Pasy LDNR – Putinův trumf

110327_800Čteme-li komentáře západních politologů a expertů, kteří analyzují zahraniční politiku Kremlu, často narážíme na názor, že Putin není ani stratég, ani taktik, ale geopolitický troll, který se prostě a jednoduše západnímu establišmentu zlomyslně vysmívá. Je logické, že amerických a evropských expertů a politiků se bolestivě dotýká, když si uvědomí, že se jim někdo vysmívá. Vždyť smích, to je zhoubná síla, která z nich strhává aureolu důležitosti, závažnosti a neochvějnosti. Rozeberme si dva čerstvé příklady politického trollingu, dva mistrovské tahy, které nedávno provedli Putin a Lavrov.

Začněme Lavrovem, který našel ideální odpověď na věčné pyskování Evropské unie ohledně toho, že Rusko neplní minské dohody, které - nota bene - Rusko ani nepodepsalo. Ale logika na Evropany už dávno nezabírá, neboť se domnívají, že lidové republiky, Luhanská a Doněcká (LDNR), nejsou samostatným hráčem, ale pouze prodlouženou rukou Kremlu, a tedy je to ruská strana, kdo odpovídá za to, že LDNR budou jednostranně plnit všechny podmínky minských dohod, dokonce i za ostřelování kyjevskou artilerií. Ruský ministr zahraničí, už unavený touto alternativní logikou, prohlásil, že ruské sankce proti EU rovněž nebudou zrušeny až do splnění minských dohod. Přeloženo z diplomatického jazyka to znamená “Kyjev není samostatný hráč a jeho kroky závisí na Západu, tak tedy Evropská unie ponese odpovědnost za plnění minských dohod Kyjevem.” Šikovná odpověď!

Mimochodem, po setkání s Porošenkem Merkelová z ničeho nic prohlásila, že Kyjev vzal na sebe odpovědnost za plnění politické části minských dohod ještě před začátkem příměří, to jest, na Porošenka hodili prakticky nesplnitelný požadavek uznání voleb v Donbasu a přijetí zákonodárných změn ohledně zvláštního statutu Donbasu. A to nejhlavnější spočívá v tom, že se už nepodaří vykroutit se, pokud jde o další krvavé provokace. Vždyť se řeklo, že plnění závazků nezávisí na příměří. Těžko říct, zda to byl Lavrovův rozhodný postoj, co přimělo Merkelovou k tomuto prohlášení, nicméně výsledek je rozhodně pozitivní.

А ještě pár slov k uznání pasů LDNR, které vyvolalo tak bouřlivou reakci ze strany amerického velvyslanectví v Kyjevě. Američtí diplomaté spatřili v tomto kroku porušení ducha minských dohod, a mnozí ukrajinští politici v tomto Putinově gestu vytušili přípravu k uznání nezávislosti LDNR. Obě interpretace nemají nic společného s realitou. Prohlédneme-li si text prezidentského výnosu, který je publikován na webové stránce Kremlu, uvidíme docela jiný obraz. Především, v textu výnosu se uvádí, že toto opatření je dočasné, platné do politického urovnání na bázi minských dohod, takže američtí diplomaté v Kyjevě hloupě naletěli na lži. A kromě toho, ve výnosu je zřetelně řečeno, že tyto dokumenty se vydávají na území některých okresů Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, takže je prostě potřebné neumět číst, abychom v tom viděli jakýsi krok k uznání formální nezávislosti LDNR.

Zdálo by se, že kyjevští politici a američtí diplomaté by se měli těšit, že výnos ruského prezidenta zaujímá tak dojemný postoj k otázce takzvané územní celistvosti Ukrajiny, ale oni místo toho doslova pukají vztekem. A proč? Protože Putin se jim opět vysmívá, nepochybně naznačuje transformaci Ukrajiny v konfederaci, přísně v souladu s minskými dohodami. Formálně Ukrajina zůstává jednotnou zemí, ale Kreml důsledně vytváří nástroje k tomu, aby s LDNR existovaly jedny vztahy, a s kyjevskými územími a jejich obyvateli vztahy jiné. Porošenko a jeho loutkovodiči se nepochybně domnívali, že tento proces lze zastavit cestou blokování minských dohod, ale nevyšlo jim to. A tak se ukrajinští politici a západní diplomaté vztekají, a hrůza si představit, jaký povyk se strhne  až dojde k dalším krokům v tomto směru.

Například, donedávna myšlenka zavedení vízového režimu s Ukrajinou narážela na vážný praktický problém: Jak rozeznat obyvatele Donbasu od ostatních obyvatel Ukrajiny? Vždyť  doklady mají všichni stejné, a přihlášení k trvalému pobytu se obecně snadno zfalšuje. Teď tento problém odpadne, a ekonomika Ukrajiny může kdykoliv dostat bolestivou ránu, když se práce ukrajinských gastarbeiterů v Rusku zkomplikuje. Ať se vrátí do Kyjeva, a ať jim Porošenko vysvětlí, že Ukrajina, to je Evropa, a Majdan je OK. Vůbec už bylo dávno zapotřebí napravit stav, v němž obyvatel Lvova a obyvatel Doněcku měli z hlediska ruského zákondárství v Rusku stejné možnosti. A ještě je třeba skoncovat s incidenty, jako s tím, ke kterému nedávno došlo v Moskvě: ukrajinské ošetřovatelky v pracovní době s alkoholem oslavovaly smrt Giviho. Možnost v Rusku vydělávat peníze, možnost v Rusku žít, a tím víc možnost získat ruské občanství, to je výsada, a ne právo. A je možné, že v dohledné době budou mít držitelé pasů LDNR výsad více, a držitelé pasů s trojzubcem budou mít výsad méně. A je to tak v pořádku.

Už jsem mnohokrát říkal, že budoucnost území zvaného Ukrajina je v transformaci ve formální nebo neformální konfederaci, v níž  budou části inklinující k Rusku, a části, které se budou tvářit, že inklinují k Evropě, zatímco ve skutečnosti se budou potácet kolem geopolitické černé díry. Tento proces lze brzdit, ale nelze ho zastavit, ať by se Porošenkovi a ostatním kyjevským politikům chtělo sebevíc. Jestliže dokonce i německá kancléřka tlačí Porošenka směrem k plnění minských dohod, znamená to, že geopolitický projekt jménem Ukrajina je už odsouzen k nezdaru, a že z něj zůstane pouhé jméno na mapě, neznamenající načisto nic.

Ruslan Ostaško

Zdroj: http://ruslanostashko.livejournal.com/87738.html
6 Komentářů k Pasy LDNR – Putinův trumf

 1. MartinT napsal:

  "geopolitický projekt jménem Ukrajina je už odsouzen k nezdaru, a že z něj zůstane pouhé jméno na mapě, neznamenající načisto nic"

  ...hlavně se zde mluví o lidech a právě ti to ve finále budou řešit (bez Nulandové),protože nejsou projekt na papíře a nejsou nic, já říkám, že prostě prohlédnou a v pravdě uvidí,že patří k rusům jako čapka na hlavu a zůstanou státem Ukrajina

 2. lukaš napsal:

  Teď jsem to napsal,kde se píše,že byl zajat poslanec parlamentu za Porošenkovu stranu.Jenom si odskočil udělat pas do Doněcka,člověk nikdy neví,co se může hodit.

 3. Paul Durham napsal:

  geopolitický troll - tak taková hodnost nemá chybu :-)

 4. Kurt napsal:

  Jsem rád, že autor článku nepropadl onomu nadšení, že se jedná o první krok k uznání donbaských republik Moskvou. Přitom kromě zmiňovaných politických/diplomatických vzkazů, které výnos obsahuje, se jedná v prvé řadě o humanitární opatření, aby lidé, kteří z nějakých důvoů museli požádat vzbořenecké orgány o vydání nových dokladů (a jiná autorita tam teď kontrolu nad životem lidí prostě nemá), mohli cestovat i do Ruska například za příbuznými.

 5. Zuzana N. napsal:

  ...ukrajinské ošetřovatelky v pracovní době s alkoholem oslavovaly smrt Giviho - myslím, že rusi a ukrajinci naozaj sú dva úplne rozdielne národy. Jazyk je podobný, ale inak nemajú nič spoločné. Už len za to čo robili ukrajinci (a aj pobalťania) počas II. svetovej vojny mal Stalin rozptýliť západoukrajincov a pobalťanov po celej Sibíri.
  Bismarck mal pravdu, keď o ukrajincoch povedal, že
  „Není nic odpornějšího a hnusnějšího než takzvaní „Ukrajinci“! Je to sběř odchovaná Poláky z těch nejhnusnějších odpadů ruského národa – vrahů, kariéristů a inteligence plazící se před vrchností – ochotná za moc a výnosné místo zavraždit vlastního otce i matku!..."

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!