Divoký únor: Ukrajinci se připravují na tarifovou apokalypsu

1018033793Od 1. února se na Ukrajině očekává masívní nárůst cen za mobilní komunikaci, internet, ale také – a to pro průmyslníky - plyn a elektřinu. Dále se zvýší ceny léků. Obyčejní Ukrajinci znovu budou muset utahovat opasky. Čím je růst cen způsoben a k čemu to může vést, rozebírá Ukraina.ru.

1018178541

Nepohovoříš si ani neujedeš

Ti, kdo si budou přát své záležitosti po 1. únoru vyřídit po telefonu, budou si muset připlatit. Jak uvádějí ukrajinská média, jeden ze dvou hlavních ukrajinských operátorů „Kyjevstar“ zvýší ceny v průměru o 25 %. Kromě toho od 1. února 2017 tento provozovatel ukončí činnost smluvních tarifů "Vše za 40", " Vše za 70", " Vše za 120", " Vše za 95" a " Vše za 150" a automaticky překládá jejich účastníků na tarify, "Vše za 65", " Vše za 90", " Vše za 125", " Vše za 110" a " Vše za 175".

Hlavní konkurent Kyjevstaru - Vodafone Ukrajina (bývalý MTS Ukrajina) oznámil zvýšení cen řady tarifů za použití internetu 3G CDMA v průměru o 15 hřiven za měsíc. Cena nejlevnějšího tarifu — 3G Connect 25 — vzroste z 25 na 35 hřiven. Kromě toho se mění ceny některých paketů, které byly vytvořeny před krizí. Tak náklady na připojení služby "Rok bez abonplat" se zvýší ze 128 hřiven až 200 hřiven/měs. A za volání na čísla jiných operátorů bude třeba zaplatit 50 kopějek místo současných 35 kopějek za minutu.

Těm, kteří se odváží přejít na bezplatné messengery typu Skype, Viber nebo Whatsapp také podraží. Jeden z monopolů internetového trhu v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě — poskytovatel "Bolja", který je také největším poskytovatelem služeb kabelové TV, oznámil zvýšení poplatků za telekomunikační služby v průměru o 6 %.

A ti, kdo se rozhodnou pod tíhou zpráv dopřát si downshifting a ukrýt se před děsícími zprávami někde na venkově nebo si prostě jen oddechnout od návalu negativity, budou muset taky vysolit víc.

Tak například jízdenka s místenkou na vlak z Kyjeva do Lvova, Oděsy, Užhorodu nebo Charkova, která dosud stála 130 hřiven, od února podraží na 154 hřiven a od října na 175 hřiven.

Přitom pro rok 2016 v tomtéž hlavním městě Ukrajiny Kyjevě ceny za bydlení, vodu, elektřinu a plyn už vzrostly o 49,9 %. Celkově za rok ceny vody v Kyjevě vzrostly o 57,6 %, ceny za teplou vodu a topení 1,2 krát, ceny elektřiny o 60 %. Podobná je situace na celé Ukrajině. Ceny porazily všechny myslitelné rekordy.

Nicméně trpět nebudou jen běžní Ukrajinci. Růst sazeb se dotkne i průmyslníků a to zpětně bude mít opět vliv na občany země.

Tarifem po výrobě

Podniků používajícím plyn rozhodně nelze závidět. Naftogaz zvedl sazby hned o 22 %. Jak tento národní monopolista vysvětluje, důvodem pro zvýšení cen je růst poptávky a samozřejmě náklady na "modrá paliva" na evropském trhu. V důsledku toho ceny pro průmyslové spotřebitele a další společnosti na Ukrajině startují na $340.

1017720100

"Důvodem je importní parita. Plyn zdražuje na burzách v EU a zároveň stoupl kurz dolaru vůči hřivně. Naftogaz kupuje plyn dráž na vstupu do země, indexuje ho na nový kurz hřivny a cena se pochopitelně zvýší," — vysvětluje spolupředseda Fondu energetických strategií Dmitrij Marunič.

Výrobci se však musí připravit na růst sazeb nejen na plyn, ale i elektřinu. Od 1. února tohoto roku bude pro ně elektřina dražší o 1 až 3 % bez ohledu na servisní elektrárenské společnosti. Kromě toho budou zvýšeny i poplatky za železniční dopravu.

Je třeba si všimnout, že už v loňském roce byl tarif na elektřinu pro podniky navýšen o 20 %. Na obyvatelstvo to hned přímo neudeří, ale přesto se časem nepříjemné důsledky dostaví.

"Přímo to nikde není řečeno. Ale je zřejmé, že růst indexu cen průmyslových výrobců, na které má vliv zvýšení tarifů pro průmysl, bude faktem k růstu inflace v letošním roce. Pokud je mi známo, NBU již přehodnotila ukazatele pro prognózy inflace z 8 % na více než 9 % na rok 2017 a je zřejmé, že inflace bude i nadále stoupat,” — vysvětluje Marunič.

Téhož mínění je i exministr pro bydlení a komunální hospodaření Alexej Kučerenko:

"Přímo tento růst nebude mít vliv, ale zprostředkovaně se to odrazí na hodnotě zboží. Tarify pro výrobu a komunální služby nejsou přímo spojeny. Dej bůh, aby se v komunálních službách se svými problémy vypořádali: nyní je velmi mnoho neplatičů,” — řekl v komentářích pro Ukraina.ru.

Kučerenko dále poukazuje na to, že místo toho, aby tarify byly transparentní, vláda se rozhodla pokrýt jejich růst na úkor samých daňových poplatníků — dotacemi z rozpočtu.

1018213224

Kromě toho se poukazuje na to, že zvýšení tarifů pro průmysl bude mít negativní vliv na zaměstnance.

“Předpokládá se, že po zvýšení komunálních tarifů se budou zaměstnanci domáhat na zaměstnavatelích zvýšení platu. A teď když zaměstnanci přijdou k zaměstnavateli, on jim řekne: "Pánové, nemám žádné peníze na zvýšení platu. I mně Grojsman zvýšil tarify na plyn, daně, a zvýšil i minimální mzdu. Kde mám ty peníze vzít?" - poznamenal Kučerenko.

Podle něj takové zvýšení bude mít dopad především na reálný segment ekonomiky. Tvrdí, že tyto tarify jsou pro obyčejné Ukrajince naprosto ekonomicky neopodstatněné.

“60 % obyvatelstva je na dotacích, to je verdikt pro vládu,” - řekl.

Nicméně vláda ukázala, že existuje cesta ven pro ty, kteří se chtějí vyhnout zvýšení tarifů a nepřemýšlet o platbách za komunikaci, cestování a růstu cen. Jim se navrhuje odejít tam, kde je voda, plyn, světlo, cestování i komunikace zdarma - do ukrajinské armády.

Od února roku 2017 OSU a další silové struktury začnou povolávat důstojníky v záloze, kteří absolvovali vojenské katedry vysokých škol a dříve nesloužili. Doba jejich služby nyní dosáhne 18 měsíců. Povolaným slibují uchovat pracovní místo i plat. Zatím budou takových "šťastlivců" 4 tisíce. Ale kdo ví, zda se nezmění plány vedení země, a to zejména na pozadí dalšího zhoršení v Donbasu...

Zdroj: http://ukraina.ru/exclusive/20170127/1018213082.html




4 Komentářů k Divoký únor: Ukrajinci se připravují na tarifovou apokalypsu

 1. janhonza1 napsal:

  To nedopadne dobře. Jednou se to musí zhroutit, a to potom bude teprve majdánek, když už nebudou mít co ztratit!!

  • petr napsal:

   Ukrajinci nemají co ztratit už 20 let. Je to nejrychleji chudnoucí postsovětská země zcela ovlâdnutá chazarskými mafiány. Doteď vládli skrytě, dnes otevřeně a snaží se to maskovat banderovským fašizmem.

 2. dascha napsal:

  Slava Ukrajině, slava herojam, hop, hop, hop,,,,,,,kdo neskáče, je moskal...hop,hop,hop

 3. petr napsal:

  Genocida slovanstva. Ta je na pořadu dne už od židobolševické revoluce v Rusku 1917. My budeme další na řadě v procesu chazarské ukrajinizace slovanských národů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!