Kyjev ztrácí kontrolu: jak se změní činnost ukrajinských podniků v DLR a LLR?

58b40ea3c3618881208b460dOd 1. března mají státní orgány DLR a LLR v úmyslu zavést externí řízení všech ukrajinských podniků na území samozvaných republik. Toto opatření je odpovědí na dopravní blokádu Kyjevem nekontrolovaných teritorií Donbasu, která byla realizována ukrajinskými radikály-nacionalisty. Jak ovlivní řízení fungování podniků a proč Ukrajina rozbíjí ekonomické vztahy s DLR a LLR – je v materiálu RT.

Rozhodnutí dozrálo 

Šéfové samozvaných republik Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnický dali Kyjevu oficiální ultimátum.

„Jsme nuceni prohlásit, jestliže do středečních 00.00 hodin (1. března 2017) nebude zrušena blokáda, zavedeme externí řízení všech podniků pod ukrajinskou jurisdikcí, které působí v DLR a LLR“, cituje Luganské informační centrum společné prohlášení Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického.

Státní orgány DLR a LLR mají také v úmyslu pozastavit dodávky uhlí na Ukrajinu, protože, dle jejich slov, pro to nejsou reálné možnosti, ani rozpracované schéma plateb.

58b41037c3618881208b462f

Podle názoru ředitele ukrajinského Institutu stran SNG Denise Děnisova toto opatření zrálo již dlouho. V Kyjevě nemohli nevnímat, že poté, co radikálové zablokovali nákladní železniční spojení s Donbasem, takové rozhodnutí dříve nebo později přijde.

„V posledních týdnech situace zhoršovala, protože prapory dobrovolníků blokovaly železniční tratě, především dopravu uhlí na Ukrajinu“, řekl v interview RT Děnisov. „Tím trpí nejen obyvatelé a podniky na Ukrajině, ale i významná část lokalit a podniků na území DLR a LLR, protože nemohou provozovat svoji činnost z důvodů absence zdrojů z ukrajinské strany“.

Připomeňme, že koncem prosince 2016 bojovníci dobrovolných praporů, které byly součástí bojových akcí na území Donbasu, vyhlásili časově neomezenou blokádu výměny zboží mezi Ukrajinou a Kyjevem nekontrolovanými oblastmi Doněcka a Luhanska. Na konci ledna radikálové zostřili blokádu plným odříznutím nákladního železničního spojení s Donbasem.

Důsledkem toho bylo pozastavení dodávek antracitu z Donbasu na Ukrajinu a kyjevská vláda byla nucena přejít na nouzový režim v oblasti elektrické energie. Na druhé straně, blokádou utrpěly i DLR a LLR: byla poškozena řada podniků těchto regionů.

Porušení „Minska“

Podle Zacharčenka a Plotnického je blokáda dopravy Donbasu v rozporu s duchem i literouMinských dohod a charakterizuje to současnou ukrajinskou vládu v její neschopnosti postarat se o svoje občany.

„V bodu 9 Minských dohod e říká, že Ukrajina i představitelé DLR a LLR jsou povinni najít způsoby plného obnovení komplexní ekonomické spolupráce“, okomentoval situaci pro RT Děnisov. „Ale za poslední rok Ukrajina opakovaně mařila setkání ekonomické podskupiny, jednoduše se na nich neobjevila. Samozřejmě, mladé republiky se musí postarat o svoje občany. Oni šli i do tohoto nouzového opatření, aby zachránili pracovní místa. To umožní ekonomikám DLR a LLRnormální fungování.

Struktura ekonomiky republiky

Podniky, které dnes existují na území DLR a LLR, se dělí do čtyř skupin. První skupinu tvoří podniky, které ukončily činnost ještě do začátku konfliktu. Do druhé skupiny patří průmyslové objekty opuštěné vlastníky. Větší část z nich patřila finančně-průmyslovým klanům, hlavně klanu Rinata Achmetova. Do třetí skupiny se řadí podniky, které plně patří samozvaným republikám nebo jsou jimi kontrolovány. Jejich forma vlastnictví je jak státní, tak soukromá. Čtvrtou skupinu tvoří firmy, registrované na Ukrajině. Fungují v celkovém schématu ukrajinské ekonomiky, vlastníky mají na Ukrajině. Jak vysvětluje Andrej Suzdalcev, zástupce děkana Fakulty světové ekonomiky a politiky VŠE RF, jmenovitě těchto podniků poslední skupiny se zavedení externího řízení týká.

Kyjev ve slepé uličce

Blokáda železnice začala 25. ledna a již druhý den ukrajinská prokuratura zahájila trestní řízení proti této skutečnosti. Nicméně, žádný vliv to na radikály nemělo. Kyjevská vláda zatím do ničeho nezasahuje, sleduje běh událostí z výšin svého postavení a nespěchá „srovnat“ bojovníky dobrovolných praporů.

Podle slov tiskového mluvčího prezidenta RF Dmitrije Peskova „neschopnost nebo neochota Kyjeva zbavit se této blokády vyvolává rozpaky“.

58b42d26c3618826218b45a4

Akce radikálů a nečinnost vlády ve vzájemné shodně podkopávají základy státu. Jak řekl v interview RT Děnisov, stát musí v zájmu své suverenity kontrolovat svoje hranice a zabezpečit na celém svém území dodržování zákonů a pořádku.V opačném případě to není stát. Což nyní předvádí Ukrajina.

Dvě strany jedné mince

Nicméně, ne všechno je v celé historii ukrajinské blokády tak jednoznačné.Z ekonomického úhlu pohledu je to absurdita: Kyjev si řeže pod sebou větev, na které sedí. Ukrajina nedostává pro ni životně nezbytné uhlí a zavádí nouzový režim v oblasti energetiky, a Porošenko bije na poplach.

„Oni (účastníci blokády, pozn. RT) brání ukrajinské hutnictví před ukrajinským koksem, ukrajinské rodiny před ukrajinským teplem, ukrajinské domy před ukrajinským světlem, Ukrajince před pracovními místy“, řekl Porošenko na zasedání Rady pro národní bezpečnost a obranu.

Obava Porošenka není překvapující: podle ukrajinských odborníků na energetiku budou zásoby ukrajinského uhlí vyčerpány během měsíce března a Ukrajinu čekají výpadky elektrického proudu. Zdá se, že k tomuto obratu událostí je veřejné mínění již připravováno.

Ale v určitém smyslu je blokáda pro Porošenka výhodná. Z politického hlediska odráží tuhý boj ukrajinských oligarchů o moc.

„Jako oligarcha je Porošenko na straně blokády: vždyť ona jde po jednom z nich – Achmetovovi“, zdůraznil Suzdalcev.

Podle slov experta,Porošenko pod rouškou dobrovolníků bude teď řídit nejen politický, ale i ekonomický život v zemi. Blokáda, to je plně kontrolovatelný proces a prezident Ukrajiny ho může kdykoliv zastavit.

Přeorientování na ruský trh

Jak sdělili lídři samozvaných republik, po zavedení externího řízení ukrajinských podniků budou všechny výrobní procesy rekonstruovány a přeorientovány na trh Ruska i jiných zemí.

V LLR bude pro řízení přechodu na externí řízení zřízen speciální štáb, jehož členem bude předseda Národní rady LLR Vladimír Děgťajenko, zástupci odborů, lídři občanského hnutí „Mír pro Lugansk“ a poslanci.

„Zřízený štáb nebude udržovat podniky tzv. nad vodou, ale bude se starat o jejich další rozvoj a reorientaci na stranu Ruska. Nezbytnost takového procesu byla vždy pro obyvatele Donbasu evidentní a politická neschopnost Kyjeva pouze urychlila tento nevratný proces“, řekl Děgťajenko a zdůraznil:

„Ve všech externě řízených podnicích budou zachována všem zaměstnancům jejich pracovní místa a všichni budou mít všestrannou podporu jak ze strany vedení, tak i odborů“.

Podle Děnisova je Rusko v posledních několika letech hlavním partnerem DLR a LLR. A nyní již bude celý ekonomický cyklus těchto republik přesměrován na Rusko.

„Podle statistik let 2013 – 201, lví podíl počtu podniků strojírenství, hutnictví a chemického průmyslu spolupracoval s ruskými společnostmi, s ruským trhem. Teď je jen nezbytné obnovit tyto vazby“, řekl Děnisov.

Vyděsili se

Ukrajinská strana se snaží nějak neutralizovat ultimátum ze strany republik a argumentuje ve prospěch neperspektivnosti zavedení externího řízení.

„Jejich prohlášení, že podniky přeorientují na RF, to je fikce. Nemohou je přeorientovat. To jsou vertikálně integrované společnosti. Na jejich produkci v RF nikdo nečeká“, řekl médiím náměstek ministra pro otázky teritorií nekontrolovaných Kyjevem Georgij Tuka.

Ve skutečnosti Ukrajina demonstruje neschopnost existovat bez Donbasu. A blokáda je toho dalším důkazem.

Ilja Obandžanov, 27. února 2017

Zdroj: https://russian.rt.com/ussr/article/363056-predpriyatiya-dnr-lnr-ukraina
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!