Budíček: 347 původních druhů včel ´spěje k zániku´

Dead-BeesUstoupivše do pozadí vůči množství kontroverzí obklopujících vznikající Trumpovu vládu, opylovači by měli být zpátky v titulcích – opět vykreslujících tragickou předzvěst pro budoucnost planetární dodávky potravin – jak zjistila analýza, 347 druhů včel původních v Severní Americe a na Havaji „spěje k zániku.“ Celkově 700 druhů včel bylo dotlačeno do nejistého postavení pavučinou hrozeb, včetně zvýšeného používání pesticidů a závažné ztráty přirozeného prostředí.

V Opylovači v nebezpečí: Systematické přezkoumávání stavu severoamerických a havajských původních včel Centrum pro biologickou diverzitu studovalo 4,337 původních druhů , aby posoudilo, jak životně důležití opylovači snášejí zhoršující se mnohafrontální hrozby.

Důkazy jsou zdrcující, že stovky druhů původních včel, na nichž jsme závislí pro stabilitu ekosystému, stejně tak jako opylovací služby v ceně miliard dolarů, spějí k zániku,“ Kelsey Kopec, výzkumník opylovačů v Centru pro biologickou různorodost a autor studie řekl EcoWatch. „Je to tichá, ale otřesná krize odvíjející se přímo před našima očima, jenž osvětluje neakceptovatelně vysoké náklady naší bezstarostné závislosti na pesticidech a monokulturním zemědělství.

Rozsáhlý úpadek evropských včel byl dobře dokumentován v posledních letech. Ale až do nynějška bylo mnohem méně odhaleno o 4,337 původních včelích druzích v Severní Americe a na Havaji. Tyto většinou samotářské, přízemně hnízdící včely hrají klíčovou ekologickou roli opylováním divokých rostlin a poskytují opylovací služby ovoce za více než 3 miliardy dolarů každoročně ve Spojených státech.“

Jako kdyby tato zpráva nebyla dostatečně pochmurná, druhá studie publikovaná v přibližně stejnou dobu Mezivládní vědeckou platformou o biodiversitě a ekosystémových službách došla bohužel ke stejnému závěru. Oznamuje OSN Organizace pro potraviny a zemědělství,

„Vzrůstající počet opylovacích druhů na celém světě je poháněn směrem k zániku rozličnými tlaky, mnohé z nichž jsou vyrobené člověkem, ohrožujícími milióny živobytí a zásoby potravin v ceně stovek miliard dolarů, podle prvního globálního odhadu opylovačů.“

Úbytek opylovačů, jinými slovy, není specifický pro jeden region nebo kontinent – toto je globální záležitostí s potencionálně devastujícími důsledky. Zatímco některé národy zavedly ochrany pro vzácný hmyz – od omezení pesticidů nebo zákazů vstupu dokoridorů opylovačů a divokých zvířat – Spojené státy nadále podporují korporátní zemědělství achemikálie, na něž průmysl spoléhá pro svoji funkci.

Ačkoli existuje nějaká kontroverze co se týče přesných čísel, řádná porce planetárních potravinových zásob – odhadem až plná jedna třetina – závisí na zvířecím opylování.

Existuje více než 20,000 druhů divokých včel samotných, plus mnoho druhů motýlů, much, můr, vos, brouků, ptáků, netopýrů a jiných zvířat, která přispívají k opylování,“ vysvětluje FAO.

Opylované plodiny zahrnují ty, které poskytují ovoce, zeleninu, semena, ořechy a oleje. Mnohé z těchto jsou důležitým dietním zdrojem vitamínů a minerálů, bez nichž je možné očekávat zvýšení rizik podvýživy. Několik plodin také představuje důležitý zdroj příjmu v rozvojových zemích z, například, produkce kávy a kakaa (….)

Roční globální produkce potravin v ceně mezi 235 a 577 miliardami dolarů závisí na přímém přispění opylovačů.“

Ve studii Centra pro biologickou diverzitu měli vědci dostatečné údaje, aby posoudili 1,437 druhů – a více než polovina z těchto, 749, byla shledána v aktivním úpadku.

Kriticky, téměř jeden ze čtyř druhů je považován za ohrožený – na pokraji zániku – a vědci věří, že mnohé z druhů postrádající adekvátní údaje pro studie spadají do té samé alarmující kategorie.

Jsme na pokraji ztráty stovek původních duhů včel ve Spojených státech, jestliže nebudeme jednat, abychom je zachránili,“ řekl Kopec, který podle záznamů EcoWatch strávil plný rok analýzou nasbíraných dat. „Téměř 90 procent divokých rostlin je závislých na opylování hmyzem. Jestliže nebudeme jednat, abychom zachránili tyto pozoruhodné tvory, náš svět bude méně barevným a více osamělým místem.“

Podle nálezů IPBES, lidský vliv na environmentální podmínky – používání zemědělských chemikálií a podobných věcí – představuje závažnou hrozbu pro opylovače, ale takovou, která by mohla být napravena, jestliže bude podstoupena snaha.

Při posouzení bylo zjištěno, že pesticidy, včetně neonicotinoidových insekticidů, ohrožují opylovače na celém světě, ačkoli dlouhodobé účinky jsou stále neznámé,“ poukázala FAO. „Průkopnická studie prováděná na polích farem ukázala, že neonicotinoidové insekticidy mají negativní efekt na divoké včely, ale účinek na spravované včely byl méně jasný.“

Dusivý úbytek populace těchto neocenitelných opylovačů bude vyžadovat, aby vlády umístily selský rozum a zachování pro budoucí generace před korporátní a průmyslový zisk. Ale aby se to stalo na dostatečně široké škále, aby to mělo pozitivní vliv je tak pochybné jako to, že Pentagon podstoupí kroky, aby srazil nafouklý vojenský rozpočet USA.

Údaje kompilované v této zprávě nabízí momentku rozsahu hrozeb, jimž čelí původní druhy včel, a rozsah jejich úpadku,“ uzavírá analýza Centra pro biologickou diverzitu. „Tato zjištění jsou v souladu s těmi zjištěnými globálně a demonstrují nutnost většího výzkumu, aby zaplnil mezery v údajích. Ale co již víme je znepokojující a mělo by nás to inspirovat k jednání: 24 procent původních včel, o kterých existují dostatečné údaje, je ohroženo, a 52 procent vykazuje populační úbytky. Potřebujeme podstoupit více agresivní kroky, abychom lépe pochopili a chránili naše vzácné druhy včel, než bude příliš pozdě.

Claire Bernish, The Free Thought Project

Waking Times

Zdroj: http://www.wakingtimes.com/2017/03/03/wakeup-call-347-native-bee-species-spiraling-toward-extinction/
14 Komentářů k Budíček: 347 původních druhů včel ´spěje k zániku´

 1. Spektátor Čumilovič Puk napsal:

  Nebojte. Babiš bude běhat po našich polích a štětečkem nám ty kytky opilovávat…

 2. pozorovatel napsal:

  Hovorí sa, že sú dve hlavné príčiny úhynu včiel:

  - pesticídy od Monsanta, resp. celkovo nadmerné používanie pesticídov

  - hliník rozprašovaný chemtrailami.

  Obe tieto látky majú neurotoxický vplyv na včely, ktoré následne nedokážu nájsť cestou späť do úľa a uhynú stratené v prírode.

  Znepokojivé je, že Monsanto vlastní patent na robotické včely.

  Monsanto tiež vlastní patent na rastliny schopné rásť v pôde zamorenej hliníkom.

  • Shrnuto napsal:

   - Chemie.
   - Přimětí rostliny vytvářet neurojedy působící na hmyz, zejéna nikotin.
   - Genetická modifikace rostlin kdy to co dnes postihuje hmyz už postihuje i lidi ale nikdo si to nechce uvědomit. Přitom už je možná pozdě vzít zpátečku. Protože hlavní nepřítel je mikrosvět přímo v naších tělech, který se chybně učí vytvářet to co naše těla ničí, dnes málo, v budoucnu zásadně.
   - Fašistické móresy svazu chovatelů. Chovatelé včel doplatili na to, že se jim nepovedlo zcela rozpustit jejich svaz a dnes jsou nuceni podstupovat špatnou léčbu, a nepřirozené zásahy do včelstva.

   V mé lokalitě už není třeti zimu (pro mne) dostatek medu. Přitom jsem, svým způsobem přítel svého včelaře (který mě slíbil i zaučovat) i významný odběratel. Každoročně jsem odebral kolem 30 kg medu. Prostě už na mne nezbývá, vše sesbírané na podzim se musí nechat včelám, případný přebytek včelař spotřebuje sám. Poslední dvě jara jsou také velmi špatná, včelstva nemocná a slabá. Možná už Hrabiš nasadil tu svoji novou GMO řepku o které bylo po předběžných zkušenostech známo, že ani lidé by ten sesbíraný med neměli vůbec konzumovat, nechtějí-li zemřít. Hrozí údajně rakovina slinivky.

   • obycejnilide7 napsal:

    Shrnuto napsal: 8.3.2017 (23.58)

    Dobré postřehy děkuji, ano medu z řepky se taky vyhýbáme a oblooukem.

    ŘEPKA TU V ČR je DÁVNO GMO, STEJNĚ JAKO KUKUŘICE, ATD. Už mnohoooo let!!!!!! Tu na MoRAvě si myslivci hodně stěžují že chcípaj zajici a začala víc i vysoká.
    Zemědělci tu osijo kukuřici od Monsanta (na pytli je Dekalb) a akorát blbě čuměj když jdu kolem nich pěšky po silnici a zjebu je že jsou zmetci, pro pár špinavejch dukátů fuj, že nás tto tu tráví jak krysy, je taky.

 3. Paul Durham napsal:

  Osobně se velmi divím, že ještě vůbec nějaké včely existují.

  • weissbach napsal:

   Za to můžou včelaři. Měla by si na ně došlápnout Evropská komise a OSN

   • .lak napsal:

    F tom pojetí gdyž budou funkcionovat jako bodači subtitucí by fčelaři měli zaplatit vlny migrantů a vybudovat přístaviště pro frontex formou jako mezinárodního vzdušného prostoru.

 4. anonym napsal:

  Ony ty včely taky na těch vesnicích ani nemají co sbírat. Všude trávníky, ty jsou stříhané sekačkami, stromů je zatím dost, ale i zahrádkáři stříkají všelijakými sajrajty. Nové výsadby jsou zakrslé stromky s dvaceti květy, květiny se moc nepěstují.
  A pokud se přistěhují mamlasové z paneláku, tak honí jako škodnou i včely. To jsou už opravdoví vylízanci, stačí nářky na sousedy, že je ohrožují žihadla a výhrůžky soudy za údajně způsobenou alergii blízkého včelína.
  Naštěstí máme včelaře přes silnici, medu loni měl dost pro všechny.

  • obycejnilide7 napsal:

   Máme dvoje včele- jedny ve zdi souseda (místo cihel „koťáry“)tak se jim tam dobře buduje a druhý, malinkatý jsou v zemi na dvorku. Mám je moc rád, krmím je, sice jim ten cukr spíš sežerou mravenci ale snaha tu je, trávu sekám tak aby vždy byly květy a jde to, vyrábím si GANZ a tím upravím půdu aby zase vše rostlo jak má – když furt padaj ty poje-aný CHEMTRAILS!
   Měšťáci jsou blboni, odsouzený předem, ale i mezi nima jsou výjimky.

 5. proud napsal:

  CHEMTRAILS!!!

 6. pražská vlaštovka napsal:

  Mlsat medik to jo ,ale něco pro ty včelky udělat to ne…
  klasika dvounožec…
  j.

 7. Jarek napsal:

  Podivejte se jak kropi, to bude konec včelstev!!!https://www.youtube.com/watch?v=xCVDBMF8MGw

  https://www.youtube.com/watch?v=5mhZfKfLI4Q
  https://www.youtube.com/watch?v=5S0v9oZpJko

  Straslive nemocicekaji nas vsechny, od rakovin, leukemii po naproste selhani imunity. Vcelek je cim dal tim mene!!!!

  Chemtrails: so wird das Immunsystem bewusst zerstört von Mördern über den Wolken von WfD

  https://www.youtube.com/watch?v=MW0NT4-rqas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!