Řeč Lenky Procházkové 19. 4. před Senátem, který měl projednat její nominaci do Rady ÚSTRu.

lenkaprVážené paní senátorky, vážení pánové senátoři, každý národ potřebuje znát své milníky i omyly. Jako pamětnice minulého režimu a jako vnučka účastníka odboje popraveného gestapem cítím, že  je nutné zkoumat a analyzovat příčiny a způsoby likvidace svobody člověka, ať už se jedná o druhou republiku, protektorát nebo o období 1948 až 89. Dosavadní práci Ústavu, který se tímto ze zákona zabývá, znám převážně jen z veřejně dostupných zdrojů a ty informace jsou mnohdy rozporuplné. Signatáři otevřeného dopisu, ve kterém varovali senát před mým zvolením do Rady, tvrdí že ústav je v krizi.  Krize je příležitost. Příležitost ke změně. To vyžaduje debatu, na kterou jsem připravena.

Od chvíle prezidentovy nominace jsem přemýšlela o tom, jakým přínosem pro Radu budu, pokud mě zvolíte. Když jsem si prostudovala náplň práce jednotlivých oddělení, jako spisovatelku mě zaujal odbor publikační činnosti a oddělení výstav a vzdělávání. To je činnost, které rozumím nejen jako autorka a vysokoškolská pedagožka, ale i jako účastnice a organizátorka seminářů.

Mým celoživotním tématem je pražské jaro. Ve výročním roce 2008 jsem uspořádala a moderovala v NK cyklus  veřejných přednášek, v nichž vystupovali pamětníci a odborníci a chronologicky jsme zmapovali ten vývoj od tzv. Strahovských událostí, přes sjezd spisovatelů až k činu Jana Palacha a k počátkům normalizace. Celý cyklus natáčel pro archív štáb Českého rozhlasu. O Janu Palachovi jsem napsala dvě knihy, ta první je dokumentární,  spoluautorem byl Jiří Lederer a vyšla v samizdatu. Tu druhou jsem zpracovala jako román, abych příběh mého nezapomenutelného vrstevníka  přiblížila mladším čtenářům. V  knížce se zabývám i Vysočanským sjezdem, což je téma dnes poněkud opomíjené. Domnívám se, že neprávem. Proč mladé lidi neinformovat o statečnosti tehdejších delegátů, kteří se napříč okupovanou republikou sjeli  do Prahy a organizovali odpor proti invazi včetně celostátní generální stávky? Étos pražského jara neskončil podpisem Moskevských protokolů,

pokračoval listopadovou stávkou studentů a i v normalizaci, kdy sta tisíce lidí sice neprošly kádrovými prověrkami, ale prošly zkouškou pravdy, když odmítly uznat invazi za přátelskou pomoc a raději se daly vyhodit z práce a šikanovat. Étos pražského jara se nevztahoval jen na reformní komunisty, jak je dnes zjednodušováno, byla to univerzální hodnota. Mnoho rodin dodnes opatruje zažloutlé výtisky novin a časopisů z konce šedesátých let, v nichž publikovali později zakázaní autoři.

Každý národ potřebuje znát milníky, na které může být hrdý. A pražské jaro k nim také patří. Pokud mi pracovníci ÚSTRu ve svém dopise senátu vytýkají větu z nějakého projevu, že pražským jarem vstoupili Češi do mezinárodního dialogu, jak zachránit svět, pak jsou asi příliš mladí na objektivní pohled. Zkoumat dějiny sine ira et studio tedy bez hněvu a zaujatosti dokáže asi málokdo. Člověk není robot. I mně se zvedl žaludek, když jsem pro potřeby televizního pořadu o mém tátovi odtajňovala v Achivu bezpečnostních složek materiály operativy včetně telefonních odposlechů, které měly sloužit k přípravě politického procesu  s Janem Procházkou – protagonistou pražského jara. Je prospěšné tyto estébácké metody zkoumat, analyzovat a zveřejňovat. Současně je ale nutné  dávat je do souvislostí s tím, proč byly užívány a co, koho a jaké myšlenky měly dehonestovat. Někdy mi připadá, že pražské jaro je na indexu pořád.

Kladu si otázku proč.

Další téma, které si zaslouží zájem badatelů, je druhá republika. S normalizací ji spojuje statečnost některých a zbabělost jiných. Nevím, zda byla probádána a zanalyzována mediální štvanice na Karla Čapka.

Každý národ potřebuje znát své milníky.

Pokud mě zvolíte za sedmého člena Rady, pokusím se iniciovat bádání na téma vliv médií na likvidaci demokratických režimů. A jsem si jistá, že těch zanedbaných témat je celá řada. To je zhruba vše, děkuji za pozornost a budu ráda za vaše otázky.

Pozn. Žádnou otázku mi nikdo nepoložil a ani rozprava se nekonala. V tajném hlasování jsem v prvním kole získala 15 hlasů, ve druhém (dalšího dne) 10 hlasů.

Související: https://video.aktualne.cz/dvtv/dvtv-13-04-2017-bile-prilby-langer-prochazkova/r~b99528c8207511e7b58d0025900fea04/r~32589f26205b11e7b58d0025900fea04/

Ústav pro studium totalitních režimů: https://www.ustrcr.cz/
15 Komentářů k Řeč Lenky Procházkové 19. 4. před Senátem, který měl projednat její nominaci do Rady ÚSTRu.

 1. Pepa napsal:

  důležitý je dělat všechno proto- abychom nemuseli nic dělat.ústav pro studování totalitních režimu v totalitní Evropě.Je potřeba víc takových lidí,ačkoliv je jich celá Praha a Brusel na totální kolaps je to stále málo

 2. ondra napsal:

  Proč u senátorů neprošla_
  To proto, že p. Lenka Procházková chtěla zkoumat na ÚSTRu období totality po 30. 9. 38 do 9.5.1945.

  To přece nemůžeme připustit, že senároři z KDÚ-ČSL.
  |To by vyšlo třeba najevo, že lidovecký minist dopravy uzavřel v r. 2006 smlouvu s fimrou KAPSCH o vybírání mýtného na dálnicích, tedy s firmou která velice úspěšně spolupracovala za Protektorátu B+M s GESTASPEm.

 3. blázen napsal:

  Popiš my rysy totalitní evropy? Já a kouknu kam kouknu tak nevidím totalitu. Jen pozvolné náznaky u nás v ČR EET (obzvlášť první návrhy byli totalitní), zákon komínech a pár dalších maličkostí. Ale pokud volíš komouše a pak jásáš když ti ukážou prostředníček po tom co všechny obviní že kradou tak si nestěžuj. A pokud jsi nevolil a nehodláš se zůčastnit ani letos tak už tuplem nemáš co kafrat když se nepokoušíš o změnu. Tak se odstěhuj do ruska tam se o tebe postarají jako nikde jinde na světě.Ta svoboda kterou ti poskytnou tou se až zalkneš.( Jen tak mimochodem nevíte jak si tam žije ten rádoby novinář Michalů.) Kolik ti tak asi bude Pepane? Co komunismus si asi nezažil? Ne do této instituce další komunistická děvka nepatří. Stačí ta co je tam teď.

  • Pepa napsal:

   komunismus byla prasečina bez zodpovědnosti,komouši naučili národ krást a lhat,taky nacpali lidem do hlav nesmysly o dějinách lidstva a ty se používají do dnes a i na západě,protože se to hodí na oblbování a manipulování.Komouši vychovali dnešní politiky,šéfy.Komoušský rvhp bylo dobrej vzor pro e.u,Abych všechno neházel na komouše,protože ty by nikdy nevznkli kdyby předešlé systémy nestáli za ho..oJestli ty tomuhle co je kolem tebe říkáš svoboda,tak já tomu říkám zvrácenost a fanatismus,většina lidí je na tolik zblbá,že už ani nevidí co se děje,maj uši a neslyší a maj oči a nevidí-tak zvaně chyceni za živa

   • Paul Durham napsal:

    1*****

    tento stát by měl mít správně název
    Kolaborantská republika

    • proud napsal:

     To obecne souhlasi,jen je otazka,jestli by si to bejvali vybrali i lidi…..kdyby mohli…….Opomijim otazku mohli-nemohli,jelikoz vidime ze ackoliv muzou,jeste to porad nevedi,nebo nechteji vedet,nebo jsou liny to vedet…….jak vime z praxe,vlada dela ruzny kroky(rozumej zlodejny a utahovani obojku)se kterejma fakticky nikdo nesouhlasi,ale az na jednotlivce to vetsina prechazi oficialne mlcenim a neoficialne brblanim po hospodach klepajic si na hlavu…..

    • stefan goga napsal:

     Alebo fasizmus pro demokraty alias blbce.

  • Pepa napsal:

   abys měl o čem přemýšlet a to je jen vrchol ledovce co je vidět,pak jsou věci který lidi nevidí a proto taky ničemu nerozumí,ale do všeho huhlaj

   Vyhledávání
   Sebelikvidace
   Otto Krofta, Jiří Očenášek
   Když v listopadu 1989 nadšené davy zvonily klíči, všichni tvrdili, že je to zvon
   svobody. Kdyby tehdy někdo špitnul, že tam slyší i první tóny umíráčku, tak by ho
   dav něžně ušlapal. V roce 1918 měla Československá republika svou modlu
   T.G.Masaryka. V roce 1989 si našla další ikonu, Václava Havla. Dnes už jen pán
   Bůh ví, co v jeho projevech a činech byla romantická vize a co záměrná lež…Více…
   17 komentářů
   Sebelikvidace
   Tento článek jsem obdržel nedávno emailem s poznámkou, že koloval na
   internetu, ale byl už odstraněn. Jako autor článku je uveden nějaký Jiří
   Otčenášek. Neznám ho, nevím kdo to je, ale naprosto přesně vím, že textem
   toho článku vystihl přesně to, jak já osobně vnímám stav věcí v naší zemi.
   Proto si dovoluji tento článek umístit do mého blogu, protože já bych to lépe
   nedovedl slovy tak popsat. Pravděpodobně, někdo tento článek už četl, ale
   určitě tento text zaujme i nové čtenáře. Přál bych si, aby tato slova vyburcovala
   k zamyšlení nad stavem věcí u nás doma v CZ, nad celkovým vývojem po r.89 a
   nad tím, jak to mají u nás politici lehké, když jim ochotně strávíme jakékoliv
   svinstvo, které poškozuje nás všechny. Tedy celý národ až na ty, kterým to
   vyhovuje.
   14.7.2016 O.Krofta
   Česko sebe samo likviduje už 25 let
   Jiří Očenášek (pozn. Z internetu už článek zmizel)
   Když v listopadu 1989 nadšené davy zvonily klíči, všichni tvrdili, že je to zvon
   svobody. Kdyby tehdy někdo špitnul, že tam slyší i první tóny umíráčku, tak by ho
   dav něžně ušlapal.
   V roce 1918 měla Československá republika svou modlu T.G.Masaryka. V roce
   1989 si našla další ikonu, Václava Havla. Dnes už jen pán Bůh ví, co v jeho
   projevech a činech byla romantická vize a co záměrná lež.
   Nebo vizionářská lež, či lživá vize.
   Každému z té doby zůstalo v paměti něco jiného. Na co dnes vzpomínají rodiče
   tehdy osmiměsíční holčičky ležící na dětském oddělení na Bulovce, kterou po
   populistické amnestii znásilnil a zavraždil právě propuštěný pedofilní recidivista.
   Jaký měli tehdy pocit skuteční čeští uprchlíci ze Sudet, když se v roce 1990
   omlouval sudetským Němcům, že jejich poválečný odsun „považuje za hluboce
   nemorální čin“.
   Již nikdy nevstoupíme do žádného paktu.
   Ale už v listu The New York Times z listopadu 1993 horoval pro vstup Česka do
   NATO a dokonce nehorázně tvrdil , že “NATO není nepřítel Ruska, ale jeho
   partner a přibližování jeho hranic k Rusku není přibližováním nepřítele, ale
   naopak přibližováním pásma demokracie a prosperity“.
   Pak 29.dubna 1999 pro francouzský deník Le Monde prohlásil „nálety, bomby,
   ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně
   humanitární“.
   Bylo by hezké, kdyby byla pravdivou tolik citovaná příhoda z kruhů Olze Havlové
   nejbližších, že když přišel domů a prohlásil, že se s Čalfou dohodli, že bude
   prezidentem, reagovala budoucí skutečná první dáma údajně slovy “Jen aby ses
   z toho, Vašku, neposral.“
   A v této větě je v kostce povaha dnešní české a evropské politiky. Kolik “politiků”
   se již podělalo blahem, že jejich profesionální i lidská nedostatečnost dnes září
   ve světle reflektorů.
   Tvrdí se, že ekonomiku řídí neviditelná ruka trhu. Ani náhodou. Ekonomiku řídí
   zatraceně viditelné ruce těch, kdo si z ní chtějí udělat Stolečku prostři se a
   Oslíku otřes se. A aby se prostíral doširoka a třásl se jak v zimnici, je třeba
   nejprve zničit nezávislost národních ekonomik a učinit z nich jednu
   globální nepřehlednou obludu. A pro tento cíl potřebují neviditelnou ruku
   ovládající politiku. Jen na těch jejich politických Hurvíncích a Spejblech nesmí
   být vidět ty vodící provázky ani postava vodiče. Stačí těmhle loutkám podstrčit
   své mocenské ideje a přesvědčit je, že jsou geniální a přišli na ně politici sami,
   oni už se pak vodí sami a navzájem.
   Právě tímto způsobem se přes politiku formuje ekonomika a ze spojení
   obou se rodí neskrupulózní nadvláda.
   Čím a kým se rozbíjí 25 let český stát ?
   1.) Nejprve se zesměšní celý národ
   Jste nevzdělanci. V Nepálu je každý pasák yaků bakalářem. Tak se založí v
   každé opuštěné stodole soukromá vysoká škola, aby i holka tančící u tyče, či líný
   synek čilého podnikatele měli Bc. Nejde o kvalitu, jde o statistiku. Klasické
   university opustí svou tradici Alma mater a zaplevelí se obory o kterých uvažoval
   kdysi v Haliči Jára da Cimrman.
   Názory a práce univerzitních profesorů, které titul ctí, převálcují mediálně
   nejrůznější buznoexhibicionisté.
   Ze státních základních škol se inkluzivními a jinými věčnými experimenty
   vytvářejí budoucí školy pomocné, na nichž hlavní slovo budou mít nejrůznější
   metodičky z oborů inkluze, integrace, imigrace, a vypravěčky korektních
   pohádek o princi Bajajovi z Ugandy a jeho registrované partnerce Popelce z
   Damašku.
   2.) Pak je třeba zničit národní ekonomiku, hlavně průmysl
   Nic neumíte. Všechno, co jste kdy vymysleli a vyrobili, byl neprodejný šunt.
   Nikdo ve světe nestojí o vaše nákladní tatrovky, motorky, sigma pumpy, letadla,
   obráběcí a textilní stroje, sklo a bižuterii. Zavřete vaše továrny a místo nich
   otevřete montovny. Aby se neřeklo, na chvíli necháme zazářit pár vašich
   slovutných „kapitánů průmyslu“. Ti se nakonec za pár let se svými Titaniky
   propadnou do septiku, protože nevěděli, že správný kurz určuje kompas a ne
   teploměr.
   Vy jste tak neschopní, že si ani neumíte načerpat minerálku z vaší země, vy si
   dokonce neumíte ani nahnat pitnou vodu do vodovodních trubek. Ještě, že jsme
   tu my a za mírný bakšiš to pro vás uděláme sami.
   Rozinky vyzobeme, ze zbytku uděláme sklady ojetých pneumatik, a co by nám
   mohlo jó konkurovat odkoupíme, utlumíme a zavřeme.
   A pokud se to českému „proletariátu„ nelíbí, tak bacha. Stačí jeden letecký most
   z Ulánbátaru a můžete se pakovat. Za devět měsíců se nám počet budoucích
   zaměstnanců ze země olgoje chorchoje zdvojnásobí.
   3.) Zvláště důležité je zlikvidovat zemědělství a potravinovou soběstačnost.
   Začne se žvaněním, že celá desetiletí jsme jedli jedovaté potraviny. A s námi se
   trávili autobusy plné Rakušáků luxujících cukrárny ve Znojmě a dalších
   jihomoravských městech. A kolony Němců, kteří se v Karlových Varech či
   Mariánkách cpali kachnou se zelím a vzdychali Mein Gott, ta kachna voní po
   kachně.
   K čemu vlastně potřebujete zemědělství. V Maroku je brambor a jahod, že
   vám je levně dovezeme a draze prodáme. K čemu sady. V Chile a Jihoafrické
   republice je tolik hrušek, že se pod nimi lodě prohýbají. Na Novém Zélandu je
   jablek jak euromravenců. Po Evropě bloudí kamiony s tunami kuřat, prasat a
   skotu a vy byste se chtěli mořit nějakou samovýrobou. Mléko je navíc nezdravé a
   jogurt dnes dokážeme udělat i z bramborového škrobu. Pěstujte naftořepku, a
   budete druhý Kuvajt. A opuštěné kravíny a vepříny jsou přece nejlepší skleník
   pro pěstování bylinek typu Hanojská majoránka.
   4.) Ta nejdůležitější etapa je pak znesvéprávnění národa.
   Zformuje se banda speciálních věrozvěstů, kteří nám začnou vyčítat, jak jsme
   nemultikulturní šovinisté, kteří utlačují své spolubližní. K nim se připojí i
   saudskoarabský komisař a prohlásí „u vousu Prorokova, u nás se mají ženské
   líp, než ta vaše vykořisťovaná etnoskupina“. Neúspěch desítky let trvajících snah
   o integraci se vysvětlí tím, že při integrování byla pošlapána jejich práva na
   zachování specifických rysů jejich obohacujcí odlišnosti „.A tak posilujeme
   zachování odlišnosti zvětšením průměru penězovodů a zvyšování počtu jejich
   aktivistických údržbářů.
   Zásadou likvidace národa je ustupování rostoucím požadavkům všech
   exotických odlišností a označování opravdových hodnot za měšťácký
   přežitek staré Evropy.
   Pochod anální hrdosti se povolí se vší slávou, demonstrace proti němu se
   zakáže jako vyvolávání třídní nenávisti proti pavím pérům v rektu.
   5.) Poslední etapou, je vstup do celoevropské organizace.
   Protože v jednotě blbosti je síla.
   Když ze samostatných přiblblých jedinců dokážete vytvořit uřvaný dav, pak ze
   samostatných států nakonec dokážete vytvořit sebedestruktivní unii.
   Současný příliv obžerných uprchlíků je jen poslední sloka unijní hymny
   Óda na radost. Jmenuje se rekviem za zbabělost.
   ***
   Je těžké pochopit a rozumově vysvětlit takovou hlubokou a zrychlující se
   degradaci Evropy, která se žene do zkázy a ještě jí k tomu hraje orchestr z
   Titaniku.
   Možná opravdu existuje Bůh, který si říká: Dal jsem vám Evropané svobodu
   volby. A takhle to dopadlo. Tak víte co ? Jděte mi k šípku
   Odkazy
   Všechny komentáře k článku
   Zodpovídá: Magdalena Vlachová
   Vytvořeno / změněno: 15.7.2016 / 3.1.2017
   Umístění: Složky dokumentů > POLITIKA > Blog – Otto Krofta
   web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo®
   | |
   Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies Rozum

  • honza napsal:

   Zákon o komínech je totalitní?! :o) Čím topíte, pet lahvemi, nebo pneumatikami, že Vám to tak vadí?! Kdyby se mnoho lidí nechovalo jako prasata, tak nebude potřeba dělat na tyto idioty bič!

   • proud napsal:

    Je jedna strana mince.Ta druha je ze kdo dela bic,ten to ma platit!!!! Vybrat si to muze od tech prasat co petkama topej na pokutach……….

 4. lada napsal:

  Na co, u všech sakrů, potřebujeme ÚSTR?

 5. hel napsal:

  nevím, na co potřebujeme ÚSTR, pro mě je to líheň Hermanů, pro které je to záslužná odrazová parketa do politiky…Lenky Procházkové si vážím a asi se jí to nebude líbit (neb je to velmi nevděčná role), ale potřebujeme ji v opozici k velmi reálné současné totalitě..pro mě je ona opozičník, jak má být a nic nedá současným „demokratům“ zadarmo…nelíbilo se mi už to, že nám ji málem vzaly Věci Veřejné a protlačily ji do shnilého Senátu, tenkrát jsem jí vůbec nerozuměla, proč tak činí a paktuje se s veverkama

 6. Maroš napsal:

  hel napsal:
  22.4.2017 (8.22)
  „nelíbilo se mi už to, že nám ji málem vzaly Věci Veřejné a protlačily ji do shnilého Senátu, tenkrát jsem jí vůbec nerozuměla, proč tak činí a paktuje se s veverkama“

  Ja len že si treba opakovane prelúskať Dolejšího 1989 a hlavne si zapamätať tú stať, ktorá pojednáva o „sionistických uloženkách“ – spiacich zálohách – náhradníkoch! Že, pani Lenka Čerstvá?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!