V Evropské unii poprvé odsoudili USA

regnum_picture_14976401122460098_bigNěmecko a Rakousko se domnívají, že protiruské sankce nejsou než součást konkurenčního boje kvůli nosičům energie. Po ostrém prohlášení rakouského kancléře Christiana Kerna a šéfa německého ministerstva zahraničí Sigmara Gabriela proti přijetí protiruských sankcí Kongresem USA se stalo zřejmým, že evropsko-americký rozkol se prohloubil. Poprvé se podstata rozporů dostala i na veřejnost. Tentokrát přitom předmětem kritiky nebyl zdaleka jen Donald Trump - na což si už všichni začali zvykat. Objektem útoku se stali američtí kongresmani, kteří lobbují za zájmy amerických uhlovodíkových společností.

Není žádným tajemstvím, že export USA do Ruska po zavedení omezení podstatně stoupl, zatímco evropský export naopak poklesl. Tato podivná atlantická solidarita, k níž Evropany vyzýval už Barack Obama, už od samého začátku vyvolávala podezření, ale mluvit o ní nahlas nebylo v Evropské unii až dosud zvykem. Washington jen sotva kdy zasvěcuje své vazaly do svých tajných zájmů. Ale s příchodem nového prezidenta USA Evropané, jak se zdá, začali chápat, že tyto tajné zájmy jsou přízemně kšeftařské. Nový svět řeší své hospodářské problémy na úkor Starého.

regnum_picture_14976927012139683_big

Jak je  uvedeno v návrhu zákona, americký prezident má právo uvalit sankce na osoby, které hodlají investovat do výstavby ruských exportních produktovodů více než 5 milionů dolarů ročně, nebo jednorázově 1 milion dolarů, nebo poskytnout pro takové projekty služby, technologie nebo informační podporu. Přitom USA “i nadále kladou překážky výstavbě plynovodu  «Nord Stream — 2», majíce na zřeteli jeho zhoubný vliv na energetickou bezpečnost Evropské unie a rozvoj trhu s plynem ve Střední a Východní Evropě, jakož i na energetické reformy na Ukrajině». Jinými slovy, Američané nehrozí sankcemi už jen Rusku, ale i všem evropským firmám, které poskytují úvěry «Gazpromu».  Není divu, že evropští politici, které to zasáhlo v první řadě, se vzbouřili.

Společné prohlášení publikované na oficiální webové stránce německého ministerstva zahraničí, třebas i diplomaticky formulované, svědčí o emocionálním vzrušení autorů. «Nemůžeme souhlasit s uplatněním nezákonných exteritoriálních sankcí proti evropským společnostem, které se zúčastňují na rozvoji zásobování Evropy energií!» Christian Kern a Sigmar Gabriel nazývají věci pravými jmény. Je třeba se domnívat, že vykřičník má zesílit dojem a zvýraznit závažnost tohoto okamžiku. Kromě toho, politici nalévají senátorům čistého vína: — Návrh amerického zákona otevřeně popisuje, o čem je řeč. O prodeji amerického zkapalněného plynu a o vytlačení ruských dodávek zemního plynu z evropského trhu. Cílem je zabezpečení pracovních míst v plynovém a ropném průmyslu USA».

Německo-rakouská demarše není spontánní rozhořčení naivních lidí, kteří z ničeho nic odhalili lstivost svých spojenců. Důvodů k takovým «odhalením» bylo mnoho i v minulosti. Připomeňme pouze kauzu s odposloucháváním Angely Merkel americkou bezpečnostní agenturou, kterou místní establišment přijal s pochopením. Ale po nedávných summitech s účastí Donalda Trumpa si evropské elity najednou uvědomily, že partnerské vztahy zůstaly v minulosti, a teď hraje každý už jen za sebe.

Je třeba říci, že jako první pocítila znepokojující dech změn Velká Británie. V minulém roce Koruna šikovně seskočila z transatlantické jehly, když zorganizovala referendum o vystoupení království z Evropské unie. To znamená, že rozkol s Novým světem začal dávno předtím, než se k moci dostal Donald Trump. Teď hrozbu zpoza oceánu pocítili v kontinentální Evropě.

regnum_picture_1497692700259041_big

Lze se pouze dohadovat, jaké smíšené pocity zažívaly evropské země, hlavně ty, které kupují ruský plyn, když se Rex Tillerson podřekl při výsleších v Kongresu o tom tlaku, kterým je vystavují: «Dáváme jim na srozuměnou, že s jejich dlouhodobou energetickou bezpečností neladí zvyšování závislosti na ruském zemním plynu. A předvedl jsem jim, že USA disponují obrovskými zásobami zemního plynu, jakož i instalacemi, které umožňují dopravovat zkapalněný zemní plyn do Evropy. Proto prosazujeme myšlenku, která spočívá v tom, že Evropa opravdu musí popřemýšlet o své energetické bilanci a uvědomit si, do jaké míry zůstává být závislou na Rusku». To nebezpečí, o němž státní tajemník vyprávěl kongresmanům, v Evropě nepociťují. Pět ropných a plynových gigantů najednou se zúčastňuje výstavby potrubí «Nord Stream — 2», a poskytuje úvěr «Gazpromu». Nepochybně kalkulují s budoucími zisky.

Otevřenou zůstává otázka, jestli Německo a Rakousko jednaly z vlastní inciativy jako země, jichž se nejnovější balík protiruských sankcí, pokud bude přijat, dotkne v první řadě, nebo jestli se jednalo o koordinovanou akci všech starých demokracií, včetně Francie a Itálie. Ale v každém případě se včera (tj. 15. června) otevřela nová kapitola americko-evropských vztahů. Starý svět se zklamal v Novém, který si zvykl řešit vlastní problémy na cizí účet, a uvědomil si, že má své vlastní ekonomické zájmy.

Je málo pravděpodobné, že Donald Trump návrh zákona nepodepíše. Pokud se podaří realizovat všechny jeho body, americký ropný a plynový průmysl dostane nový dech, a Američané získají desítky tisíc pracovních míst. To ostatně americký prezident sliboval voličům během předvolební kampaně. Jeho podpis však současně v podstatě zahájí proces rozvodu s Evropskou unií. Jsem zvědav, pro co se rozhodne.

Pavel Šipilin

Zdroj: https://regnum.ru/news/polit/2289308.html
17 Komentářů k V Evropské unii poprvé odsoudili USA

 1. benmil napsal:

  Tillerson se nezapřel,že místo mateřského mléka nasával ropu.

 2. udělali si z vás dobrý den blik cvak příjem napsal:

  Žádnej GP není - panenko skákavá, co si teď počnete??

  • Paul Durham napsal:

   999 z 1000 potřebuje věřit, v cokoliv, nejsou schopni sami se sebou a svou prázdnou makovicí vydržet déle než 2 minuty, tak si do ní musí narvat první kupku hovadin, aby byla plná, je to u nich jako se žaludkem, hlavně plnej, jedno čeho, pak spokojenost

  • proud napsal:

   Budeme si myslet,ze to tak zvorali bankeri ve svoji naprosty jednotnosti,zrejme vedeny Durhamem,kterej na sjednocujici prvek neveri a mysli si ze tenhle svet do kopru takhle vsude prakticky stejne vedou vsechny elity....... :-)))))))))))))))))))))))))

   • nula napsal:

    A kdo to teda je ten / ti GP, proude?

    • proud napsal:

     Mluvi o nich dr.Neruda ve svejch rozhovorech,od "tvurcu kridel"(wingmakers).Tech ozhovoru je 5 ,daj se najit na ulozto a urcite se vyplati se s nima seznamit,ovsem cist pozorne a premejslet u toho,nebrat vsechno za kazdou cenu za bernou minci bez popremejsleni nad tim a srovnanim se svetovym denim.

 3. .lak napsal:

  Čiň čertu dobře peklem se to odmění. Platí v €$ovém spolku kočičích pracek.

 4. co by né napsal:

  Když potřebujou bejt něčím plný pro všeobecnou blahospokojenost, tak ať si zafixujou do těch makovic, že existujou jacíci lidé organizovaní ve státní tajné služby a ty mají cíle, plány A PROSTŘEDKY (k realizaci) - že nevědí, co s nima a tak dělaj klukoviny o kterejch navíc nikomu neřeknou...Tam třeba hledat chleba značky GéPé až dojde na lámání voňavé kůrky.

  • proud napsal:

   Kdyby existovala jedna tajna sluzba pro svet,pak ano..........ale je to jako s elitama,jdou proti sobe.......tam hledas jednotu proti svetu? ;-)

   • proud napsal:

    Prave onen sjednoicujici faktor jde na vrub GP,vzpomen si na vsechny ty sebevrazdy vysoce postavenejch bankeru,havarie soukromejch letadel(tusim Rothschield,nebo Rockefeller?),to rozhodne nebyly narody,to byla jasna jeho rec,prikazy a varovani.Lidi maji kratkou pamet............

    • proud napsal:

     oprava "to rozhodne nebyly nahody"

     • proud napsal:

      A deje se to neustale,jen ne vsechno se dostane do medii.........jak dole,tak i nahore..........

      • jsou za jedno v tom jací jsou napsal:

       V médiích mají SAMOZŘEJMĚ "své" lidi, že, ještě aby ne.

       Ale nenech se mýlit tím, že ne vše co je nějakým výsledkem (a dalo by se to označit za primární ZÁMĚRnost) tím také je...a zároveň není...

       Hypotetický příklad:
       Dvě soupeřící "strany" někde "jdou proti sobe" jak ty píšeš... výsledkem je, že místní obyvatelstvo zdrhá, vedlějším účinkem je, že se vylidňuje a přesouvá jinam...Ne že by to každá ze soupeřících stran nemohla "predikovat", ale i tak si prostě "nemohou pomoct" a musej bojovat dál. Samotný přesun obyvatel nemusel být ani primární účel ani pro jednu stranu, nemusel to být cíl pro který se tam válčí.

       Ne vše má SVŮJ důvod, je mnoho VÝSLEDNIC, co SVŮJ VLASTNÍ důvod nemají, ale jsou vedlějším efektem důvodů jiných.

       • proud napsal:

        Znas dve souperici strany jinak nez jenom pro verejnost?........Je treba,obzvlast v politice,prisne oddelovat co je pro verejnost a co pro ni neni.

        • nezáměrná výslednice srážky blbostí kterou lze předpovídat napsal:

         Vytvořili jste bludiště v němž se pravda snadno ztratí jako zrnko písku.

         V jistém smyslu je to pro "hlavní hráče" akorát hra, kterou se sami spíš baví nežli trpí.
         A všichni z obou "stran" jsou jen figurky, panáčci co možná věří, možná ani nevěří, ale kdy se jim to "vyplácí" (zatím)...proč by nejednali proti sobě, když to vypadá jako že se to po nich ODKOHOSI chce...?

         Šachovnice...figurky, pole, barvy (původní šachy byly červení versus černí-možná modří, červení byli změnění na bílé.)...ti, co jimi táhnou...jsou jen protihráči jinak by ta hra neměla cenu...hrát si "sám se sebou" by dlouho nebavilo (ačkoli jde hrát "proti compu", že...už.) ale tito hráči jsou mimo hru o to více přáteli - ať veřejnosti viditelní nebo neviditelní.

 5. Sasin napsal:

  Všeslovani sem. Na SVSK. Teď
  http://78.47.79.190:8002

 6. Ivana napsal:

  Mě by hlavně zajímalo porovnání cen, za kterou by dodávali plyn Rusové a cena, za kterou by plyn dodávaly USA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!