Selhání systému nebo lidský faktor: Facebook zablokoval účet RT

58805a69c46188d4588b45c7Sociální síť Facebook zablokovala RT možnost publikovat na svojí stránce v anglickém jazyce příspěvky, obsahující odkazy na jiné materiály, fotografie a videa. Údajně bude blokace trvat do soboty 21. ledna 2017 do 22:25 hodin moskevského času. Jak sdělil vedoucí úseku sociálních trendů média RT Ajvor Krotti, administrátoři sociální sítě zablokovali účet RT v době vysílání tiskové konference na rozloučenouBaracka Obamy. Přitom televizní kanál neporušoval autorská práva. Administrace sociální sítě dosud nevysvětlila příčinu této svojí akce.Takže díky současnému stavu blokace, RT ztrácí možnost vysílat na FB inauguraci zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

„FB zakázal RT umístit příspěvky na svojí stráncedo soboty 21. ledna 2017 do 22:25 hodin moskevského času. Jednáme o tom s vedením FB“, napsal Krotti na Twitter.

Důvodem k blokaci mohlo být podezření z narušení autorských práv. Všimněte si, žetelevizní kanál vlastnil práva na přímé vysílání tiskové konference na rozloučenou Baracka Obamy, která byla živě odvysílána celou řadou dalších médií. 58807612c46188dc588b4678 Takže byl zablokován pouze kanál RT. Během vysílání obdržela redakce RT oznámení od FB, že údajně porušuje autorská práva. Dle robotického oznámení, v souvislosti s údajným porušováním autorských práv, přišla stížnost od televizního kanálu „Настоящее время“, projektu amerického vysílání „Radio Liberty“, které je financováno Ministerstvem zahraničí USA. Všimněte si, že kanál „Настоящее время“oznámil, že si na RT nestěžoval. 5880754ec36188f50c8b4687

Podle vyjádření zástupce vedoucího internetové redakce RT Arťoma Ganina, chování FB vypadá podivně, protože práva na vysílání Obamovy tiskové konference vlastnila agentura Associated Press a RT je jejím klientem.

„Včera po dobu vysílání tiskové konference Baracka Obamy jsme dostali oznámení od FB o tom, že vysílání, možná, obsahuje audio- nebo video- obsah, který patří webové stránce „Настоящее время“. Co je webová stránka „Настоящее время“? To je projekt „Radio Liberty“, které je, jak známo, financováno Ministerstvem zahraničí USA. Vysílání pokračovalo, ale vzápětí jsme obdrželi ještě jedno oznámení, kterým jsme byli informováni o tom, že na naši stránku na FB jsou uvalena dočasná omezení. Od té chvíle nejsme schopni vystavovat fotografie, videa, odkazy a vysílat na naší FB stránce“, řekl Ganin.

Zároveň zdůraznil, že tisková konference Baracka Obamy byla vysílána na FB všemi významnými západními médii, zablokována byla pouze stránka RT.

„A všichni víme, že pokud blokace bude trvat do sobotního večera, tak my nemůžeme vysílat inauguraci Donalda Trumpa. Oznámení o tom, že jsme porušili práva na vysílání, je velmi podivné, protože to bylo vysílání agentury Associated Press. My jsme klientem této agentury a v popisu vysílání žádná omezení nejsou uvedena“, řekl Ganin.

Dle jeho slov, taková opatření zavedl FBpoprvé od momentu zřízení účtu kanálu RT na síti, tj. od srpna 2012.

Kontaktovali jsme oficiální představitele skupiny FB, ale naše sdělení nebylo nijak komentováno. Nicméně, dost rychle se s námi spojila spolupracovnice FB, moderátorka této skupiny a že, podle jejího názoru, žádná práva z naší strany porušena nebyla. Práva na vysílání jsme měli, ale jediné, co v dané situaci můžeme dělat, je jen čekat. Několikrát za noc jsme podávali stížnosti adresované technické podpoře FB a opět jsme nedostali žádnou odpověď. A zůstali jsme bez odpovědii po oslovení vedoucího řízení partnerských programů s médiem FB“, řekl Ganin.

Později projekt „Настоящее время“ popřel jakékoliv zapojení do incidentu. „Televizní kanál „Настоящее время“ nesměřoval žádné stížnosti na adresu RT, ani na žádné jiné organizace ve smyslu daného vysílání“, odpověděli v tiskové zprávě na dotaz RT. Zároveň v médiích oznámili, že oni vysílali na FB tiskovou konferenci Baracka Obamy ve svém běžném každodenním vysílání.

Již více než 12 hodin je televizní kanál RT zbaven možnosti umísťovat na svoje stránky v anglickém jazyce jakýkoliv mediální obsah – odkazy, videa a fotografie. A přitom oficiální oznámení redakce žádné nedostala. Všimněte si, že RT se setkává s podobnou situací v sociální síti poprvé.

«Šéfredaktorka televizního kanálu RT komentovala situaci. „Budeme usilovat o odblokování všemi možnými prostředky“, řekla Margarita Sumonyan v interview pro RNS».

Vzhledem k absenci jasných vysvětlenískutečných příčin blokace účtu v anglickém jazyce, od vedení FB,předložil vedoucí úseku sociálních trendů média RTAjvor Krotti svoje úvahy a založil anketu na Twitteru. Možné příčiny - selhání algoritmu, „ruští hackeři“, působení zdroje vysvětlovače propagandy PropOrNota politika typů, pokusit se udělat z RT obětního beránka. Zatím vede v hlasování poslední varianta.

 

Podpora publika

Čtenáři RT na FB již vyjádřili svoji podporu televizního kanálu. Podle mnohých, blokace není výsledkem technického selhání, ale výsledkem záměrné cenzury.

„Pokračujte v dobré práci. Jste nejlepší zpravodajský kanál“, říká Samuel Kupka.

5880c08ac3618880138b462d

„Nikdo nemůže umlčet jediné pravdivé médium. Vpřed, RT“, napsal Rajan Makkilop.

5880c196c361887e138b45fb

„To je skandální. Neboj se, RT, budeme sdílet vaše zprávy z Twitteru na FB. Opravdu mě to štve“, řekla Moyna Munz.

5880c211c3618873138b4622

„FB vás zakázal, protože, přátelé, říkáte pravdu! No tak, FB, RT je jediné médium, které za něco stojí“, říká Maria Lukič.

5880c25cc4618892648b45ff

„Tak takhle vypadá fašistický pokus o cenzuru v žurnalistice. FB to musí neprodleně napravit, analyzovat incident a odpovídajícím způsobem vše uvést do pořádku. Musí být odpovědný vzhledem k uživatelům“, napsal Džared Belloy.

5880c2dec361887e138b4624

„Všichni to sledují“

Začátkem ledna vydala americká rozvědka zprávu, která je věnována ruské intervenci do prezidentských voleb v USA. Nicméně žádné důkazy o hackerských útocích ve zprávě uvedeny nejsou a asi čtvrtina textu obsahuje kritiku RT.

A taktéž v lednu, byl kanál RT začleněn do vnitřní informační televizní sítě sídla OSN v New Yorku. Jak řekl stálý zástupce Ruska v OSN Vitalij Čurkin, televizní kanál si získal popularitu díky své rozhodnosti a odvaze a jeho zkratka je po celém světě známá, jako zkratka OSN.

„Přiznejme si, že kanál RT sledují všichni. Diplomaté, velvyslanci, ministři zahraničních věcí, šéfové států a vlád. Nejen sledují, ale i o něm diskutují a šíří jeho práci ve veřejných prohlášeních. Občas se při svojí kritice jeví jako PR představiteli RT, což dělá toto médium tak známým v celém světě. Od nynějška to mohou dělat, aniž by opustili prostor sídla OSN“, řekl velvyslanec.

19. ledna 2017, Polina Duchanova

Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/351500-facebook-rt-ogranisheniya

Související: http://www.nwoo.org/2017/01/19/dataminr-zastavuje-pristup-kanalu-rt-k-nastroji-na-vyhledavaini-zprav-na-twitteru-neuvadi-zadny-oficialni-duvod/
7 Komentářů k Selhání systému nebo lidský faktor: Facebook zablokoval účet RT

 1. pražská vlaštovka napsal:

  jsou to ubožáci -
  odkrývají celou svoji podstatu ve své mrzké nahotě..
  zuckerberg- další jméno satanovo,
  už se tomu musí člověk jenom smát.
  j.

 2. dascha napsal:

  Zukrberg účet RT už odblokoval. Původně prohlásil, že až 21.1. - po inauguraci Trumpa, ale odblokoval jej hned 19.1 večer. Nevím proč, možná se tohle zablokování lidem prostě hnusilo a začínali se ozývat!

 3. proud napsal:

  Copak je na tom tak zasadniho a dulezityho,na tak samozrejmy veci se kterou rozumnej clovek pocital od samyho zacatku? :-)

  • proud napsal:

   Jakmile dam lidem moznost se srocovat a vyjadrovat,zaroven jsem si vedom toho ze eventualne muzu manipulovat a muzu rusit a zasahovat,stejne jako na Vaclavaku,tak i v cyber prostoru,normalka.Normalka to vzdycky byla,je a otazkou je jestli taky jeste porad bude.........

 4. sibolet napsal:

  Fascinující je ígnorance generace,co nezažila socialismus...Vykecá a vyfotí na sebe VŠECHNO.jak si kojeneneček po vakcínaci HEZKY ZDRAVĚ PRDNUL...Na emailu jsem jako JELISAVETA PARŠINA NAR. 1908

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!