Verze katastrofy TU-154: Do civilních služeb letiště Soči se mohl vetřít terorista

wr-720.sh-18

Vyhledávací a záchranná operace na místě zřícení TU-154 patřícího ministerstvu obrany.

Válečný korespondent Aleksandr Koc uvažuje o možných příčinách zřícení letadla letícího do Sýrie: Vždy mě udivuje, s jakým spěchem úřady za pochodu zametají pod koberec verzi, která by se, jak se zdá, měla posuzovat mezi prvními. Vždy, když vybouchne nějaké letadlo, se nás bůhvíproč snaží uklidnit: „Nebyl to teroristický útok. Uvažuje se o možnostech technické poruchy, nebo chyby pilotáže“. Tak tomu bylo po hrozné tragedii v srpnu 2004, kdy na obloze vybuchla hned dvě letadla- TU 134 a TU-154. Tehdy bylo třeba několik hodin, než se verze teroristického činu z málo pravděpodobné stala „pracovní“. A než se přiznal diverzní charakter katastrofy nad Sinajem, trvalo to jeden a půl měsíce. Třebaže nás hned od prvních dnech oficiální osobnosti Ruska i Egypta ujišťovaly, že na palubě nebyla žádná bomba.

Letos v létě jsem letěl úplně stejným vojenským letadlem TU-154 z Moskvy do Chabarovsku – se čtyřmi mezipřistáními. Mě ani jednou nekontrolovali, spolucestující, kteří přistupovali v Jekaterinburgu, Čitě a Ulan-Ude, také ne. Je pravda, že na mezinárodních trasách jsou pravidla přísnější.

wx1080 (7)

Letecká katastrofa letadla TU-154 ministerstva obrany v Soči

Údaje z 25.12.2016, 10 hodin moskevského času

Letadlo bylo na plánované cestě do Sýrie a zřítilo se 1,5 km od břehu. Potopilo se do hloubky 50-70 m. Na palubě se nacházelo 92 osob. Mezi nimi hudebníci souboru Aleksandrova a devět novinářů (první televizní kanál, televize Zvezda a NTV).

Posádka neměla žádné informace o jakýchkoliv poruchách systémů, ani motorů.

Foto: Rušan Kajumov

Tupolev 154B-2

Palubní číslo RA-85572

Rozpětí křídel 37,55 m

Délka letadla 47,90 m

Výška letadla 11,40 m

Cestovní rychlost 950 km/h

Dolet 3500 km

Posádka 3 osoby

Užitečná zátěž:

Až 180 cestujících v turistické třídě, nebo 19000 kg komerčního nákladu

Historie letounu

Ministerstvo obrany ho začalo provozovat v roce 1983. Tři roky – 2004-2005 a 2008 byl v depozitu, nelétal. Nominální životnost 35 let, z nichž vyčerpal 96 %.

Posádka neměla žádné informace o jakýchkoliv poruchách systémů, ani motorů.

Foto:: Rušan Kajumov

- V Čkalovském nás všechny prohlíželi – vyprávěl mi jeden známý novinář, který létal tímto spojem do Sýrie. - Ale prohlídka nebyla tak přísná, jako na civilních letištích. Například jsem bez problémů pronesl dvoulitrovou láhev vody. Než se lidé pustí na palubu, kontroluje se i letadlo. Lety do Sýrie se uskutečňují buď s mezipřistáním v Severní Osetii, nebo v Soči. My jsme přistáli v Soči, na civilním letišti, kde veškerý náklad prochází celnicí. Jsou tam velmi puntičkářští. Jsou schopni zdržet letadlo i dva dny. Proto jsem tímto spojem tentokrát neletěl. Nechtěl jsem riskovat. Zatímco pracují celníci, všechny cestující pošlou do jídelny. Cestující se nesmí vzdálit z areálu letiště. Nevím, jak to tam teď vypadá s bezpečností.

Pamatujeme si, že v Egyptě pronesl bombu na palubu letadla pracovník letiště. Jestliže předpokládáme, že k něčemu takovému mohlo dojít i tentokrát, terorista sotva mohl proniknout na palubu v Čkalovském. Je to přece jen vojenské letiště, objekt pod tuhým režimem. Tam nebyly žádné náhodně přítomné osoby. Terorista nemohl být ani mezi pasažéry. Zůstává letiště Soči, kde pracují civilní služby, do nichž se může vetřít terorista. Netvrdím, že to tak opravdu bylo. Mluvím jen o tom, že takovou verzi je potřeba brát do úvahy, a nezametat ji pod koberec. Dokud tento „spící agent“ nenastražil bombu do dalšího letadla. Experti totiž považují tuto možnost za plně pravděpodobnou.

wx1080 (8)

Zatím se prošetřují různé verze zřícení letadla letícího do Sýrie.

- Posádka neměla žádné informace o jakýchkoliv poruchách systémů, ani motorů. - řekl v přímém přenosu rádia "Komsomolskaja pravda" zkušební letec, Hrdina Ruska Anatolij Knyšov – V opačném případě, kdyby se taková informace objevila, pilot by se v souladu s pokyny vrátil a přistál by na výchozím letišti. Za dané situace možno říci, že něco přece jen na palubě bylo. Neboť letadla nepadají a nouzově nepřistávají jen tak. Ale proč posádka neohlásila, co se s ní stalo, to je také otázka. Jedna z variant je selhání tří motorů. Avšak v jakémkoliv případě posádka informuje dispečerskou službu, informuje Ministerstvo obrany o té nebo jiné příčině. Za této situace, podle mého názoru náhlá ztráta spojení, nebo náhlá dehermetizace letadla mohla způsobit, že posádka nemohla, nebo nestihla oznámit událost, ke které na palubě došlo. Mohl to být výbuch, co způsobil, že nikdo, ani novináři, kteří se tam nacházeli, ani samotná posádka, nemohla podat informaci. Nic jiného mě nenapadá.

Pamatujete si případ s únosem letadla s rodinou Ovečkinových v roce 1988. Talentovaní hudebníci z rodinného jazzového souboru Sedm Simeonů dostali lákavou nabídku od londýnského nahrávacího studia. Rozhodli se uprchnout do Velké Británie a unesli TU-154. Dvě krátké lovecké pušky a několik na koleně vyrobených výbušných zařízení ukryli do pouzder hudebních nástrojů. Mimochodem, pochybuji, že by se tentokrát někdo obtěžoval s podstrčením falešných pouzder. Vždyť na odpálení letícího letadla stačí 200g trotylu v lahvi od Coca-Coly.

Další verze:

Verze letecké katastrofy TU-154 u Soči: pomsta teroristů, technická porucha, nebo piloti neměli dost času na nápravu poruchy.

Zatím se experti pouze dohadují, co se mohlo stát příčinou takové hrozné mimořádné události. Hlavní verze: technická závada, nebo chyba pilota. Hovořil o tom zdroj „KP“ v silových strukturách (podrobnosti)

Aleksandr Koc

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26624.7/3641881/
27 Komentářů k Verze katastrofy TU-154: Do civilních služeb letiště Soči se mohl vetřít terorista

 1. Stribog napsal:

  25.prosince 1991 byla založena Ruská federace. Už to mluví pro tetoristický čin. Amíky a Brity krmení a cvičení islamisté dostali na prdel v Aleppu. Co více ještě chceme? Západ použil proti Rusku islamistického syntetického teroru již v Čečně. A co teprve teď, když jim Putin rozšlapal v Sýrii bábovičku... Nejenže je likvidace ISIL v Sýrii na spadnutí, ale navíc Západ utrpěl porážku na mediální frontě. Pravda o tom, kdo tady skutečně sponzoruje terorismus je dost nepříjemná. Ani ten Joe sixpack už nevěří lžím, které se na něj sypou z Communist News Network. Je-li prohra tak evidentní, nezbývá než kousnout, kde to bolí. Alexandrovci byli symbolem. Symbolem vítězství statečného národa nad křiváky ze Západu a jejich projektem Adolfem.
  Metení pod koberec ze strany ruských úřadů? Jednak asi není moc dobré přiznat v této situaci barvu. Potom je tu ještě jeden aspekt. Podpindosníci v ruských úřadech. Třeba v Rostově přikryli už po několikáté Boeinga. Dělal jsem si rozbor dat z odpovídače. Žádná chyba pilota, ale urvaný stabilizátor. NG verze 737 má problém s antikorozní ochranou pinů, které jej drží...
  Tady máme ale poctivé sovětské "železo." Na druhou stranu politické tlaky na vyšetřovatele budou veliké. Možná bude tato tragédie dobrá k čistce podpinosníků na příslušných ruských úřadech...

  • Peter Hansen napsal:

   Tento sudruzenko ako autor tohto clanku zjavne nevie, o com blaboli. V pripade, ze sa jednalo o teroristicky cin, tak to je megapruser. To by nemalo nic spolocne s tym, ze sipreniesol flasu s vodou, alebo ze na Sinaji bouchlo ero, kam priniesol bombu miestny kvazimechanik. Trochu informacii o Adleri. Letisko je striktne oddelene na civilnu a vojensku cast. Nemusim pisat, co je mienene tym slovom STRIKTNE v Ruskych podmienkach a s miestom, kde sa pravidelne a cssto zdrziava prezident a vlada. Tam skratka neprejde ani civilna mys. Okrem iného, vstup do vysoko strazenej vojenskej ccasti je mozny iba cez vojensky vchosd, alebo krizom cez aktivnu ranway. Co je nemozne.Takze ak to bol teroristicky cin, musel to byt niekto z vnutra, rozhodne nie niekto cudzi, lebo to nepripada do uvahy. Samozrejme sa priklanam tiez k tej verzii, ze lietadlo len tak bez priciny nevybuchuje, rovnako mu len tak, bez priciny nevypadnu vsetky tri motory, vcetne elektriky baterii a vsetkeho, aby neboli schopni oznamit problemy zemi, aj ked uz tocili na navrat na letisko. Zjavne ani vyber ciela-lietadlo s Alexandrovcami, ani datum neboli nahodou, rovnako ako nebola nahoda vyhrazanie sa ciernej opice z Fashingronu. No urcite sa budu diat veci a bude velmi vela mrtvol, o ktorých as asi nedozvieme

 2. Cowley napsal:

  Přesně tak ,šlo o zlomení duše ruského národa, nevěřím v žádnou náhodu, je to tragedie, a vyjadřuji soustrast celému Rusku a všem pozůstalým.

 3. Jája napsal:

  Napadá mne ještě jedna verze, kterou jsem zatím v reakcích neslyšel. A to je sestřel letadla protileteckou raketou. Letadlo se ztratilo z radarů dvě minuty po startu, to mohlo být ve výšce tak 1-2 km, víc ne. A takto nízko a v té době ještě docela pomalu letící terč lze "sundat" střelou odpálenou z ramene, třeba z pobřeží, nebo malé loďky na vodě. Těch událostí a náznaků kolem je tolik, že na nehodu nevěřím. Navíc ti u moci na západě jsou evidentně schopni všeho. Upřímnou soustrast nejenom lidem z tohoto letadla, ale i všem, kteří ze stejného důvodu v posledních letech zbytečně zahynuli, a ještě zahynou.

  • houbeer napsal:

   Jaja-toz ti nevim.to by tu lodku asi chytili-videli na radarech.nekdo z brehu?stejne je divne,ze zadny rybar to nevidel,?!

 4. Alanis napsal:

  Cítím v tom pomstu Obama - Clinton a celé té jejich zavšivené bandy. Nevěřím v poruchu ani chybu pilota.

 5. Alanis napsal:

  Vyjadřuji soustrast pozůstalým i celému statečnému ruskému národu. Byl jsem s Alexandrovci v r. 1974. Byli symbolem vítězství nad fašismem.

 6. marieza napsal:

  přidávám se k Alanisovi a taky k těm ,co nevěří ,že to byla náhoda ..podle mě to byla cíleně namířené na citlivé místo Ruské federace s tím že za každou cenu vyvolat v Rusku vlnu nespokojenosti s VVP A NÁSLEDNY MAJDAN .

 7. Slovan napsal:

  Více než podivné.nevěřím v vávadu ani chybu pilota.Další sprostý útok obamovy kliky .4est památce Alexandrovcům.

 8. Slovan napsal:

  Více než podivné.nevěřím v závadu ani chybu pilota.Další sprostý útok babraka obamy kliky .Čest památce Alexandrovcům.

 9. Marco napsal:

  Také něvěřím na náhody, obzvláště v této podobě. Západ má bohužel velmi mnoho zájmových skupin, které se podobných zvěrstev neštítí. Upřímnou soustrast pozůstalým.

 10. lukaš napsal:

  Musíme počkat na rozluštění černé skřínky,jaké tam budou záznamy,když prý kontrolní věž nemá volání o nějaké poruše,problému.
  Muselo by dojít k vyřazení celé elektroniky a tím i ke kontrole přístrojů nutné k orientaci,proto to možné otočení zpět na letiště.

 11. publius scipio napsal:

  Do civilních služeb letiště Soči se mohl vetřít civilista. To je zase titulek jak noha. Opravdu, který pitomec tohle napsal?

  • proud napsal:

   Jo,no,toho frajera co se vetre mezi personal kde ho nikdo nezna a bude si rajdat po letadlech bych taky moc rad videl v polovojenskym prostredi letiste plnym policajtu a emigracnich uredniku :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))).Prvni uklizecka kterou potka jinde nez kam muzou cestujici ho necha sebrat a proverit!!!!!!!!!!!!

   • benmil napsal:

    Ten terorista tam mohl být zaměstnaný už roky, a být bezúhonný a prověřený, a mohl čekat na příležitost, resp. na signál od loutkovodičů. Civilní zaměstnanec mohl do letadla nosit bedny s mraženým jídlem, s Coca-Colou !!! (Rozeznáš pravou Coca-Colu od plechovky s trhavinou?) s ručníky nebo hajzlovým papírem, a co já vím ještě s čím, co se nosí do letadla. Možností je kopec. Nevěřím na možnost sestřelení, kterou tady někdo navrhoval. Při zasažení raketou posádka má přece jen trochu času, aby oznámila, co se děje. Nejpravděpodobnější je bomba. Když letadlo mírnyx dýrnyx žuchne do vody, voda pád ztlumí a letadlo zůstane celé, případně se rozlomí vejpůl, v závislosti na profilu dna. Rozhodně ne na tisíce, resp. mnoho kusů rozptýlených na velké ploše dna. Opravte mě, kdo se lépe vyznáte v letecké mechanice. Potom je tu ještě možnost, která se osvědčila při 9/11: na dálku zablokovat řízení a potom poslat letadlo nejkratší cestou ke dnu.

    • houbeer napsal:

     Jo jenze kdyz to bloknou a poslou dolu tak se nerozleti na tech x kusu,rek bych.
     Nekdo tu neco vedel o letectví....

    • proud napsal:

     Samozrejme.Jestli to byl atentat z letiste,tak urcite ne skrz falesnyho zamestnance:-))))),ale jak pises,nekoho kdo tam normalne makal bud uz "nasazenej",nebo za tim ucelem koupenej,nebo zastrasenej,ale regulerni zamestnanec v kazdym pripade.

    • Stribog napsal:

     Na dálku zablokovat řízení? Možná u airbusu, ale ne u boeingu ani tučka. Jsou to staré dobré analogy. Od dob Blériota se moc nezměnilo. Táhla a dráty posílené hydrauhlikou. Potom úprava sériového stroje pro vnější řízení by byla dost náročná i nápadná. Do WTC údajně nalétly b767 a b757. Ta éra nemají v sériovém stavu nic, čím by tekla data ven a dovnitř v reálném čase. Jen FMC komunikuje přes ACARS. To je něco jako textovka. Naládovat letový plán ano, ale převzít kontrolu to samozřejmě neumí. Sám jsem konspirační teoretik do morku kosti, ale je dobré trochu krotit fantazii :)

  • admin napsal:

   mělo tam být na konci titulku samozřejmě slovo "terorista".
   překladatel se omlouvá a já také za nezkontrolování

 12. leopold uchvatil napsal:

  pane jo, v rusku ještě loví trosky z vody a tady už mají jasno, byl to atentát za kterým jsou USA!
  V jaroslavli po všech spekulacích se ukázalo že selhala kontrola systému bezpečnosti letového provozu, protože letoun tehdy pilotoval pilot, který s daným typem nikdy neletěl.

 13. leopold uchvatil napsal:

  Jak 40 a Jak 42 vypadají téměř stejně z venku i v kokpitu. Šlo o zkušeného pilota, znal se s vedením klubu, tak nikdo neprotestoval proti tomu že na typu 40 nalétal víc hodin než kdokoliv jiný ale na typu 42 nikdy neletěl, tedy ani nestartoval. výsledek známe všichni, o dobré hokejisty nepřišli jen rusové, ale i česko, slovensko a švédsko, protože letoun díky chybné pilotáži nevzlétl.

 14. benmil napsal:

  http://im.tiscali.cz/press/2012/09/07/5131-letecke-nestesti-653x367.jpg Toto je letadlo, které žuchlo na zem, ne na 50 m vody. Je víceméně celé

 15. benmil napsal:

  Tady taky:
  Až na to, že začalo hořet (palivo?, je neporušené.
  http://i.idnes.cz/10/042/vidw/SHA328d04_letecke_katastrofy_bmp.jpg

 16. benmil napsal:

  Ještě jedna věc: letadlo padlo do hloubky 50 m, černá skřínka se našla v hloubce 17 m. Jak se tam dostala? Na překonání gravitace a 30 m vody to musel být dost silný impulz.

 17. Analytik napsal:

  Rozluštil jsem právě 4 šifry, takže bezpečně vím, kdo spáchal atentát na Tu-154 s Alexandrovci, ovšem jméno teroristy nesmím prozradit. Příčinou teroristického činu byl krutý konkurenční boj mezi uměleckými gangy - Alexandrovci přetahovali diváky a tím i tržbu jedné populární americké country skupině, která to vyřešila tímto odporným barbarským způsobem. Neměl bych to prozrazovat, ale příčinou katastrofy bylo šikovné vyřazení hydrauliky letadla během mezipřistání v Soči.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!