Verze: Letoun TU-154 se mohl zřítit kvůli chybě pilota po srážce letadla s ptákem

wr-720.sh-18 (1)Spolupracovník „KP“ v Adleru říká, že letadlo vzlétalo s namáhavým, nepřirozeným zvukem. Letadlo TU-154 spadlo 1,5 km od břehu a jen pár km od vzletové dráhy. Verze teroristického útoku na palubě havarovaného TU-154 se dosud nepotvrzuje. Záchranáři, kteří vytahují mrtvá těla z vody, říkají, že na tělech těchto mrtvých nejsou žádné známky popálenin nebo jiné stopy po výbuchu.

Ministerstvo obrany říká, že ze dna moře byly vyzvednuty už dvě kontrolní a řídící jednotky havarovaného letadla. Na nich taktéž nejsoužádné stopy po výbuchu.

Zvyšuje se pravděpodobnost verze, že vojenské letadlo se zřítilo z důvodu fatální chyby pilotů. Mnozí obyvatelé městečka Adler, kteří slyšeli zvuk stoupajícího letadla TU-154 říkají, že stroj stoupal po startu s nadměrným, namáhavým zvukem.

wx1080 (9)

Potápěči našli první černou skříňku.

Foto: Vladimír Velengurin

- Celý svůj život jsem létal na sovětských letadlech, - řekl „KP“ obyvatel Adleru, Sergej Konopljanov. Vstával jsem a šel si zakouřit v neděli ráno v 5 hodin a 20 minut. Doslova těsně před tragédií. Z balkónu bylo jasně slyšet, jak startoval a vzlétal TU-154. Okamžitě mi bylo jasné, že motory nepracují tak, jak mají.

V této době na pobřeží Černého moře probíhá aktivní migrace ptáků. Hejna stěhovavých ptáků zakrývají oblohu.

-Dle mého názoru, do jednoho ze třech motorů mohl vletět pták, - uvažuje Konopljanov. –Piloti, aby kompenzovali ztrátu tahu motoru, spustili motory na plné obrátky. Z toho důvodu byl slyšet ten silný zvuk. Piloti zvedali předek letadla nahoru, aby rychleji nabrali výšku. A to byla hlavní chyba posádky – způsobili tzv. přerušení vzduchového proudění. To vzniká, když je letadlo příliš dlouho ve strmé poloze a tím se vztlaková síla snižuje.

Dle sdělení Ministerstva obrany - ze dna moře byly již vyzvednuty dvě kontrolní a řídící jednotky havarovaného letadla.

Dle sdělení Ministerstva obrany - ze dna moře byly již vyzvednuty dvě kontrolní a řídící jednotky havarovaného letadla.

Foto: Vladimír Velengurin

Verze zdroje „KP“ odpovídá výpovědím očitých svědků události. Člen pobřežní stráže pohraničních vojsk FSB, který viděl okamžik tragédie říká, že letoun, místo toho, aby nabíral výšku, začal rychle klesat ke hladině moře, jakoby se chystal na hladině s letadlem přistát.

Očitý svědek potvrdil nezvyklou pozici stroje v prostoru. Dle jeho slov TU-154 letěl pomalu s nezvykle zvednutou přídí.

Verze střetu s ptákem a následnou fatální chybou pilotů vysvětluje četné nesrovnalosti v ostatních úvahách o příčinách tragédie.

Záchranáři, kteří vytahují mrtvá těla z vody říkají, že na tělech těchto mrtvých nejsou žádné známky popálenin nebo jiné stopy po výbuchu.

Záchranáři, kteří vytahují mrtvá těla z vody říkají, že na tělech těchto mrtvých nejsou žádné známky popálenin nebo jiné stopy po výbuchu.

Pilot první třídy Roman Volkov, sedící za kniplem, nemohl udělat takovouto obyčejnou chybu. Měl velice mnoho zkušeností na to, aby udělal triviální chybu. Navíc, počasí bylo ideální a trasu z Moskvy do Sýrie Volkov již létal.

Hovořit o technické nepřipravenosti letadla lze také těžko. V roce 2016 letoun prošel pravidelnou technickou kontrolou. Z moskevského letiště Čkalovo na letiště v Adleru doletěl bez jakýchkoliv problémů.

Ve skutečnosti, TU-154 může klidně letět s dvěma ze tří motorů. Pokud posádka nezpanikaří. Pokud piloti zazmatkují a udělají chybu, může se stát cokoliv.

Potápěči našli první černou skříňku. Jestli příčinou katastrofy bylo selhání motoru, tak to rozšifrovaný záznam skříňky rychle potvrdí.

Trasa letu Tu-154

1 - 25.prosince letadlo vyletělo z letiště Čkalovo (Moskva) a přistálo v Soči pro natankování paliva.

2 - Po doplnění paliva vyletělo do Sýrie.

wx1080 (12)

Místo pádu letadla

Obrázek ze satelitu, zveřejněný Institutem kosmického výzkumu ruské AV. Snímek 26.12.16 6.31 hod. moskevského času.
V červeném kruhu jsou rozesety úlomky trupu, zanořeného na dně v bahně. Na pobřeží je letiště v Soči.

Oleg Adamovič,

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26625/3642861/
29 Komentářů k Verze: Letoun TU-154 se mohl zřítit kvůli chybě pilota po srážce letadla s ptákem

 1. Stribog napsal:

  Číst tyhle články je vždy rébus. Docela tápu nad obratem:
  "Ministerstvo obrany říká, že ze dna moře byly vyzvednuty už dvě kontrolní a řídící jednotky havarovaného letadla. Na nich taktéž nejsoužádné stopy po výbuchU..."
  Co je kontrolní řídící jednotka?

  Potom: "způsobili tzv. přerušení vzduchového proudění. To vzniká, když je letadlo příliš dlouho ve strmé poloze a tím se vztlaková síla snižuje."

  Zřejmě se jedná o přetažení, ztrátu rychlosti a následný pád na pádové rychlosti, v důsledku ztráty vztlaku na křídle, kdy v dané konfiguraci dochází k utržení proudnic. Většinou nesymetrickému.

  Výpadek jednoho motoru není pro TU 154 problém ani ještě na zemi na V1 - rychlosti letadla na ranveji, kdy pilot musí nahoru i s nefunkčním motorem, neboť zbylá dráha již neumožňuje letadlo bezpečně zastavit. To se rutinně trénuje dokola a do blba. Vilítané kusy to mají přímo v krvi.
  No uvidíme co řekne VCR, který by měl nahrát nouzový postup posádky. Co je ovšem dost podivné, že o tom posádka neinformovala letovou kontrolu, jak v případě výpadku motoru na V1 tak v případě Birdstrike.
  Stejně jako má pilot v krvi podrovnání letounu v případě ztráty rychlosti. Už proto, že se bzučák pádové rychlosti v kockpitu může uřvat.

  Zajímavé je, že se přichází s velmi podobnou teorií, jako u nehody FDB891 v Rostově... Došlo-li k přetažení, tak nejspíš v důsledku poruchy trimu nebo horizontálního stabilirátoru. To už by skoro neslo jistý rukopis.

  V Rostově nejspíš došlo k tomuto: Pro ilustraci dva linky. Jedno video popisuje ulomení pinu a odpadnutí stabilizátoru.
  https://www.youtube.com/watch?v=0ROmAiciLdM
  (má to věcné nedostatky, ale pro ilustraci dobré) – protože poslední hláška pilota v Rostově na záznamu VCR je údajně “klid a tahej” dá se předpokládat, že nedošlo k úplné dezintegraci, jak je uvedeno na videu, neboť kormidlo nejspíš kladlo odpor a stabilizátor se zbortil směrem nahoru jako v tomto případě:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_Airlines_Flight_261

  B727 je dost podobná konstrukce, jako TU 154ka. Jestli se ta verze potvrdí, znamená to, že tu máme nikoli teroristický útok, ale dost možná spíš sabotáž...

  • Stribog napsal:

   Oprava Alaska Flight261 nebyla b727, ale MD83, nicméně konstrukce ocasních ploch je opět obdobná, jako u TU134/154.

  • proud napsal:

   V konstrukcich letadel se nevyznam,ale v pripade umyslny sabotaze nevidim rozdil mezi ni a teroristickym utokem kdyz vysledek je stejnej.......

   • Stribog napsal:

    Rozdíl spočívá v tom, že u sbotáže tu nemáme rukopis islamistických teroristů, ale přímo jejich západních handlerů. Samobuši si potrpí na okázalost. Čím víc to bouchne, tím lépe. Tajné služby okázalost většinou neotřebují. Tenhle "vzkaz" je určen do vyšších pater, ne veřejnosti.

    • proud napsal:

     To urcite.Ja jen chtel poukazat na trosku krkolomny vysvetleni,patrilo se napsat ze jinak makaj teroristi z lidu a jinak teroristi z tajnejch sluzeb,rozdil je jen v rukopise a "zakaznikovi",jak rikas :-)

     • Stribog napsal:

      Zkurvená válka bez jakýchkoli pravidel. Tohle mne napadlo, když mi pětadvacátého někdo volal, že s Alexandrovci spadlo letadlo. Nevěřím naší lžidovizi ani přesný čas, tak jsem čekal až na Putinovo vyjádření. Bohužel to byla pravda.
      Kdo je tu zákazník a kdo objednal řekla Maria Zacharová u Solovjova dost natvrdo. Nezvykle natvrdo na holku z diplomatických kruhů. Do Trumpovy inaugurace bude ještě dost horko...

      • proud napsal:

       Porad jeste zustavam co se tejka ty "nehody" sice smutne,ale neutralni.Nehody se proste dejou i kdyz muzou vypadat vzhledem k situacim hodne provokativne.A je fakt ze tahle tak presne vypada,ale pravda vyplave 100% na povrch.Otazkou je jak s ni Rusko nalozi.

       • Stribog napsal:

        Rusko je v situaci, kdy udělá cokoli pro mír. A to včetně toho, že incident přikryjí, jako třeba "nehodu" jaderné ponorky Kursk... Pravdu se nakonec dozvíme. Ale nejspíš až v době, kdy bude možnost, že se z nás všech stanou radioaktivní kostry řádově menší, než dnes.

        • proud napsal:

         Na radioaktivitu never.Coz by bylo uklidnujici tvrzeni tak mozna pred 20-30 lety.Dneska uz ne,protoze jsem si vicemene jistej ze maji uz mnohem lepsi prostredky jak se nas zbavit a neohrozit nevratne sebe ani zivotni prostredi,bohuzel.

        • proud napsal:

         Jenze my nejak ne a ne se probrat a ten nas vlak si nasmerovat kam chceme a potrebujeme.Stacilo by jen se na tu vec sjednotit a bejt trpelivy,a slo by to temer bez krveproliti.Jenze jsme ovce,takze se bud vybijeme mezi sebou,nebo se vybit nechame............

        • Stribog napsal:

         Což o to. Způsobů jak zabíjet otroky tu je dost celá tisíciletí. Třeba jen naše stravovací návyky nás nutí odcházet na druhý břeh v polovině života. a to nemluvím o chemii v otravinách a bezmasých Babišových buřtech. Jasně, že existuje milion způsobů rychlé depopulizace planety včetně virů designovaných tak, aby zabíjely jen vybraná etnika nebo rasy.

         Ale ta jaderná válka je bohužel ještě ve hře. Jakkoli je to možná staromódní. Problém cargo kultu lokální z řetězu utržené elity. Krásně to loni vyjádřil senátor Gravel (to je ten pán, co dostal do US Congressu Pentagon Papers Daniela Ellsberga). Řekl, že když člověk před rokem četl blog bývalého ambassadora v Moskvě McFaula (dost dobré jméno k jeho aktivitám, jako byla bolotná revoluce), nevybočoval z běžných představ o americké Mickey Mouse Democracy, ale dnes je to blog Dr. Strangelove. Riziko jaderné války tady je. Máme tu něco jako permanentní kubánskou raketovou krizi na steroidech, LSD a Speedu. Nepodceňuj tohle nebezpečí. Téměř stoletý Kissinger dostal za úkol od Trumpa roli mírotvorce. GP dělá co může, aby katastrofu jménem z řetězu utržená "americká národní" elita ukočíroval...

        • proud napsal:

         Muj osobni nazor:-).Bejt ta atomova valka jen na lidech jak je zname,bal bych se ji taky. Ale nastesti na nich neni at se jim to libi nebo ne,mame ji zakazanou,vsichni ;-).A to ne jen valku,uz i jen zkousky!!! Vsak na to rychle prisli kdyz chteli neposlechnout,nejak jim to nebouchlo;-) :-))))

        • Stribog napsal:

         Ano, i to je možné. Problém je v tom, že neexistuje možnost, jak to ověřit. I já si někde v zadu myslím, že to tak bude. Ale jseš ochoten na to vsadit život svých děti?

  • PM napsal:

   Myslím, že pokud se prali v kabině hned po startu s nějakým velmi nečekaným problémem , se strojem v malé výšce na velkém úhlu náběhu a při nedostatečné rychlosti, tak měli oba piloti velmi napilno a takříkajíc na kecy se nehledí, v tom vám nikdo na věži nemůže pomoct. Naopak můžete mít výpadek pozornosti na který se zabijete. Je to vidět i ve filmu Sully, kdy na ně z věže pořád někdo mele pantem, ale oba mlčí, kapitán pilotuje stroj-kluzák a druhý pilot se snaží až do pár metrů nad hladinou nahodit mrtvé motory.

 2. Jochen napsal:

  Lidi
  To prece nemohl byt teroristicky utok. V ridici jednotce se nenasel ani pas ani penezenka terroristu! Jasny?

 3. PM napsal:

  Tu 154 má to zadní malé křídlo kterému se říká výškové kormidlo umístěné vzadu nahoře na kormidle směrovém. Výškovým kormidlem se ovládá právě ten úhel letounu ve směru nos nahoru nos dolu. Pokud se nos takového stroje zvedne moc nahoru při nízké rychlosti, tak se za tím velkým předním křídlem vytvoří tzv aerodynamický úplav. Představte si že je to jakoby se to výškové kormidlo vzadu nahoře dostalo do závětří .Tím to letadlo přestane být řiditelné a se stále stejně zvedlým předkem se kvůli velkému odporu vzduchu v tomto postavení začne tzv sypat dolů pod úhlem sestupu cca 20 stupňů. Pokud máte hodně moc výšky , tak odhadem 5km ještě to s tímto typem stroje lze asi vybrat ale v půlkilometru jste bez jakékoliv naděje.

  • Stribog napsal:

   TU154 je stará dobrá konstrukce z dob, kdy se nehledělo na nějakou tu tunu paliva navíc. Kapitáni létali těsně pod VMo a člověk si mohl vzít do letadla loveckou pušku a s cigárem v hubě říci letušce, že jí to sluší, aniž by riskoval žalobu za sexual harassment... Horizontální stabilizátor musel uhnout vysokotlakým motorům, které žraly a čoudily, za to měly přebytek výkonu. Ne jako ty dnešní podmotorovaní spořínci. Konstrukce má své nedostatky, ale je rozhodně aerodynamicky čistčí než u dnešních letadel s úspornými motory podvěšenými pod křídly. Jak TU154 tak třeba b727 mají přímo krásné čisté linie. Vždy, když tahle éra vidím natažená na přistání s vysunutou mechanizací křídla, je to pohled na husí kůži. Krása. To, co popisujete je už v extrému, ale nenastane při běžném přetažení. Instinkty pilota to prostě nedovolí.
   Kdosi v jiné diskuzi mi připomněl podobné incidenty už za války i po ní... Používalo se malé množství trhavin, použitých, jako směrové nálože. Běžná praxe už v repertoáru Office of Strategic Services...
   Kdepak. Tohle je válka. Mizerná, ošklivá válka bez pravidel. A jedna parta kluků, co spolu mluví nemůže rozdýchat prohru.
   Úřady a to i ruské to v zájmu něčeho, co mi zní strašně - světového míru přikryjí nějakou podobnou historkou, kterou vyprávíte.

   • proud napsal:

    Mozna prikrejou,ale to neznamena,ze nepomstej az prijde spravnej cas!!!

    • Stribog napsal:

     Stačí ta pravda Proude. To je sakra korozivní substance pro tenhle zrůdný a prolhaný systém...

   • Čech napsal:

    Stribogu s Vaší hlavou přeci musíte vědět, že se teď pravdu nedozvíme ani nemůžeme. Mlžení bude nespočet. Piloti chybu na 99,9% neudělali a jiná varianta by vyžadovala reakci = světovou válku. Provokací je nespočet a zdaleka nejsou u konce. Ano, válka těch co prohrávají. Jen se obávám jak dlouho ji bude snášet a chápat ruský lid, než se obrátí proti těm co mír na světě chrání.
    Skláním se k zemi nad odolností lidských organismů a mozků pánů Putina, Lavrova, Šojgu a spol, čemu všemu jsou poslední roky vystaveni, nad jejich výkonem.

    • Paul Durham napsal:

     Dobře jste to napsal, já za sebe říkám, že to byl jasný atentát, techniku provedení tipuji na EMI , jasně že se to nedá zveřejnit, ještě nenazrál čas.

    • Stribog napsal:

     Také obdivuji Putina i Lavrova za schopnost hrát složitou partii a nenechat se strhnout. Také jim to potom různí Žirinovští vždy dají sežrat. Ruský národ spolkl mnoho. Dokonce mu po pádu SSSR nutili podobný koncept viny, jako Němcům po válce.
     Pravda musí v zájmu národa ven. Jinak to způsobí traumata. Stejně jako JFK nebo Vietnam Američanům nebo nám třeba Mnichov.
     Jako člověk bez příslušného výcviku vždy tak trochu čekám s každou Putinovou tiskovkou, že se nadechne a spustí. Jak to bylo s tím údajným přistáním na měsíci, s jedenáctým zářím, Katyní, Černobylem etc. etc.... A je mi jasné, že se to nestane. Snad jednou. Chtěl bych se toho dožít...

 4. pedros napsal:

  Kdyby...letadlo spadlo z malé výšky po spekulované příčině, tak víceméně zůstane v celku nebo větších kusech blízko sebe!
  Ale túčko je rozsypané na několika km2!!!

  • Stribog napsal:

   V případě, že trup letounu dezintegroval nárazem na mořskou hladinu, mohou být trosky na této ploše. To snadno zařídí mořské proudy i nestejnoměrné potápění jednotlivých částí.

 5. weissbach napsal:

  Možnost, že letadlo s Alexandrovci letícími do Sýrie náhodou je tak 1:1000000.
  Je víc než pravděpodobné, že to byl teroristický útok.
  Bez ohledu na to jak se věc prezentuje /a důvody proč se tak prezentuje mohou být různé/.

 6. Čech napsal:

  Jiné tučko zvládlo podobnou situaci
  https://www.youtube.com/watch?v=vvs6VrnhSzk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!