Boj se skrytým vlivem Ruska na jiné země a národy – O nové struktuře, která by měla bojovat s ruskou propagandou

689085_originalVe svém článku Daily Beast píše, že zatímco Donald Trump plánuje se s Ruskem přátelit, americký Kongres vydává peníze na vedení informační války s Ruskem. Na realizaci návrhu zákona o rozšíření antiruské propagandy předloženého v březnu 2016, již bylo přiděleno 160 milionů dolarů. Tato částka se může zvýšit až na 260 milionů dolarů v případě přijetí zákona. Peníze půjdou na takové stránky, jako je Bellingcat a StopFake.

Prezidentská kampaň roku 2016, domnívá se Daily Beast, ukázala, že informační zbraně jsou velmi efektivní. Karl Altau, ředitel Společného baltsko-amerického národního výboru (Joint Baltic American National Committee), který se staví proti "ruské propagandě", hovoří o národní hrozbě.

Vláda Spojených států utrácí desítky milionů dolarů na protipropagandu. Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických v prosinci roku 2016 schválila návrh zákona o zřízení zvláštního výboru pro boj s "tajným vlivem Ruska na jiné země a národy". Měl by "odhalovat podvody, korupci, odhalování agentů vlivu a porušování lidských práv" ze strany Ruska. Vytvoření této struktury se provalilo ze zveřejněného rozpočtu projektu amerických zpravodajských služeb na fiskální rok 2017.

805960_600

806357_600

Dokument obsahuje nejen informace o předpokládaném rozpočtu oddělení, ale také ustanovení o vytvoření speciálního meziresortního orgánu, který bude zaměřen na boj s vlivem Ruska na další země.

806415_600

Podle dokumentu se skupina bude skládat z představitelů národní rozvědky, ministerstva zahraničí, ministerstva obrany, ministerstva financí, úřadu generálního prokurátora, ministerstva energetiky a Federálního úřadu pro vyšetřování. Zdůrazňuje se, že výbor se bude scházet pravidelně a každoročně by měl podávat zprávu o vykonané práci před Kongresem, kde bude informovat o pokusech ruských úřadů o ovlivnění politického prostředí ve světě. Kromě popisu způsobů skrytého vlivu Ruska by měl výbor sledovat vznikající trendy a analyzovat situaci ve srovnání s předchozím rokem. Dosud Kongres věnoval velkou pozornost informačnímu vlivu na rusky mluvící občany v různých zemích.

805399_600

 

805860_600

Strategie reakcí na informační a propagační úsilí Ruské federace, zaměřené na rusky hovořící komunity v zemích s Ruskou federací sousedících.

Tak na školení "novinářů" v boji s Ruskem, které bylo uskutečněno v Litvě, byly poskytnuty velmi dobré prostředky, ale i to se jim zdálo málo. 8. června 2016 asistentka ministra zahraničí USA Victoria Nuland si stěžovala, že 100 milionů dolarů na "boj s ruskou propagandou" je málo. Na co tyto peníze šly, vysvětlila velvyslankyně v Litvě:

Provádíme v Evropě školení novinářů, kteří emigrovali, i těch, kdo se budou vracet do Ruska. Podporujeme řadu ruských zpravodajských organizací v pobaltských státech a dalších zemích sousedících s Ruskem. Tato média se obracejí k ruskojazyčnému obyvatelstvu a staví se proti ruské propagandě. Kromě toho budeme podporovat rusky mluvící rozhlasové a televizní vysílání na Ukrajině - to bude mít jistě také nějaký účinek i v Rusku...

Ann Hall, americká velvyslankyně v Litvě

Pokud jde o Pobaltí, pak "ruskou propagandu" v Litvě nacházejí na těch nejneočekávanějších místech. Tak například kandidát na poslance sněmu Laurinas Kasčjunas označil ruský film "Máša a medvěd" za informační diverzi a novou propagandistickou zbraň Kremlu. Tento expert-politolog také řekl, že show KVN má v sobě "zakódované politické poselství, které často politici využívají v předvolebním boji".

Nové Centrum globálního zapojení (Global Engagement Center, GEC) je umístěno v budově ministerstva. A jak píše Daily Beast, dotace půjdou "nezávislým organizacím", jako Bellingcat a StopFake.

Ale s Trumpovým příchodem k moci se vztahy USA a Ruska mohou změnit. Zákon o informační válce proti Rusku nemusí být novým prezidentem USA podepsán. A pak GEC bude bojovat s Islámským státem, jak je také napsáno na internetových stránkách Centra. Mimochodem, o Rusku, tam není ani řádek. Postaví se Kongres USA proti prezidentovi USA? Uvidíme.

PS.

Několik opožděných akcí, snažících se prodloužit hysterii na téma "Rusko ovlivnilo volby", je v podstatě logickým doplňkem pro již rozšířená centra informačně-psychologické války. Zásadní rozdíl je jen v tom, že již působící struktury byly dosud většinou zaměřeny na Ukrajinu, Rusko a východní Evropu. V tomto případě se však už jedná o daleko systémovější přístup, v rámci kterého se předpokládá nepodceňování možností Ruské federace, pokud jde o vedení informačních a psychologických operací doprovázejících probíhající hybridní války na Ukrajině a v Sýrii, ale ani na území USA a západní Evropy. Vyhlídky takové struktury budou přímo záviset na tom, v jakém duchu se do léta roku 2017 bude vztah Ruska a USA vyvíjet.

Zdroj: http://colonelcassad.livejournal.com/3232913.html#cutid1
3 Komentářů k Boj se skrytým vlivem Ruska na jiné země a národy – O nové struktuře, která by měla bojovat s ruskou propagandou

  1. Maroš napsal:

    Maroš - koľko platia? By som si odskočil na trollskú brigádu - akože proti sebe - veď uznajte - človek je sám sebe najväčším nepriateľom!

  2. Marco napsal:

    Jsem zvědavý, kdy vzniknou stejné orgány na potírání té anglosaské, která nás obtěžuje na každém kroku a maskuje se tu zábavou, jinde emocí. Asi každý z nás začal vnímat to anglosaské svinstvo, které je úplně všude, včetně pohádek od Disney. Jsem již alergický na prakticky úplně stejnou kostru ve všech filmech anglosaské produkce. Za prvé mě film nepřekvapí, jelikož vím od začátku jak to skončí, ani mě takové dílo nijak neobohatí a na konci jsem zhnusen jakýmkoliv proslovem, který má každého diváka usměrnit v jeho osobním životě. Ty jejich proslovy mě již fakt unavují a pak se divte, když si raději pustím nějakou ruskou blbost, kde si u filmu krásně užiju přesně to, co očekávám. Relaxaci.
    Ps: zjišťuji, že spousta lidí potřebuje ten tupý jednoduchý humor anglosasů a při shlédnutí dobré komedie z východu pouze valí bulvy a naprostá většina humoru je nepobaví. Z 90% to je ale tím, že se nedokáží plně soustředit na děj a pak samozřejmě nepochopí probíhající scénu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!