Válka v Sýrii není černobílá: co viděl reportér RT za dva měsíce v místech bojů

582da310c36188086b8b45b5Dva měsíce se korespondent RT Murad Gazdijev pracovně nacházel v centru humanitární katastrofy v Sýrii. Mrtvé a zraněné, včetně civilistů, zničené rodiny a zmrzačené osudy musel vidět každý den. Ve svém interview válečný zpravodaj vyprávěl o profesních pravidlech novináře, který se nachází v zóně ozbrojeného konfliktu: o nutnosti odříznout se od probíhajících událostí, aby neztratil smysl pro objektivitu. Reportér RT neobešel ani politickou složku syrské kampaně, hovořil o metodách boje, o použití chemických zbraní i o dvojích standardech v objasňování těchto událostí západními médii.

Vojenští odborníci a politologové nevylučují, že v Aleppu se nyní rozhoduje o výsledku celé války, o osudu Sýrie a možná celého regionu. Není to podle vás příliš silné prohlášení?

— Když rebelové přijdou o Aleppo, bude to pro ně znamenat ztrátu téměř všech velkých měst v Sýrii, s výjimkou Idlíbu. To bude nepochybně základním strategickým úspěchem vlády. Rebelové se chlubí, že za nimi stojí obyvatelé velkých měst. Nicméně pokud povstalci vzdají Aleppo, Asad bude mít plné právo říci, že velká ; část obyvatelstva podporuje jeho.

Dokážou vládní vojska dobýt město? Je třeba vzít v úvahu, že povstalci zde bojují sami. Po zvolení Trumpa, který řekl, že USA nemohou být přátelé s džihádisty a že Amerika jim musí přestat poskytovat vojenskou pomoc, se jim může začít dařit hůř. K němu se mohou přidat arabské země: Saúdská Arábie a Katar. A Turecko, které dříve rovněž podporovalo povstalce. Kromě toho Jordánsko by mohlo bojovníkům uzavřít hranice.

Jak obyčejní Syřané přijali vítězství Trumpa v prezidentských volbách USA?

— Víte, když byl Trump zvolen, šli jsme se s naším týmem speciálně zeptat lidí v Aleppu: jak se na to dívají, jaká je jejich reakce. A byli jsme velmi překvapeni, když jsme se dozvěděli, že téměř polovina respondentů uvedla, že o žádném Trumpovi nikdy neslyšeli. Ale i mezi těmi, kteří slyšeli o Hillary Clinton a Donaldu Trumpovi, moc optimismu není. Lidé si tu totiž myslí, že Amerika bude bez ohledu na výsledek voleb bojovníky podporovat i nadále.

Jak velká je pravděpodobnost, že vládní vojska získají Aleppo?

— Možnost vládních vojsk dobýt Aleppo je skvělá. Ale je třeba si uvědomit, že je to nejlidnatější město. Útok na východní části může přinést velké krveprolití. Přitom Asad řekl, že nechce oběti ani mezi civilisty, ani mezi vojáky. Vzpomínáte si, jak byl dobyt Grozný? Byla to mimořádně těžká operace. Přitom jakákoli akce Asada bude podléhat tvrdé kritice. V úzkých polozbořených ulicích Aleppa bude obtížné používat tanky a další těžkou techniku.

Ovlivnila nějak situaci ve městě humanitární pauza zorganizovaná ruskými VKS a syrským letectvem?

— V Sýrii jsem strávil téměř sedm týdnů a pak jeden měsíc v Aleppu. A mohu říct, že za celou tu dobu bojovníci nepustili z obsazené části města žádného civila, ani dítě, ani starce, ani nemocné. Co tím sledují? Je vysoce pravděpodobné, že chtějí lidi používat jako živý štít. Povstalci chápou, že zatímco ve východní části zůstávají civilisté, ruské VKS a syrská armáda nebudou moci bombardovat s potřebnou intenzitou.

582da1b6c361880d6b8b4588

Často je informováno o případech použití toxických látek bojovníky. Je možné ve velkém v Aleppu použít chemické zbraně?

— Zprávy o neustálých chemických útocích na Aleppo nejsou nepodložené. Nedávno jsme slyšeli o tom, že povstalci opět použili chemické zbraně v okolí letiště, kde má základnu velmi mnoho syrských vojáků. Díky bohu, že tam nebyli civilisté. Ti už dávno odtud odešli. Ale v poslední době jsou stále častější pokusy džihádistů o průlom a všiml jsem si, že když nemohou prorazit tuto obrannou linii vládních vojsk, po každém neúspěšném pokusu začnou ostřelovat město minami s chemickými látkami.

V televizních reportážích z Aleppa a dalších měst poničených bojovníky vidíme, že mnoho mužů vojenského věku je oblečeno v civilu. Proč ti nebojují v syrské armádě? Proč Damašek nevyhlásil všeobecnou mobilizaci?

— Vyhlášení všeobecné mobilizace vládou by byl zcela mimořádný krok, skutečné uznání toho, že Asad se už drží z posledních sil. To by byl poslední zoufalý krok, který by ukázal nepřátelům syrského prezidenta, že zákonný režim je na pokraji kolapsu. Z hlediska psychologie je vyhlášení mobilizace signálem slabosti a připravenosti Asada k porážce.

V syrské válce, kterou už nelze nazývat občanskou, je i náboženské pozadí. Rebelové jsou sunnité. Nejsou mezi nimi křesťané, ani alávité, jezídi, druzové a ani šíité. A na straně vlády bojují zástupci různých vyznání. To způsobuje určité potíže, a tak by mobilizace mohla situaci jen zhoršit. A navíc z vojenského hlediska není mobilizace potřeba. Damašku je poskytována vojenská pomoc zvenčí. A myslím, že je docela postačující pro úspěšný boj.

— Jaký je rozsah humanitární katastrofy v Aleppu? Je reálné ji nějak vyhodnotit?

— Aleppo — to je zvláštní případ. První věc, kterou chci říct, a prosím, abyste mě správně pochopili: lidé si zvykají na všechno — i na terorismus i na humanitární katastrofu. Tato nouzová situace se stala normou, protože už trvá příliš dlouho. Chybí voda i elektřina. Veškeré potraviny pro Aleppo jsou dodávány po jediné silnici, při tom ve městě žije jeden a půl milionu lidí!

Připomeňme si, že "díky" antiasadovským sankcím nemohou být Sýrii prodávány americké a evropské léky. Lidé, kteří v Aleppu zůstali, včetně pacientů s rakovinou, nemohou získat ani ty nejzákladnější léky. Je smutné, že obyvatelé každé části města jsou si vědomi, že každou chvíli mohou zemřít pod další palbou. A situace se nemůže zlepšit, dokud je jedna část města držená rebely a druhá vládními vojsky - a doslova centrem města probíhá frontová linie.

V západní části Aleppa, ve vládní čtvrti, žije více než milion lidí, i když velmi mnozí odešli. Kolik lidí zůstalo ve východním Aleppu kontrolovaném povstalci, nelze říci.

Válka často mění lidi k nepoznání. Jak se změnili obyvatelé Aleppa a jak rychle se budou moci vrátit k mírovému životu?

— Představte si, že v Aleppu nyní žijí pětileté děti, které se narodily po začátku války. Neviděly ani jeden den míru. Každý den jejich město ostřelují. Jakou roli hraje válka ve psychice lidí, jak moc je změní?

Normální život v Aleppu existuje pouze v paměti, v knihách, v příbězích rodičů. Není zde práce. Téměř všechny továrny jsou zničeny. Obyvatelé musí být stále připraveni utíkat a ukrýt se.

582da2f4c46188152d8b45b6

Lidé, kteří neodjeli do jiných regionů Sýrie nebo do zahraničí, si uvědomují, že neodešli. Ale válka potlačuje pud sebezáchovy. Přestanete adekvátně posuzovat nebezpečí. Život ztrácí hodnotu. Přitom nelze říci, že život v Aleppu dělá člověka silnějším nebo slabším. Život zde rodí pocit nenávisti k těm, kdo tě bombardují, a začnete fanaticky podporovat ty, kteří drží čtvrť, kde bydlíš.

Tyto okolnosti značně člověka změní. Zadaptují se děti, které vyrůstaly v Aleppu, na normální život? V tuto chvíli na tuto otázku nikdo nedokáže odpovědět. Nikdy jsem neviděl konec tak dlouhé a krvavé války. Snad jediný příklad, který si vybavíme, je Čečensko. Tam se děti dokázaly přizpůsobit novým podmínkám a vytvořit republiku důstojným místem pro život.

— Je podle vašeho názoru syrský konflikt radikálně odlišný od ostatních lokálních válek?

— Sýrie se liší tím, že válka je zde neuvěřitelně brutální. Zemřelo už tolik lidí za tolik let konfrontace. Země je celá v krvi. Ze všech konfliktních zón, které jsem navštívil, je Sýrie nejsmutnější případ, protože strany konfliktu jsou již nesmiřitelné. Rozdíl mezi nimi je příliš velký... Nejsem Syřan, ale jako novinář si dokážu těžko představit, jak by se ti lidé mohli někdy smířit.

— Jak vaši západní kolegové reagují na tuto monstrózní situaci? Shoduje se jejich profesionální postoj s lidským?

— To, jak západní média vysvětlují události v Sýrii, a to, co se zde opravdu děje, jsou dvě naprosto odlišné věci. Západní média v první řadě podporují svou pozici a pozice svých států. Ať by šel Asad na jakékoli ústupky, vždycky to bude podle nich špatně, protože v první řadě se ho chtějí zbavit. On je přítel Íránu, zatímco Írán nenávidí Západ a je přítelem Ruska.

582da1aac36188a56c8b45cd

Všechno, absolutně všechno, co nutně potřebuje Západ, je zbavit se Asada. V čem je původní prapříčina konfliktu a kdo přijde po Asadovi, je jim zkrátka a dobře lhostejné. Hlavní je, aby v Sýrii nebylo Rusko a Írán. Příklad: přijíždějí naši západní kolegové do Aleppa — viděl js uvidí na území kontrolovaném Asadem.

Na stranu povstalců novináři nejedou, protože vědí, že by je tam pravděpodobné pochytali a v nejhorším případě jim prostě uřízli hlavu. A oni to moc dobře vědí. Jen na území vládních sil se cítí bezpečně a je jim jasné, že tady se jich nikdo nedotkne. Nicméně tito západní novináři i nadále informují světovou veřejnost, jak špatný je Asad a jací chudáci jsou ti rebelové, protože je bombardují a zabíjejí.

V poslední době se však jejich rétorika přece jen začala trochu měnit. Začali vysvětlovat zločiny rebelů - že to oni ostřelují Aleppo a Damašek, že tam každý den umírají lidé. Ale i v tom má Západ zmatek: na jedné straně je prý třeba tlačit na Asada a na straně druhé - on prostě nemůže ignorovat zločiny povstalců, které Západ podporuje.

Zajímavé mimochodem je, jakým způsobem západní ochránci lidských práv a média dělí opozici na "umírněnou" a "neumírněnou"...

— V letech 2014 - 2015 Západ poznal, že umírněná opozice vyhynula, takže Američané neměli koho trénovat. Poté, co Rusko zasáhlo do konfliktu a začalo pomáhat Asadovi, se z ničeho nic umírněná opozice opět objevila. Řeknu to tak: umírněná opozice a-priori zde nemůže existovat. Například na severu Sýrie všechny skupiny pod an-Nusrou jsou filiálkou Al-Káidy (teroristické organizace zakázaná v RF).

Je to nejsilnější teroristická organizace v Aleppu a Idlíbu. Všechny povstalecké organizace, které se odváží proti ní bouřit, jsou zničeny. V Sýrii to všichni chápou. V an-Nusra jsou nejkvalifikovanější bojovníci, nejvíce fanatičtí. Jinými slovy - skuteční džihádisté. Umírněná opozice, kterou Západ tak rád uvádí jako příklad, vůbec není schopna své území bránit.

Je možné nějak změnit principy vysvětlování situace v Sýrii západními médii? Nebo dvojí metr je již přirozeným způsobem určujícím styl a podstatu jejich práce?

— Jak já to vidím? Pravda prohrává v okamžiku, kdy se lidé vzdají. A tady v tomto případě jsou těmito vzdávajícími se lidmi právě novináři. Pravdy nebude, dokud novináři budou i nadále uznávat jedinou správnou oficiální linii západních zemí a věřit propagandě — že Asad je špatný a rebelové správní. V takovou chvíli pravda opravdu zemře.

Bylo by naivní říkat, že v Sýrii probíhá černo-bílá válka; že jedna strana je dobrá a druhá špatná. Tak to nikdy není. Obě strany jsou vždy viné zločiny, smrtí civilistů, smrtí dětí. Taková už je válka. Zde se nedá nic dělat: každá mina, každá kulka proráží stěny, za kterými nevidíš, kdo stojí. Jediné, co by měl dělat novinář, je i nadále konflikt dokumentovat nestranně.

Je třeba pokračovat v práci, a nakonec to přinese ovoce. Teď vidíme, že západní média pomaličku začínají uznávat, že rebelové nejsou takoví andělé, jak se o nich mnoho let tvrdí. Koneckonců, vždyť v důsledku jejich ostřelování každý den umírají lidé. A já se domnívám, že to jejich ostřelování je zcela bezcílné. Jeho význam spočívá ve vytvoření atmosféry teroru v Aleppu.

Jistě jste někdy komunikoval s představiteli organizací na ochranu lidských práv. Jsou informováni o tom, co se děje v Aleppu? A jsou připraveni předat tuto informaci světové veřejnosti?

— O humanitárních organizacích na ochranu lidských práv... Chci říct, že existují různé agentury, některé jsou důvěryhodné, jiné v mnohem menší míře. Některé agentury se chovají dost upřímně. Já bych upozornil na Amnesty International, které například důvěřuji daleko víc než třeba Human Rights Watch. Tato organizace se zabývá především propagandou. Human Rights Watch je jen hlásnou troubou Ministerstva zahraničí USA.

— Vidět utrpení lidí, smrt, je těžké i v televizi. Jak se vám jako bezprostřednímu očitému svědkovi této hrozné války daří vyrovnat se s emocemi?

— Jako novinář si v kterémkoli konfliktu vždy musíš uvědomovat, že osobně nejsi zapojen do konfrontace a že nikomu nestraníš. Na to je třeba určitě pamatovat, zejména když konfrontace přináší v důsledku i oběti mezi civilním obyvatelstvem. Mohou to být děti, rodiny, celé vesnice, které jsou zlikvidované. Vždy je však třeba si uvědomovat, že to není tvoje válka. Tvým úkolem je informovat svět o tom, co se tady děje a že krveprolití musí přestat, protože tu existuje i jiný způsob řešení.

Nějakým způsobem se v tobě zapne ochranný mechanismus, protože každý den vidíš zničené rodiny, osudy, smutek, křik, sténání. A ty bys nebyl schopen to předat, pokud bys byl součástí tohoto konfliktu. Novinář nesmí osobně vnímat všechno to utrpení, na které se dívá. Pokud by to nedokázal, nemohl by dělat tu práci, kterou v Sýrii děláme.

A jak se vám dařilo v Aleppu přežít? Zatajil jste to před rodinou? Co jste jim řekl, když jste odjížděl do Sýrie?

— Mámě jsem řekl, že jedu na služební cestu do hor v Itálii, ale ona to pak samozřejmě později viděla v televizi. Avšak alespoň pár dní nemusela být nervózní. Příbuzní to s n&a acute;mi prožívají a neustále volají. A já nemůžu říct, že tyto hovory jsou snadné. Je to citově těžké. Zavolají mi po každém bombardování, o kterém si přečtou v médiích, a ptají, zda jsem v pořádku.

Na druhou stranu zde funguje logika, matematický výpočet: každý den z milionu civilistů v Aleppu umírá deset až sto lidí. Šance, že zabijí právě nás, jsou tedy malé. Ale příbuzným se to těžko vysvětluje. To nevysvětlíš nejen svým příbuzným, ale ani příbuzným těch lidí, kteří žijí v Aleppu. Je to obrovské město.

Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/333995-siriya-aleppo-voina
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!