Motor havarovaného Tu-154 byl poškozen

1482985632_0049f3f61178afdb7b8d3f36882fac85__1200x630Při prohlídce fragmentů letadla odborníci ministerstva obrany zjistili deformaci lopatek turbíny motoru. Ukázalo se také, že klapky na pravém křídle fungovaly, ale nezastavily pád Tu-154 do moře. Odborníci z meziresortní komise ministerstva obrany pro vyšetření příčin pádu Tu-154 do Černého moře zkoumají úlomky letadla, které záchranáři zatím vyzvedli na povrch. Podle life.ru odborníky překvapilo poškození lopatek turbíny motoru. Po prozkoumání charakteru poškození jednak uvádějí, že tento detail jednoznačně vylučuje verzi vniknutí ptáka do turbíny, na druhé straně poukazují na to, že motor mohl být vadný už před letem. Nyní budou poškozené lopatky turbíny podrobně prozkoumány experty, kteří dají jasnou odpověď, zda byly deformovány nárazem o vodu nebo zda k deformaci došlo ještě před pádem. Kromě toho po předběžném prozkoumání pravého křídla nalezeného v moři odborníci zjistili, že klapka na tomto křídle byla vysunuta, ale zatím není jasné, zda k tomu došlo kvůli zajištění stoupání nebo naopak klesání letadla.

V jednom ze speciálních hangárů v Soči již začalo skládání fragmentů, které každý den zvedají ze dna Černého moře potápěči ministerstva pro mimořádné situace a ministerstva obrany. První motor spolu s konstrukcí podvozku našli už ráno 27. prosince a k večeru byl vyzvednut i druhý. Ten, jak se ukázalo, neměl téměř žádné deformace.

Nyní by se z těchto "puzzlí" měl složit „model“ maximálně blízký původnímu letadlu. |Odborníci z meziresortní komise již mají velké množství fragmentů: ocasní část Tu-154 s motory, střední část trupu, pravé křídlo. Tyto části jsou nyní pečlivě zkoumány, aby bylo možné stanovit trajektorii a úhel pádu letadla do vody, stejně tak i okolnosti, které k pádu vedly.

7df5dafb60b67b81c36f5a584e8effab__1300x

Podle zdroje life.ru specialisté ze zvláštních služeb již učinili zajímavé objevy. Například při kontrole jednoho z motorů zjistili poškození lopatek turbíny — byly ohnuté. Komise se nyní snaží zjistit, z jakého důvodu se tak stalo. Již dříve ze zdrojů v FSB zazněla verze, že možnou příčinou pádu letadla bylo zasažení motoru cizím předmětem. Mohl to být například pták. Nicméně členové komise zatím tuto verzi odmítají.

— Charakter poškození jednoznačně vyvrací verzi o vniknutí ptáka do motoru, nevypovídá však zatím o tom, zda před katastrofou byla tato část letadla zcela v pořádku, — řekl zdroj.

Příčiny poškození lopatky musí vyřešit odborníci. Podle jednoho z předpokladů mohlo k poškození dojít při tvrdém nárazu letadla do vody, podle další verze byly v deformovaném stavu už před posledním letem Tu-154.

— Poškozené lopatky byly odeslány k prozkoumání inženýrům z výzkumného centra provozu a oprav letecké techniky ministerstva obrany v Ljubercy. Teprve po zjištění odborníků bude možné učinit definitivní závěr o příčinách poškození agregátů motoru Tu-154, — vysvětlil naší redakci zdroj z ministerstva dopravy. Ten také uvedl, že příčinou deformací na lopatkách turbíny mohla také být únava materiálu. Letadlo bylo vyrobeno před 33 lety.

6f045a4fb139e9682a5474a5e4bf7094__1300x

— Pokud technici tuto verzi potvrdí, pak otázky vyšetřovatelů GVSU (Hlavní vojenské vyšetřování) a pracovníků FSB mohou směřovat na vedení závodu "Aviakor" v Samaře, kde bylo v prosinci roku 2014 letadlo renovováno na základě smlouvy s PAO "OAK" (veřejná akciová společnost „Sjednocená letecko-výrobní korporace“), — vysvětlil zdroj.

Dále řekl, že vyšetřovatelé budou kontrolovat doklady o dodavateli dílů pro opravy letecké techniky.

Nelze vyloučit, že během renovace a oprav Tu-154 v Aviakoru nebyly použity originální součástky. Důsledkem pak bylo, že lopatky motoru nevydržely zátěž – domnívá se letecký odborník Sergej Krutousov.

Dalším fragmentem letadla, který nyní zkoumá mezirezortní komise a vyšetřovatelé, je pravé křídlo. Po prozkoumání jeho mechanických částí je prokázáno, že klapky na něm fungovaly. Není však zatím jasné, jakou měly v kritickém okamžiku funkci – zda bylo jejich nastavení provedeno pro klesání nebo stoupání letounu. Pilot Andrej Litvinov pro life.ru uvedl, že teoreticky by měly být po 2 - 3 minutách letu ještě otevřeny, protože letoun byl v té době stále ještě v režimu vzletu.

Také v oblasti náběžné hrany křídla bylo zjištěno poškození, ke kterému mohlo dojít například při tvrdém dopadu letounu do vody.

- Tyto poznatky umožňují odborníkům vyslovit předpoklad, že letadlo narazilo do vody pravou stranou. Přesnější informaci však experti získají až po prozkoumání druhého křídla, které ještě nebylo vyzvednuto z vody, – uvedl pro life.ru jeho zdroj.

Jisté je, že krátce po startu ze Soči se Tu-154 nad hladinou Černého moře pokusil o obrátku doprava. Pokus proběhl při rychlosti letu kolem 500 km/h. Během manévru měl letoun výrazně zvednutou příď. Odborníci se nyní pokoušejí zjistit, proč piloti vypnuli „aerodynamiku“ křídla a proč letadlo letělo s tak velkým podélným náklonem. Na hladinu moře narazil letoun ve velké rychlosti.

0c644b9d7a260e905dda913ed24b4496__1300x

Předseda (ruské) komise ICAO pro zjišťování příčin leteckých nehod Viktor Trusov uvedl, že poškození lopatek turbíny motoru může být jak samotnou příčinou, tak ovšem i důsledkem katastrofy. Prvotní příčinou mechanických poškození může podle jeho názoru být vniknutí nějakého předmětu do motoru.

Poškození lopatek však mohl způsobit i tvrdý náraz o hladinu vody – dodal k tomu Trusov.

Souhlasí s ním i Andrej Litvinov.

Pokud se do motoru dostane pták, může dojít k deformaci turbíny a k požáru motoru. I když však budeme předpokládat, že pták se do motoru dostal, že poškodil turbínu a že motor začal hořet – nestalo se nic tragického. Tento typ letounu je schopen letu i s pouze jedním pracujícím motorem. Pokud takový případ nastane, posádka zamíří s letadlem k nejbližšímu letišti. Proto si myslím, že deformace turbínových lopatek vznikly až při nárazu letadla o hladinu - uvedl pro life.ru pilot Aeroflotu A. Litvinov, který má s Tu-154 nalétáno osm let.

K hlavním verzím důvodu havárie Tu-154 tedy zatím patří technické problémy a chyby posádky. Odborníci z Vědecko-výzkumného ústavu ministerstva obrany ve městě Ljubercy v Moskevské oblasti už zkoumají záznamy černých skříněk letounu. Podle údajů získaných s hlasového záznamníku vznikla krátce po startu Tu-154 na jeho palubě nestandardní, pro posádku letadla zcela nečekaná situace – v prvních okamžicích zůstali oba piloti zaskočeni, ale rychle se vzpamatovali a do posledního okamžiku se snažili letoun zachránit. Ze slov druhého pilota i kapitána letadla je zřejmé, že se něco stalo s klapkami – a poté je slyšet varovný signál oznamující překročení (bezpečného) úhlu stoupání letounu.

Co přesně se s klapkami stalo a jak se v daném okamžiku chovala posádka, se dozvíme v krátké době. Podle jedné z vyšetřovacích verzí mohlo vzhledem k specifickému uspořádání přístrojového panelu na Tu-154 dojít k tomu, že druhý pilot zaměnil ovládací páky.

5def871678f50fd8f8ebed1f8991d9da__1300x

Jak pro life.ru uvedl zdroj obeznámený s činností vyšetřovací komise, mohlo dojít k tomu, že během třetí minuty letu mohl druhý pilot místo zatažení podvozku zatáhnout klapky. V důsledku toho přešel letoun do nadlimitního nebezpečného úhlu stoupání a posádka se pokusila letoun obrátit a doletět s ním k pevnině, ale to se jí nepodařilo. Letoun dopadl na hladinu a od trupu se odtrhla jeho zadní část.

Piloti létající na Tu-154 nevylučují ani takovou možnost, i když uvádějí, že je málo pravděpodobná.

Túčko má ovládání podvozku a klapek umístěno mezi oběma piloty - na panelu nad čelním sklem kabiny. Z pohledu ergonomiky to není zrovna ideální. Jsou opravdu blízko sebe, ale záměna je možná tak v jednom z milionu případů, například pokud by byl pilot opravdu hodně unavený – uvedl pro life.ru zasloužilý pilot RF Viktor Saženin, který také létal na Tu-154 víc než 8 let. - Ovládání pak mají zcela odlišný tvar. Rukojeť ovládání podvozku je kulatá, zatímco klapky jsou ovládány hranatou lichoběžníkovou rukojetí s několika pracovními polohami.

Mimochodem, klapky ovládá druhý pilot, který sedí v pilotní kabině napravo, připomněl Saženin. Záměna ovládání podvozku a klapek je však podle něj nepravděpodobná i z toho důvodu, že se klapky a podvozek letounu zatahují v různé fázi letu. Podvozek se zatahuje prakticky ihned po té, co se letoun odlepí od země – a ne až po 2 - 3 minutách.

Ke katastrofě Tu-154 došlo 25. prosince 2016 v 5,40 hodin ráno moskevského času asi 1,7 km od pobřeží Soči. Stroj ruského ministerstva obrany letěl na základnu Hmejmim z letiště Čkalovskij a na letišti v Soči doplňoval palivo. Na palubě měl 92 lidí. Dvě minuty po opuštění vzletové dráhy, poté co se mu nepodařilo nabrat výšku, zmizel z obrazovek radarů. Žádný poplašný signál jeho posádka nevyslala.

Alexandr Raskin

Zdroj: https://life.ru/t/%D1%8D%D0%BA%D1%81%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D1%8B/953608/v_dvighatielie_razbivshieghosia_tu-154_nashli_povriezhdieniia
12 Komentářů k Motor havarovaného Tu-154 byl poškozen

 1. Kolemjdoucí napsal:

  Pravou příčinu pádu letadla se nikdy nedozvíte. Rusové válku nechtějí. Nezbývá jen sledovat zda v nejbližší době záhadně nezemře někdo od Clintnů, Rockefelerů nebo jiných person západního světa...

  • pražská vlaštovka napsal:

   .....Kéž by chcípli všichni najednou ....
   j.

  • Jaris napsal:

   Proc by mela byt valka kvuli tomu, kdyby Rusko vysetrilo sabotaz a ukazalo prstem na vinika? To je jako s tim prvnim ruskym letadlem, ktere spadlo nad Egyptem a take to svedli nejdriv na poruchu letadla. Urcite slo o sabotaz. Tedy jestli Putin i tentokrat obetuje diplomata Karlova a cely Alexandrovuv soubor za to, aby vse bylo jaksi zameteno pod koberec, tak si nemyslim, ze je to spravne a zacinam mit o jeho jednani pochybnosti.

   • proud napsal:

    Putin vcelku dost jasne ukazuje ze pochybnosti neni treba mit.Je si vedomej "vyssich" zajmu a neobetuje za par velvyslancu a zpevaku celej narod,nebo jeho utrpeni!Navic se v tomhle pripade bavime o svetovy valce,takze nejen Ruskej narod,nezbejva nez zatim pred nim smeknout klobouk.Kdyby zapad mel jen zdabec jeho charakteru a v prvni rade zodpovednosti,byli bysme jako lidstvo uz nekde uplne jinde!

    • Jaris napsal:

     Proude, valka stejne bude. Nevypada to dobre.

     • proud napsal:

      Netroufnu si to odhadnout,dobre to nevypada,ale nadeje umira posledni,hodne to zalezi predevsim na nas,lidech,kazdym jednotlivci,jen kdybysme si to uz konecne chteli uvedomit.

 2. Sasin napsal:

  Otroci vyrábějí letadla v přesvědčení že se dostanou na nebesa, gde nět běsa a harpagondechajci do toho střílí rukama blboňů, kterým ovládají pracky a mysl zakalenou vymalovanými bankocetlemi. Tyhle kreatury, které tímto zaměstnáním co promptně a vehementně daní čímž z toho získávají sociální zabezpečení, zabíjí ostatní blboně, kteří si chtějí dopřát luxusu z "práce" blboňů co jim zajišťují cestovní pohodlí na často pofiderní a zbytečné cestě do rájů gde stejně nemají co užitečného dělat. Jejich podíly na půdě a rozpočtu obhospodařují zatím šmejdi v parlamentní kantýně, kteří jim slíbili, že jim to pohlídají a tak se zaměstnávají další zbytečné kreatury, které hlídají po čem je jim howno. Ale gdyž dostanou rozkaz, prémie jsou na cestě, vrhnou se do samostatných akcí, páč zaplacený šéf podporuje samostatnou aktivitu zaplacených blboňů, která vede k zocelení obyvatelstva a k pořádnému pořádku aby se vědělo, že blboňi můžou dělat cokoli, ale ve skutečnosti je to na jejich riziko, které se nakonec stejně spláchne do HDP. Svoboda umřít zatím nebyla zrušena a tak se rozvíjejí všechny směry psychopatického růstu, který idiotsky masíruje v lidech loajalitu k systému, který je jako chrání a ochraňuje, dokud si nesednou do nějakého "veřejného" prostředku, který podle plánu musí vytvořit přidanou hodnotu strachu a vybouchne náhodně něgde v nějakém ohnisku, co bylo naplánováno před měsíci, ale všichni jsou v klidu, páč prostředek byl pojištěný harpagondechajckou bankocetlovou vírou, takže se vlastně nic neděje. Všichni nezúčastnění na tom vydělají. Zvedne se HDP, funebráci mají žně, lichvářům s nemovitostma po prodeji pozůstalosti taky zůstane za nehtama balík a PRAVníci to všechno sepíšou za další obolus. Na polámaných tělech si zgustnou dochtoří a duše začnou opravovat psyciatři, kteří napravené budou motivovat k další práci, hlavně aby se tento báječně zkurvený systém nezastavil. Nu což, jsou to sice první vlaštovky, ale jak de čas přibývá jich. Blboni, co nedokážou na tom změnit nic, budou platit večerníčkovi, který je těmito zprávami bude pravidelně krmit aby si četli něco jiného než se dá přečíst v plátcích, které mají šmejdi na výplatní listině. Možná se jednoho dne v konkurenčním boji vyrovnají a pak se můžete rovnou s klidným svědomím vrátit ke svým šlohnutým podílům na půdě, kterými tak velkopansky opovrhujete a přemýšlet o něčem jako podílu na rozpočtu.

  • Paul Durham napsal:

   ano, jen bych přidal velebníčky do fronty na hdp větrů

  • Stribog napsal:

   Jako vždy trefně a vtipně. Ale vždy mne napadne otázka k čemu je podíl na rozpočtu, když bude vyplácen v bankocetlích šmejdů, kteří nutí blboně nekonečně dřít na nekonečném růstu, který musí existovat proto, aby bylo na úroky z čistého luftu vytištěných banksterocetlí... Je to řešení z prostředka, které tloustnutí šmejdů a hubnutí blboňů může zbrzdit, ale ne zastavit.

   • proud napsal:

    Nic jinyho jsem "nepochopene" kdysi "neomilal" porad dokola :-)))))))))))))))))))).A ted uz radeji ani nereaguju vubec :-).Ve chvili kdy bude motivaci cokoliv co muzes "uchopit" a mit se skrz to lip nez druzi se da dobre vyuzit k jejich ovladani,vzdycky to tak bylo a vzdycky to tak bude dokud bude ta moznost.Az ti bude motivaci jen tvoje mineni o tobe samym,protoze o preziti a dobrej zivot se nebudes muset fakticky starat,jen bezne jako vsichni,budeme nekde jinde.......

 3. Stribog napsal:

  Kdyby kromě autorů béčkových hollywoodských scénářů a novinářské obce někdo vymyslel jakousi klapku, která by zastavila pád letadla, bylo by to na Nobelovu cenu...

  Vztlakové klapky mění profil křídla. Zvyšují úhel náběhu, vztlak a také odpor. Veličiny potřebné pro manévry na nízkých rychlostech při vzletu a přistání. Je pravděpodobné, že v této fázi letu byly vysunuty ve vzletové pozici.

  Na leteckých katastrofách mne vždy fascinuje naprostý informační mišmaš, který způsobuje v první fázi zkomolení odborných termínů novináři, kteří to mají z první ruky na tiskovce od vyšetřovacích úřadů a posléze dílo dokoná překlad a několikero převzetí zprávy. Nakonec člověku nezbyde, než stáhnout data se sekundárního radaru a probírat se "miliony" řádek, aby si udělal představu co se dělo...
  Přitom problematika není nijak složitá a průměrnému novináři by zabralo cca dvě hodiny si nastudovat základní principy a trochu té "latiny." Nechápu. Kdyby třeba sporťáci přinesli info, že váš oblíbený fotbalový tým prohrál v prvním setu 2:0, moc dlouho by se v redakci neohřáli. Proč to jde ve sportu a ne u leteckých katastrof?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!