ANGELINA-ANDĚL DONBASU

KODAK Digital Still CameraJedním z cílů mé návštěvy Doněcka byla návštěva Angeliny Karpeky, Anděla Donbasu. Již před svou třetí cestou na Donbas jsem o ní hodně četl. Angelina přednáší strhujícím způsobem básně o Donbasu, které skládá babička Tamara, na různých setkáních a mítincích. Zná se dobře i s hlavou DLR Alexandrem Zacharčenkem. Začal jsem si dopisovat s babičkou Angeliny Tamarou.

Zde vyjadřuje své přání míru:

Zde hovoří na mítinku v přítomnosti A.Zacharčenka:

Po příjezdu do Doněcku jsem si telefonicky domluvil s babičkou Tamarou schůzku. Babička mě nečekaně pozvala k nim domů na oslavu Angeliných 11. narozenin, čehož si velmi vážím. Sešli jsme se na autobusové zastávce v Kyjevském obvodu. Čekala mě babička s Angelinou. Tak jsem se seznámil s Andělem Donbasu. Šli jsme k nim domů, kde jsem se seznámil i s maminkou Angeliny.

Nejdřív jsme si povídali. Angelině jsem předal drobné dárky od Společnosti přátel LLR a DLR. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavého ze života rodiny i z akcí, kterých se Angelina zúčastňuje. Babička s Angelinou se zúčastňovali již prvních shromáždění proti převratu na Ukrajině a proti fašismu v Doněcku v roce 2014. Babička často mluvila na těchto shromážděních, Angelina přednášela básně. Za Angelinou přijel domů televizní štáb, pozvána byla i do televize. Následovala slavnostní hostina. Angelina přinesla dort, sfoukla svíčky a přednesla krásnou báseň o Donbasu. Rozloučili jsme se s tím, že navštívím ještě Angelininu 62. školu.

Domluvil jsem se se školou a za dva dny jsem dostal pozvání k návštěvě 62. školy. Škola je nedaleko bydliště Angeliny. Do školy jsme šli společně s maminkou a babičkou Angeliny. Vedení školy mě přivítalo a zavedlo do Angelininy 5. třídy, kde mě srdečně přivítala třídní učitelka a spolužáci Angeliny. Žáci třídy pro mě připravili v rámci hodiny zeměpisu povídání o Donbasu a Doněcku.  Pořad byl moc krásný! V první části pořadu děti povídaly o Donbasu a Doněcku, o jejich krásách, historii i přírodě. Také o vynikajících lidech, kteří zde žili nebo žijí (např. o sportovci Sergeji Bubkovi). Děti přednášely básně, zpívaly písně. Vše bylo prokládáno promítáním krátkých videí a fotografií. Jak nadšeně děti přednášely a zpívaly! Jak jsou hrdé na rodný Donbas! Krásně zazpívaly nádhernou píseň o Donbasu. A samozřejmě Pusť vsegda budět solnce! Prostor dostala samozřejmě i Angelina, přednesla krásnou, burcující báseň o Donbasu.Ve druhé, smutnější části, se hovořilo o válce, která od roku 2014 tak těžce dolehla na Donbas, na životy lidí a dětí. Hovořilo se o statečných obráncích země, jako byli Motorola a Givi, ale i o ostatních, kteří brání města a obce, domovy lidí a dětí. Když ukazovali na videu fotky dětí, které byly od počátku války v DLR zabity (a byla tam i fotografie Nasti, Dáši a Kirjuši Konopljovových a Viki Kucharčukové), děti ve třídě brečely. Já jsem se také neubránil slzám. Potom za zvuků tklivé hudby děti po jednom chodily k tabuli a připnuly na ni srdíčko se vzkazem, přáním míru. Jedno srdíčko za jeden zmařený dětský život. Tak to byl opravdu silný zážitek. Po skončení tohoto krásného pořadu jsem promluvil k dětem. Poděkoval jsem jim za pozvání a pochválil je za krásný pořad. Pak jsem třídě řekl o ČR, Praze, naší Společnosti a její činnosti, mých cestách na Donbas, ukázal jsem jim dopis Marty Semelové, Haló noviny s mým článkem o Doněcku. Moc se jim to líbilo. Oči jim jen zářily. Byly rády, že mají u nás v ČR podporu. Třídě jsem předal pohlednici. Potom za mnou děti přišly a moc děkovaly. Učitelé také děkovali. Dostal jsem od dětí malý dáreček. To bylo opravdu velmi milé! Ujistil jsem je, že je budeme i nadále podporovat. S dětmi jsem se znal chvíli a hned se mezi námi vytvořily vřelé přátelské vztahy.

Děkuji vedení školy, třídní učitelce, dětem, Angelině a její mamince a babičce za pozvání, za přátelské přijetí a za krásné zážitky! Přejeme všem, aby skončila válka a aby všichni žili v míru!

Po skončení pořadu jsem se dozvěděl, že Angelina měla ráno teplotu, ale moc chtěla na pořad přijít a přednést báseň. Po skončení pořadu šla s maminkou k doktorovi. Tak toho si také velmi vážím, Angelino! Děkuji, Anděle Donbasu!

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Doněck, DLR
7 Komentářů k ANGELINA-ANDĚL DONBASU

 1. Marco napsal:

  Joo, to byli časy, když jsem recitoval v Pionýru:o)))) Holčička je šikovná i když na maskáče má ještě čas a měla by si užívat spíše dětství. Jsem rád za podobné články, jelikož bych se o dění tam nikdy nedozvěděl. Jsou to stateční lidé a přeji jim brzký mír.

  • Jaromír Vašek napsal:

   Marco, díky!

   • Marco napsal:

    Jaromíre, nepřemýšlíte nad uspořádáním mezinárodního tábora? Myslím tím ruskočeský nebo československoruský tábor pro děcka do 18let. Taková obdoba mezinárodních táborů z dob před 89. Tábor by mohl být na východě Slovenska. Děckám by takový kontakt prospěl a doněckým i luganským dětem by šlo najít sponzoring na dopravu i stravu. Pokud by se celý tábor organizoval dobrovolníky, nebyli by náklady tak velké.

    • Jaromír Vašek napsal:

     Marco, díky za námět. Ano, přemýšlíme o tom. Ptal jsem se na to v LLR. Vše ztroskotává na tom,že doněcká a luganská děcka sem nelze dostat. Nemají ukrajinské pasy. Ty se vystavují v Kyjevě a úřady lidem z Donbasu pasy nevystavují. Na pasy LLR se dostanou jen do Ruska a Běloruska. Možná by bylo řešením, kdyby lidé dostali ruské pasy, ale to je zatím v nedohlednu.

 2. proud napsal:

  Nejen mir,ale i zastitu Ruska,aby jim tam siojew zmrdi uz nikdy nemohli delat bordel!Meli by si udelat referendum jako Krymcani,nicmene,je to jen na nich!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!