Kagani jsou zpátky; Války budou pokračovat

Bývalá asistentka Státního tajemníka pro evropské záležitosti Victoria Nuland, která zosnovala převrat na Ukrajině a pomohla dosadit popřevratové předáky (Je manželkou neokonzervativního teoretika Roberta Kagana.)

Bývalá asistentka Státního tajemníka pro evropské záležitosti Victoria Nuland, která zosnovala převrat na Ukrajině a pomohla dosadit popřevratové předáky (Je manželkou neokonzervativního teoretika Roberta Kagana.)

Dynastie neokonzervativců Kaganů považuje demokraty a liberály za pěšáky v nové kampani neokonů, která má dotlačit republikány a prezidenta Trumpa do dalších válek o “změnu režimů”, hlásí Robert Parry. Rodina Kaganů, americká neokonzervativní aristokracie, se znovu vynořila po tom, co se vzpamatovala ze zklamání, že nenabyla očekávaný vliv, kterým by bylo doprovázeno zvolení Hillary Clinton, a ze ztráty oficiální moci na začátku Trumpovy prezidentury.

Znovu mentorujíc na titulních stránkách novin, rodina Kaganů vede křižácké tažení za prohloubení americké vojenské invaze do Sýrie a sekýruje republikány za to, že se s větším nadšením nepřipojili k honu na ruské čarodějnice kvůli tomu, že Moskva údajně pomohla ke zvolení Donalda Trumpa.

Na titulní stránce Washington Post dne 7. března Robert Kagan, spoluzakladatel Projektu pro nové americké století a klíčový architekt irácké války, vyjel na republikány za to, že ex post figurují je “komplicové Rusů”, když je nevyšetřují dost agresivně.

Potom Frederick Kagan, ředitel Projektu kritických hrozeb při neokonzervativním American Enterprise Institute, a jeho manželka Kimberly Kagan, prezidentka svého vlastního think tanku, Institut pro válečná studia, ve Wall Street Journal 15, března velebili myšlenku velkorysejší invaze USA do Sýrie.

Avšak, jakkoliv Kaganové setrvávají v oficiálním washingtonském světě think tanků a bombastických prohlášení na titulních strách novin, přece zůstávají mimo centra moci nové Trumpovy éry a hledí dovnitř, třebaže, jak se zdá, už přišli na to, že dveře k nim jsou pro ně zabarikádované.

Ještě před rokem jejich vyhlídky vypadaly mnohem zářivěji. Mohli těžit z široké palety neokonzervativně orientovaných republikánských prezidentských uchazečů, nebo – jako Robert Kagan – mohli podporovat demokratickou kandidátku establišmentu, Hillary Clinton, jejíž “liberální intervencionismus” dobře ladil s neokonzervativismem, a jen mírně se lišil co do racionalizace zdůvodňování válek a ještě dalších válek.

Byla tady rovněž naděje, že prezidentka Hillary Clinton si ocení přínos liberálních jestřábů a neokonů, když podporovali neokonskou manželku Roberta Kagana, Victorii Nuland, asistentku Státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Potom došlo k mohutnému impulzu jak pro stupňování americké vojenské intervence v Sýrii, tak pro eskalaci Nové studené války s Ruskem, což způsobilo přesunutí agendy “změny režimů” na tyto dvě země. Začátkem minulého roku se zdálo, že možnosti rodiny Kaganů, jak napnout svaly a nadělat spoustu peněz, jsou nekonečné.

Rodinný kšeft

robert-kagan

Prominentní neokonzervativní intelektuál Robert Kagan. (Foto: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl)

Jak jsem poznamenal před dvěma lety v článku nazvaném “Rodinný podnik věčné války”: “Neokonzervativní učenec Robert Kagan a jeho žena, asistentka Státního tajemníka Victoria Nuland, provozují pozoruhodnou rodinnou firmu: ona rozdmychala horkou válku na Ukrajině a pomohla rozběhnout Studenou válku II proti Rusku, a on se angažuje v tom, aby Kongres zvýšil náklady na zbrojení, aby Amerika mohla utáhnout tyto nové bezpečnostní hrozby.

“Tento mimořádný manželský pár zabíjí dvě mouchy jednou ranou ve prospěch vojensko-průmyslového komplexu, když vytváří potřebu zvýšených vojenských výdajů, využívá  politický tlak, aby zaručil vysoké příspěvky, a sleduje, jak vděční výrobci zbraní štědře financují podobně smýšlející washingtonské jestřábské think tanky.

Z toho těží nejen širší komunita neokonzervativců, ale i další členové klanu Kaganů, včetně Robertova bratra Frederickav American Enterprise Institute a jeho ženy Kimberly, která vede vlastní firmu nazvanou Institut pro válečná studia.”

Ale věci se neodvíjely tak, jak si je Kaganové vykreslili. Neokonští republikáni nezvládli prezidentské primárky a nedokázali se postavit Donaldu Trumpovi, a potom Hillary Clinton dotlačila senátora Bernieho Sanderse k tomu, aby se vzdal demokratické nominace – a prošvihla tak volby v Trumpův prospěch.

Po svém překvapivém vítězství Trump – při všech svých početných nedostatcích – rozeznal, že neokonové nejsou jeho přátelé a většinu z nich nechal u ledu. Nulandová nejen že přišla o svoje politicky podmíněné postavení asistentky Státního tajemníka, ale rezignovala i na zahraniční službu jako takovou.

S Trumpem v Bílém domě oficiální washingtonský, neokony dominovaný zahraničně-politický establišment zaznamenal pád, ale zdaleka ne likvidaci. Neokoni hodili záchranné lano demokratům, a liberálové se štítili Trumpa do té míry, že byli šťastní, že mohou zvednout padlý prapor Nové studené války proti Rusku, který Nulandová upustila. Jako součást pochybného schématu vyhnání Trumpa z úřadu začali demokrati a liberálové halasně hlásat bezdůkazová obvinění, že Rusko se tajně spřáhlo s Trumpovým týmem, aby zmanipulovalo americké volby.

Sloupkař New York Times, Thomas L. Friedman, hovořil jménem mnoha z této skupiny, když porovnával údajné “vměšování” Ruska s japonským bombardováním Pearl Harboru a s teroristickými útoky Al Kájdy 9/11 .

V show “Ranní Pepa” na kanálu On MSNBC, Friedman požadoval, abyse údajný průnik Ruska do amerických počítačových sítí kvalifikoval jako důvod pro válku: “Byla to událost na úrovni 9/11. Zasáhli samotné srdce demokracie. Byla to událost na úrovni Pearl Harboru.” Jak Pearl Harbor, tak i události 9/11 vedly k válkám.

Mnozí liberálové byli tak oslepeni svou nenávistí k Trumpovi, že se otevřela cesta k tomu, aby se znovu prosadili neokonové.

Škádlení republikánů

Robert Kagan využil titulní stránku The Washington Post, vyznačující se vysokou čteností, aby si dobíral klíčové republikány, jako například Devina Nunese, prezidenta sněmovního výboru pro zpravodajství, jehož fotografie byla uvedena u článku v Postupod titulkem, “Provádí vměšování v prospěch Ruska.”

Generál David Petraeus pózuje před Kapitolem USA spolu s Kimberly Kagan, zakladatelkou a prezidentkou Institutu pro válečná studia (Foto: ISW’s 2011 Annual Report)

Generál David Petraeus pózuje před Kapitolem USA spolu s Kimberly Kagan, zakladatelkou a prezidentkou Institutu pro válečná studia (Foto: ISW’s 2011 Annual Report)

Kagan napsal: “Ještě před rokem by bylo nemožné si představit, že předáci Republikánské strany budou efektivně sloužit jako zprostředkovatelé ruského vměšování do politického systému naší země. A teď, na překvapení, je to role, kterou Republikánská strana hraje.”

Kagan se potomztotožnil s myšlením oficiálního Washingtonu, když bez skepticismu vzal za svá prohlášení odcházejícího šéfa rozvědky prezidenta Obamy, že ruští hackeři pronikli do e-mailů Demokratické strany a prostřednictvím WikiLeaks je uvedli do oběhu, aby zkomplikovali kampaň Clintonové.

Třebaže Obamovi vyzvědači nepředložili žádné ověřitelné důkazy na podporu těchto prohlášení – a WikiLeaks popřely, že by dvě sady e-mailů dostaly od Rusů – ofociální Washington tato obvinění v široké míře přijal jako důvod pro diskreditaci Trumpa a jako případné hledání způsobu, jak ho vyhnat z úřadu.

Kagan, ignoruje politický konflikt zájmů Obamových nominantů, usoudil, že “bereme-li do úvahy význam tohoto konkrétního zjištění [ohledně ruského vměšování], důkaz musí být přesvědčivý” a zdůvodnil potřebu “seriozního, a otevřeného vyšetřování na široké platformě.”

Ale Kagan si rovněž musí uvědomit potenciál neokonů dostat se opět k moci, kryti kouřovou clonou Nové studené války proti Rusku.

Prohlásil: “Nejdůležitější otázka se týká schopnosti Ruska zmanipulovat americké volby. To není věc politiky. Je to věc národní bezpečnosti. Jestliže se ruská vláda loni vměšovala do volebního procesu ve Spojených státech, potom má schopnost to udělat i v každých příštích volbách. To je mocná a nebezpečná zbraň, horší než válečné lodě, tanky a bombardéry.”

“Ani Rusko, ani žádný jiný potenciální protivník nemá sílu poškodit politický systém USA válečnými zbraněmi. Ale vytvořením pochybnosti o platnosti, integritě a spolehlivosti amerických voleb může do základů otřást tímto systémem.”

Odlišná skutečnost

Kaganův titulní článek byl alarmující, ale skutečnost je zcela jiná. Dokonce i jestliže Rusové skutečně pronikli do e-mailů demokratů a informace nějak posunuli WikiLeaks – což je neopodstatněné a sporné tvrzení – tyto dvě série odhalených e-mailů nejsou dost signifikantní na to, aby zvrátily volby.

Bývalá Státní tajemnice Hillary Clinton a senátor  Bernie Sanders. (foto NBC)

Bývalá Státní tajemnice Hillary Clinton a senátor  Bernie Sanders. (foto NBC)

Hillary Clinton obvinila ze své překvapující porážky ředitele FBI, JameseComeye, který nakrátko obnovil její vyšetřování kvůli použití soukromého e-mailového serveru v době, kdy byla Státní tajemnici.

Kromě toho, podle všeho, byly všechny e-maily uvolněné prostřednictvím WikiLeaks reálné a odhalují provinění popředních demokratů, jako že Demokratický národní výbor zmanipuloval demokratické primárky v neprospěch senátora Bernieho Sanderse a v prospěch Clintonové. E-maily šéfa kampaně Clintonové, Johna Podesty, odhalují obsah placených projevů Clintonové na Wall Street, které se snažila ukrýt před voliči, jakož i některé úplatkářské rysy Clinton Foundation.

Jinými slovy, úniky prostřednictvím WikiLeaks’ pomohly k informování amerických voličů o zneužívání demokratických institutů Spojených států. Tyto e-maily nebyly žádné “dezinformace”, ani “falešné zprávy”. Byly naprosto reálné.

K podobnému odhalení došlo jak před volbami, tak v  týdnu voleb, kdy někdo vypustil podrobnosti o Trumpově daňovém přiznání, které je chráněno zákonem. Avšak až na Trumpův tábor si nikdo nepomyslel, že tento ilegální čin rozhlášení daňového přiznání nějakého občana by nějak mohl ohrozit americkou demokracii.

Převládl pocit, že Američané mají právo vědět tyto podrobnosti o někom, kdo se uchází o Bílý dům. Souhlasím, ale neplatí stejně, že máme právo vědět, jak Demokratický národní výbor zneužívá moc, aby pomazal cestičku k nominaci Clintonové, co je obsahem projevů Clintonové před bankéři na Wall Streetu a a jak cizí vlády si za peníze kupují vliv tím, že přispívají do Clinton Foundation?

Avšak jestliže Obamovi političtí nominanti ve výzvědné obci USA usoudí, že Rusko bylo zdrojem e-mailů vypuštěných,  napadení americké demokracie je důvodem pro třetí světovou válku.

Další plané plkání

Státní tajemník USA John Kerry, po boku asistentky pro evropské a evroasijské záležitosti Victorií “Toria” Nuland, když se obrací na ruského prezidenta Vladimira Putina při setkání v moskevském Kremlu dne 14. července 2016. [ Foto State Department]

Státní tajemník USA John Kerry, po boku asistentky pro evropské a evroasijské záležitosti Victorií “Toria” Nuland, když se obrací na ruského prezidenta Vladimira Putina při setkání v moskevském Kremlu dne 14. července 2016. [ Foto State Department]

Ale  Kagan se neuspokojil nedoloženými  obviněními ohledně toho, že Rusko podrývá americkou demokracii. Prohlašoval, že je “fakt” – třebaže opět bez předložení důkazů – že se Rusko chystá vměšovat do nadcházejících voleb ve Francii a v Německu, a že i v Itálii zasáhlo při nedávném referendu a v početných dalších volbách po celé Evropě. Rusko uplatňuje tuto zbraň v tak mnohých demokratických zemích, že to může podrýt důvěru veřejnosti v demokratické instituce vůbec.”

V oficiálním Washingtonu a napříč médii hlavního proudu bylo mnoho handrkování o tom, že pravda je zastaralá, ale ti, o nichž se předpokládá, že jsou ztělesněním pravdy jsou stejně vinni, jako kdokoliv, kdo prohlašuje, že neustálé omílání bezobsažných prohlášení je totéž, jako jejich důkaz.

Je však jasné, co Kagan a ostatní neokonové mají na mysli: neustálou eskalací nepřátelství s Ruskem a podstatným zvýšením amerických výdajů na vojenský hardware a na západní propagandu “vyvážit” to, co se považuje za ruskou propagandu.

Kagan si uvědomuje, že má na své straně už mnoho klíčových demokratů a liberálů. Proto se zaměřuje na republikány, aby je přiměl z plna hrdla napadat Rusko. Píše:

“Ale jsou to republikáni, kdo ututlává. Současný šéf strany, prezident, zpochybňuje zjištění výzvědné obce, její motivy a integritu. Republikánští předáci v Kongresu odmítají vytvoření zvláštního vyšetřovacího výboru, ať už uvnitř Kongresu, nebo mimo něj. Trvají na tom, aby vyšetřování vedly dva výzvědné výbory.”

“Avšak republikánský předseda výboru ve Sněmovně naznačil, že nevidí velkou naléhavost vyšetřování, a dokonce zpochybnil závažnost a platnost obvinění. Republikánský předseda výboru v Senátu přistupuje k této úloze zdráhavě.”

“Výsledkem je, že, jak se zdá, vyšetřování je odsouzeno k tomu, aby postupovalo jen pomalu, přinášelo jen málo informací a ještě méně jich předkládalo veřejnosti. Je obtížné vyhnout se závěru, že právě to je záměrem vedení Republikánské strany, jak v Bílém domě, tak i v Kongresu…”

“Jestliže se republikáni postaví do cesty důkladnému, otevřenému a okamžitému vyšetřování, stanou se tak ex post komplici Rusů.”

Lhaní s neokony

Ruský prezident Vladimir Putin, po svém projevu před Valným shromážděním OSN dne 28. září 2015 . (Foto OSN)

Ruský prezident Vladimir Putin, po svém projevu před Valným shromážděním OSN dne 28. září 2015 . (Foto OSN)

Mnozí demokraté a liberálové mohou považovat za povzbudivé, že přední neokon, který pomáhal dláždit cestu k válce v Iráku, je teď na jejich straně, když kárá republikány za to, že se ne dost nadšeně zapojují do nejnovějšího honu na ruské čarodějnice. Ale mohli by se přestat zpytovat, jak dovolili, aby je jejich nenávist k Trumpovi zahnala do spojenectví s neokony.

Ve středu bratr Roberta Kagana Frederick a jeho žena Kimberly v The Wall Street Journal ztratili veškeré zábrany, když vyrukovali s dlouho potlačovaným snem neokonů, a sice s invazí USA do Sýrie na všech platformách, projektem, který byl zastaven v roce 2004 kvůli neúspěchu americké armády v Iráku.

Ale neokonové už dlouho baží po “změně režimu” v Sýrii a nebyli spokojeni s Obamovým vyzbrojováním protivládních rebelů a s pouze omezenou infiltrací speciálních sil USA do severní Sýrie, aby pomohly při znovuzískání “hlavního města” Islámského státu, Rakká.

V hlavním článku Postu Frederick a Kimberly Kaganovi volají po otevření nové válečné fronty v jihovýchodní Sýrii:

“Americké vojenské síly budou nutné. Ale USA mohou zverbovat nové partnery mezi sunnitskými Araby, když budou v jejich zemi bojovat po jejich boku. Cílem musí být pro začátek ISIS, neboť ten kontroluje rozsáhlá území v Sýrii, kde USA mohou důvodně doufat v nalezení sunnitských spojenců, kteří nejsou dosud pod vlivem al Káidy. Ale po vyhnání ISIS musí být cílem pozdvihnutí armády sunnitských Arabů, která může definitivně porazit al Káidu a vyjednat poválečné urovnání.”

“USA budou tlačit na Asadův režim, Írán a Rusko, aby ukončily konflikt za podmínek přijatelných pro sunnitské Araby. To bude snadnější provést, bude-li nezávislá a účinná bezpečnostní základna uvnitř Sýrie… Prezident Trump musí skoncovat s pokřivenou logikou a mizerným plánováním, které zdědil od svého předchůdce. Může přeměnit tento zápas, ale jen tak, že přemění přístup Ameriky k němu.”

Nové schéma pro Sýrii

Jinými slovy, neokonové se vrátili k vychytralým slovním hříčkám a ke svému strategickému manévrování, aby nalákali americkou armádu naprojekt “změny režimu” v Sýrii.

Neokonové si mysleli, že už téměř uspěli v tomto snažení, když tajemný útok sarinem nedaleko Damašku, dne 21. srpna 2013, svedli na syrskou vládu, a dohnali Obamu k zahájení rozsáhlých amerických leteckých útoků na syrskou armádu.

Ale ruský prezident Vladimir Putin zařídil, aby se syrský prezident Bašár al Asad vzdal veškerých svých chemických zbraní, přesto, že i nadále popíral jakoukoliv roli v sarinovém útoku.

Putinův zásah zmařil sen neokonů o válce za “změnu režimu” v Sýrii, což způsobilo, že se Putin vyšvihl na čelo seznamu nepřátel neokonzervativců. Klíčoví neokoni, jako prezident Národní nadace pro demokracii Carl Gershman, se brzy nato zaměřili na Ukrajinu, kterou Gershman považoval za největší výhru“ a odrazový můstek k definitivnímu vyhnání Putina do Moskvy.

Asistentce státního tajemníka Victorii “Toria” Nuland připadla úloha dohlédnout na „změnu režimu na Ukrajině. Byla přichycena, jak koncem ledna nebo začátkem února 2014 diskutuje po nezabezpečené telefonní lince s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffrey Pyattemo tom, jak “iniciovat”, nebo “pomoci při porodu”  změně zvolené ukrajinské vlády prezidenta Viktora Janukovyče.

O několik týdnů později neonacističtí a ultranacionalističtí pouliční bojůvkáři se postavili na čelo násilného úroku na vládní budovy, a přiměli Janukovyče a ostatní představitele, aby si spasili život útěkem. Vláda USA si pospíšila s prohlášením, že převrat je “legitimní”

Ale puč na Ukrajině přivedl k odtržení Krymu a ke krvavé občanské válce na východní Ukrajině proti etnickým Rusům. Státní department a západní mainstreamová média označila tyto události za “ruskou agresi”, resp. za “ruskou invazi.”

Tak byla v posledních letech Obamovy administrativy připravena scéna pro nástup neokonů a rodiny Kaganů, aby řídili další stádium strategie, jak zahnat Rusko do kouta a institucionalizovat “změnu režimu” v Sýrii.

Všechno toto bylo potřebné pro to, aby Hillary Clinton byla zvolena prezidentkou. Ale tyto dobře připravené plány se překvapivě dostaly na scestí. Přes svou celkovou neschopnost pro funkci prezidenta Trump Clintonovou porazil, což bylo hořkým zklamáním pro neokony a jejich liberální intervencionistické nohsledy.

Nicméně, takzvaný “#Odpor” vůči Trumpově prezidentuře a bezprecendentní využití výzvědných služeb prezidentem Obamou s cílem vykreslit Trumpa jako ruského “Mandžuského kandidáta” (pozn. překl.: narážka na dvakrát zfilmovaný politický triler Richarda Condona o synovi amerického politika, který byl dokopán k vraždě, následně připsané ruskému spiknutí), poskytl neokonům a jejich agendě novou naději.

Trvalo jim několik měsíců, než se zreorganizovali a přeskupili, ale nyní vidí naději v tom, že budou tlačit na Trumpa, aby přitvrdil v otázce Ruska, takže ten teď nebude mít jinou volbu, než přistoupit na jejich agresivní schémata.

Jako často v takových případech, rodina Kaganů stanovuje linii akce – bušit do republikánů, aby se připojili k všeobecnému protiruskému běsnění, a potom přesvědčit načatého Trumpa, aby  zahájil všemi prostředky invazi do Sýrie. V tomto snažení poslouží Kaganům jako pěšáci demokraté a liberálové.

15.03.2017

Robert Parry

Investigativní novinář Robert Parry v 80. letech minulého století  vyvrátil pro The Associated Press aNewsweek oficiální verzi skandálu Iran Contra. Jeho nejnovější kniha  Ukradený příběh Ameriky (America’s Stolen Narrative) je k zakoupení v tištěné formě zde nebo jako e-book u Amazon a barnesandnoble.com

Zdroj: https://consortiumnews.com/2017/03/15/the-kagans-are-back-wars-to-follow/
10 Komentářů k Kagani jsou zpátky; Války budou pokračovat

 1. lukaš napsal:

  K vůli několika chamtivcům,umírá mnoho nevinných lidí ve světě,ale i Amerických vojáků,aniž by věděli proč.

 2. Drak napsal:

  Není co se divit. Jsou to židi.

  • Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

   Přesně tak „Kagan a jeho Bek-yňě“-svině „Jebavá šílená Viktorka“,která má za sebou už víc mrtvých,než měla její učitelka „Krvavá Madla“ i pověstná rozvratitelka Perské říše,bájná Ester….tihle sionisti nedají pokoj,dokud to s nimi lidstvo opravdu jednou provždy neskončí…

  • Maroš napsal:

   Nie! – horšie! sú to chazari! Chazari mali na čele dvoch kaganov – jedného oficiálneho – exekutívneho, verejne známeho, a druhého tajného – ktorý v skutočnosti kaganát riadil. Ten nepovolaný, ktorý zistil, resp. spoznal osobu tajného kagana – musel zomrieť. Známa filmová replika – „ak by som ti to prezradil, musel by som ťa zabiť!“
   Takto vlastne funguje aj Hlboký štát!

   • stimužjditakyněkam napsal:

    Modus operandi zmetků (z každé rodiny po celém světě minimálně 1 má pro to předpoklady a v komplotu s jinými zmetky na akumulovaných mocenských nástrojích – ofiko a neofiko šmejdí co to dá) – žádné „hluboký stát“.
    Vůbec nenapomáháš pochopení situace!

 3. pražská vlaštovka napsal:

  Kvůli takovýmhle odporný hajzlům ,tolik neštěstí!Že to někdo nevoddělá,proboha!
  kolik toho ještě je?
  j.

 4. Béla Moravanský napsal:

  V tejto súvislosti je potrebné poukázať na najbližšieho radcu a poradcu J.V. Stalina, ktorým bol Kagan Kaganovič. Keď ho Stalin prehliadol, usporiadali Kaganovi Chazari v čase sviatku Purim likvidáciu Stalina. (Marec 1953.)Kto má rozum, spočíta … tak nejako vraví ajBiblia. Takže, dielo Kagana pokračuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!