Bez královských poct: Proč Saudská Arábie vyhání pět milionů migrantů

58c67949c361880a738b4782V Saudské Arábii projednávají radikální opatření v boji proti nelegálním migrantům. Při Ministerstvu vnitra je navržena komise pro deportaci pěti milionů lidí, kteří přišli nezákonně do království, což je 20% z celého počtu obyvatel této země. Na ilegály je pohlíženo jako na hrozbu národní bezpečnosti. Koho se tento osud týká a nakolik je tato obava Rijádu oprávněná, rozebírá RT.    Diskuze o odstranění problému nelegální migrace vypukla v Majlis al-Súra, zákonodárném orgánu království, který má 150 členů. S nejradikálnějším návrhem na vystěhování pěti milionů cizinců vystoupil poslanec Sadka Fadel.

Podle něho bylo království vystaveno masivnímu přílivu nelegálních přistěhovalců z Afriky i Asie. Fadel si je jist, že migranti mají tendenci zůstat v Saudské Arábii natrvalo, získat povolení k trvalému pobytu a nakonec se naturalizovat. Člen Majlis al-Súra vidí v tomto vývoji přinejmenším velké politické riziko.

Podle údajů OSN byl v červenci r. 2016 počet obyvatel 28,16 milionů, z toho více než 30% tvořili přistěhovalci. To znamená, že v království žije kolem 10 milionů migrantů. Pokud vezmeme v úvahu tvrzení Fagela, polovina z nich přišla nelegálně a polovina z nich není arabského původu.

Údaje CIA dokazují, že obyvatelstvo Saudské Arábie je složeno z 90% Arabů a 10% Afričanů a Asiatů (2,8 milionu lidí).

Wahhábitské království je v náboženském vyznání poměrně homogenní. Nejrozšířenější je sunnitský islám (85-90% obyvatel), šíité tvoří asi 10-15%, ostatní náboženství zastoupeny prakticky nejsou.

„Podle arabských médií, nelegální migrace znepokojuje Rijád v první řadě jako zdroj nekontrolovatelného terorizmu a trestné činnosti v zemi“

Obklíčeni a ozbrojeni

"Podle arabských médií, nelegální migrace znepokojuje Rijád v první řadě jako zdroj nekontrolovatelného terorismu a trestné činnosti v této zemi."

Prosperující království je obklopeno nestabilními chudými zeměmi, z nichž některé se k němu chovají nepřátelsky. Situaci na hranicích komplikuje válečné děni v Sýrii a Jemenu.

V Perském zálivu Saudská Arábie hraničí se stále geopoliticky sílícím šíitským Iránem, v Rudém moři se severní Afrikou, na jižní suché hranici sousedí s Jemenem a na severu s Irákem.

Rijád je nucen vynakládat obrovské prostředky na udržování armády a vnitřních bezpečnostních sil.

„Vojenský rozpočet Saudské Arábie se za posledních 15 let zvýšil více než třikrát. Podle zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum problémů míru (SIPRI) v r. 2002 bylo na obranu státu vynaloženo 28 miliard, v r. 2009 50 miliard, v r. 2015 87 miliard amerických dolarů“.

SIPRI zatím nezveřejnilo statistiku za rok 2016 a 2017, ale jak vyplývá ze statistik jiných analytických center, vojenský rozpočet Saudské Arábie roste. Jak uvedl agentura RT, v r. 2017 Rijád plánuje vydat na financování ozbrojených sil 93–95 miliard amerických dolarů.

Analytická skupina IHS Jane's předpovídá růst vojenských výdajů království až na 180 miliard amerických dolarů v souvislosti s grandiózním programem přezbrojení armády.

„To znamená, že Saudská Arábie může postoupit ze čtvrtého na druhé místo ve světě co se týče objemu vojenského rozpočtu a předběhne Indii a Čínu!“.

Podle odhadů SIPRI, království v letech 2011 – 2015 zvýšilo nákup zbraní o 275% ve srovnání s předchozím pětiletým obdobím. Rychlý růst výdajů na obranu je vysvětlován posilováním Íránu a zesílením teroristických hrozeb. Podle prognóz, Rijád nehodlá zvolnit toto tempo, nehledě na deficit rozpočtu 100 miliard (22% HDP).

58c680b0c461889a718b4723

 

V zóně nedůvěry

Saudská Arábie je nezřídka obviňována z podpory terorizmu. Jak se domnívají experti, finance jdou k džihádistům nikoli přímo ze země, ale přes různé fondy podpory sunnitských muslimů. Tyto fondy jsou v privátním vlastnictví subjektů, poddaných království.

Samy saudské úřady se snaží potlačit uvnitř státu jakékoliv projevy terorizmu. V r. 2014 Rijád zavedl trestní odpovědnost za terorizmus, jeho financování, šíření extrémistické ideologie a účast v bojových akcích v zahraničí na straně ozbrojených skupin.

Saudská Arábie je považována za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Koeficient vražd na 100 tisíc lidí se rovná koeficientům evropských zemí, je 1,0.

Vlna teroristických útoků na Blízkém východě vždy bohaté království obešla. Nicméně, 4. července 2016 ve městě Medina, Al-Qatif a Jeddah zahřměly 4 exploze. Obětmi sebevražedných útočníků se stali čtyři lidé včetně policistů.

58c68235c461889f778b477a

Pozornost státních orgánů se zaměřila na skutečnost, že jedním z teroristů byl Pákistánec Kalzar Abdullah Khan, který pracoval 12 let v Saudské Arábii jako řidič.

„Za zmínku stojí, že od r. 2012 do r. 2015 bylo z království deportováno 243 tisíce Pákistánců pro podezření z vazby na teroristy“.

Tato skutečnost svědčí o tom, že potencionálními teroristy mohou být migranti nearabského původu, o kterých mluvil Sadko Fadel. Další závěr je ten, že silové struktury království nejsou vždy efektivní.

Přítomnost velikého počtu migrantů v Saudské Arábii se vysvětluje výjimečností ekonomiky. Drtivá většina příchozích je nekvalifikovanou pracovní silou: nádeníci, řidiči, kuchaři, prodavač, uklízeči, chůvy.

Kvalifikovaná práce je určena domorodým obyvatelům, žijícím z mimořádných příjmů z exportu ropy a plynu (80% státního rozpočtu). Nicméně, probíhající ekonomická krize přinesla i sem svoje korekce. Dnes je procento nezaměstnaných občanů 12%, mezi mládeží 25%.

Jak uvádí agentura Sputnik International, v Saudské Arábii panuje obava, že nelegální migranti významně přispěli k oslabení sociálně-ekonomické situace. V království vzrostl podíl stínové ekonomiky, což způsobilo pokles daňového základu a úrovně mezd.

Kromě toho, ilegálové, neznající přísný řád života země, jsou vnímáni jako viníci většiny trestných činů včetně teroristických.

 

Pojistit se proti rizikům

RT se podařilo hovořit s vrcholovým manažerem velké mezinárodní společnosti, zaměřené na stavbu podzemních komunikací, který několik let pobýval na služebních cestách v různých městech Saudské Arábie. Dle jeho názoru je iniciativa vysídlení migrantů z důvodu bezpečnosti plně oprávněná.

„V posledních letech jsem si všímal, jak se zpřísňovala kontrola všech osob, které překračovali hranici, včetně Evropanů, dokonce i těch, kteří nepřijížděli poprvé. Každý cizinec, který přijede do země pracovně, musí mít Identifikační kartu. Nemyslím si, že všichni respektují požadavky státních orgánů a to státní orgány dráždí“, řekl v rozhovoru s RT zmíněný vrcholový manažer, který nechce být jmenován.

Dle jeho názoru se počet ilegálních přistěhovalců do Saudské Arábie zvýšil. „V roce 2016, nelegální pracovníci v našem sousedství, vykradli naši kancelář. To bylo policií potvrzeno. Poprvé za celé roky našeho působení jsme se stali obětí loupeže. Je nutné říci, že takové incidenty se dějí velmi zřídka v království, kde platí trest smrti (zejména za loupež s použitím zbraně nebo podobné násilí – pozn. RT)“, říká vrcholový manažer.

„Myslím, že dost migrantů vstupuje do země legálně. Přijíždějí na Hajj (pouť do Mekky), jednoduše se potom nevracejí. Všiml jsem si, že se zvýšil počet přicházejících Afgánců, Pákistánců, Filipínců, Egypťanů, Súdánců, Jemenců. K ekonomickým škodám by vysídlení ilegálů, kteří stejně neplatí daně, nemělo dojít“, říká podnikatel.

Kandidátka historických věd, expertka Centra studií zemí Blízkého a Středního východu, Institutu orientálních studií Ruské akademie věd Irina Fjodorova konstatovala, že Saudská Arábie se potýká s obrovskou výzvou ve sféře bezpečnosti a nyní uvažuje o řešení.

„Ilegální migranti, to je široká vrstva Saudské společnosti, která se může stát, nebo už se stala, objektem náboru teroristů. A také ti migranti, kteří už v Saudské Arábii žijí dlouho, mohou začít žádat o občanství. Je obtížné dohlédnout následky jejich případného povstání. Snaha Rijádu pojistit se proti podobným rizikům je plně pochopitelná“, řekla RT Fjodorova.

Expertka také soudí, že vysídlením ilegálů se problém bezpečnosti vyřešit nepodaří. „V Saudské Arábii, bez ohledu na ohromné financování, jsou vojska a ostatní silové struktury velmi slabé. Saudská armáda, s výjimkou pilotů a velitelské struktury, sestává ze žoldáků, včetně emigrantů z Afriky a Asie. Například, to byli Pákistánci, které dříve vystěhovali za terorizmus“, dodala Fjodorova.

Alexej Zakvasin 14.03.2017

Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/367947-saudovskaya-araviya-migranty-vydvorenie-prichiny

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!