Izrael v Gaze postřikuje palestinské plodiny jedy

Izraelské zemědělské letectvo rozprašuje herbicidy na zemědělské pozemky podél východní hranice Gazy

Izraelské zemědělské letectvo rozprašuje herbicidy na zemědělské pozemky podél východní hranice Gazy

Khan Younis, Pásmo Gazy  7. ledna nízko letící zemědělské letadlo rozprašovalo herbicidy na pozemky palestinských farem podél východní hranice, čímž zničilo nebo poškodilo až 162 hektarů plodin a zemědělské půdy kolem izraelského hraničního plotu. Rozprašování herbicidů izraelskou armádou může být opravdovým nebezpečím pro obyvatelstvo, říkají oficiální představitelé.

"Herbicidy se rozprašují ve vysokých koncentracích. To znamená, že pronikají hluboko do půdy a potom si najdou cestu i do vodních zdrojů. Tím vzniká opravdové nebezpečí pro obyvatelstvo,” říká Anwar Abu Assi, vedoucí chemické laboratoře Ministerstva zemědělství.

Postřikované pozemky patří k izraelské jednostranně zřízené a chabě vymezené “nárazníkové” nebo "no-go” zóně.

Tato zóna, která zabírá odhadem 17 procent celého území Pásma Gazy a třetinu veškeré její zemědělské půdy, se  prolíná s nejúrodnějšími půdami Pásma.

Yousef Shahin, 40, který má s udržováním své zemědělské půdy dost starostí, byl minulý týden svědkem izraelského náletu  na vodní nádrž, která zásobuje jeho farmu a sousední farmy v oblasti al-Faraheen, východně od Khan Younis.

Nádrž a sběrný systém stál Shahina a jeho sousedy asi 15000 dolarů. Shahin říká, že podporu od vlády nedostal."Bez podpory nikdy nedokážeme systém obnovit. Nemáme tekoucí vodu na zavlažování; myslím, že o tuto sezónu jsme přišli." Zákrok izraelské armády přidal další cihličku k utrpení Shahina a jeho farmářských kolegů.

Jestliže je Pásmo v některých úsecích široké pouze pět kilometrů, několik set metrů může být dost významných pro potravinovou bezpečnost Pásma. Za posledních několik měsíců izraelští vojáci zabili nejméně 16 Palestinců, kteří vstoupili do zóny, z nichž většina byli protestující, které zastřelili ostřelovači, po tom, co se oběti zúčastnily demonstrací v sousedství plotu.

Kromě toho bylo hlášeno množství úmrtí mezi farmáři, kteří směřovali, nebo se blížili ke svým pozemkům.  "Musíme denně vystavovat své životy nebezpečí při pěstování svých plodin; všechno naše úsilí je teď marné,"říká Shahin, zatímco prohlíží novou výsadbu špenátu. Přišel o špenát, hrášek, petržel i fazole. Jestli jeho nové úsilí něco pěstovat bude úspěšné, nebo ne, zůstává ve hvězdách.

Musíme denně vystavovat své životy nebezpečí při pěstování svých plodin; všechno naše úsilí je teď marné. - Yousef Shahin, farmář z Gazy

Farmáři potvrzují, že poškození posledním postřikem vyšlo za rámec takzvané "nárazníkové zóny", jelikož vítr zanáší chemikálie dál dovnitř pásma. Rovněž se obávají důsledků toho, jak tyto látky mohou ovlivnit jejich půdu v dlouhodobé perspektivě.

Abu Assi vysvětluje, že každý herbicid nebo pesticid má jisté bezpečnostní období, které se musí dodržet před pokusem vysadit nové plodiny. Při takových vysokých koncentracích se obává, že půda bude nebezpečná po dlouhý čas. Jeden izraelský představitel jako zdůvodnění uvádí "bezpečnostní příčiny".

V roce  2014 izraelská válka v Gaze způsobila zemědělskému sektoru ztráty a škody v hodnotě do 550 milionů dolarů. Bylo zlikvidováno a zničeno asi 14000 hektarů; tisíce hektarů plodin bylo ztraceno i proto, že farmáři se nemohli dostat na svá pole mezi palbou.

Před několika dny izraelská válečná letadla bombardovala v Gaze hlavní zemědělskou pokusnou stanici, čímž vznikla škoda ve výši 300000 dolarů. Byla zničena budova stanice, vozidla a velký generátor elektřiny.

Stanice vyvinula pro místní farmáře nové osivo a odrůdy. Bombardováním a úplným zničením během války v roce 2014 se Izrael, jak se zdá, snaží udržet stanici mimo provoz, a účinně dusí každou palestinskou snahu dosáhnout soběstačnost a nezávislost, aspoň na poli zemědělství.

Vedoucí stanice, Shaher al-Rifi, říká, že zařízení je ze 70 % mimo provoz. Při izraelských omezeních dovozu traktorů a zemědělských strojů je pravděpodobné, že bude trvat dlouho, než se stanice vzpamatuje.

Adel Atallah, generální ředitel na Ministerstvu zemědělství, vysvětluje, že celý zemědělský sektor už celé roky funguje se zastaralými stroji. "Domácí farmáři čelí problémům, jak nahradit stroje, které už dosloužily. A to, co není zakázáno, Izrael zadržuje na hraničních přechodech."

Potíže, kterým čelí zemědělský sektor v Gaze, mají tisíce položek. Zavlažování je přerušováno neustálým přerušováním dodávek proudu, někdy víc, než na 12 hodin denně. Farmáři závisí na generátorech elektřiny, aby mohli čerpat vodu, a náklady za palivo jsou dalším faktorem, který je ekonomicky ruinuje.

Belal Aldabbour

Zdroj: http://www.aljazeera.com/news/2016/01/israel-spraying-toxins-palestinian-crops-gaza-160114063046813.html
9 Komentářů k Izrael v Gaze postřikuje palestinské plodiny jedy

 1. Dsx napsal:

  Maják demokracie.

 2. Jarmila napsal:

  Je to velmi smutné, co ti Izraelci provádějí Palestincům- ale my na tom nejsme o mnoho líp. Již nejméně 10 let nás nepřetržitě chemtralsují a naše zahrádky jsou též plné nasprejovaných jedů. A ještě smutnější je, že existují debilové typu naší sousedky, kteří si zcela dobrovolně kupují herbicid roundup od Monsanta a zcela dobrovolně si tím vystříkají zahrádku proti pampeliškám. Pro ně jsou pampelišky hnusný a odporný plevel, který jim hyzdí ten jejich americký trávník, kdežto pro mě je to bylina všech bylin, užitečná od květu až po kořínek. Každý rok vyrábím pampeliškový med- a jsme všichni zdrávi až na půdu. :)

  • proud napsal:

   Nejde nez jen souhlasit!!!

  • Maroš napsal:

   Jarmila - to súvisí so symbolizmom! Mám takých vedľa - kvôli púpave - ktorú mám rád, navyše - so skorocelom kopijolistým, keď to máš na záhradke - prežiješ hladomor - čo je principiálny postoj, nie momentálna núdza, plus to o. i. zúrodňuje pôdu a 10 ďalších vecí - proti reume - teda - ja to na záhrade chcem - oni z toho majú nervy, že ja im zajebávam ich dokonalý trávnik, ktorý už z podstaty - že je to monokultúra, navyše z tráv, ktoré nemôžu prežiť bez tých jedov a kosačky konkurenciu - je to pičovina, ktorá ich zamestnáva preto, aby sa v tých v svojich hlavách aspoň takto dostali medzi smotánku, ktorá má golfové ihriská a žije v palácoch. My sme niekto!
   Tak to dopadne, keď sa mestskí blbouni odsťahujú na vidiek, aby tam potom postavili 3-metrové ploty a svojími jedmi a kosačkami vyterorizovali ostatných. Gumy! Gumy, ktoré nevedia ani hovno o rozmanitosti v prírode, o jej daroch, o možnosti mať lekáreň na vlastnej záhrade, o tom, že v prírode neexistuje maximalizmus - že nič nie je všetko len tvoje. Ja v tom mám jasno - na vidieku je prioritou PÔDA!!! - a nie mestské trávniky a betónové chodníky. A pôda vyžaduje rozmanitosť rastlín, vrátane tzv. burín, z ktorých je 80% liečivých. Toto poznám - nič nie je horšie, ako dokonalí - hlupáci!
   Svoje zohráva aj ten skurvený záhradnícky marketing, ktorý vytvára pojem o tom "správnom" štýle a formách a o bezpracnej a ľahkej údržbe záhrad. Hovno! Šľak ma ide trafiť - keď jeden kokot nakopne kosačku - nakopne ju aj druhý - ako keď ženské v jednom kancli dostávajú spolu krámy - KURVÁÁÁ!!!
   Idioti - keď už majú prachy - ale elektrickú akumulátorovú kosačku, tichú a nesmradľavú, si nekúpia - načo máme autá, máme benzín. Kokoti - jedného dňa šťava dôjde - ale elektrina musí byť, lebo inak sa systém zrúti. Ja napríklad kosím ručne, ale tiež poškuľujem po kosačke, lebo v posledných rokoch je problém s pupencami, a to kosiť, keď sa to namotáva, je na nervy, plus lámem kosu. Ale aby som mal doma nebezpečný kanister benzínu a smrad z kosačky - ani náhodou. Nechcem robiť reklamu, ale pozri na toto
   https://www.hecht.sk/hecht-3639-akumulatorova-kosacka-bez-pojazdu/

   • co všecko by tajní státní neudělali pro militárfílii napsal:

    "Vím o blasfemii těch, kteří si říkají Židé, ale nejsou jimi, ale Synagogou Satanovou."
    Zjevení 2:9

   • Jarmila napsal:

    Maroši je to tak jak píšete. Těch zahrádkových blbů, kteří si pěstují pouze trávník a denně otravují s hlučnými sekačkami, je opravdu hodně.
    To já to mám na zahradě zařízené tak, že mi tam smějí růst jen ty rostliny a stromy, z kterých je užitek. Takže nepřeberné množství bylin ( i ten jitrocel kopinatý), různé ovocné stromy, keře a dokonce i kiwi nebo vinná réva. Trávy mám jen malou plošku (k opalování a sušení prádla) a trhám ji pouze ručně.

 3. bůh určený (k) mučení lidí napsal:

  Tak to mi hlava nebere. No jo vlastně když nesnášíte židy tak je i muslim fajn.Pokrytci!!!

 4. Marco napsal:

  A proč to převádíš na černobílé vidění??? Co třeba se zamyslet nad pouhou spravedlností? Stejným lidem bylo líto židů, které likvidoval nacistický režim, tak neplácej blbosti pokrytče! Horší je, že si nacistické praktiky osvojil národ, který je sám zažil..

  • bůh určený (k) mučení lidí napsal:

   Když se kouknu do diskuzí(zkus to) tak je tady černobílé vidění.Přesně jak jsem naznačil. A proto jste pokrytci.(Kdyby jsi neviděl proč:"Horší je, že si nacistické praktiky osvojil národ, který je sám zažil." tahle věta je prostě rasistická protože přisuzuje židům něco co nedělají nebo pro co nemáš důkaz. Ale jen svoji víru)
   Jakým stejným lidem bylo líto..? Co to tady plácáš? To jako že vám rádoby diskůtérům bylo líto židů když většina tady diskutujících nebyla ani na světě a ten zbytek si kakal do plínek?Co jsou stejný lidi. Co je spravedlnost?To myslíš naše evropský pojetí nebo blízko východní africké asijské? Můžu pokračovat k jednotlivým státům a jednotlivým občanům a každý tento koncept pojímá jinak.
   Jsem pokrytec? Možná ale nebrání mi to upozornit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!