Šťastnou cestu soudruhu Castro… a pozdravuj Che Guevaru!

fidelcheTrvalo mi několik dní, než jsem byl schopen si sednout a napsat tento článek. Smrt posledního z vítězných revolučních velikánů mne totiž opravdu zarmoutila. Castro pro mě symbolizoval poslední žijící ikonu hrdinů minulého tisíciletí. Idealistu, který pro své přesvědčení, že si jsou všichni lidé rovni, zahájil společně s Che Guevarou a dalšími 80 bojovníky zdánlivě beznadějný boj proti generálu Batistovi a jeho vojenské juntě, která tehdy společně s narkomafií vládla Kubě a nakonec, ačkoli se to zdálo zhola nemožné, za tři roky svou revoluci vyhrál!

Fidel Castro byl bojovník a idealista patřící do staré školy, nepatřil k tzv. normalizačním komunistům, kteří vládli po smrti Stalina v SSSR a evropském socialistickém bloku, kteří dovedli vše, co bylo pro lid vybudováno a dosaženo ke krachu a bez boje předali moc do rukou korporačně – fašisticko – neomarxistické EU! Přežil 10 amerických prezidentů toužících po jeho hlavě, přežil renegáta Chruščova, stagnujícího Brežněva, zrádce Gorbačova i rozpad Sovětského svazu. Ačkoli díky ekonomickým sankcím a blokádám ze strany USA a ostatních západních zemí se pod jeho vedením Kuba prostě nemohla stát bohatou zemí, již nikdy tam děti neumírali hlady a bez lékařské pomoci na ulicích a zcela vymýtil negramotnost.

Bezplatné školství a zdravotnictví, sociální pomoc pro chudé a hlavně nezávislost Kuby, bylo těmi největšími bonusy, které přinesla jeho vláda! Fidel Castro nikdy nenašel zálibu v drahých oblecích, hodinkách za miliony a jiných neřestech vlastním současným západním i východním politikům. Nehromadil miliardy a nevlastnil luxusní jachty. Nežil si na vysoké noze, když jeho lid musel kvůli poloze Kuby u břehů Ameriky každý den tvrdě pracovat, aby ostrov svobody a nezávislosti vůbec přežil! Oblékal se stejně jako Stalin velmi prostě, většinou do uniformy, čímž chtěl poukázat na to, že boj o svobodu a nezávislost Kuby na USA neskončil revolucí, nýbrž probíhá každý pracovní den od soumraku do úsvitu! Jeho jedinou „slabostí“ byla láska k ženám, kterých prý poznal na tisíce! Pro levicově smýšlející ženy byl navždy krásným, svalnatým mužem s doutníkem, který vjel v roce 1959 po třech letech bojů jako vítěz ve vojenském džípu do Havany a měl proto až do své smrti jejich lásku a obdiv.

Jeho smrtí skončila jedna slavná éra v dějinách lidstva, jejíž ideály naneštěstí nepokřivil nikdo jiný, než samotní její představitelé, kteří nastoupili k hotovému dílu a díky jejichž diletantství a neschopnosti se vše obrátilo v prach!

Tak tedy šťastnou cestu soudruhu Castro, pozdravuj Che Guevaru a Stalina, budeš navždy žít v srdcích těch, co sdílí vaše ideály!
17 Komentářů k Šťastnou cestu soudruhu Castro… a pozdravuj Che Guevaru!

 1. Pepi napsal:

  Dekuji za clanek pane Kasuko.A souhlas s jeho obsahem.

  • jm napsal:

   c “ Protože dnes systém nemá lepší strategii nežli dialektiku politické ekonomie, kulturní revoluce se musí stát revolucí proti ekonomicko-politické revoluci“

   Jean Baudrillard…
   ———————————————-
   urcite by bylo presnejsi ,,kulturní revoluce se musí stát revolucí proti revoluci p o u z e ekonomicko-politické

   Nedemokratickým, izolovaným, pouhým hospodářským rozvojem v Jižní Americe, bez sociálního, kulturního rozvoje a morálního zakotvení se plemení masa, v lepším případě shluky lhostejných a manipulovatelných, standartizovaných a typizovaných konzumentů a kulturně zakrnělá, izolovaná velká část nové střední třídy žijící ve spirituálním vakuu a hodnotové deprivaci. Levice ztráci pozice, omezuje se, ztrnule přizpůsobuje nebo kolaboruje na několikerý způsob; a zástupné naboženské problémy, skupinový evangelikální narcisismus namísto společenství a přirozené solidarity a ostatní bizarní náhražky importovanými sektami, zdánlivě vyrovnávají rutinu každodennosti a bezcílnosti jako poslední možnosti záchrany před atomizací, kulturní plochostí, zvěcněním a ztrátou identity a autentičnosti. Také současně postupuje, pomalu, ale nezadržována hollywoodizace. Po evangelizaci a hollywoodizaci zpravidla následují případné vojenské základny, poradci, nezbytná přímá intoxikace národní kultury, etno-kulturní genocida a ekonomická podřízenost. Důsledky této kulturní intoxikace a význam předkapitalistické nebo systémem neintegrované, znovu oživené či vznikající tradice je levicí většinou trestuhodně podceňován. Na Západě ji mnoho není a co existuje se snadno stává skanzenem nebo spektáklem pro nostalgiky a fajnšmekry. Význam a ověřené důsledky však znají ideologičtí stratégové a manipulátoři v oblasti kolektivního myšlení, cítění a chování. Rezistenční a kreativní funkce je v Prvním světě a přidružených zemích, bohužel pochopena pouze anti- liberalistickou pravicí. Pár vyjímek, jako je např. Baudrillard nemá na levici dostatečný vliv. Odpreparovaná, neživotná tradice je naopak zneužívána coby politický, tedy nevlastní nástroj v deformované, zpravidla kýčovité, podřízené a znevolňující podobě autoritářskými a ultra-pravicovými organizacemi a totalitními režimy. V komické nebo tragikomické podobě pak různými národovci, mumifikovanými Árijci a zabudnutými Slávy.

 2. Michal napsal:

  Taky mě zabolelo u srdce, jako by končilo něco moc hezkého z mého mládí, co se již nikdy nevrátí. Kubánci, to je národ hrdina, z takových je nutno si vzít příklad.

  • proud napsal:

   ………a ze jsme se s nima neco namlatili,kdyz tu studovali a kurvili nam holky,parchanti………..hrdinove. Neco ti povim,hrdinove jsou pokud jsou doma,jak se naserou jinam,jsou to prasata!!! Fidel neFidel!

   • proud napsal:

    Taqkovej skromnej,na ruce dvoje rolexky,ale na nic si jinak krome zenskejch nepotrpel:-))))))))))))))).Ja ho uznavam,neco dokazal,ale kurva neserte me s tim lhanim a oslavovanim,pokrytci!!!

    • proud napsal:

     Kasuka by za takovou prolhanou tryznu dostal od minulyho rezimu metal,jeste by udelal karieru:-))))))))))))))))))))).Holt si potrpim na pravdu.

   • J.C. napsal:

    Myslíš Tvarůžkovou??? Tak ta je opravdu zkur…á. A ty jsi vepř až se hory zelenají.

 3. J.C. napsal:

  …nepatřil k tzv. normalizačním komunistům, kteří vládli po smrti Stalina v SSSR a evropském socialistickém bloku, kteří dovedli vše, co bylo pro lid vybudováno a dosaženo ke krachu a bez boje předali moc do rukou korporačně – fašisticko – neomarxistické EU! …

  Tak trochu demagogie. Po smrti Stalina, nebyla normalizace,to jen na okraj. Zato předání moci bez boje…, je myšleno jak? To měli střílet do těch zblblých lidí? a dále…dovedli ke krachu? Z toho uspořeného „krachu“ žil západ dalších 20 let ! Zbytek rozkradli mocipáni!!! Takže trochu střízlivosti. Jinak souhlas. J.C.

 4. Paul Durham napsal:

  Proboha, takové nesmysly smíchané se skutečnostmi, vaše touha po infantilním hrdinství je patologická, ale když už, tak něco navíc :
  ( příslušné reálie si nahraďte sami )

  K NAROZENINÁM KLEMENTA GOTTWALDA

  Vítězslav Nezval

  Proti vůli mocných světa zrozen z Jitřenčina čela,
  bez kolébky, bez perutí archanděla Gabriela,
  bez daru a bez Tří králů, bez povijanu
  přišel na svět, jak se vchází do uraganu.

  V jizbě zlých i dobrých lidí, kde je sůl a kniha zlatem,
  kde sám život stal se bajkou o chudém a bohatém,
  sivý pohled upřen k Matkám v jizbě bez hraček,
  poznal život smrštěný až do hoblovaček.

  Čerpal ze své rodné země všecky sladkotrpké mízy,
  tisíc lidí oralo a jenom pár jich za ně sklízí,
  nekonečná dobroto, tys spravedlivý hněv!
  Stal se srdcem, v kterém ústí milióny cév.

  Únorové dny jak ptáci odlétají z pražských věží,
  svírá ve své pěsti vír. mezitím co na něj sněží,
  mohla hořet česká města, mohlo shořet víc,
  mohly trčet na ulicích stíny šibenic,

  mohl plakat celý národ, všichni Češi, každý,
  národ mohl okusiti blínu bratrovraždy,
  mohly hořet vesnice i města se čtyř stran,
  kdyby nebyl zkrotil pevnou rukou uragán!

  Proti vůli mocných světa, po Mnichovu, po Lipanech
  řídí plavbu lodi, jejíž vlajka vlaje na Hradčanech,
  národe, už neztroskotáš v moři na bárce!
  Jako kompas ukazuje k nové polárce.

  • Stribog napsal:

   Myslím Paule, že si Castro trochu toho idealizování nakonec zaslouží. Kuba není jen ostrovem svobody (a to myslím vážně ve vztahu k dnešním dluhovým otrokům na takzvaně svobodném Západě i ve vztahu k právu na zdravý život nezasažený chemickými a GMO potravinami atd.) Samozřejmě i ve vztahu skutečného osvobození Kubánců od tehdejší Košér Nostry, jak někdo vtipně vyjádřil na diskusi na Zvědavci, a také osvobození od lichvy a neurvalého otroctví na plantážích. Je také ostrovem štěstí. Jižani bývají obvykle šťastnější. Osobně si myslím, že je to také hodně dáno sluncem. Ale na Kubě je to jiné. Ještě markantnější. Ty ideály sounáležitosti a ideály José Mártího tam prostě najdete… A tak se v té z našeho pohledu bídě bezstarostně slaví a tančí. Myslím, že mají sakra proč. Včera jsem si na to vzpomněl, v trochu jiném kontextu. Měl jsem ohromnou radost, že sem sehnal pár skutečných 60W žárovek. Dokonce mléčných… Je to fajn mít zase u postele lampičku, která svítí příjemným teplým světlem a osvícená stránka knížky vám nebliká do očí, jako když tam namontujete euroblikátka… Měl jsem z toho přímo dětinskou radost.

 5. josé napsal:

  Šťastnou cestu, soudruhu Hitlere a pozdravuj soudruha Goebelse a další soudruhy z NSDAP!

  • Pepi napsal:

   Kdyz uz zminujes toho Dolfika Jose tak on mel rad zviratka,zridil narodni parky,zakazal tyrani zvirat,byl vegetarian,upozornoval na skodlivost tabaku.Na druhou stranu ty jeho temne stranky jako rasismus jsou zase inspiraci pro mnohe cechy na techto strankach,ac Dolfik je zrovna nemiloval.Tak nevim Jose.Jenom Pan Buh bude soudit spravedlive.
   Jestlize existuje reinkarnace,doufam ze se Dolfi bude venovat malovani a ochrane zvirat.

 6. josé napsal:

  Jo von to byl vlastně hodnej člověk. Vzpomínali na něj, jak organizoval děti z baráku kde bydlel, chodil s nima na vejlety a dělal pro ně táboráky a byl to takovej hodnej a spořádanej soused. Navíc nepil a nekouřil. To Gottwald byl jinej. Věčně chodil vožralej domů a poněvadž neměl klíče tak zvonil na domovníka, když dlouho nešel, tak rozkopl dveře. A taky častokrát poblil schody.

 7. Pepi napsal:

  Doufam Jose ze chapes ironii meho prispevku.Dolfika neobdivuji,ani Trumpa nebo Putina.Fidel Castro ale udelal hodne pro svuj vlastni lid,co se tyce zdravotnictvi-tak treba i bohati Skandinavci jezdi na Kubu kvuli
  napr.ocnim chorobam,zkoncoval s analfabetismem a nikdo neumira hlady na ulici.Kuba nezebra o pomoc naopak pomaha ostatnim rozvojovym zemim jak se o tom pise v clanku.

 8. josé napsal:

  Právě proto, že jsem to pochopil. Hitler taky stavěl dálnice a kolik toho udělal pro Německo…

  • Pepi napsal:

   Udelal toho hodne pro Nemecko,v tom mas pravdu Jose.Ale Fidel Castro na rozdil od Dolfika neposilal nikoho do plynu a navic jeste pomahal jinym zemim.Je pravda ze nemel rad disidenty na druhou stranu neexistuje dnes na Kube muceni politickych veznu.

 9. runner napsal:

  Další komunista je v pekle. Ale nebuď smutný, soudruhu Kašuko, jednou se jistě shledáte. Akorát si myslím, že šťastní nebudete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!