Spisovatel Vyhlídka zve chudé na šumavskou dovolenou

vyhlidka-sumavaZatímco se bohaté a často i pro společnost zcela nepotřebné VIP celebrity vydávají na své exkluzivní zahraniční dovolené, vyzval český válečný romanopisec Vratislav Vyhlídka lidi práce, aby se nenechali strhnout steskem nad fotografiemi „lascivních tělíček“ pod tropickým sluncem, vstali od facebooku a vyjeli se dovolenkovat na Šumavu. Rozhodl se chudší pracující muže a ženy inspirovat svou vlastní dovolenou, přičemž coby recesista stvořil jakýsi návod, jak si užívat volna, když nejste bohatý.

„Vytáčí mne bulvár, do kterého VIP samy posílají své vlastní obnažené fotografie ze zahraničních cest, aby se o nich mohlo vůbec něco napsat. Nelze se však divit, když tyto nejrůznější modelky, rádoby konferenciérky, ba i televizní rosničky nemají co jiného nabídnout, než svoji nahotu na plážích v cizině. Tak jsem si řekl, coby plebejský autor, že poskytnu anti-VIP text, obohacený o fotky své a mé drahé polovičky, aby se mohl čtenář zasmát, ale zároveň se mohl nechat inspirovat pro svou vlastní krásnou dovolenou, která jej nepřijde draho,“ uvedl spisovatel válečných románů pro muže i ženy Vratislav Vyhlídka. Ten letos usiluje o Státní cenu za literaturu se svou ságou Lví stíhač.

Právě oněch 40 snímků z jeho letošní dovolené předkládá coby protiváhu – jak to nazývá bulvár – „ňam, ňam tělíčkům VIP“. Ať si prý čtenář udělá představu, jak žije český spisovatel, jenž nemá podporu žádného velkého distributora a jiných příživníků na českém knižním trhu, protože píše, jak se to elitám nelíbí. „Když už žijeme v době, kdy nám kraluje hloupost, můžeme dát průchod troše toho osobního kejklířství a pozitivní kritice, ať se někteří jedinci chytnou za nos,“ vzkázal Vyhlídka zřejmě v narážce na ty, co hltají bulvár a čtou o dovolených jiných.

 

Inspirace na dovolenou od velitele tanku

Přední český alternativní romanopisec se tak v poslední týden června vydal se svojí partnerkou Jiřkou do šumavských Prášil, kde se jako tradičně ubytoval v Hostinci u Michala. „Můj strýc Karel, bývalý velitel tanku, měl pro všechny české a slovenské hory, kde se účastnil cvičení, velkou slabost. Před mnoha lety mi řekl dnes již historickou větu: Kdo je na komerci, tak bude na Šumavě na Kvildě, nebo v Železné Rudě. Kdo miluje přírodu a rozumí Šumavě, bude bydlet v Prášilech,“ vzpomíná Vyhlídka. Ta volba mu přijde šťastná proto, že Prášily si zachovávají svůj malebný venkovský charakter šumavské vísky bez většího počtu apartmánů pro boháče, a důležitá místa jsou odsud dosažitelná.

Přestože návod na výlety na Šumavu podal Vyhlídka čtenářům již ve své románové politické bajce o Ušákovi a Prasátku, rozhodl se jej zopakovat. „Po příjezdu do Prášil lze již první den jít kratší a méně náročný okruh na Poledník a Prášilské jezero. Po večeři se mohou výletníci podívat na americké bizony, kteří jsou součástí botanické zahrady přímo pod hospůdkou, a zajít si třeba do Archeoparku, kde parta nadšenců vytvořila keltské oppidum,“ popsal možný program prvního dne hned po příjezdu spisovatel. Zalitoval, že oppidum se stalo opakovaně cílem žhářských útoků, ale nadšenci se jej snaží obnovovat. „Když se na člověka usměje štěstí, narazí i na místního historika, jenž jej provede a vysvětlí například, jak Keltové získávali kovy,“ uvedl autor, který měl před lety to štěstí, že jej člen spolku provedl. Dodal, že na internetu si toto lze dopředu zamluvit.

„Další den je možné zajet autem třeba na Modravu a projít se podél Modravského potoka do Luzenského údolí. Kdo si chce pak výšlap obohatit o Cikánskou slať, má ode mne palec nahoru, jak se říká, ač slabším turistům doporučuji dojít pouze k hájovně Březník a vrátit se zpátky podél potoka, protože terén směrem na slať je poměrně náročný,“ uvedl spisovatel a každého, kdo si ho chce vychutnat, upozornil, aby si vzal rozhodně dostatek vody a krém na opalování. „My ve dvou osobách nosíme s sebou osm litrů vody, protože se rádi osvěžíme. Není však důvod mít z této trasy strach, chodí ji i důchodci a je krásná,“ dodal.

 

Chybné odbočení jako inspirace pro porážku románových zlosynů

Pro další den radí spisovatel oddychový okruh na jezero Laka. To lze dosáhnout pěšky z Prášil, ale autor radí, aby si lidé vzali radši vůz a přejeli do nedaleké Nové Hůrky. „Z tamního parkoviště vede pěkná asfaltová cesta tou vůbec nejmalebnější šumavskou krajinou a zhruba v polovině cesty na jezero Laka se mění v klasickou prašnou pěšinu. Stoupání je relativně mírné a cestou zpátky se jde prakticky pořád z kopce. Je jen důležité, aby člověk neodbočil na nějakou trať pro běžkaře, kde je terén velice drsný,“ usmívá se Vyhlídka, jenž při své první cestě na jezero Laka chybně odbočil už v Hůrce a vznikla tak kapitola o žíznivé porážce žoldnéřských vojsk bankéře Zmijáka a politika orla Spasitele ze strany zvířecích partyzánů v románové bajce.

Poslední celodenní okruh po krásách Šumavy, který spisovatel doporučuje začátečníkům, je návštěva rozhledny na Pancíři a výšlap na Černé a Čertovo jezero. „Vozem se lze přemístit na Špičák, odkud dojede člověk sedačkovou lanovkou na Pancíř. Pod rozhlednou, odkud jsou vidět za slunečného počasí i Alpy, je příjemná kavárna s terasou, kde je možné posedět. Z nedalekého Špičáckého sedla, kde je možno opět nechat vůz, lze snadno obejít Černé a Čertovo jezero – doporučuji v tomto pořadí,“ popsal Vyhlídka s tím, že komu učarují jeho trasy, dokáže pro další návštěvu Šumavy v době Googlu snadno najít výšlapy nové.

Na rozdíl od drahých zahraničních dovolených, kde se pro bulvár fotografují celebrity, které leží pod sluncem na pláži jak kus mrtvého grilujícího se masa, vyjde poznávání krás naší vlasti na zlomek ceny. „Letos jsme u Michala spali na dvojlůžkovém pokojíčku za devět stovek za noc, včetně snídaně. Večeře tady přijde na stejné peníze jako hotovka kdekoli v jižních Čechách a je tu skvělý výběr. Věřím, že Prášily si uchovají venkovský ráz ještě po mnoho let a nevtrhne sem komerce, jako se bohužel tomu mnohdy stalo jinde,“ uvedl Vyhlídka, jenž do tohoto kraje zasadil příběh románové bajky, jež je přirovnávána k Orwellově Farmě zvířat – pouze s tím rozdílem, že pranýřuje divoký český kapitalismus polistopadové éry a stupiditu dnes manipulované společnosti. „Prášilsko mne inspirovalo jak svými krásami, tak i klidem. Vnímavého a citlivého člověka tu napadá, jak by byl svět krásný, nebýt kořistnictví a prospěchářství,“ dodal autor.

 

Po stopách historie s Buškem z Vilhartic

Ani milovníci romantických zřícenin nepřijdou zkrátka, protože v okolí je hrad Velhartice, Rabí a kousek dál odsud vodní hrad Švihov. „Velhartice, známé osobou pana Buška z romance o Karlu IV., jsou unikátní vzhledem k propojení paláce s obrannou věží pomocí gotického kamenného mostu. Obléhání Rabí, kde Jan Žižka přišel o druhé oko, netřeba rozebírat. A vodní hrad Švihov byl díky svému fortifikačnímu systému tak mocnou pevností, že jej chtěl habsburský císař nechat srovnat se zemí. Naštěstí se mu to zcela nepovedlo a i dnes je tu co obdivovat,“ míní autor.

Spisovatel vyjádřil přesvědčení, že ačkoli několik snímků, co pro lepší představu vybral, neobsahuje lascivní obrázky „jeho typicky české postavy“, budou se jeho fanouškům líbit a snad se i stanou pověstnou poslední kapkou na jazýčku vah, jimiž už nyní považují, zda se na Prášilsko vydat. „Žijeme ve složité době, kdy spisovatelé rozvíjející představivost národa jsou až na několik komerčně úspěšných výjimek opomíjeni a ustrkováni, zatímco televizní VIP, které by nebyly v době první republiky prakticky ničím, dál snižují díky bulváru IQ populace. Ta už v globálu ani neví, co je důležité, a co nikoli. Co je dobré a co špatné. Nevím, zda se mám víc zlobit na spící ministerstvo kultury, co nás do tohoto marasmu dostalo, na masmédia, která dotáhla nejnižší idiotismus na jedinou bernou minci TV humoru, nebo na konzumenty bulváru. Jenom kvůli nim je možné, že křik, sliz a hloupost berou naše děti jako to, co je skutečně in, a napodobují to, namísto hledání krás a pravd,“ uzavřel Vyhlídka s tím, že se snad napříště se svými čtenáři na Šumavě i setká.

 

Text: Jiřina RICHTROVÁ

FOTO – Vratislav Vyhlídka

 

Popisky k fotkám:

 

01 – Stezka vedoucí k Prášilskému jezeru by byla asi pro mnoho zdegenerovaných VIP, válejících se u moře, nezdolnou překážkou.

02 – Spisovatel Vratislav Vyhlídka ukázal své statné tělíčko při odpočinku u Prášilského jezera.

03 – Spisovatelova družka Jiřka na zmrzlině v Prášilech. Kdyby byla partnerkou hokejisty, byla by o toto místo zřejmě ochuzena.

04 – Spisovatel Vyhlídka s partnerkou Jiřkou u Modravského potoka na cestě k Luzenskému údolí.

05 – Modravský potokna cestě k Luzenskému údolí je pohádkově krásný.

06 – Jablka z maloobchodního řetěze nahrazují při výletech po Šumavě spisovateli a jeho partnerce Jiřce kaviár, jejž do sebe ládují na dovolené VIP televizní celebrity.

07 – Modravský potok lze zdolat jen s pomocí trekingových holí.

08 – Spisovatel Vyhlídka se smočil coby VIP. Mimo zónu NP Šumava je možno namočit se do Vydry například pod Modravou.

09 – Spisovatel s partnerkou Jiřkou v Luzenském údolí pod hájovnou Březník.

10 – Stoupák k hájovně Březník je počátkem náročnějšího terénu při cestě na Cikánskou slať. Spisovatelova partnerka Jiřka si pro lepší stoupavost vzala trekingové hole.

11 – Pohled na Luzný přes hájovnu Březník.

12 – Partnerka romanopisce Vratislava Vyhlídky ukazuje zadeček při cestě na Cikánskou slať.

13 – Romanopiscec Vratislav Vyhlídka si vyrobil vlastní képi-blanc z kapesníku, aby se chránil před suncem cestou na Cikánskou slať.

14 – Přestože je cesta od hájovny Březník na Cikánskou slať náročná, nabízí se tu úžasné scenerie.

15 – Konečně Modrava! Toto napadne každého, kdo projde trať od hájovny Březník přes Cikánskou slať. Terén dává turistům zabrat.

16 – Při výstupu na jezero Laka nedaleko za Novou Hůrkou. Krásy Šumavy tu ožívají jako v 19. století.

17 – Cestou na jezero Laka se partnerka spisovatele Vyhlídky Jiřka kochá okolní krajinou.

18 – Další úžasná scenerie, jakou turisté najdou při cestě na jezero Laka.

19 – Výjev jako z pohlednice cestou na jezero Laka.

20 – Pohled na jezero Laka – vytoužený cíl.

21 – Pohled na konec jezera Laka, který je pozvolna zanášen naplaveninami.

22 – Partnerka spisovatele Vratislava Vyhlídky, Jiřka, hledí na jezero Laka. Patří mezi zdatné turisty, co se nezaleknou.

23 – Do potůčku od jezera Laka se vrací pomalu pstruzi.

24 – I při návratu od jezera Laka se turisté kochají typicky šumavskou krajinou.

25 – Po dřevěném můstku k Jezerní slati mezi Horskou Kvildou a Kvidlou se Jiřka, partnerka spisovatele Vratislava Vyhlídky, nese jako laňka.

26 – Pohled na Jezerní slať. Toto místo mezi Kvildou a Horskou Kvildou by neměl vynechat žádný návštěvník Šumavy.

27 – Spisovatel Vratislav Vyhlídka s partnerkou Jiřkou na Jezerní slati. Nepřijde vám tento pár normálnější, než VIP?

28 – Pohled na Jezerní slať očima spisovatele Vratislava Vyhlídky.

29 – Na Jezerní slať je možné podívat se i z dvojpatrové rozhledny.

30 – Typický šumavský výhled ze silnice na Filipově Huti.

31 – Vstupní brána hradu Velhartice, domova purkrabího Bořka z Nerudovy Romance o Karlu IV.

32 – Romanopisec Vratislav Vyhlídka s partnerkou Jiřkou pod světově unikátním gotickým mostem na hradě Velhartice.

33 – Nahoře na gotickém mostě hradu Velhartice, který spojuje Rajský palác a obrannou věž. Nezapomeňte si plášťěnku!

34 – Kdo se rozhodne obejít dokola zříceninu hradu Rabí, bude mít možnost obdivovat podobné scenerie.

35 – Spisovatel Vratislav Vyhlídka uvnitř hradu Rabí, který dvakrát oblehla husitská vojska a dvakrát jej dobyla. Historie se zopakovala, neboť autor je potomkem hustitského hejtmana Viktorina Bočka z Kunštátu a do hradu se dostal rovněž – byť za poplatek.

36 – Partnerka spisovatele Vyhlídky Jiřka u tzv. „hrubého kusu“ na vodním hradě Švihov. Podobnými kanóny ostřelovali obléhatelé hrady v době hustistkých válek.

37 – Spisovatel Vratislav Vyhlídka s partnerkou Jiřkou pózují coby „VIP“ před vodním hradem Švihov. Funkční vodní příkop je dnes k vidění málokdy.

38 – Typický pohled na kopcovitou krajinu Klatovska, jak jej vidí návštěvníci vodního hradu Švihov.

39 – Vodní hrad Švihov v celé kráse. Bohužel nedobytné vnější opevnění nechal strhnout císař Ferdinand III., který se rovněž zasadil o zasypání vodních příkopů. V době největšího rozkvětu měl Švihov dva pásy hradeb a dva vodní příkopy – vnější a vnitřní!

40 – Pohled na Švihov z kopce nad městem. Přicházející bouřka může zvěstovat změnu režimu, po které volá nezaporodaná česká inteligence. Stejně tak může odrážet i úpadek českého národa, jehož zbývající čas se počítá zřejmě nanejvýš na desetiletí – předtím, než jej zcela pohltí EU, nebo vyvrátí imigrační vlna.

 
6 Komentářů k Spisovatel Vyhlídka zve chudé na šumavskou dovolenou

  1. přemítač napsal:

    Šumava, Jižní Čechy, je spousta krásných míst v té naší kotlině. Patří tam i Jeseníky, Vysočina, Orlické hory, Krkonoše, Třeboňsko. Stačí si vybrat. Pro mě z přírodního hlediska i to Slovensko, tam je nádherně.

  2. sibolet napsal:

    Cena U Michala 900 Kč za noc...Hned se mi vybaví rozhovor s německým šumavákem,bývalým majitelem obchodu v Českých Žlebech FEHREM,že VŽDY na svátky Panny Marie přenocují naproti v Bischofsreuthu,kde za NIŽŠÍ CENU mají KVALITNÍ SLUŽBY..To jsem měl nocleh v Prášilem ZADARMO na rotě v rocě 1972,když mě zatkli,jako narušitele..Komfort skvělý a krajina před zatčením překrásná..

  3. Sasin napsal:

    Gde žije tvůj kmen , "spisovatelů". Daříse vám, co? Dvojpostelový pokojík na 1den za 900,- je pro tebe jak zadarmo. Proud by ti postel pronajal levněji. Muheeeee

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!