Moc hlupáků jako hrozba: americký nebo globální problém?

amerikanskie_smi_propagandaO tom, že současná západní (údajně demokratická) společnost bude zničena agresivní a negramotnou většinou vlastního obyvatelstva, se - jak se zdá - už píšou knihyA jedna z těch knih, které vyšly v tomto roce, začíná známým a nám pochopitelným příkladem: v roce 2014 se v USA uskutečnil průzkum, jestli má Amerika vojensky zasáhnout na Ukrajině, přesněji řečeno v Donbasu. Průzkum ukázal, že pouze jeden ze šesti dotázaných dokázal najít Ukrajinu na mapě, ale čím méně člověk věděl o tom, kde se nachází, tím víc byl nakloněn k tomu, že tam Amerika válčit musí.

Kdo řve hlasitěji

Nichols_DeathOfExpertiseKniha se jmenuje — “Smrt expertních znalostí”. Jednodušeji a pochopitelněji  je nazván dlouhý článek, konspektující hlavní myšlenky knihy - “Jak Amerika ztratila víru v expertní znalosti” - který vyšel v novém, březnovém čísle časopisu Foreign Affairs). Autor je Tom Nichols, profesor U.S. Naval War College, specialista na kontrolu zbrojení.

Diagnóza profesora Nicholse: Američané se dostali do stádia, kdy se neznalost považuje za přednost. Diskuse se mění v závody, kdo umi hlasitěji řvát. Nejhlasitěji ze všech řvou ti, co nevědí nic. Jsou to lidé, kteří jsou hloupí do té míry, že nejsou schopni si svou hloupost uvědomit, a už vůbec nejsou schopni si nějaké znalosti osvojit .

To my víme. Třebaže hlavně z příkladů chování členů Kongresu USA, kteří dost přesně odpovídají vkusu voličů.

Ještě ze série diagnóz: život se zkomplikoval, a vyžaduje expertní znalosti víc, než kdy předtím. Právě proto se většina lidí už neposmívá nositelům speciálních znalostí, ale nenávidí je jako “elitu” a vědomě, či podvědomě proti nim bojuje.

Přitom politici, kteří usilují o zvolení, se bojí spojit se s agresivní a nevědomou většinou: nevítězí ve volbách. Výsledkem toho všeho je - řekněme - totální dysfunkce společnosti.

Profesor Nichols vynalezl nové slovo - idiokracie, moc hlupáků. Třebaže existují i synonyma. “Debilové!” vyjádřil se ani ne tak dávno jeden vysoce postavený diplomat jednoho z popředních států, který se potom prostřednictvím svého tiskového mluvčího pokusil vzdát se autorství této definice.

Je pravdou, že tento diplomat nemluvil o Američanech. Ale kdo vůbec řekl, že nemoc naší doby je výhradně americká? A zda se Rusko v  této věci liší od USA až tak moc? Pokud se vůbec liší. Přinejmenším směřuje tímto směrem. Bohužel.

Rozeberme si, kdo a co je na vině za tento stav.  “Protéza mozku” -i nternet, samozřejmě. I autor knihy o idiokracii si to všímá: knihovna bývala dříve místem, kde se koncentrovalo ne poznání jako takové, ale to, které prošlo aspoň nějakou prověrkou, bylo podrobeno aspoň nějakým sítům. V internetu může každý najít čísla a tvrzení jaká chce. Proč si potom vážit nositelů poznání?

V důsledku  toho, konstatuje Nichols, i samotní experti ztratili sebeúctu, a jsou ochotni připravit potřebný výsledek tomu, kdo víc zaplatí, to jest tomu, kdo poskytne grant. А dodejme, že publikum díky témuž internetu takové případy rychle prohlédne a expertů si váží ještě méně. Takže dochází k něčemu, co bychom mohli popsat jako neřízenou a zrychlující se reakcí rozpadu.

Ale na současné situaci nemá vinu internet jako takový - vždyť to není živý organizmus se zlou vůlí. Vinni jsou přece jen lidé.

Ne ta demokracie

Kniha profesora Nicholse je všeobecně věnována otázce “Co není v pořádku s demokracií?”. Je to velmi typické dílo, neboť kdo dnes už demokracii nepochovává a neuvažuje: demokracie se proflákla, co po ní?

Autorova myšlenka spočívá v tom, že dnešní Američan nechápe demokracii jak třeba, ne tak, jak ji chápal Benjamin Franklin a ostatní otcové-zakladatelé koncem 18. století. Demokracie, říká Nichols, to je zbraň, pomocí níž informovaní voliči mohou volit lidi, kteří je budou zastupovat u moci, dotazovat se expertů, jaká je situace, a přijímat rozhodnutí jménem publika.

A tady došlo k nepříjemnosti — “kolaps občanství”. Publikum se vzdalo svého důležitého závazku - povinnosti udržovat si informovanost a politickou gramotnost do té míry, aby mělo možnost volit takové své představitele, kteří by mohli moudře vést záležitosti jménem veřejnosti.

Řekněme přímo,  čím se autor zabývá. Pokouší se vrátit západní civilizaci do doby, která byla před demokracií. Do epochy osvícenství, Ačkoliv přímo to tak pro všechny případy neříká.

Hlavní myšlenka této epochy byla taková: člověk se formuje prostřednictvím humanitárních věd a prostřednictvím vzdělání, to jest díky filozofům, hudebníkům, literátům a historikům. Společnost žene dopředu věda, včetně té technické. Vrcholná moc má právo a možnost být mocí díky tomu, že naslouchá těmto, jak bychom dnes řekli, expertům. Ti jsou její oporou. Ti sice nevládnou, ale jsou předmětem úcty.

V této, co do krutosti nelítostné, pyramidě zásluh a poznání nemá demokracie místo. Demokracie, to je jsou-li si všichni  rovni, když se kdokoli může stát kýmkoliv, jestliže to národ odhlasuje. Je to rozumný systém, protože chrání národ před sebezničením v důsledku vzpour těch, kteří nemilují lidi se znalostni a se zásluhami. Ale současně je nelítostná, protože pravidelně volí rozhodnutí ve prospěch momentálního zlepšení společnosti, nebo třebas i celého světa, s masovou likvidací těch, co nesouhlasí.

V důsledku toho vznikl dvouhlavý hybrid. Připomeňme si, že myšlenka demokracie se zrodila z idejí osvícenství (je to takový jejich zjednodušený mrzáček) koncem 18. století. Ale osvícenství bylo tehdy tak populární, že se slilo s demokracií v podivný svazek nesourodých materií (stačí se jen podívat třebas na dějiny SSSR). A v takové podobě tento hybrid existoval až do našich dní. A teď, jak vidím, už mele z posledního. Konec epochy.

Autor knihy o hegemonii idiokracie navrhuje vrátit se do 18.století jednoduše proto, že dříve myšlenky toho století fungovaly a přinášely úspěch dokonce i za demokracie (a dokonce i při různých druzích totality). Všechny ostatní varianty budoucího vývoje se mu zdají katastrofické. A možná, že má pravdu.

05.03.2017 - 7:00

Zdroj: http://rusvesna.su/news/1488669627
27 Komentářů k Moc hlupáků jako hrozba: americký nebo globální problém?

 1. Paul Durham napsal:

  ceskchá folič, toprá folič je na tom stejně, viz. tzv.průzkum na mainstreamu o "spravedlivém" cítění čecháčků

 2. proud napsal:

  Jeste je otazkou kdo je to ten "hlupak" a podle ceho se tak soudi a kdo je jak moc chytrej aby to posoudit dokazal a nebyl na tom jeste hur nez ti hlupaci ............... ? Ke vsemu potrebujeme nulovej bod kterej je potreba urcit,pak teprv se ukaze co je nahoru a co dolu.......

 3. kurnik napsal:

  ---> Je pravdou, že tento diplomat nemluvil o Američanech.

  Lavrov urcite myslel Americanov. Nie vsetkych, ale tu ich tupu statnu elitu urcite.

 4. Ing. Miloslav Dědek napsal:

  Už před rokem americký prezident(Obama) prohlásil, že USA mají právo „dát nůž na krk“ celému světu. Spojené státy se před ničím nezastaví a pro své světové panování jsou ochotny jít i do války s Ruskem.
  Prosazovat své zájmy silou je odsouzeníhodné. Budoucnost lidstva by mněla být postavena na úplně jiných základech.
  USA jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi. Podle některých odhadů vyrábějí tři čtvrtiny světové produkce zbraní. Spotřeba zbraní ve válkách je bytostním zájmem vojenskoprůmyslových komplexů. Z hlediska výrobců zbraní je každý důvod k válce dobrý důvod. Výrobci zbraní jsou skutečnými vítězi každé války. Zisky vojenskoprůmyslových komplexů jsou podmíněny mařením lidských životů a ničením vytvořených hodnot ve válkách. Je čas tuto uvedenou skutečnost změnit. Jedna možná cesta realizace potřebné změny je uvedena v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

 5. Justass napsal:

  Že američané jsou ve své obecné většině jen tupé stádo je všeobecně známé - proud asi souhlasit nebude, poněvadž oni jsou tak výsostně kulturní, což se projevuje především v tom jak umí báječně sousedsky grilovat.

  • proud napsal:

   Nebude,protoze proti nam jsou svobodni jak si to ani neumime predstavit,a nikdy jsme neumeli.I ti podle tebe blbci jsou svobodni........A to i presto ze svobodu si predstavuju jeste krapet jinak.......o vysostny kulture jsi ode me ale tezko neco slysel.

   • proud napsal:

    A ano,umej bajecne sousedsky grilovat,misto blbyho cumeni a hlav dohromady a pomlouvani jak je zvykem u nas!!!

    • Ivana napsal:

     Pomluvy a taky závist Proude, to u nás frčí stále.

     • prstěprohrála-alekvůlisobějakáje napsal:

      Evropa (+Asie) je vrchnostenský skanzen - vždy upřednostňovala napřed nadvládu a až pak někde možná hodně vzádu ale jen tak aby to neohrožovalo to vládnutí..."prosperitu lidu" (k té patří i ta svoboda, včetně ekonomické).

      A proto prohrála už tolikrát a prohrává zas a znovu, protože se v tomhle nezměnila. Proto je zaostalá, ubohoučká a svým způsobem trapná a žalostná.

   • Paul Durham napsal:

    inu kolego, měl byste hlouběji ozřejmit obsah vámi použitého slova "svobodní" , protože mám jistý dojem, že představy (a i skutečnost) o jeho obsahu se u američanů a evropanů hodně či dost míjejí ,
    každopádně se obě strany atlantiku velmi rychle sbližují ve vyprazdňování obsahu slova "svobodní" , nicméně v jistém smyslu jsou američané stále ještě svobodnější než evropané a to u většiny právě díky své nevzdělanosti, která jim byla implantována v jejich skvostném propagandistickém školském systému

    • proud napsal:

     Nikoliv,jsou mnohem svobodnejsi ze zakona,tedy diky zakonum jaky maji.Neplet si usa jak je videna ze zahranici s usa jak je vidi obycejnej obcan tam zijici a nevedouci zhola nic o teroristickym zivote jeho zeme v zahranici..........

     • Petr napsal:

      Proude, slovo svobodny je osidne. Ja bych rekl ze nektere regulace jsou mnohem horsi jak v Evrope.
      Bezny American vi o statnim terroru vuci nepoddajnym zemim. A velku je na to hrdy. Oni prece vyvazeji demokracii. Amici si potrpi na svaly.
      Nastesti je nynejsi ekonomicka a vladni situace prinutila premyslet. Ale stale jen male procento si prizna ze teroristi jsou diky sve vladni garniture oni.

      • proud napsal:

       Dej mi Peto priklady,at vim co myslis.Ja se porad bavim na urovni obycejnyho cloveka kterej proste zije ve statech,maka,dela svy konicky,po nikom nic nechce a nikdo nechce nic po nem.Co muze a co nemuze.Aniz bych bral v potaz bezny kriminalni veci ktery se nesmej pochopitelne.A kdyz srovnavam,co jsem si dovolil tam,protoze jsem mohl a mohl kazdej,to by me tady ani nenapadlo,casto to ani tady proste nejde.Na uradech by kroutili hlavou co po nich vlastne chci,tam jsem ani na urad nemusel:-)

       • Petr napsal:

        Treba ruzne zemedelske kvoty, kdy muzete jen urcity pocet drubeze a pod. Nesmite prodavat mleko. V nekterych stattech nesmite chytat destovou vodu. Vic napisi pozdeji. Zena mne taha na turka - kavu.

        • Petr napsal:

         To co jsem napsal bylo jen tak namatkou. Mam dojjem ze na verejnem prostranstvi si nemuzete dat pivo. Ono to jsou take malickosti. Mel jsem jet delat pro firmu do statu Washigton. Po precteni jejich ruls jse to odmitnul. Jejich zakon proti terroriizmu, kdy by chteli prolezt firemni papiry mi vzala veskerou chut zacit neco v USA. Lide s predstavuji slovo svoboda ruzne. Proto pisi ze nejake placani o vetsi nebo mensi svobode je nesmysl. To je jak vetsi a nebo mensi pravda.
         Pred par lety jsem byl v Cechach. Hopoda zustala pro nas otevrena az do rana. Zkuste to udelat v USA.

        • proud napsal:

         Na verejnym prostranstvi si muzes dat co chces,nesmis chlastat verejne,pivo v nepruhlednym pytliku muzes,i whisku,tvoje vec! Proste nemusej lidi kolem tebe vedet a hlavne deti,ze chlastas!Kdyz jsem jeste jezdil po hospodach,nesmel jsem se nalemtetat tak aby to pri rizeni bylo znat,kdyz jsem si dal dve tri piva a jel jsem rychle,zastavil me polda,vyfasoval jsem ticket za rychlou jizdu(dobre mi tak) a protroze cejtil pivo,zeptal se jestli jsem pil,nelhal jsem,tak se zeptal kolik,taky jsem nelhal,tak mi rekl at jedu hlavne bezpecne,tim to zvadlo.Hospody zaviraj az odejdou hosti,stalo se nam nejednou ze jsme koncili az rano!!! S terorizmem jsem se nesetkal tak nevim.Je fakt ze co stat v unii,to trochu jiny zakony,ja pisu o Illinois a Wisconsinu.

        • Petr napsal:

         Proude, tu se nejedna o to ze policajt Vam dal tiket. To bylo rozhodnuti policajta, nastesti nekteri pouzivaji mozek. Spis tu jde o ssystem. Podivejte se na to pokrytectvi - chlast v sacku, aby deti nevidely. Nevim jak to bylo s Vama v te hospode. Ja mam jine zazitky - ne osobni. Do hospody v Canade jedou za rok a to spis pracovne. Nevim, v kterem roku Jste ze Statu vypadnul. Ale v tomto stoleti se staty mneni. No doufejme ze pocatkem toho to roku, pride i nejake to pozitivum.

     • Justass napsal:

      To je o systému proude- tupec musí zůstat tupcem, netřeba mu znát pravdu o zločinech jeho státu.
      A poněvadž jsou tupci, tak po tom ani nepátrají.
      Je mi jich docela líto. To raději budu méně svobodný, ale vědoucí, než svobodný a omezený grilující tupec.
      Nic jiného jsem tím říct nechtěl.

      • proud napsal:

       Je to slozitejsi,my tady mame duvod se zajimat,tam ten kdo dela a dobre zije takovej duvod proste vubec nema........jak se ma dovedet ze ma premejslet o necem kdyz ani nevi ze to neco k premejsleni vubec je,proste zije na plny pecky,je stastnej........

       • Paul Durham napsal:

        "Je to slozitejsi,my tady mame duvod se zajimat,tam ten kdo dela a dobre zije takovej duvod proste vubec nema"
        - pak si ale už nestěžujte na české ignoranty , protože se jim žije dobře a nemají vůbec jiné zájmy než rovnat bobky podle velikosti ve svém kotci místní králíkárny, šťastně a spokojeně , sancta simplicitas - globálně

    • Justass napsal:

     Paul Durham - ano! Přesně tak jsem tu tupost myslel.
     Jsou k té tuposti a nevzdělanosti vychováváni cíleně a systémově. A to nám před léty někteří naši činovníci chtěli vnutit jejich školský systém.

     • Petr napsal:

      Justassi, v USA se rozjizdi alternativni skolsky system. System mu haze klacky pod nohy, ale je na neho naval. I amici se uz probouzeji. Zvlaste posledni dobou. Staci cist internetove komentare.

     • proud napsal:

      Se statnim skolnim systemem mas pravdu,nad tim jde jen kroutit hlavou........jak to bude s dalsima generacema je mi zahadou.A uz nejen v Americe.

      • Petr napsal:

       Proude, jak jsem psal rozjidi se tam alternativni skolstvi. Neco co si muze dovolit stredni trida i financne. V tom vidim budocnost. Jsou to skoly, ktere pozaduji vysledky a ne tupe zirani.

 6. Justass napsal:

  No, myslím, že jsme na tom resp. byli jsme na tom s tou svobodou stejně jako Rusové. Zde bych ocitoval z článku o J.Jágrovi posměšně nazvaném "Jágr advokát Ruska". Zde cituji Jágra:
  " Rusko je svobodné v Americe je tomu právě naopak. Jen samé předpisy a pravidla. Těžko se to dá vysvětlovat, pokud jste nežili v obou zemích. Pokud v Rusku uděláta chybu, vždy se dá nějak napravit. Jsme Slované! K Rusům máme blíž než k Američanům. Těm jsme vzdáleni i když jsme vždycky chěli být jako oni."

  Dodal bych my jsme bohužel už čtvrt století programově amerikanizováni - Rusové coby hrdý národ amerikanizaci záhy vykopali pomocí Putinovy grupy do zádele a zůstali svý. Možno jen závidět - řek bych.

  Přitom Jágra nelze podezřívat z nějaké neobjektivnosti, či dokonce rusofilství, o čemž svědčí jeho číslo 68 ( "okupace" v 68) , které už nosí skoro odjakživa. Dokonce vstoupil do pravoslavné církve - takže to asi hovoří za vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!