Mike Whitney: Problémem je Washington – a ne Severní Korea

Screen-Shot-2017-04-12-at-4.09.21-PMCtěme pravdu: Důvody, pro které Kim Čong-il neodešel dosud na věčnost stejně jako Saddám Husajn či Kaddáfí, jsou dva. Prvním je, že Severní Korea nespočívá na oceánu ropy, a druhým pak skutečnost, že tento sever vlastní kapacitu, která je schopná proměnit Soul, Okinavu a Tokio v hromady kouřících trosek. Kdyby těchto dvou okolností nebylo, Pchonjang by se stal cílem preventivního amerického útoku už před lety, a Kim Čong-il by už dnes nežil. Nukleární zbraň se tak vůči americkému válečnému avanturizmu prokázala být jediným účinným protijedem.

Američané, jejichž znalost historie nesahá hlouběji než k 11. září 2001, nemají ani zlomeček tušení, jak americká soldateska zatočila se Severní Koreou v době korejské války. Zde je kratičký přehled tehdejších událostí, který snad konečně objasní, proč je Severní Korea ještě 60 let po podepsaném příměří vůči Washingtonu tak nedůvěřivá a ostražitá:

V časných padesátých letech minulého století svrhli Amerčané na Severní Koreu více bomb, než jich svrhli na všechny japonské cíle v Pacifiku během Druhé světové války. Při kobercových náletech na cíle vojenské i civilní zasypali Američané zemi 32 000 tuny napalmu s tím výsledkem, že devastace daleko překonala míru, jež by k ukončení války dostačovala. Kompletně zničena byla velká města, zabity či vyhnány ze svých domovů byly statisíce nevinných civilistů a další statisíce se staly obětí hladu. Americká novinářka Blaire Hagdunová napsala: „V průběhu tří válečných let jsme zabili zhruba 20 procent severokorejské populace“. A letecký generál Le May, velitel strategického letectva v Koreji, prozradil v roce 1984 Deanu Ruskovi, někdejšímu ministru zahraničí USA (1961-1969): „ Rozbombardovali jsme v Koreji všechno, co se hýbalo, dokonce i každou cihlu, která ještě ležela na cihle druhé.“

Při nízkých letech nad městskými cíli ničily americké bombardéry jak vodní přehrady hydroelektráren, tak přehrady zavlažovací, takže miliony hektarů zemědělské půdy se ocitly pod vodou – samozřejmě s následkem ničivého hladu.

Od těch dob se Washington nikdy nesnažil zakrýt vůči Severní Koreji své nejhlubší pohrdání, a v průběhu 64 let od skončení války činil vše, co bylo v jeho silách, aby tuto zemi i nadále trestal, ničil a přinášel jí bolest. Přivodil na Korejskou lidově demokratickou republiku (KLDR) hladomor, zabránil jí v přístupu k cizímu kapitálu i k cizím trhům a škrtil její ekonomiku zničujícími sankcemi. A v neposlední řadě podél celé její jižní hranice zřídil hustý systém raketových a vojenských základen.

A hlavně: Vyloučil s KLDR jakákoli jednání, protože Washington prostě odmítá sednout si za jeden stůl se zemí, která je v jeho očích tak hluboce pod jeho úrovní.

Většina lidí má dnes za to, že za problém Severní Koreje si může Severní Korea sama, což je ovšem hluboký omyl. Problém spočívá ve Spojených státech. V jejich neochotě o čemkoli se Severní Koreou jednat, skončit válečný stav s ní, který už trvá 64 let a nebyl dosud uzavřen, i v jejich neochotě poskytnout severu základní bezpečnostní záruky.

Aby si zachovaly obraz „tvrdého muže“ a daly svým občanům na vědomí, že se slabšími zeměmi nediskutují, ženou USA svět do nukleární války.

A přitom: vztahy se severem je možno normalizovat, vazby je možno posílit, důvěru je možno obnovit a nukleární hrozbu rozptýlit.

Potřebuje to jen maličkost. Změnit americkou politiku a dát moc těm jejím politickým vůdcům, kteří touží po míru víc než po válce.

Zdroj: http://www.paulcraigroberts.org/2017/07/03/the-problem-is-washington/
21 Komentářů k Mike Whitney: Problémem je Washington – a ne Severní Korea

 1. petr napsal:

  Ne tak docela. Severní koreu dotují američané miliardami dolarů potravinové pomoci a na straně druhé na ni dští oheň a síru. Proč taková schizofrenie?

  Jednak potřebují mít na světě jeden komunistický skanzen, který by odstrašoval lidi od návratu z kapitalizmu k nějakému sociálně spravedlivému udržitelnému systému. Takže neustále straší komunizmem.

  A druhý důvod je ten, že jde o líheň GP ve které se pěstuje nový typ člověka ochotný pracovat 12 hodin a ždŕát přitom trávu. Takový člověk má nahradit člověka evropského (který bude povražděm muslimy a etnicky s nimi asimilován).

  Severní korea je vlastně jeden velký pracovní gulag, který má být vzorem pro další podobné gulagy po celém světě. Tam bude pracovat ta půlmiliarda lidí, která zbude z lidstva, pro blaho toho 1 promile elity světa.

  • miki napsal:

   Je to len politická komédia vládcov sveta.Myslíte si že by si si nik nedokázal poradiť s nejakou KLDR?, amíci si niky nedokázali poradiť s takou krajinkou ako kuba? treba len rozmýšľať dať si dole ružové okuliare a hneď to každému dôjde prečo sa takéto krajiny vyrábajú a udržujú a čo a aký program sa v týchto krajinách maskuje a kryje.

   • Marika napsal:

    Miki, asi jsem natvrdlá, ale kromě toho, co psal Petr, mě nenapadá nic. Dám se podat.

    • miki napsal:

     Marika.Vlastne áno.Máš pravdu. Bola to moja reakcia na článok.Spätne keď sa na to pozerám sme vlastne traja a to je super číslo.

  • benmil napsal:

   Odkud jsi vzal ty miliardy?:

   It marks the first time that the U.S. provided humanitarian assistance to the North since 2011, when it provided relief items including medical supplies to North Korean flood victims. That aid, worth $900,000, was made through Samaritan’s Purse, a U.S.-based humanitarian aid organization.

   1 milion za šest let, a ještě k tomu ne od Washingtonu, ale od dobročinné organizace. To je asi tolik, co stojí 3 minuty války, třeby v Sýrii.

 2. Eduard Kamensky napsal:

  V USA mají štěstí, že Kim nezná jejich hlavní slabinu. Je to tím že doma nemají moc elektřiny a často jí korejcům vypínají. Až ale dojde Kimovi, že tím z čehoho mají elity USA panickou hrůzu, použije to proti nim. A co je pro USA tak strašné? NESMÍ se ZHASNOUT!!!! Zhasnout ve velkých městech na jeden den znamená v největší demokracii světa hromadné rabování. Zhasnout na dva dny by znamenalo nasadit domobranu a počátek prvních ozbrojených střetnutí. Zhasnout na tři a více dnů by znamenalo počátek občanské války. Bohatí by zalezli do podzemních bunkrů a ti ostatní by se o sebe museli postarat sami. Až tohle dojde Kimovi a uvědomí si kolik toho nasypal do jaderného programu, tak si z toho hodí mašli.

 3. Pavel napsal:

  Kez by je Kim zhasnul!

 4. petr napsal:

  Je to podobné, jako když si Hitler „neporadil“ s mrňavým, zaostalým a málo zalidněným ŠVýcarskem, když mezitím válcoval bývalé velmoci. Protože to měl zakázané. Přes Švýcarsko GP financoval všechny ty evropské konflikty a povstání.

 5. miki napsal:

  Petr. A hlavne treba spomenúť Alana Dulesa, knieža Hohenlohe, krajiny kde sa v tichosti stretávali a obchodovali so zbraňami a iné ako španielsko, portugalsko a diplomatické pasy lichtenštainska, monaka a spravodajské kanály británia MI6- turecko.No kde iný válčia a hynú tak iný píšu dejiny.

 6. Marco napsal:

  Severní Korea má nejvíce bojově činných ponorek na světě a nám ukazují 1 prskavku. Připadá mi to divný. Kdyby Kim chtěl, sundá jim všechny letadlovky za 1den a jsou v řiti. Kdysi jsem zíral, že jich mají více než Rusko a USA dohromady a všechny stále operují v mořích. Sice to jsou diesly ale všichni víme, že taková ponorka je největší hrozbou pro jejich letadlovky i když nenese jádro. Navíc každá posádka je ochotná umřít za Kima.

 7. Lubosmat napsal:

  Nikdy by som nenazýval „humanitárnou“ pomocou nejaké náklady „mimovládnych“ organizácií pôsobiacich bohviekde. Je to čistý „humanitárny“ výsmech.

  Takisto nemožno považovať pôžičky nadnárodných finančných inštitúcií za pomoc a rozvojový impulz.

  Prečo, lebo je pravidlom, že „pomoc a pôžičky“ prichádzajú vždy až vo vleku za vojnou a rozvratom.

  Západ investuje na dvoch frontoch: ideologickom a ekonomickom.

  Najskôr spracuje (nájde) ľudí, ktorí budú hrať podľa ich pravidiel a potom rozohrejú svoju hru, ktorá bezmedzne pustoší zdroje ľudské a prírodné.

  Nie je pravdou, že Severná Kórea je polygónom na testovanie otrokov, sú to predovšetkým pobočky zahraničných firiem ktoré pôsobia u nás, ktoré bezohľadne skúšajú našu výdrž a schopnosť pracovať nad rámec ich vlastných pracovných limitov.

  Často sa stáva, že proces, ktorý vo fabrike niekde na západe zvládali dvaja až traja ľudia, sa po presťahovaní k nám na východ má zvládnuť jedným pracovníkom, navyše so zvýšeným výkonom.

  Naším otrokárom zo západu už vadí, že sa ľudia na okamih v práci zastavia a prehodia zopár slov, alebo si odskočia častejšie na cik-pauzu.

  • přemítač napsal:

   Poslední dva odstavce pod to se podepisuji vlastní krví :-) jejich myšlení postrádá cokoliv co má jiný než-li ekonomický smysl. Hlavně parazitovat a mlet to kolo svých výhod. Ale především nalhat ti cokoliv potřebuješ slyšet k tomu, abys držel jazyk a makal. Doufají v jediné. Staneš se tím samým paznehtem jako oni! Vše podřídit logice efektivity a zkalkulovat i obsah toalet, třídit i mech na střeše, popsat každý centimetr pracoviště a jak o něj v časových intervalech pečovat, napsat tabulky, napsat nařízení a návody, popsat pavučiny v koutech pracovišť a ty vysávat, pak pozvat psychology, kteří jsou placení za své služby a potvrdí, že ty si ten De.b.il, pak je tam naděje…Naděje, že konečně budeš tou zmijí jako voni a konečně ohneš hřbet před panstvem!

  • Sasin napsal:

   A půjčky peněz, pozemků a bytů je co? Placení za vodu a za jídlo je co? Výběr daní a poplatků je co?

 8. proud napsal:

  Zajimavy,dam si pauzu,ale muj nick tu pise dal,jeste kokotiny,taktika anonymnich podrazaku,ktera tady ovsem nefunguje :-)

 9. Lubosmat napsal:

  Škoda že sa takto nerozdelilo somálsko. Mali by sme východné prosperujúce s najmenej desiatkou amerických vojenských základní a západné „hladujúce“ komunistické s nejakým UNGU-SEKE diktátorom, ktorému by sa usáci poravidelne vyhrážali verejnou popravou v priamom prenose.

 10. proud napsal:

  Ovsem admin pozna rozdil,podle ceho rikat samozrejme nebudu,ale pozna ho na 300% ,coz ovsem blbcovi nedochazi :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!