„Na evakuované osoby nikdo nestřílel“: Filmařka, která byla svědkem osvobození Aleppa, promluvila pro Russia Today

evacuationSyrská armáda nestřílela na bojovníky, kteří opouštěli Aleppo v souladu s evakuační dohodou, a dokonce jim rozdávala potraviny, řekla televizní stanici Russia Today Carla Ortizová - bolivijská filmová dokumentaristka, která strávila osm měsíců v Sýrii - a zpochybnila tak nějaké zprávy v mainstreamových médiích. Ortizová natáčela dokument o lidech, kteří se ocitli uprostřed syrského konfliktu, a měla tak příležitost stát se přímým svědkem osvobození východního Aleppa, včetně evakuace militantních aktivistů a jejich rodin z města.

Z jejího připravovaného dokumentárního filmu zveřejnila video, ukazující průběh evakuace, neboť tak chtěla vznést protest proti tvrzením západních médií, že syrské vládní síly střílely na evakuované obyvatele, a předložit důkaz, že evakuace, která se konala v rámci dohody, zprostředkované Ruskem a Tureckem, proběhla poklidně.

„Mnozí z nich mě žádali, abych předložila důkazy, že v průběhu evakuace se na ulicích nestřílelo do lidí, ani do dětí, jak uváděla některá média. Takže tohle je to, co jsem viděla: evakuováni civilisté šli pěšky od východu, poté byli přepravováni autobusy do úkrytů. Je mi líto, ale během evakuace nedošlo absolutně k žádnému masovému střílení, „napsala Ortizová v příspěvku na Facebooku, kde okomentovala toto video.

Také dodala, že „jediné, co syrská armáda a civilisté dělali, bylo to, že házeli jídlo do oken“ autobusů, které přepravovaly evakuované obyvatele ven z města.

Ortizová potom dále vznesla námitky proti některým dalším zprávám z mainstreamových médií, kdy zpochybnila pravost tzv. „svědeckých zpráv“ z oblastí Aleppa, které tehdy okupovali rebelové, a které se rychle šířily v západních médiích. Obzvláště zdůraznila fakt, že ve východní části města nefungovalo připojení k internetu, takže tito svědci nemohli uploadovat filmový záznam, ani ho odeslat západním mediálním společnostem.

Ortizová dodala, že i když měla mobilní telefon s mezinárodním roamingem a Wi-Fi, nemohla z východního Aleppa poslat ani krátkou textovou zprávu své rodině.

„Když jsem byla ve východní části Aleppa, ve čtvrtích, které byly právě osvobozeny, nefungoval internet – dokonce jsem ani nemohla sdělit své rodině, že jsem to přežila. Nebylo tam možné uploadovat video. Musela jsem uploadovat video v hotelu, a to mi trvalo více než dvě hodiny,“ řekla Ortizová pro RT.

„Připadá mi to naprosto šílené, jen si pomyslet, že to, co je na záznamu, se tam mělo odehrávat,“ dodala.

Zároveň připustila, že východní Aleppo bylo skutečně „středem konfliktu“ a místem „absolutní devastace“, což, jak řekla, způsobili nejen akce syrské armády nebo ruské bombardování, ale také militantní aktivisté, kteří tuto oblast okupovali.

Zatímco v západním Aleppu byla „někdy omezená dodávka elektřiny a vody, ale obchody byly stále otevřené,“ a lidé si tam žili své každodenní životy, ve východní části města byla jen hrůza a zkáza.

„Když jste mluvil s někým, kdo právě odešel z východního Aleppa... ti lidé říkají, že neměli žádné jídlo, přístup k elektřině, žádné léky; jejich děti nemohly chodit do školy,“ pokračovala Ortizová, a dodala, že lidé museli někdy „své děti zavírat, protože teroristé je využívali k vydírání jejich rodinných příslušníků, aby je umlčeli, nebo aby pro ně něco udělali.“

Podmínky, v nichž civilisté žili, když území ovládali tzv. rebelové, byly „opravdu nelidské,“ zdůraznila a dodala, že většina militantních aktivistů, kteří okupovali východní část města, byli cizí žoldáci.

„Když mluvíte s někým, kdo právě odešel z východního Aleppa, tak vám řeknou, že většina teroristů nejsou ani Syřané,“ řekla Ortizová.

Ortizová také řekla, že když se snažila dostat do této části města, byla svědkem toho, že si ostřelovači vybírali za terč civilisty, pohybující se po ulicích ve východním Aleppu.

Většina obyvatel Aleppa uvítala osvobození města syrskou armádou, bez ohledu na jejich politické přesvědčení, protože byli nesmírně rádi jen za to, že jsou konečně osvobození od militantních pravidel, řekla Ortizová.

Lidé „byli plní naděje a zcela šťastní, když přecházeli z východního Aleppa do západní části města. Děkovali Bohu a syrské armádě. Neměli nic společného s politikou. Nemluvili o žádné podpoře té či oné strany, byli jen rádi, že jsou osvobození,“ řekla Ortizová.

Také zdůraznila, že mnoho vojáků, kteří bojovali v Aleppu na straně vládních sil, byli vlastně místní „dobrovolníci, kteří bojovali jen proto, aby dostali některé své rodinné příslušníky ven z východního Aleppa.“

Ortizová rovněž uvítala syrskou celonárodní dohodu o příměří, která byla nedávno zprostředkována Ruskem a Tureckem a v pátek vstoupila v platnost. Tato dohoda „mohla v tomto daném okamžiku zajistit mnoho věcí,“ řekla a dodala: „To by opravdu mohla být odpověď na modlitby lidí.“

„Mohla jsem navázat kontakt se všemi těmi lidmi, a to bez rozdílu věku či náboženství – všichni se jen modlí za skutečné příměří,“ dodala Ortizová.

Zdroj: https://www.rt.com/news/372205-aleppo-evacuation-shooting-filmmaker/
4 Komentářů k „Na evakuované osoby nikdo nestřílel“: Filmařka, která byla svědkem osvobození Aleppa, promluvila pro Russia Today

 1. Vlado48 napsal:

  A co byly ty bílé přilby, našli se ti lidé nebo aspoň samotné prázdné přilby? Přece po osvobození Aleppa se něco muselo najít, tedy pokud tam něco takového bylo a nenatáčelo a fotilo se to uplně jinde.

  • dascha napsal:

   Nenašly se ani lidičky v bílých přilbách, ba ani bez přileb a ani samostatné přilby.....Asi si je vzal Alah k sobě.....

 2. Jaris napsal:

  Syrska armada a Rusove meli ty teroristicke hrdlorezy spravedlive odstrelit. Bonus by ti gauneri dostali, ze by nebyli muceni,jak to oni delali civilistum a zajatcum. Nikdy nepochopim, jak je mohli jen tak bez sebemensiho potrestani nechat odejit!?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!