«Bezprecedentní případ ve světové praxi »: Kdo stojí za vraždou ruského velvyslance v Turecku?

5858cde4c4618805138b464aV pondělí večer, v rámci vernisáže výstavy «Rusko očima Turků» zahynul rukou teroristy ruský velvyslanec v Turecku, Andrej Karlov. Vražda ruského velvyslance je bezprecedentní případ ve světové praxi. Kdo by za tím mohl stát, a jak se budou dále vyvíjet rusko-turecké vztahy, to je téma materiálu agentury RT. Andrej Krylov byl těžce zraněn ve chvíli, kdy končil svůj projev při vernisáži výstavy v Galerii moderního umění v Ankaře. Na síti se objevilo video, na němž diplomatův vrah se vztyčeným ukatzováčkem levé ruky, jak to dělají islamisté, vykřikuje fráze: «Allah akbar!», «Nezapomeňte na Aleppo!», «Nezapomeňte na Sýrii!», «Dokud naši bratři nebudou v bezpečí, nebudete v bezpečí ani vy!».

Podle slov očitých svědků vystřelil terorista přibližně desetkrát. Kromě Karlova utrpěly ještě tři další osoby. Díky zásahu policie byl střelec na místě zlikvidován. Turecké noviny Haberturk oznámily vrahovo jméno. Je jím 22-letý bývalý policajt z Ankary, Mert Mevlüt Altıntaş, kterého od policie propustili po ozbrojeném pokusu o převrat 15. července 2016. Oznamuje se, že se zbraní pronikl na výstavu, když se prokázal legitimací příslušníka policie.

 

Poškodit vztahy

Svou verzi tragedie publikoval na twitteru primátor Ankary Melih Gökçek. Uvedl, že za střelcem mohli stát «titíž zločinci, kteří stáli i za útokem na ruské letatadlo». Gökçek má podle všeho na mysli ruský bombbardér Su-24, napadený 24. listopadu 2015. Připomínáme, že letadlo armády Ruské federace bylo sestřeleno tureckou stíhačkou F-16, a že vinu za incident na sebe vzal bývalý premiér republiky Ahmet Davutoglu.

Mladík, který napadl ruského velvyslance mohl být přívržencem seskupení «FETO», ovládaného opozičním politikem a islámským kazatelem Fetulláhem Gülenem, domnívá se Gökçek. Ankarský primátor je přesvědčen, že cíl diverze spočíval v tom, aby se poškodily rusko-turecké vztahy, a současně aby se tak poškodilo renomé tureckého prezidenta Recepa Tayipa Erdogana.

Verze Meliha Gökçeka má právo na existenci. Jde o to, že turecká vláda je přesvědčena o Gülenově účasti na organizaci nezdařeného státního převratu, nehledě na to, že sám opozičník vždy veřejně odmítá terorismus i jakékoliv projevy násilí.

Je už známo, že turecká policie prověřuje vraha ruského velvyslance i na účast na činnosti seskupení «Džabhat an-Nusrah». Tato skutečnost vede k jiné verzi toho, kdo asi mohl řídit mladého extrémistu.

 

Pomsta za Aleppo

Podle názoru šéfredaktora informační agentury Sputnik-Turecko, Turala Kerimova, mohou za vraždou ambasadora Karlova stát náboženské organizace podporující islamisty v Sýrii.

«Domnívám se, že vražda velvyslance bezprostředně souvisí s posledními událostmi na severu Sýrie a s osvobozením východního Aleppa sýrskou armádou od teroristů, a s obnovením ústavního pořádku v tomto městě. Dobře víme, že v Turecku existuje velký počet organizací, mimo jiné náboženského a islamistického ražení, které se domnívají, že válka v Sýrii probíhá ne mezi teroristy a zákonnou vládou, ale na náboženské úrovni. Tyto síly se aktivizovaly a provedly cosi jako akt pomsty», — předpokládá Kerimov v komentáři pro agenturu RT.

Šéfredaktor časopisu «Problémy národní strategie»,Adžar Kurtov, při besedě s agenturou RT rovněž poznamenal, že za vraždou Karlova pravděpodobně stojí ozbrojené formace, které v Aleppu utrpěly porážku.

5858401dc461886c268b4586

 

Nepříjemné otázky

Ať tak, či onak, po této události bude  Moskva opět klást nepříjemné otázky  tureckým kolegům. Kurtov se domnívá, že nelze snímat vinu za tragedii z tureckých úřadů: «Vražda tureckého velvyslance, to je bezprecedentní případ ve světové praxi. Ať už byl organizátorem kdokoliv, turecká strana nese plnou odpovědnost za dobu pobytu diplomata mimo areál zastupitelského úřadu. Ani nemluvě o speciální imunitě diplomatů, zakotvené ve Vídeňské konvenci».

Turecké ministerstvo zahraničních věcí už vraždu Karlova označilo za «zbabělý teroristický útok», a deklarovalo odhodlání s plnou rozhodností povolat její organizátory k odpovědnosti. «V tento obtížný den vyjadřujeme ruskému národu a ruské vládě svou upřímnou soustrast. Tento čin ukázal nejhnusnější a nejbarbarštější tvář terorismu. Turecko a Rusko vynaloží veškeré úsilí pro boj proti terorismu, a spolu s našimi ostatními partnery budeme deklarovat svou rozhodnost v boji proti teroru», — uvádí se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničních věcí.

 

«Velká chyba»

Politická pozorovatelka Marva Osman poznamenala, že na výstavě v Ankaře nebyla dodržena bezpečnostní opatření.

Politoložka: K vraždě ruského ambasadora v Turecku došlo v důsledku nedodržení bezpečnostních opatření

«Chtěla bych poznamenat, že ke smrti ruského diplomata vedla porušení pravidel bezpečnosti během vernisáže výstavy v Ankaře. Domnívám se, že zaručení bezpečnosti bylo nejdůležitější úlohou, bereme-li v úvahu, že se na akci zúčastnily takové oficiální osobnosti, jako je ruský velvyslanec. To, že vrah Andreje Karlova, jako bývalý policajt, mohl vejít a donést s sebou zbraň, mluví o velké chybě, jíž se dopustily služby odpovědné za ochranu výstavy, stejně jako turecké bezpečnostní složky. Jsem toho názoru, že je potřebné provést vyšetřování a objasnit, jak k tomu došlo, a jak je možné, že to dovolili», — prohlásila politologožka v relaci RT.

Rovněž konstatovala, že vrah poměrně dlouho vykřikoval islamistická hesla, a nikdo mu v tom nezabránil.

«Je třeba věnovat pozornost tomu, jak dlouho vrah deklamoval své průpovídky.

Měl možnost řečnit asi pět minut, a nikdo na něj nezačal střílet a dokonce se nikdo ani nepokusil ho zarazit.

Jestliže nikdo na akci neměl střelnou zbraň, ochranka měla mít aspoň elektrošokery. To je, podle mého názoru další důkaz porušení požadavků bezpečnosti», — pravila Osman.

Expertka současně zdůraznila, že pachatel nemohl mít náboženské motivy, neboť jeho akce v žádném případě neodpovídá pravidlům islámu.

«Pokud jde o ideologii — viděli jsme, jak se vrah namáhal dokázat, jak je veden duchovnem a náboženstvím, třebaže nemá k islámu žádný, ani dost malý vztah. Ideologii, která je schopna přivést člověka k takovému šílenství, nelze ani slovy popsat. Turecko musí otevřít oči a upřít svou pozornost na terorismus, který prosakuje do několika provincií země», — uzavřela pozorovatelka.

Bývalý americký diplomat James Jatras v rozhovoru s agenturou RT vyslovil předpoklad, že útok byl orientován na to, aby bylo odloženo trojstranné setkání v Moskvě, na němž se 20. prosince mají sejít šéfové ministerstev obrany a zahraničních věcí Ruska, Turecka a Íránu, a projednat situaci v Sýrii.

Bývalý velvyslanec Velké Británie v Sýrii, Peter Ford, zdůraznil, že je znepokojen vzniklými náladami v řadě zemí, pokud jde o Rusko, a absencí přísných opatření stran bezpečnosti diplomatů.

«Jsem mimořádně rozhořčen ze všech těchto lidí, zejména na Západě, kteří v souvislostí s bitvou o Aleppo v poslední době démonizují Rusko .

Ti, kdož nezodpovědně hovoří o genocidě, o masové likvidaci, o masakru, nepředkládají pro svá krutá obvinění žádné důkazy.

Boris Johnson, Samantha Power, David Miliband, John Kerry — všichni tito se musí poradit se svým svědomím», — poznamenal bývalý britský ambasador v Sýrii, Peter Ford.

Zdůraznil, že je udiven slabou ochranou, kterou poskytli ruskému velvyslanci Karlovovi, a jeho svobodnému pohybu po hlavním městě Turecka, nehledě na napjatou situaci.

«(V době, kdy jsem byl velvyslancem, — poznámka RT) jsem žil několik měsíců pod ochranou armády, 24 hodin denně. V obdobích zvýšeného napětí jsme zůstávali doma a bez závažných příčin jsme nevycházeli. Proto se poněkud divím, že ruský velvyslanec v Ankaře se vypravil na kulturní akci, zatímco tam teď panuje taková napjatá situace», — řekl agentuře RT bývalý diplomat.

Aleksej Zakvasin, Polina Duchanova

Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/343268-ubiistvo-posla-rossii-turciya
6 Komentářů k «Bezprecedentní případ ve světové praxi »: Kdo stojí za vraždou ruského velvyslance v Turecku?

 1. Edo napsal:

  Presne takto pracuju globalisti.
  Staci porusit zopar predpisov, poslat spravneho pripraveneho cloveka ci tucet, a akcia vyjde – pretoze vsetci zucastneni o sebe nic nevedia, kazdy je riadeny po inej linii.
  Ako to povedal Pjakin, svojou vedomostou pracujes pre seba a nevedomostou pre svojich nepriatelov.

  Tipujem, ze ten byvaly policajt necakal, ze ho pridu zastrelit, bohvie na co tam cely cas cakal – aby ho prisli odbachnut ako psa? To vam dava zmysel?

 2. hel napsal:

  já viním především ty, kteří zcela systematicky útočí na rusko a putina velmi vážnými pomluvami..vždyť celosvětově jede úplná hysterie, které napomáhají média..rusko už je i za americkými volbami, rusko je za brexitem, dokonce za sex.útoky v kolíně nad rýnem…a nyní ještě ke všemu spoluzpůsobilo prohru v sýrii, zatkli tam 150 zahraničních vojenských důstojníků, dnes jejich jména předčítal zástupce sýrie v osn..no takhle to nejde přece dál, někdo ty rusy musí zastavit!

 3. petr366 napsal:

  Přesně!Za tu vraždu jsou zodpovědní prolhaní politici a neobjektivni media se svým vybičováváním protiruské histerie.

 4. lukaš napsal:

  Ten tlak na Rusko jede neustále od vzniku SSSR.Za posledních deset let to opravdu narůstá,ať už to byl Litviněnko,někteří novináři,Němcov,sestřelení letadla atd.Nesmíme zapomenout ani na Čečensko,Gruzii,Moldavsko,také Ukrajina je jen tlak na Rusko.Co už USA nemůžou pochopit je,že Putin získává světovou oblibu,proto ho USA obviňují ze všeho možného,protože se USA nedaří propaganda,protlačit USA jako nejschopnější zemi.

 5. Hoax detector napsal:

  K smíchu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!