P.C.Roberts: Exponenciální růst kybernetické vratkosti

wannacry_05_1024x774Neexistuje nic takového, jako je kybernetické zabezpečení. A jak dokazuje poslední vyděračský útok viru WannaCry po téměř celém světě, je možné jen kybernetické zabezpečení větší, či menší, ale nikdy ne úplné. Hackeři viru WannaCry odcizili z americké bezpečnostní agentury (NSA) kybernetickou zbraň (to je onen vir WannaCry), který použili proti zhruba 150 zemím, v nichž poškodili např. údaje Britské národní zdravotní služby, španělské telekomunikační služby Telefonica, automobilek Renault a Nissan, ruského ministerstva vnitra, energetické společnosti PetroChina a stovek společností dalších.

Kupodivu však zpravodajské třeštění kolem uvedené události nemíří k NSA za její nedostatečnou ochranu dat, ale proti jednotlivým uživatelů Microsoftu. A to za ten jejich hřích, že si zabezpečení svých počítačových systému nenechali aktualizovat nejnovější obranou, vydanou Microsoftem před dvěma měsíci.

Otázky nejpodstatnější ovšem vzneseny nebyly. Například: Pro jaký účel NSA kybernetický vir u sebe přechovávala a proč o něm Microsoft neinformovala?

Je to jasné: NSA zamýšlela použít tuto kybernetickou zbraň proti nějaké zemi či zemím. Proč jinak by ji totiž před Microsoftem tajila?

A jak měla být tato zbraň použita? Měly se jí znehybnit obranné systémy Ruska a Číny okamžiky předtím, než na ně USA vyšlou mraky svých interkontinentálních balistických raket.

Jde o obvinění natolik závažné, že by se jím měl okamžitě zabývat Kongres. Zvláště proto, že má souvislost s nedávným výrokem nejvyššího ruského vojenského vedení o tom, že Washington připravuje první, tzv. preventivní nukleární úder proti Rusku, a podobně se vzhledem k nebezpečí hrozící její zemi vyjádřila i Čína.

Co je totiž ještě nebezpečnějšího než víra dvou nukleárních mocností, že jim bezprostředně hrozí cizí napadení? Znásobené navíc i tím, že jak Washington, tak jeho vazalové celou věc velkopansky přehlížejí a nevěnují jí ani zlomeček pozornosti.

Prezident Microsoftu Brad Smith naznačil možnost, že s krádeží kybernetické zbraně z arzenálu NSA může mít něco společného americká armáda. Viz: http://www.bbc.com/news/technology-39915440

Jde o něco nedozírného významu. Co např. když hackeři napadli ruské radarové varovné systémy a ruské vedení nyní dospěje k názoru, že tento kybernetický útok je předehrou útoku amerických interkontinentálních balistických raket proti jejich území?

Skutečnost, že nikdo ve Washingtonu či v Evropě nevystoupil a ruskou vládu ohledně americké hrozby neuklidnil, je arogancí, jež se už nalézá mimo možnosti normálního lidského chápání.

Zdroj: http://www.paulcraigroberts.org/2017/05/15/exponential-growth-insecurity/
14 Komentářů k P.C.Roberts: Exponenciální růst kybernetické vratkosti

 1. Jan Křemelík napsal:

  Myslím, že je velice podezřelé, že virus napadal pouze starší operační systémy Mrkvosoftu a ne slavné desítky. Je všeobecně známo, že na systém desítek přešlo mnohem méně uživatelů, než mrkvosoft doufal, spousta lidí zůstala u sedmiček, osmiček a dokonce xp a mnoho lidí přešlo raději na mnohem bezpečnější distribuce linuxu, protože se odmítají nechat sledovat (tedy spíše ulehčovat sledování). Vyvstává otázka, zda by třeba teoreticky nemohl mrkvosoft pomocí „vlastního viru“ nutit uživatele starších verzí woken k přechodu na velkého bratra desítky, logiku by to ostatně mělo. Je známo, že většina virů je vyrobena právě tvůrci antivirových programů, forewallů a jiných bezpečnostních aplikací právě proto, aby byla stále nutnost k vylepšování a aktualizacím a tedy i k výdělkům pro dané firmy. Myslím, že virus napadl příliš malé množství počítačů, aby kolem něj vznikla taková histerie, bereme-li v úvahu, že na světě bude odhadem okolo 6 miliard počítačů (nepočítám smartphony, tablety a další mobilní zařízení), tedy napadení pouhých 300 tisíc není nic (u nás jen 300 počítačů, což je síť jedné větší firmy, nebo školy). Nevím, ale něco tu nehraje,…

  • Jan Křemelík napsal:

   oprava „firewallů“ a „hysterie“. Chybičky se vloudí.

  • petr napsal:

   Samozřejmě. Nikdo rozumný si totiž nechce nahrát nejnovější verzi spyware Windows 10 dobrovolně, tak ovce musí postrašit virem, aby je nahnali tam kam potřebují a mohli je šmírovat nonstop.

   • proud napsal:

    Vsechno jde osekat a upravit,nerzapomen ze na netu neni nic nemoznyho a definitivniho……kdysi jsem mel,v notasu jeste mam osekany XPecka,litaji jak cert a ani nepipnou ven!Urcite jsou i takovy sedmicky a desitky,jestli ne,brzo budou,uz ted je programek kterej jim zatina tipec „DWS-Lite“.

 2. Maroš napsal:

  Pokiaľ poznáme „genetiku informačnej sústavy“ – tak tá je všeobecne – ako holá riť! Pretože – vesmír aj Stvoriteľ – s nami komunikujú otvorene!
  To len zmrdi potrebujú tieto informácie filtrovať, modifikovať a inak pozmieňať, aby s nami mohli manipulovať. Pravda – ako objektívna informácia – je inak všeobecne dostupná a všeobecne dostupná ako neautorizovateľná Pravda vesmíru. V zmysle ľudského parazitizmu však filtrovaná pravda – nielen židmi predávané pravda – je informácia, ktorou je možné – všeobecne – vydierať! Ergo – človek by si mal chrániť najprv svoju čistotu – a až potom pracovať s informáciami!

  • Jan Křemelík napsal:

   souhlasím, bohužel takhle to mezi lidmi nefunguje, i když je to smutné. Ale slovy klasika: „Je válka, pracujeme s tím, co máme.“

   • Sasin napsal:

    Aha. A gdyž to nermáme, bereme co přinde pod ruku, třeba i na půjčku? Nebo si deš na to při(vy)ďělat k prvníhi šmejdovi co má bankocetle? Ha? Co takhle podíly?

    Rovným dílem!!!

  • Sasin napsal:

   Kokot Korál s těmi informacemi počítá do portmonky. Bere všechny hefty zlodějů. Šak gdyby se podíval Robertkovi do očí a měl všechno v hlavě v pořádku, nestrkal by lidem pod nos takové slinty. Ale asi neví , neviděl mu do očí, nereaguje ani na hlasy z lidu, že ty pupky a hýbající se reKLAMní vagíny jsou řízené ze stejné platebné plastové kartičky, která kouzlí, ne méně, jako hrnečku vař všechny Robertky a další podobně důležité nádoby, co na nás mají vylejt pomeje z harpagondechajcké kantýny. Heh Kokoti ale nemají páteř.

   • proud napsal:

    „Kokot Korál s těmi informacemi počítá do portmonky.“………dokazes tohle vysvetlit?………skaces vysoko,vejs nez je ti zdravo.

    • Sasin napsal:

     Je mu jedno jaké informace si vylepí. O reklamě, kterou propaguje stejnej humus jako Robertsovi slinty beru za jednu a tutéž bernou minci. Trafikant, který už vyprodal senzaci s WWWTC. A proč to vlastně říkám. Klidně na to můžu hodit bobek. Dívat se jen na nejnovější komentáře a jít spát. Heh

     • proud napsal:

      Nejde o kritiku,ale kam dojdem kdyz budeme majitele sajty nazejvat kokotem ? Tak jsem to myslel.S tim ze „si vylepi“……….to je dvojsecnej mec,kdyz budes chtit bejt objektivni a davat zpravy ktery mainstream blokuje,pak musis dat vsechny,i ty co nejsou popularni.A zpravodajstvi je to o cem tahle sajta je,aspon ja ji tak vnimam.Navic,kdyz nebudes publikovat vsechny nazory,jak se dozvis jaky na ne jsou reakce? ;-)

      • Sasin napsal:

       My se ale přece už nemusíme zajímat o jejich reakce nebo o reakce blboňů, kteří reagují stále stejně. Tady je potřeba prostě zvednout hradby a bránit se proti jakému koli ideologickému nepříteli, který je živenej harpagondechajckou federací nad naše rozumné chápání. To je potřeba si kurva už uvědomit a gdo to nechápe je prostě kokot a ještě vykastrovanej.

       P.S. A esli jeho to nezajímá a prodává co mu přivezou do trafiky, tak jsem se spletl a pudu jinam.

       • proud napsal:

        To je prave to,ze musime,presnejc,nemusime nic,ale treba ja chci,protoze porad chodej novy ctenari,lidi co se zacinaj zajimat a jeste se spatne vyznaj v tom co a jak a tady podle myho nazoru najdou ty rozdily,aby se mohli rozhodnout jak a kam dal,v tom vidim smysl tyhle sajty i nakonec nasich diskusi at uz se hadame jak chceme.Nejaka ta dobra rada,nebo i mizerna,ale neco co muze nekoho posunout dal se tu taky obcas v diskusi objevi.Verim ze nekoho muzou nektery clanky „utloukat“,uz jsem na to parkrat upozornoval a verim ze kdo na ty upozorneni padnul a naucil se jakej ma mit k takovejm vecem postoj,uz to mu mohlo dost pomoct.A jinak,kde najdes sajtu kde se diskuse az na uplny blbosti a trolleni,nemoderuje??! Kdekdo kdo chce nasilim vtloukat lidem neco do hlavy a mysli si ze to k necemu bude a cejti se dulezitej,moderuje,aniz by si uvedomil jakou pitomost tim dela a kam to casem povede.Toz kolego neklesej na mysli a dal se tu se mnou hadej az dokud nevysvetlis srozumitelne co a jak vlastne myslis,mezi tim vyjedou dalsi veci a tak se tu budeme hadat naveky,i tyhle hadky jsou platny,ver mi :-)))))))))))))))))))

 3. Vlado48 napsal:

  Jó slavná wokna desítky, denně mi je nabízeli ke stáhnutí zdarma po dlouhou dobu. Pročpak asi? Nepotřebuju program který mne bude špehovat automaticky a nepřetržitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!