USA přistupují k přezbrojení Ukrajiny smrtícími zbraněmi

fgm-148_javelinNávrh zákona výboru USA pro obranu, v jehož rámci se navrhuje uvolnit 150 milionů USD na podporu ukrajinské armády, připravil rozpočtový výbor sněmovny reprezentantů Kongresu. Peníze mají být použity na «výcvik, výzbroj, ničivé zbraně obranného charakteru, logistiku a rozvědku», a dále na «zpravodajskou podporu armády a sil národní bezpečnosti Ukrajiny». Pro obranný rozpočet Ukrajiny je 150 milionů USD značná částka, která může být poprvé legálně použita na vysoce technologické «ničivé» přezbrojení ukrajinských ozbrojených sil (VSU).


Předložený návrh zákona projedná Sněmovna reprezentantů Kongresu, a následně jej musí buď podepsat, anebo vetovat prezident USA Donald Trump.

Ačkoliv projekt rozpočtu na obranu předpokládá snížení objemu vojenské pomoci Kijevu na polovinu (v roce 2016 bylo v americkém rozpočtu na «neničivou» vojenskou podporu Ukrajině uvolněno 300 milionů USD), nyní jsou američtí kongresmani ochotni poskytnout Ukrajině «ničivé» zbraně. A to je podstatné.
A v případě schválení projektu bude nutno peníze investovat do konce finančního roku 2017, tj. do 30. září. Velmi smělé plány.

Návrh zákona o poskytnutí «ničivých» zbraní Kijevu byl Kongresu předložen již v loňském roce, ale nenašel dostatečnou podporu. S výjimkou tajných dodávek zbraní pomocí prostředníků USA doposud poskytovaly vojenskou pomoc Ukrajině pouze formou výstroje a ošacení.

Má Washington v novém obratu dějin dost moudrosti?

Doložka à la Javelin

Na zvláštním místě výbor USA pro obranu poukazuje na to, že prostředky uvolněné pro Kijev nemohou být použity na zakoupení mobilních protivzdušných raketových komplexů (PZRK). Avšak za 150 milionů USD je možno pořídit například více než 900 protitankových raketových komplexů (PTRK) americké provenience FGM-148 Javelin.

Cena jednoho «ničivě-obranného» komplexu činí 125.000 USD (jedna raketa k němu stojí kolem 40.000 USD).

Komplex FGM-148 Javelin je ve výzbroji armády USA od roku 1996. Je určen k ničení těžké obrněné techniky, zabezpečených pozemních objektů (opevněných krytů a bunkrů), jakož i vzdušných objektů pohybujících se poměrně malou rychlostí a v malé výšce (bezpilotní letouny, vrtulníky) na vzdálenost od 50 do 2500 metrů.

Kombinovaný zaměřovač je vybaven optikou se čtyřnásobným zvětšením a umožňuje vedení boje v noci a za snížené viditelnosti.

V souvislosti s Donbasem se o amerických PTRK hovoří již dlouho. Zahraniční experti uvádějí, že dodávka FGM-148 umožní zásadní změnu situace v zóně «АТО» (Antiteroristická operační zóna).

Kromě toho bojové nasazení PTRK v Sýrii proti obrněné technice ruské výroby (tankům T-72 a T-90) ukázalo určité nedostatky americké raketové výzbroje, a kdosi má chuť pokračovat ve zkouškách v Evropě.

FGM-148 Javelin – pouze jeden z více druhů «ničivé výzbroje obranného charakteru», které se mohou dostat do rukou ukrajinské armády. A v daném případě vážnější politický precedens.

Objektivní skutečnost

Projekt obranného výboru USA nevznikl náhodou. Předtím prezident Barrack Obama potlačoval pokusy washingtonských «jestřábů» o vyhrocení situace na Ukrajině do krajnosti. Nyní se známí «jestřábi» v užším okruhu, jak se zdá, mírumilovného prezidenta USA Donalda Trumpa, snaží dohnat, co bylo zameškáno.

Generálové James Mattis a Herbert McMaster se netají svými krajně protiruskými postoji a plány

Předseda senátního výboru USA pro ozbrojené složky John McCain začátkem února písemně navrhl prezidentu USA Donaldu Trumpovi poskytnout Ukrajině «ničivé zbraně» pro pomoc při obraně jejího území proti «dalšímu narušování ze strany Ruska a separatistů».

Kandidát na místo ministra zahraničí USA Rex Tillerson při slyšeních na schválení jeho kandidatury před senátním výborem pro mezinárodní vztahy podpořil myšlenku dodávek ničivých zbraní Ukrajině a prohlásil, že Rusko představuje hrozbu pro USA.

V Pentagonu 15. února proběhlo jednání náměstka ministra obrany Boba Worka a ministra zahraničí Ukrajiny Pavla Klimnika, při němž americká strana přislíbila VSU pomoc s narůstajícím potenciálem.
Ministerstvo zahraničí USA 26. února vystoupilo s jednostrannými obviněními na adresu domobranců Donbasu, aby se znovu pokusilo učinit Ukrajinu nástrojem americké hegemonie ve světě.

Kandidát na pozici ředitele Národní zpravodajské služby USA Daniel Coats si rovněž myslí, že Rusko, stejně jako Čína a Severní Korea, představuje jednu z hlavních výzev, kterým čelí Washington.

Budoucnost Donalda Trumpa se v takovém prostředí jeví zcela předvídatelnou – vnitropolitický boj (kompromisy) a nevyhnutelný závod ve zbrojení

Nárůst vojenských hrozeb

Není v silách každého prezidenta vydržet systematický tlak «jestřábů» a lobistů vojensko-průmyslového komplexu a zároveň si zachovat zdravý rozum a chladnokrevnost. A noviny The New York Times již ocenily vystoupení Trumpa v Kongresu 28. února jako «smířlivý projev, ve kterém slovo „my“ převládá nad slovem „já“ v poměru tři ku jedné».

Mezitím Ameriku zachvacuje nový «hon na čarodějnice», a již došlo k provokačním odvoláním vlivných poradců prezidenta – Michaela Flynna a Jeffa Sessionse. Možná se dalším cílem stane sám Donald Trump.

Očividně je militantních politiků a generálů ve Washingtonu většina, a Trump prostě nemá na výběr. Je možné, že návrh zákona o «ničivém» vyzbrojení Kijeva podepíše. A to bude začátek nové fáze občanské války na Ukrajině.

Тrump je americký prezident — tím je řečeno mnohé.

Předvolební slogany se ne vždy proměňují ve státnická řešení. Ekonomické zájmy země a dlouhobobá strategie «rozšířeného zadržování» nedovolují 45. prezidentovi USA reálně změnit vojensko-politické doktríny americké moci. Jako nevyhnutelné se jeví růst vojenských hrozeb a prodlužování «biblické pouti» Kijeva do NATO.

Tím, jak dnes podporují potenciál VSU, Spojené státy se vědomě stávají stranou vnitroukrajinského konfliktu na Donbasu. Prostřednictvím Ukrajinců se snaží zahájit svou válku s Ruskem.

I Moskva stojí před historickou volbou. «Pozice síly» USA a NATO, určité narůstání vojenských hrozeb u ruských hranic mohou donutit Rusko k předběžným opatřením.

Аlexandr Chrolenko, pozorovatel MIA (Mezinárodní informační agentura) «Rusko dnes»

04.03.2017 - 3:00

Zdroj: http://rusvesna.su/news/1488562222
5 Komentářů k USA přistupují k přezbrojení Ukrajiny smrtícími zbraněmi

  1. Ivana napsal:

    Už to vidím, jak zase pojedou plně naložené vlaky směr Ukrajina.Rusové by jim měli vyhodit do povětří všechny koleje, ať to není jak na Ukrajinu poslat.

  2. Hum napsal:

    Tych 150 mln sa aj tak vypari na zahranicne ucty najvyssich ukropytekov..

  3. Marco napsal:

    Být rusama, oplatím USA stejnou mincí, jelikož na hrubý pytel patří hrubá záplata. Dal bych Kubě, Mexiku a dalším státům zbraně i poradce a podkuřoval bych těm imperiálním šmejdům u zadnice. Mexiko by určitě uvítalo možnost, jak si vojensky navrátit ukradené území. Pouhá obrana je dlouhodobě neudržitelná, lidem v USA i v EU to nikdy nedojde, dokud bude chléb a hry. Pokud USA zaměstnají doma, bude zde klid. Třeba je ale brzo zaměstná supersopka a konečně odtáhnou kam patří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!