Proč je syrská krize složitější a nebezpečnější než Karibská – 1. část

chem-nyneshniy-krizis-827-4701727V rozhovorech o Sýrii často můžete slyšet - "...jako v době Karibské krize". Když se setkáváme s novým jevem, obvykle se snažíme najít k němu nejpodobnější příklad ze známých událostí v nedávno minulé zkušenosti. Ve skutečnosti však je podstata současného konfliktu a příčiny jeho zhoršení v mnoha ohledech jiné než byly mezi SSSR a USA. Tuto krizi se například nedaří vyřešit již více než rok, a ta se jen prohlubuje. Klíče, které byly vybrány k řešení starých problémů v roce 1962, nejsou k současným událostem vhodné.

Možná nejsou potřeba klíče, ale sbíječka. Nebo snad kouzelná slova typu "sezame, otevři se"? Než abychom porovnávali společné rysy, z nichž lze jmenovat snad jen tytéž soupeře konfrontace – Rusko a USA – a stejný strach před globální válkou, pojďme raději analyzovat zásadní rozdíly, přidávající dnešní krizi novou podstatu.

Neviditelní partneři

Jedním z nejděsivějších rysů současné situace je fantómnost "partnerů" Ruska na jednání. Osoby, s nimiž jsou ruští politici v jednání - prezident USA a ministr zahraničí USA – samozřejmě nepředstavují celé Spojené státy. Je tu ještě jedna skrytá síla – neoficiální, ale dost silná na to, aby nejen mařila politiku, kterou se snaží provádět Barack Obama a John Kerry, ale provádí místo ní svou vlastní. Je to zákulisní mimopartajní strana války. Dost vlivná na to, aby i Pentagon odmítl plnit rozkazy svého velitele. Přitom nejen že de facto nechává provádět sabotáže jako třeba bombardování syrských vojáků pod Džejr-eze-Zorem nebo palbu na humanitární konvoj, ale oficiálně, nahlas, hovoří o tom, že vojákům je jedno, na čem se dohodli Lavrov s Kerrym, plnit svou část povinností nejsou vázáni.

Politrussia.com

Moskva a celý svět se ocitly v patové situaci: vyjednavači ze strany USA nemají úplnost moci plnit své závazky, protože některé domácí americké síly nechtějí, aby tyto sliby byly dodrženy. A s těmi, kdo jsou dostatečně vlivní, aby mařili dohody s oficiálním Washingtonem, není možné se domluvit, protože na rozdíl od oficiálního Washingtonu nemají oficiální zástupce pro vyjednávání.

Tím se Rusko ocitá v obtížné situaci, kdy musí jednat pouze s tou částí úřadující administrativy, která je loajální prezidentu Obamovi, která však nekontroluje situaci a nerozhoduje, zatímco druhá část americké administrativy se otevřeně nepodřizuje Obamovi, ale plní vůli oněch zákulisních sil, které vedou svou vlastní zahraniční politiku, odlišnou od politiky prezidenta USA. A co je nejhorší – dost úspěšně.

Zde vidíme zásadní rozdíl od Karibské krize v roce 1962: o plnosti moci Kennedyho v USA v té době nebylo pochyb, stejně tak o tom, že s ním bylo možné vést jednání s plnou odpovědností. Tehdy telefon z Kremlu do Bílého domu spojoval lidi, kteří plně kontrolovali situaci ve své zemi a byli schopni splnit každé rozhodnutí, které přijmou. Myšlenka, že Pentagon neposlouchá rozkazy svého vrchního velitele, by tehdy nikomu nepřipadala divoká, protože by prostě nikoho ani nenapadla. Nyní se to však stalo součástí naší dnešní reality.

Skryté motivy a síly

Karibská krize byla normální vojensko-politickou eskalací mezi dvěma zeměmi, kde její příčiny a motivy ležely na povrchu a byly jasné celé planetě. USA rozmístily jaderné zbraně v Turecku, v reakci na to se SSSR rozhodl umístit své rakety na Kubě. USA se pokusily hrozit bombardováním, ale nakonec ustoupily a dohodly se. Vše, konec příběhu. Tato krize se rozvíjela v podobě složité posloupnosti událostí, veřejných prohlášení i tajných jednání, ale základní myšlenka byla jednoduchá.

Příčiny a motivy syrské krize jsou naopak mnohovrstevné a jsou spojeny s celou řadou sil, které mohou působit a také působí nejen nezávisle, ale někdy i proti sobě.

První vrstva konfliktu je nejviditelnější – je to konfrontace veřejné politiky Spojených států v rámci prezidentských voleb, které syrské události mohou ovlivnit výrazně, ne-li fatálně. Jeden z problémů zlobí velkou část amerického establishmentu: prezident Sýrie již zřejmě přečká ve své funkci prezidenta Obamu, který jménem Ameriky prohlásil, že "Asad musí odejít". To je naprosto skandální facka reputaci vládnoucí administrativě demokratů, straně, která se právě teď snaží usadit do prezidentského křesla svého kandidáta – Hillary Clintonovou.

Ještě horší však jsou pro určitou část amerických elit vojenské úspěchy armády Asada podporované ruskými VKS – v tom spočívá druhá vrstva konfliktní situace. Pokud k obsazení Palmýry došlo v dostatečném předstihu před volbami prezidenta USA, pak situace v Aleppo může být radikálním způsobem vyřešena právě v příštích týdnech. Proto americký establishment, který není na straně Trumpa, nebude šetřit žádných finančních prostředků, aby město nebylo před volbami osvobozeno. Jinak to udeří na pozice demokratů nikoli jen výrazně, ale zcela nepředvídatelně.

Důsledky takového masivního zahraničně-politického fiaska totiž lze vyčíslit těžko. Nicméně je zřejmé, že to v podstatě bude hrát ve prospěch Trampa, který se oficiálně drží pozice, že Rusko bojuje v Sýrii proti terorismu, a není třeba mu v tom bránit.

Vítězství Assada v Aleppu bude vítězstvím Trumpa – ten řekne něco jako: "No, neříkal jsem vám to?!" Takže pro demokraty je životně důležité, aby k tomuto vítězství nedošlo před volbami. Další den po nich – prosím, to už nebude mít takový význam, ale hlavně ne před.

K tomu však ještě jeden zásadní rozdíl spočívá v tom, že Palmýru osvobozovali od IS (teroristická organizace zakázaná v RF), ale v Aleppu dlí "en-Nusra" (teroristická organizace zakázaná v RF), o jejíž podpoře Spojenými státy už ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov mluví oficiálně. Kromě toho v Aleppu se nachází značná část umírněné opozice, která se údajně liší od "en-Nusry", ale dokonce ani Spojené státy, tvrdící, že mezi nimi rozdíl existuje, je nemohou rozeznat.

Takže osvobození Aleppa bude znamenat dvojí porážku USA.

Je to formální porážka oné nepolapitelné "umírněné opozice", kterou Washington tak chrání, a porážka "en-Nusry", kterou CIA a Pentagon fakticky zásobují přes "umírněné". Porážka proamerických teroristů v Aleppu dá jasný signál všem, že Amerika není schopna bránit své chráněnce, kteří jí zaručovali krytí a bezpečnost.

A konečně třetí vrstva - to jsou důvody přítomnosti USA v Sýrii, americké zájmy v tomto konfliktu. Za prvé samotný precedens: Amerika vynesla nad nějakým režimem rozsudek smrti, ale poprava se nekonala. Ukázalo se totiž, že je možné jít proti Americe a její rozhodnutí zrušit.

Za druhé porážka v Aleppu se může kritickým způsobem odrazit na celkovém vlivu USA v regionu Blízkého východu. Fakticky zůstanou na periferii odehrávajících se procesů a jejich spojenci uvidí, že prospěch z USA se vytrácí: nemají vliv na situaci, nejsou schopné zajistit zájmy svých spojenců, začínají být bezcenné. Jaký má potom smysl být jejich vazaly? Tím spíš, že na účtu Ameriky jsou již dvě porážky, které v obou případech přivedly k zuřivosti jejich tradiční spojence – Saúdskou Arábii, Katar, Spojené arabské emiráty a Turecko. První bylo zrušení rozhodnutí o bombardo vání Sýrie výměnou za její zřeknutí se chemických zbraní, a druhou porážkou je dohoda s Íránem, která sice do jisté míry odpovídala zájmům USA, ale bylo katastrofou pro jejich spojence.

Politrussia.com

A za třetí - fiasko v Sýrii může znamenat velké problémy pro onu expansionistickou linii americké politiky, kterou plánují provádět notoricky známí "neoconi" prostřednictvím Hillary Clintonové. Strategii americké politiky plánují v zájmu největších reprezentantů amerického kapitálu, zachování jejich bohatství totiž přímo závisí na globální dominanci USA ve světě.

Faktem je, že před časem zástupci největších mezinárodních společností s centrem v USA zjistili v podstatě banální věc: tatáž globalizace, která jim zpočátku umožnila vydělat obrovské finanční prostředky a potom ještě dodatečné zisky, když se Amerika po pádu SSSR stala globálním hegemonem, se ukázala být holí o dvou koncích. Jednoduše řečeno, spojení amerického byznysu s celosvětovým finančním a výrobním systémem se ukázalo být oboustranným. Dokud dominovaly USA, jejich "dobře živené kočky" měly nepředstavitelné zisky, ale jakmile se globální situace změnila, pak se to okamžitě stalo hrozbou pr o mnoho nejbohatších klanů planety.

Ukázalo se, že tyto klany jsou již tak pevně zakotveny v globální světové soustavě, že nemohou neuposlechnout jeho celkové trendy. A jakmile se dramaticky zvýšil finanční vliv Asie a americká síla se naopak začala zmenšovat, podlomená destruktivní politikou nejprve Bushe mladšího a pak Obamy, nejbohatší rodiny Ameriky zjistily, že z důvodu selhání Washingtonu na zahraniční politické frontě mohou přijít o svůj kapitál.

Politolog a publicista Dmitrij Kulikov to objasňuje takto:

V Международная научная конференция "Зиновьевские чтения"Teď je otázkou další cyklus množení obrovských peněz a obrovské moci. Americká ekonomika již dávno není schopna sama zajistit takovou úroveň finančního blahobytu a moci svých klanů – to může zajistit pouze celý svět, ovšem jen a předpokladu, že Amerika je jeho absolutním hegemonem. Pouze v tomto případě nezbytné finanční prostředky znovu potečou do hlavních globálních konglomerátů a společnosti Ameriky a jejich prosperita budou ještě na určitou dobu zajištěny. Jenže stav americké ekonomiky není nejlepší a nemá ani tendenci k zotavení. Takže expanzionismus a drzé vměšování do světových záležit ostí v globálním rozsahu jsou jedinou zárukou přežití nejbohatších a nejvlivnějších rodin Ameriky. Pro ně je to otázka udržení takových peněz a takové moci, že kvůli tomu půjdou na cokoli: budou-li k tomu potřebovat rozpoutat válku – rozpoutají ji.

Dmitrij Kulikov

Jednoduše řečeno, nejbohatším lidem planety, kteří žijí v USA, je naléhavě zapotřebí masivního a ničím nerušeného přílivu kapitálu a zajistit jej může pouze pokračující expanzivní politika globální nadvlády a vměšování do záležitostí celé planety pro uspokojení svých zájmů. Ale právě tato politika je nyní zpochybněna syrskou krizí, protože ve skutečnosti byla zpochybněna schopnost samotné Ameriky svou politiku volně a bez překážek provádět. A to je třetí nejhlubší vrstva motivů v syrské krizi. Je jasné, že v Karibské krizi takové problémy ani zdaleka nebyly.

pokračování příště...

Zdroj: http://politrussia.com/world/chem-nyneshniy-krizis-827/
25 Komentářů k Proč je syrská krize složitější a nebezpečnější než Karibská – 1. část

 1. lukaš napsal:

  Co to je za lidi,když chtějí na válce vydělat?
  Už by se měl vzepřít celý svět,proti těmto lidem.

  • Onnee napsal:

   "Sýrie je první zemí vlastnící zbraně hromadného ničení, která čelí vnitřním nepokojům takového rozsahu."
   zpravy.idnes.cz lomeno termobaricka-zbran-v-aleppu-dp4- lomeno zahranicni.aspx?c=A120810_111606_zahranicni_ts

   "Testy ukázaly, že nové zbraně jsou srovnatelné s jadernou bombou co do účinnosti i schopnosti," liboval si zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády"
   technet.idnes.cz lomeno vakuova-bomba-je-horsi-nez-atomovka-a-neni-pred-ni-uniku-pim- lomeno tec_technika.aspx?c=A070912_124222_tec_technika_kuz

  • petr napsal:

   To nejsou lidi.
   To jsou židi.
   Doporučuji tyto dvě věci striktně rozlišovat.

 2. stefan goga napsal:

  Ono by to slo ak by kazdy stat nemal Dementov na spolupracu s USA a sionizmom ako na slovensku spolok Dementov Kiska,Sebej,Demes a dalsi z piatej kolony vcetne tretriednych hercov M.Vasarivej,Stanke a td.Ritolezci Hegemona za uplatu sa vzdy najdu.Dejiny si ich najdu a zapisu ako zrdcov Slovanskeho naroda.

 3. Pepi napsal:

  Pro ty kdo nechteji chcipnout za nejakeho prezidenta ci generalisima kvuli nejakym lzim ci patetickym zvastum,nechat se zmrzacit ci plazit se v bahne ci v pisku mezi mrsinami,a zaroven maji treba i dost "bezpecne Evropy"ci USA, tak at se mrknou na tohle:
  http://www.fincabayano.net/en/survival.htm

  • Petr napsal:

   Pepi, zde se nejedna zato chcipnout pro presidenta, nebo pro nejakeho placalu. Tu se spis jedna o zastaveni nasilnicke sekce podporovane ideologii, kterou propagujete vy.( reaguji na to co jsem od vas precetl). Nebo si myslite ze Syrane by se meli vzdat na milost IS ? To ze zapad ma podil na vytvoreni tohoto stavu, svoji kolonialni politikou a mel by se snazit tuto situaci urovnat na uzemi postizenych je muj nazor. Ale proc nutit staty ktere nikdy neprofitovaly na okradani jinych prijimat vetrelce, kteri jdou vysavat jejich system?
   Navic pokud se pristehuji do nejakeho statu musim se prispusobit jeho zakonum a kulture. A ne nasilim propagovat tu svoji. Navic musim si vazit lidi kteri mne prijali mezi sebe, to ovsem neznamena ze musim souhlasit s politikou nove zvolenych. Ale musim byt loajalni k lidem s kteryma ziji.

   • Paul Durham napsal:

    přesné

   • Pepi napsal:

    Petre:musim,musim tohle a dale musim,musim,nesmim.Jakou nasilnickou ideologii ze ja podporuji?Vidim to spis naopak(nasili zde spis nekdy sirite vy,ale hlavne parta nekolika fanatiku kteri zde denne pisou komentare).
    Samozrejme ze fandim Syranum,preji si mir v Syrii i jinde ale tato jatka uz musi konecne prestat.
    Ja,a nejspis i vy,jsme se odstehovali z CR dobrovolne,zadna valka tam nebyla,pokud tedy nepatrite k prezivsim z Lidic za protektoratu ;-).Syrane utikaji pred zmrzacenim ci smrti.Copak nevidite rozdil?Prizpusobit by se meli(hodne veci by MELO byt jinak nez je)ale jsou to casto traumatizovani magori,oni i jejich deti.To ze se jich obcas nekdo i zastane,z nikoho nedela "slunickare".Mohl by jste upresnit jakou nasilnou ideologii vyznavam?Rad bych upresnil ze nasilnou smrti zemrelo nejvice lidi "ve jmenu dobra statu",nejen islamskeho.

 4. proud napsal:

  "Proč je syrská krize složitější a nebezpečnější než Karibská"........dobrej nadpis,spis bych se zeptal proc je vubec nejaka krize a co z ni kdo ma.......Nebo si snad nekdo mysli,ze krizim jeste nedokaze lidstvo predchazet pri trose dobry vule kdyz je dokaze "vyrabet"?

 5. Definitiva napsal:

  Je tu ještě jedna skrytá síla – neoficiální, ale dost silná na to, aby nejen mařila politiku, kterou se snaží provádět Barack Obama a John Kerry, ale provádí místo ní svou vlastní. Je to zákulisní mimopartajní strana války...Pentagon odmítl plnit rozkazy svého velitele...

  USA sú bojiskom štátnych "elít", mafie Bush, Clinton, Rockefeller proti globálnej svetovláde finančnej oligarchie, chazarskej mafii Rothschild a spol. Ľudský život je bezcenný!!! Bordel ako v tanku!

  Tento citát z článku dokladuje, čoho je liberalizmus a neoliberalizmus schopný. Nerešpektuje štát, vôľu voličov, nastolí vojenskú diktatúru a teror, vládu korporácií, farmácia, potraviny, energie...

  Štát predstavuje vôľu voličov, je najvyšší rozhodovací orgán, je jediný kompetentný v legislatíve a riadení štátu. Štát musí mať najvyššie kompetencie a konečné slovo!!! Všetky mimovládky sú zahraničným agentom.

  Na druhej strane pasivita a neinformovanosť voličov umožňujú ovládnutie štátu. Každý má takú vládu, akú si zaslúži. To platí pre USA, aj pre EÚ, SR a ČR.
  Zakázať monopoly, banky a masmédiá podriadiť štátu a parlamentu a politici sa musia aj trestne zodpovedať za svoju činnosť proti štátu a občanom.

  Každý musí v rámci svojich možností živiť obyvateľstvo doma vyrobenými poľnoproduktami a potravinami pod kontrolou štátu!!!

  Rozprávanie končím pri začiatku demokracie, pri priamej demokracii, referendum na všetky rozhodnutia parlamentu... Jedine Okamura, na Slovensku nikto!

  • proud napsal:

   Logicky jsou hranice a ruznost vyhlasek trnem v oku a prodrazovanim dovozu,zakazovanim prodeje a diktovanim slozeni vyrobku trnem oku vsem nadnarodnim spolecnostem,duvod-penize.A logicky se snazej ty prekazky odstranit.Problem je v tom,ze proto aby usetrily a vic vydelaly jdou pres mrtvoly a klidne zabijou planetu kdyz to nepostihne jeste je za jejich zivota.Tady bych hledal duvod celyho multikulti a vsech bordelu ve svete.Rozvijet to nebudu,bylo by to nadlouho a souvisi to vlastne uplne se vsim,od vzdelani az po duchody.......

   • proud napsal:

    Stejny pochopitelne plati o prachach,to je taky uz nadnarodni businnes.To ze patrej tomu kterymu statu,nebo republice,kolonii,je uz jen ve skutecnosti klise jako napriklad volby!!!

 6. Petr napsal:

  Múže někdo vysvětlit proč všechny strany v Syrské válce používají Kalašnikov. Pochopil bych, že zbraň někde sehnal ale náboje přece musí dokupovat.

  • Paul Durham napsal:

   výrobců kalašnikovů je po světě mnoho, munice také, ale hlavně kvér funguje i mimo operační sály

  • proud napsal:

   Da se rict tak hodne obecne,ze spapa a vystreli vsechno v potrebny velikosti,i prebity nabojnice a je maximalne spolehlivej,bezporuchovej...........to jinej kver neumi.

  • petr napsal:

   Nevím jak syřani, ale ISIS dodává náboje mj. i česká republika. Stropnický nedávno zcela oficiálně daroval přes milion nábojů do USA. Kde skončily, to si můžete snadno domyslet.

   Podobně jako české RPG 75. Taky je našli u ISIS.

   • proud napsal:

    Valka je kseft,cemu se divis?

    • proud napsal:

     Proto porad potrebujeme nejakyho nepritele,kdyz zadnej neni,vytvorime ho a ksefty jedou vesele dal........a vsimni si jak se porad vytvareji novi a novi nepratele uz do budoucna,treba i takovou migraci ve velkym.

     • proud napsal:

      Jenze co bys chtel,kdyz nabidnu v jiny diskusi tady alternativu a inteligent nejvetsi Durham se me zepta: "Vy neco nabizite?" :-)))))))))))))))))),tak s takovym materialem to bude hodne tezky :-))))))),protoze predpokladam ze i "blbej" traktorista z HorniDolni by to pochopil a tak pitome by se nezeptal:-)))))))))

  • houbeer napsal:

   Petre najdi su dokument od michel pauline(ten z pythonu) jeho cesty skrz himalaje,zvláště cast pákistán.od bbc.tam uvidis,, výrobny''

  • jan nowak napsal:

   Já si přebíjim, je to i lacnějše : )

  • Pepi napsal:

   Odpoved:protoze se to nekomu vyplati.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!