, že je nutné organizovat humanitární konvoj. Ale jak to udělat? Je tam jen jedna silnice, po které mohou jezdit konvoje: z jedné strany tam stojí bojovníci a z druhé - jednotky syrské armády. Víme o provokaci, o úderu na jednu z těch kolon a nám je přesně známo, že to udělala jedna z teroristických skupin.

Říkáme: pojďte, odvedeme bojovníky z jedné strany a syrskou armádu z druhé, uvolníme tu silnici, umožníme bezpečný průjezd po této cestě pro humanitární konvoje.

Všichni s námi souhlasí, ba co víc, píší to i do určitých dokumentů, ale potom se nic neděje, nikdo ze strany našich partnerů nic nedělá. Buď ony bojovníky odvést nechtějí, nebo to udělat nemohou - já nevím.

A teď přijde exotická nabídka. Překvapím vás i vaše diváky. Navrhli nám totiž, aby naše vzdušné síly, vojáci ruské armády, se na tuto silnici postavili a zajistili její bezpečnost. A naši vojáci, lidé odvážní a rozhodní, ke mně přišli a řekli: ano, dobře, jsme připraveni.

Řekl jsem jim: ne, uděláme to jedině spolu s Američany, navrhněte jim to. Navrhli, a oni to okamžitě odmítli. Postavit se tam nechtějí a odvést bojové jednotky těch opozičních, teroristických taky nechtějí. Tak co s tím máme dělat?

Potřebujeme prostě zvýšit úroveň důvěry jeden k druhému a chápat, že tyto hrozby jsou obecné, a jedině budeme-li pracovat společně, můžeme je eliminovat.

S francouzskými speciálními službami máme velmi dobré vztahy. Skutečně pracují jakoby na jedné vlně - naši specialisté na boj s terorismem, francouzští i z některých dalších evropských zemí. Ale tak tomu není vždy.

Když například pošleme našim americkým partnerům nějakou informaci, často není žádná reakce. Před časem jsem poslali informaci o bratrech Carnajevových. První list jsme poslali - nic, druhý list jsme poslali - přišla odpověď: to není vaše věc, jsou to už občané USA, sami se s tím vypořádáme.

A výsledek? Teroristický útok v USA. Není to snad příklad toho, že ignorováním spolupráce v této velmi citlivé sféře dochází ke zbytečným ztrátám?

Je třeba se nezabývat politickou rétorikou, ale hledat východ ze situace, jaká nastala v Sýrii. Jak z toho ven? Možnost je jen jedna: je nutné přesvědčit všechny strany zúčastněné v tomto konfliktu jít cestou politického urovnání.

My jsme se dohodli s prezidentem Assadem. Souhlasil s přijetím nové ústavy a na jejím základě provést volby. Ale nějak se nedaří o tom přesvědčit kohokoli dalšího.

Pokud obyvatelé nebudou za prezidenta Assada hlasovat, znamená to, že dojde k výměně demokratickým způsobem, ne pomocí ozbrojeného vměšování z vnějšku, ale pod přísnou mezinárodní kontrolou, kontrolou OSN. Nechápu, koho to může neuspokojovat, je to přece demokratický způsob řešení otázky moci.

Ale my neztrácíme optimismus a doufáme, že se nám podaří ujistit všechny naše kolegy a partnery o tom, že jen toto je jediný způsob řešení problému.

Zdroj: http://kremlin.ru/events/president/news/53081
17 Komentářů k Rozhovor V. Putina pro francouzskou TV

 1. landa napsal:

  Mali

  V roce 2012 Francouzi učinili vpád do Mali s pomocí teroristů, které využívali i v Libyi. Bombardovací kampaň pomohla Francii, slovy francouzského ministra zahraničí, „znovu dobýt“ Mali. Země je nyní úplně zničená, rozdělená, ale poskytuje velký prostor pro podnikání Francouzů a Američanů v oblasti těžby přírodních zdrojů.

  Středoafrická republika

  O rok později Francie obsadila Středoafrickou republiku, a to společně s takfiristickým teroristickým hnutím Seleka, financovaným Saudy. Teroristé z hnutí Seleka hodně uřezávají hlavy, ale přesto měli své mluvčí ve francouzských médiích s bezvadnou francouzštinou. Předchozí, Francií dosazený diktátor Středoafrické republiky François Bozizé, kterého bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy charakterizoval jako „autistického blázna z Bangui“, podepsal významné dohody o ropě s Pekingem. Manipulátoři tohoto diktátora v Paříži byli pobouřeni.

  Kamerun

  Francouzi koordinovali teroristy z Boko Haram (tj. salafistická islamistická teroristická povstalecká skupina, pozn. překl.) proti nekompromisnímu a nepřátelskému režimu prezidenta Kamerunu Paula Biya. V lednu 2015 zatkli podle televizního kanálu Afrique Media kamerunští vojáci francouzské speciální jednotky, bojující po boku takfiristického teroristického hnutí, a diskrétně je repatriovali do Francie na příkaz Elysejského paláce.

  Francie využila operaci Středoafrické republiky za tím účelem, aby jim poskytla posily pro destabilizaci Kamerunu. Kamerunský prezident Paul Biya vyzval Čínu, aby mu poskytla vojenskou podporu v boji proti terorismu. Prominentní bezpečnostní poradce Kamerunu řekl pro Afrique Media, že francouzští teroristé, přicházející z hlavního města Středoafrické republiky Bangui do hlavního města Čadu N’djamena, byli zaskočeni zásahem čínských speciálních sil se sídlem v Alžírsku. Neexistuje žádný způsob, jak potvrdit, zda je tato informace pravdivá. Ale jestliže je informace správná, naznačuje, že si Čína může více protahovat své svaly v Africe a drsně zakročovat proti terorismu - proti francouzskému terorismu! Přítomnost čínské vojenské základny v bývalé francouzské kolonii Džibuti také Paříž nepotěšila.

  Kongo a jeho hlavní město Brazzaville

  Číňané také způsobují hodně problémů v bývalé francouzské kolonii v rovníkové Africe. Francie se pokusila před několika měsíci o převrat proti jejich bývalé nastrčené loutce, kterým je Denis Sassou-Nguesso (tj. prezident Konžské republiky). Sassou-Nguesso se v posledních letech stále více obrací na Čínu, a to k zlosti Paříže a Washingtonu.

  Francouzský zmocněnec generál Mokoko nyní strádá v Brazzavillském vězení za velezradu. Do tisku uniklo video s generálem, kde je generál odhalen, jak osnovuje spiknutí s DGSE (francouzské tajné služby), při němž by byl svržen režim Sassou- Nguessa, a to ve prospěch francouzských zájmů. Přislíbil, že bude loajální vůči Francii, a z toho důvodu informační servis Impéria vykreslil generála Alcibiadiana velmi lichotivě. Sdělili nám, že v současné době čte tlusté knihy o Napoleonovi, a zároveň si vychutnává klasiku francouzské literatury. Ach, ta francouzská imperiální nostalgie a její erudovaní afričtí přívrženci!

  Burundi

  Burundi, jedna z nejprogresivnějších zemí s nejpopulárnějším africkým prezidentem Pierrem Nkurunzizou, se již od roku 2010 brání dezinformacím francouzských médií, ale Paříž a Belgie (Burundi je bývalou belgickou kolonií), vedou od dubna 2015 proti této zemi tajnou válku.

  Nkurunzizův ambiciózní program, týkající se vývoje a náklonnosti k investiční politice BRICS, není v zájmu Evropské unie. Evropská unie se pod falešnými záminkami ústavních otázek snaží vytlačit Nkurunzizu společně se skupinami poblázněné, násilnické mládeže, nazývané „mírumilovní demonstranti“. Spojené státy jsou také silně zapojeny do této neokoloniální války, a to prostřednictvím všudypřítomného nepřítele všech věcí, týkajících se Afriky, a tím je americká velvyslankyně při OSN Samantha Power. Pro čtenáře, neobeznámené se Samathou Power, jen zmíním, že je to žena, která přejela sedmiletého chlapce a nezastavila! Samantha má opravdu Afriku v srdci!

  Organizace spojených národů vydala pod vedením Samanthy Power lživou zprávu, že vláda státu Burundi plánuje genocidu proti Tutsiům, kteří tvoří menšinu v zemi. Tisíce Tutsiů a Hutuů protestovalo proti této odporné lži OSN.

  Ale Burundi má silný vojenský aparát a síť tajných služeb. Podařilo se jim odolávat více než rok a vypadá to, že budou dobře vzdorovat i nadále.

  Demokratická republika Kongo

  Naopak v Demokratické republice Kongo je to zase problém.
  Od formální a symbolické nezávislosti na Belgii v roce 1960 je tato země neokolonií západních zájmů a je udržována v permanentním válečném stavu a v chudobě. Kongo je nejbohatším národem na světě. Ale jeho lidé jsou chudí. Tento protiklad se nazývá kapitalismus. Od roku 1961, kdy agenti CIA a belgických tajných služeb zavraždili prvního premiéra této země Patrice Lumumbu, se prokázalo, že loutkoví představitelé jsou zcela nedůvěryhodní.

  Sese Seko Mobutu řídil po několik desetiletí tuto zemi jménem atlantických neokolonialistů. Mobutu byl „náš člověk v Kongu“, až do doby, kdy začal nesouhlasit s Belgií, Paříži a Washingtonem, spoléhaje na rostoucí souhlas národní buržoazie s legitimitou. Washington neztrácel čas a odeslal speciální jednotky do Rwandy, aby pomohly nově zvolenému Paulovi Kagamemu, provádějícímu genocidu, navýšit invazní síly v Demokratické republice Kongo v roce 1996. Rwandě pomáhaly ugandské síly diktátora Yoweri Museveniho a revoluční síly prezidenta Demokratické republiky Kongo, kterým byl Laurent-Désiré Kabila. Mobutu ustoupil stranou. Počet obětí válek, vyvolaných USA, se odhaduje na 5 až 6 milionů. Ale mnozí říkají, že toto číslo je mnohem vyšší.

  Avšak jakmile se Kabila chopil moci, obrátil se rychle proti svým americkým podporovatelům, přerušil vztahy s Kagamem a Musevenim a prohlásil, že dává přednost čínským investicím. „Bohové impéria“ tím nebyli potěšeni a Kabilu nechali okamžitě zavraždit. Zemi nyní sužovalo predátorství Kagameho milice, podporované USA, která masově vraždila v provincii Kivu, bohaté na minerály, se silnou podporou západního imperialismu.

  Od doby, kdy v roce 2001 převzal moc Joseph Kabila, se podařilo dosáhnout vysokého stupně stability. Kabila zbavil velkou část země terorismu. Konžská národní buržoazie chtěla dosáhnout pokroku a zároveň ukončit kasínový kapitalismus kořistníků, podporovaných Západem, jakým byl Kagame. Prezident Kabila v roce 2011 spustil tautologicky znějící slogan „revoluce modernosti“. Transformoval zemi, což je mu připisováno k dobru, nechal postavit nové, větší přehrady a elektrárny, silnice, bytové projekty a nechal vybudovat dopravní systém. Má podporu lidových sil, jako je Konžská komunistická strana, která chce oživit ducha prvního premiéra (P. Lumumby) a Pierrea Muleleho. Opravdu není dobré, že tak silný vůdce, jakým Kabila je, odejde z úřadu nejpozději příští rok. Konžská demokratická republika by měla zvážit změnu ústavy, aby zrušila limity pro funkční období. Tyto limity a pluralitní demokracie jsou zástěrkou pro neokoloniální zájmy. To, co země potřebuje, je jednota a silné nacionalistické vedení.

  Židovská moc má hodně co do činění s aktuálním nepokojem. Izraelci dominují diamantového průmyslu v zemi a nyní mají loutku, která dokonce tvrdí, že je Žid. Jmenuje se Moise Katumbi a slibuje, že, slovy Benjamina Netanjahua, „otevře Afriku Izraeli“. Ve skutečnosti byl Izrael vystavěn na zlatě, získaném prací otroků v Kongu. Ale konžský holocaust je nezajímá, protože nejsou Židé.

  Katumbi, který je multimilionář, je jednoznačnou volbou Impéria pro nadcházející volby. Problém je v tom, že se volební orgány rozhodly odložit volby na červenec 2017. Toto rozhodnutí je moudré, protože dosud nebyli registrováni všichni voliči. Samozvaná „mezinárodní komunita“ je z toho nešťastná, protože chce Kabilu odstranit z cesty. Kabila se obklopil nacionalistickými politiky, kteří chtějí uniknout ze spárů západního neokoloniálního sevření. Čína má v této zemi obrovské infrastrukturní projekty. Ve skutečnosti je Demokratická republika Kongo nejambicióznějším africkým projektem čínského imperialismu. Čínský státní monopolní kapitalismus buduje infrastrukturu, platí více za přírodní zdroje a ani omylem by nevydal urážlivé, neokoloniální výroky, jako nedávné prohlášení prezidenta Hollanda, v němž odsoudil hlavní město Kinshasu. Kabilův „režim“ reagoval na Hollandova slova zpříma a sebejistě francouzskému prezidentovi na tiskové konferenci připomněl, že Demokratická republika Kongo není francouzským územím.

  Západní imperiální tisk podráží sám sebe v rámci své věrné mise dezinformovat evropského čtenáře. Článek v Le Monde uvádí, že demonstranti v Kinshase, vyzývající prezidenta, aby „odstoupil“, mají v rukou kameny. Připouští, že demonstranti již zlynčovali policisty, násilně zaútočili na civilisty a zničili veřejné budovy. Také připouští, že si policie udržovala od výtržníků odstup. Přesto se ve stejném článku dočteme, že Sorosem financovaná organizace Human Rights Watch odsuzuje policii za brutální zákrok proti pokojným demonstrantům! Lze si jen představit, co by se asi stalo, kdyby chtěl někdo v Paříži demonstrovat bez povolení, a byl přitom ozbrojený, zlynčoval by policii a zapaloval vládní budovy!

  Gabon

  Ve francouzské neokolonii Gabon, bohaté na ropu, přerostly prezidentské volby v červenci v násilnou akci poté, co Jean Ping, kandidát podporovaný Francií, prohrál s úřadujícím prezidentem, kterým byl Ali Bongo. Jean Ping vyzval starého kolonizátora, aby zasáhl. Francouzští odborníci na Afriku, jako je Antoine Glaser říkají přesně totéž, co řekli před francouzským útokem na Pobřeží slonoviny v roce 2011, konkrétně to, že Francie tam nemá žádné skutečné zájmy. Není to pravda. Francie má v bývalé kolonii vojenskou základnu a těží z liberální ekonomiky již několik desetiletí prostřednictvím dosazení zkorumpovaných diktátorů. Ali Bongo převzal moc během vojenského převratu v roce 2009 s pomocí Francouzů. Měl sloužit francouzské elitě. Místo toho Bongo zradil své pány. Dal lukrativní zakázky na těžbu ropy Číně a zajistil si podporu Číny pro rozvoj zemědělského průmyslu v zemi. A nejen to, stát Gabon v současné době usiluje o částku 805 milionů dolarů od francouzského ropného gigantu Total, která nebyla zaplacená na daních. Paříž říká, že Bongo musí padnout! Existují náznaky, že by se Ali Bongo mohl od svého otce lišit. Zavázal se, že odevzdá dědictví po otci státu. Neměli bychom si však dělat žádné iluze o Bongově shovívavosti. Ale je jasné, že nyní stojí spíše na straně afrických kapitalistických zájmů, než imperiálních. Jean Ping je bývalý manžel Pascaline Bongo, členky správní rady společnosti Total. Ping má osobní zájem na podvodných praktikách Totalu. Total i „mezinárodní společenství“ Bonga nenávidí.

  „Revoluční“ tahanice o Afriku

  Západní imperialismus dostává z Afriky amok. Nevládní organizace, které se specializují na manipulaci s mládežnickou vzpurností, drží mladé lidi z tohoto kontinentu jako rukojmí. Tyto organizace využívají trockistickou propagandu, která byla dovedena k dokonalosti během Arabského jara. Západní imperiální elita říká, že chtějí šířit arabská jara po celé Africe. Dělají dobrou práci. Francois Hollande řekl nedávno na půdě OSN, že „Francie má velkou představu o světě“. Francouzská mládeži, máte vůbec představu, co vaši otcové způsobují cizím zemím? Opravdu věříte všemu, co vám říkají o těchto zemích, když je ve skutečnosti vykořisťují a ovládají? Jak můžete poslouchat Matthieu Pigasse, majitele deníku Le Monde a ředitele Lezard Bank, když vám říká, že chce vidět, aby se Arabské jaro rozšířilo po celé Africe, a přitom nechápat, co tím míní, nerozumět tomu, co představuje informační služba, kterou vlastní, když používá termíny jako „mezinárodní společenství“ a „občanská společnost“? Francouzská mládeži, ta svině chce revoluci. Dejte mu ji!

  Africká mládeži, vykopněte už všechny nevládní organizace a oživte ducha Sankary, Patrice Lumumby a Pierra Muleleho! Vychovávejte svoji mládež tak, aby rozpoznala válečné lsti imperialismu!

  Francie, překypující dluhy a utápějící se v blátě své vlastní imperiální arogance, se pustila do posledního zběsilého znásilňování na tmavém kontinentu - je to součást „velké představy o světě“, kterou Francie má. Dne 11. září 1991, po rozpadu SSSR, prezident George Bush řekl americkému Kongresu, že Nový světový řád se blíží a má „velkou představu“. Milióny hnijících mrtvol z francouzských a amerických imperiálních válek na Pobřeží slonoviny, v Libyi, Sýrii, Iráku, Kamerunu, Gabonu, Burundi, ve Středoafrické republice, Rwandě, Demokratické republice Kongo - seznam je daleko větší – podávají svědectví o tom, jak negativní význam má „velká představa /západního imperialismu/ o světě“.

  Článek vyšel 25.září 2016 na webu ahtribune.com, jeho autorem je Gearóid Ó Colmáin. Pro WertyzReport přeložila Jana Schönová. Titulní fotografie převzata z původního článku.
  Vystavil Václav Dvořák v 17:35:00

  • Jaris napsal:

   Vyborny komentar, z cehoz je jasne, ze frantici nejsou zadni nevinni a jsou to krvelacni agresori. Tak at se nedivi! Proto maji problemy s muslimy na vlastnim uzemi. Jak se do lesa vola, tak se z lesa ozyva.

   • petr napsal:

    Co se divíte? Vždyť tam vládnou ilumináti už 200 let od té doby co zlikvidovali šlechtickou elitu národa v krvavé francouzské revoluci. Liberté, égalité, fraternité - guillotinité, illuminité, freemasonité ...

    (ostatně i americké vysokoškolské spolky zednářského typu se nazývají bratrstva - fraternity, zednáři sami si říkají lóžoví bratři, i v českém Sokolu si navzájem říkali bratři, jaká to náhoda)

    • Jarek* napsal:

     Jistě jste měl na mysli místo tzv. iluminátů jezuity, kteří mimo jiné organizovali fr. revoluci přes jakobíny a spol..

     • petr napsal:

      Rozhodně ne. Za tyhle lži jste placený, nebo to děláte jako užitečný idiot?

      Pád jezuitů znamenal pád křesťanství, ze kterého se naše křesťanská civilizace ovládaná momentálně židy, doposud nevzpamatovala.
      Jezuité málem ovládli velkou část amerického kontinentu a vedli místní indiány k prosperitě a svobodě (viz jezuitské Redukce). To se nelíbilo židovským otrokářům, kteří viděli ameriku jako svou zemi zaslíbenou, kterou můžou libovolně vydrancovat a vyvraždit, tak nakonec jezuity zrušil papež pod nátlakem židozednářských agentů a našeptávačů.

      Kdo ovládá a zotročuje celý americký kontinent od doby bohatých otrokářů a latifundistů "Otců zakladatelů" kteří byli všichni zednáři, to snad nemusím dodávat.

    • Jaris napsal:

     Petre ja se nedivim. Je znamo, ze Francie byla bohata diky nakradenemu majetku ze svych kolonii. Slechta pred revoluci byla moralne zdegenerovana a zrala na vymenu za jiny system. Toho vyuzili, jak spravne pises, iluminati a nejvetsiho benefitu se dockali zidi, kteri konecne ziskali stejna prava, jako ostatni obcane Francie.Nejhorsi na tom je, ze Francii kolonialni choutky dodnes neopustily a vesele pokracuji dal.

     • proud napsal:

      K tomu si dovolim slovo do pranice,co rikas na tohle: slechta=illuminati! Nejak nam zapominas ze "nasi sefove(otrokari)" s nami(otroky) jsou uz tisice let a jejich nazvy se menej podle toho jak se "sefum" ve ktery dobe kde rikalo,ale porad jsou to jedni a titiz............kralove,faraoni,cisarove,mozna i ruzni nabozensti vudcove,pozdeji ruzni bankeri a podnikatele a podobne......

      • proud napsal:

       Takovy "chameleoni" s velmi pruznejma nazvama i metodama,v cemz tkvi mimo jine jejich uspech v nasem ovladani,nikdo nevime kdo tedy zrovna a kde ve skutecnosti jsou ti nejvyssi.......

 2. henryho napsal:

  Historici nás mohou jak chtějí přesvědčovat o objektivitě nástupu Hitlera a jeho tažení na Východ tím, že Velká Británie a USA neviděly jeho nacistické manýry a tak nedomyšleně pomáhaly úvěry německé ekonomice, ale je zřejmé, že Hitlera, jako nyní DAEŠ, uváženě pěstovaly k útoku na Rusko.
  ...... jak trefné

  • stefan goga napsal:

   Tie hyeny kolonizatory vzdy vedeli ucel svojich najazdou.Verit im dnes,ze je to inak je naivita. Z vlka baran nikdy nebude.Kapitalizmus ma svoj ciel zit na ukor druhych nadpomery.Neberuc ohlad na zbedacene narody.

 3. Definitiva napsal:

  Španieli, Francia, Británia, USA, to sú koloniálne mocnosti, ktorých ekonomika sa rozvíjala nepriamo úmerne ničeniu koloniálnych ekonomík, dokázali len rabovať.
  Holandsko malo ľudskejší prístup a koloniálne vzťahy sa budovali na princípe obchodu tak, aby si kolónia myslela, že je to pre ňu výhodné.

  Československo zažilo francúzsky kolonializmus po 1.sv.vojne v podobe francúzskej správy a platení reparácií. Dnes tento kolonializmus poznáme pod názvom VEOLIA, tento koncern ovláda vodné zdroje na celom svete a naši politici podľahli, zradili národné záujmy, aby si zaslúžili bakšiš. A ceny rastú a rastú...

  Včera bol na TA3 kydač hnoja Duleba, kydal sračky Západnej civilizácie na hlavu Ruska a Lavrova, ktorému nesiaha ani po päty a jeho schopnosti ho neoprávňujú ani len zobrať meno Lavrova do svojej špinavej papule, nie to ešte komentovať reálie. Súčasťou bolo aj video, rozhovor Lavrova s nejakou novinárkou, ktorá mlela hubou a ako vodný mlyn, zmysel jej mletia som nedokázal vylúštiť a Lavrov len slušne čakal, kedy dostane priestor na odpoveď, ale Duleba ho predbehol.

  • Dušan2 napsal:

   Som to tiež videl. Ten Duleba hovoril že ...

   Ja neviem, kto, čo je ten odľud ale ....

   Druhú polku som nevidel. Keď tá "novinárka" začala s fotografiou toho dieťaťa skúšať na Lavrova. Som rozmýšľal či to myslí vážne. Spomenul so tú epizódu o vyhadzovaní detí z inkubátorov.

   To hranie na city ľudí je neuveriteľné. Chcú nám odobrať skutočné city tým že nás cez ne klamú a bičujú ich.

   • Dušan2 napsal:

    Ohľadne citov som si spomenul na knihu sci-fi Ivana Jefremova, Hodina Býka. Ako popísal pozemšťanov z !budúceho! obdobia veľkého okruhu.

  • Jaris napsal:

   Cetla jsem, Definitivo, ze Veolia patri Izraeli. Odkaz na "Boycot Izrael"

 4. Paul Durham napsal:

  od doby mnichovské zrady může adorovat francouze jen žid nebo germán

 5. juraj napsal:

  putin je skvely statnik, ma bozsku trpezlivost s neinformovanostou alebo tendencnostou druhej strany, to cim mu my bezni ludia mozeme pomoct je modlit sa aby jeho dobre skutky pre cely svet boli este pocetnejsie a silnejsie. ten kto sa vie modlit nech sa za neho modli a ostatni mozeme posielat aspon svetlo na neho a jeho najblizsich spolupracovnikov....(uvedomujuc si ze statnik je len statnik a sem tam sa mu pritrafi aj ublizit- ale to plati pre vsetkych statnikov)

  • janavanda napsal:

   Nestačí se modlit pane Juraj. je potřeba chodit volit a houfně. nesedět na zadku u počítače. Být vlastenci, jako jsou Rusové a pročítat si důsledně která strana má program vystoupit EU a z NATO. Ať žije pan Putin a jeho skvělý národ.Češi musí najít takového státníka jako je pan Putin. Škoda, že je pan Gott nemocný a staršího věku. To by byl vůdce. To je vlastenec!!! Ale kde ho najít?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!