ZŮSTAL JSEM ČLOVĚKEM (PŘÍBĚH ZABITÝCH DĚTÍ 3.)

Nasťa Butorina,16 letNasťa Butorina byla statečná dívka.
Vojenský chirurg je zvláštní zaměstnání. Nikdy jsem jím být nechtěl. Něco jiného je operovat nemocné v době míru. Úplně jiné je, když na operaci přivezou ženu provrtanou střepinami nebo šestnáctiletou dívku s obrovskou dírou v hrudi. Takovou, že jsou vidět zbytky žeber a trhavě se zdvihající plíce.

Udělal jsem vše, co jsem mohl. A přece jsem udělal příliš málo. Celý poslední rok se ptám sám sebe, proč je vše tak nespravedlivé. Proč byla ukrajinské armádě dána taková obrovská síla beztrestně zabíjet a mrzačit. A mně - chirurgovi, nebyla dána stejná síla - zašít rány, narovnat zpřelámané kosti, obnovovat rozbité obratle,vracet život do těl, zničených ukrajinským železem.

Byl jsem zničen už v roce 2015, kdy denně vozili na operaci těla žen a dětí, zraněných, zkrvavených.

Teď už ve mně zůstala jen únava a nenávist. Nenávist k těm, kteří dávají rozkazy ukrajinskému dělostřelectvu znovu a znovu střílet na obyčejné domy, ulice, parky. Nenávist k těm, kteří střílejí. K těm, co na zbytku Ukrajiny mlčí, když nás zabíjí ukrajinská armáda.

Nasťa byla krásná dívka. Dělal jsem, co jsem mohl, abych ji zachránil. Udělal jsem příliš málo.

Po operaci jsem přišel k její mamince. A poslouchal jsem, jak vyprávěla o dcerce, o večeru, o noci. Nepřerušoval jsem ji, díval jsem se na své třesoucí se prsty a přemýšlel jsem, jestli jsem udělal vše, co bylo v mých silách. A udělal jsem tak málo. Tehdy jsem věřil, že Nasťa přežije - je mladá a silná.

Nastina maminka plakala a vyprávěla mně o dceři. A já jsem neměl sílu vstát a vrátit se domů, přestože jsem byl na nohou už skoro 24 hodin.

Nastina maminka vyprávěla o dceři, jakoby to mohlo udržet dívku na tomto světě. Večer 10.června 2015 začalo ostřelování ukrajinskými vojsky. Nasťa slíbila sousedům, že se podívá na jejich dům. Potom u nich zůstala na noc. Za dva měsíce měla mít narozeniny. Studovala první ročník průmyslovky. Toužila stát se lékařkou.

Ostřelování ukrajinským dělostřelectvem bylo té noci zvlášť silné. Nasťa je do půlnoci proseděla ve sklepě. Najednou náhle a nečekaně ostřelování přestalo. Dívenka vyšla na dvůr zavolat mamince. A nehledě na radu sestry a matky se rozhodla přespat nikoli ve sklepě, ale v domě. Myslela, že ukrajinské vojsko už Gorlovku ostřelovat nebude.

Ale ozval se výbuch, úlomek vletěl oknem, odrazil se od stěny  a zasáhl spící dívku. Bolest a silná exploze Nasťu probudila. Zavolala matce a řekla, že necítí nohy. Když matka přiběhla, Nasťa jen tak ležela na posteli, přikrytá lehkou přikrývkou. Matka přikrývku odhrnula a uviděla v dceřině hrudi velkou ránu. Tak velkou, že bylo vidět zdvíhající se plíce.. Nasťa necítila bolest. Dívka necítila nohy.

Ludmila, Nastina matka, zavolala rychlou záchrannou službu. Ale zdravotníci nemohli projet - ukrajinské dělostřelectvo se té noci zbláznilo. Pomohli chlapci z lidové domobrany, kteří přivezli polního lékaře. Hned pochopil, co se stalo - úlomek ukrajinské střely uvízl v dívčině páteři.

Tak se Nasťa dostala na operaci ke mně. Přivezli ji chlapci z domobrany. Podařilo se jim to. Teď už vše záviselo na mně. Udělal jsem vše, co je v lidských silách. A přece jsem udělal málo.

Operace byla dlouhá a těžká. Střelou byla zasažena jedna plíce, druhá byla poškozena tlakovou vlnou. Byl zničen obratel. Nemohl jsem dostat všechny úlomky kostí z míchy.

Nasťa byla statečná dívka. Žila ještě 5 dní.

A odešla.

Nikdy jsem nechtěl být vojenským chirurgem. Nechtěl jsem, aby válka přišla do mého města. Udělal jsem vše, co jsem jen mohl, abych tu dívku zachránil. A přesto jsem udělal příliš málo.

Jsem slabší než ukrajinští dělostřelci. Ale zůstal jsem člověkem. Oni - už ne.

Dmitrij Dzygovbrodskij

Přeložila Milada Sigmundová

Název v originále: „101. Epizoda 3.“

Zdroj: web Russkaja vesna: http://rusvesna.su/news/1484488969
19 Komentářů k ZŮSTAL JSEM ČLOVĚKEM (PŘÍBĚH ZABITÝCH DĚTÍ 3.)

  • Rudo napsal:

   re:Maroš, ty sraľoš, načo sem pcháš naše bulvárné hovadiny z noveho času? Článok je o inom utrpení, lenže ty to nikdy nepochopíš....

 1. svantovít napsal:

  Najsmutnejším faktom tragédie,ktorá sa odohráva v susednom štáte je bezútecha budúcnosti,ktorá v ľuďoch zostane aj po skončení tohoto krvavého šialenstva rozpútaného bezohľadným vmiešavaním sa do vnútorných záležitostí Ukrajiny tzv."západnými demokratickými silami",rozumej odpornými koloniálnymi prasatami.Nie sú to iba osudy zavraždených,padlých,umučených,či nezvestných,ktorí možno doposiaľ trpia v ilegálnych páchnucich kobkách SBU podľa vzoru USA,hrôzy vojny zdevastujú psychiku desiatkam tisícom ľudí,u mnohých nezvratne a najsmutnejším faktom zostáva že najmä deťom.Koľko odborníkov bude treba liečbu posttraumatických porúch,koľko ľudí bude ešte roky trpieť,koľkí sú odsúdení k tomu,že sa z nich nikdy nespamätajú?Mnohí nemajú tušenie,že "demokratické sily západu" podložili pod Ukrainu granát v podobe úplnej devastácie Ukrajiny,veď popožičiavané peniaze Kyjevskej bande na vojnu od MMF,USA,EU chcú títo "dobráci" aj vrátiť a samozrejme zo ziskom,ako inak.Ukrajinu nečaká žiadna radostná perspektíva,na to,aby sa Ukrajina dostala aspoň na úroveň pred Majdanom ju čaká ešte veľmi dlhý čas(približne 30 rokov).Najväčšou silou Ukrajiny býval hrdý nacionalizmus,ktorý nezlomil žiaden okupant a práve ten istý nacionalizmus zapríčinil Ukrajine zmar a záhubu,na ktorej sa budú musieť ďalšie generácie poučiť do budúcnosti.

  • houbeer napsal:

   Svantovit-nemyslim si,ze pripadna,, rekuperace'' naroda,zdrojů-jidla,psychiky deti,matek,otcu....by nebyla mozna mnohem rychleji nez tech 30let.pokud lidu prozrou a bleskove odstrani smejdy,pak si i muzou dovolit vysrat se na dluh-zeme je over-at je necha mmf zbankrotovat-nenechali by snadno-,je treba si pak vysvětlit co jako se stalo,prijmout donbas,omluva a tahnout za jeden provaz proti banksterum,tak i ty deti objevi hrdost otcu,dedu,svoji a vubec jim nebude vadit makat na domacim hospodářství-prave bohatstvi zeme.

 2. ˨¨¨k¨lë¨sïä¨n napsal:

  Člověku, který prapůvodně Boha zklamal (což není přesné, protože se vše stalo přesně jak mělo a Bůh s tím počítal) nebyl život vzat ale byl mu ponechán, aby se z toho života i života všeho kolem mohl těšit, najít zdroj života a pochopit že Bůh nabízí další cestu ve společensví s ním.

  Pro lidi člověk zemře. Pro Boha je živým stále a myslím, že má cenu prosit za to aby se takovému člověku Bůh dal poznat a smiloval se nad ním, pokud o to ten člověk bude stát.
  Pro toho mrtvého lhůta skončila ale určitým způsobem, přinejmenším tělesně, žije ve svých dětech (jsou tělo z jeho těla), a má-li zásluhu na dobré výchově a lásce svých dětí kterou nestihl sklidit za života v těle, nemá právo na svoji odměnu i když už není mezi živými, když určitým způsobem došel naplnění cíle?! Nemá rodič právo prosit za své děti,...
  To jest jen úvaha, pravdu zná Bůh, a zda se mu v něčí prosbě zalíbí a daný člověk je jeho darů hoden je také jen na něm, neboť dělá co si sám usmyslel dle své vlastní vůle. Konečně někteří lidé věří, že Bůh se některým dává poznat v okamžik smrti a musím přiznat, že by to tak bylo logické a konzistentní k tomu, že v s životem v těle pro daného člověka lhůta končí a už na svém vztahu k Bohu nemůže nic změnit.

  Tu úvahu jsem dopsal jako dodatek, i když rozsáhlý. Vy se snažte dojít svého naplnění, tedy začněte se těšit ze života i když doba je člověka celkově svírající a zdá se, že většina lidí kolem vás se z něj těšit nechce, a nezapomeňte Boha hledat, nebo se spíše nebránit tomu aby se vám dal poznat.

  P.S.
  Předpokládám, že tímto se s vámi na tomto webu loučím. Vy zde také jen marníte čas, přesně jak si přeje nepřítel, který vás ve vašem stavu drží.

  • proud napsal:

   "Člověku, který prapůvodně Boha zklamal"............clovek neklame nikoho krome sebe sam a druhy navzajem!

   • 'e'k'k'l'e's'i'a'n' napsal:

    Dobře to pro Člověka dopadlo jen proto, že Bůh měl plán, spasitele Ježíše, milost. Takhle uvedeno pro jednoduchost.

    My jsme stále v tom příběhu, i když zlý už prohrál a Kristus zvítězil, a rozhodně to pro všechny človíčky nedopadne stejně, ne všichni dojdou života. Vždyť se podívej kolem sebe, smrt bude jen přirozeným a definitivním vyústěním toho kam se člověk ve svém odpadnutí od Boha dostal.

    Dál na tu tvoji potřebu zakecávat a rozmělňovat vše s čím se setkáš nebudu. Jak vám píši Internet je ztráta času a tento web také. Nevím kdo vše je váš nepřítel, ale čas a způsob jak jím mrháte je podle mne hlavní problém.

    Chcete být svobodní? Tak buďte! Jistě to přinese i utrpení a případně následnou nutnost obrany z vaší strany. Jiná cesta prostě není. Buď se na to vykašle váš nepřítel a nechá vás být a nebo nenechá. Každý kdo dokáže svobodným je vzorem i zbytku společnosti.
    Dokud nebude mít svoboda hodnotu vyšší než život z místa se nepohnete. Nepřítel svobody je mnohem větší zbabělec než vypadá. Pokud narazí na obranu svobody za své ideu (vaše zotročení) sám svůj život nenasadí. Problém je s prodejnými děvkami se chcenky namísto krve. Které jednak neustále vytváříte (sami do značné míry postiženi nemocí která jim dává vzniknout - rozkladem morálky a nedržením se zdravých hodnot), jednak je považujete za své druhy.

    Jste prostě ne-zcela mrtví čekatelé na smrt, které se vám zaslouženě dostane.

    S Bohem. Probuďte se k životu kdo můžete a dokudd je čas!

  • serlok napsal:

   "Vy zde také jen marníte čas, přesně jak si přeje nepřítel, který vás ve vašem stavu drží!

   souhlas !

  • Petr napsal:

   Ekklesian, vy se uz loucite po ste. A furt ne a ne se rozloucit. Typicky krestan. Pokrytec.

 3. petr napsal:

  Výborně, admine. Skvělá série článků.
  Teď jen zařídit aby se tyhle věci vysílaly nonstop na ĆT.
  Bez násilí to ale nepůjde.

  • Mayor Drack napsal:

   Obávám se že máte pravdu.Ale aby se tak stalo,musíme my Češi padnout na hubu do pořádných sr.ček,než to lidem dojde.Ukrové zase tak daleko nejsou,stejně jako čmoudi z druhé strany hranic republiky.A čas běží...

   • proud napsal:

    Padani na hubu je nekonecna ztrata casu.Stacis se zvednout zase jen nekam kde zacnes chapat a znova na ni letis.........je potreba jit jeste vejs driv nez se propadnes,jinak se nikam nedostanes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!