ODDÍL SPORTOVNÍ GYMNASTIKY, GYMNASTKA MÁŠA A JEJÍ PŘÁTELÉ

KODAK Digital Still CameraSportovní oddíly v celé LLR jsou soustředěny hlavně v dětských a mládežnických sportovních školách. Je nutné připomenout, že děti se v těchto školách věnují sportování zdarma a trenéři a cvičitelé pracují jako dobrovolníci také zdarma. V Alčevsku jsou dvě sportovní školy. Ve sportovní škole č.1 se děti věnují sportovní gymnastice, boxu, basketbalu, volejbalu a stolnímu tenisu. Ve sportovní škole č. 2 pak hlavně fotbalu a plavání. Kromě sportovních škol se děti mohou sportu věnovat v kroužcích na školách.

Oddíl sportovní gymnastiky v Alčevsku v LLR byl založen v roce 1954. Dříve byli v oddíle i gymnasté, nyní jen gymnastky. Za uplynulých 63 let dosáhli sportovci významných úspěchů. Největšího úspěchu dosáhla Kristina Saňkovová (3. místo na mistrovství Ukrajiny v roce 2011, 12. na ME 2010). V oddílu působí trenéři Valerij Navažilov (od r. 1969), Maja Kochanijová (od r. 1966, pochází z Doněcku, kde trénovala s olympijskou vítězkou Polinou Astachovovou), Naděžda Truchanovová (od r. 1970) a Natalija Kiriljuková (od r. 1990, trénovala K. Saňkovovou, nyní Mášu Mogilnou). Podmínky jsou skromné. Ve sportovní hale mají k dispozici jen polovinu sálu, druhou využívají boxeři. Nemají k dispozici koně na přeskok, jedna tyč bradel je nahrazena vodovodní trubkou. Mnohé dobré gymnastky odcházejí do Luhansku, kde mají lepší podmínky. Nejlepší současné gymnastky – mistryně Alčevsku v jednotlivých věkových kategoriích jsou: 15 let: Liza Skipová, kandidátka mistryně sportu, 14 let: Natalija Kušnirová, 13 let: Káťa Beglovová, 12 let: Káťa Legejdová, 11 let: Máša Mogilná. Na mistrovství LLR v Lugansku obsazovaly tyto gymnastky převážně druhá místa. Z mladších gymnastek je talentem 8-letá Olga Chaljepová. Bohužel gymnastky, stejně jako všichni sportovci a lidé z Donbasu, nemohou kromě Ruska a DLR vyjíždět nikam do zahraničí. Pasy a víza se vydávají v Kyjevě a »teroristům« či »separatistům« z Donbasu vydávány nejsou. A tak se gymnastky zúčastňují závodů v LLR a DLR, brzy snad i v Rusku (bude-li dostatek peněz). Trenéři projevili zájem o spolupráci s některým oddílem sportovní gymnastiky v ČR, alčevský oddíl by rád přivítal český oddíl SG na závodech v Alčevsku.

Zhlédl jsem několik tréninků. Trenéři jsou gymnastkám k dispozici každý všední den odpoledne, dokonce i o prázdninách. Každá skupina (přípravka, pokročilejší, nejlepší) má určen svůj čas, děvčata trénují 1,5 hodiny. Na děvčatech je vidět, že je gymnastika baví, trénují s velkou vervou. Máša v tréninku zkouší již dvojné salto a některé pokusy neměly daleko k úspěchu. Přebor Alčevska se konal 27.5. Máša zvládla své sestavy bravurně (přestože měla nedávno zlomenou ruku) a obhájila své loňské prvenství.

Máša navštěvuje 5.třídu 11.ZŠ. Stejně jako loni jsem se do Mášiny třídy podíval. Máša má 16-letou sestru Dášu. Máša je úplně normální veselé rozpustilé děvče. Má ráda legraci a vymýšlí různé „vylomeniny“ (leze na dvoře domu na stromy nebo na střechu garáže, hraje fotbal v dešti a v loužích, dělá přemet nebo hvězdu na velké rouře, leze po zábradlí apod.). Miluje svého kocourka. Ve volném čase ráda hraje fotbal (také jsem si s ní zahrál a musím říct, že jsem měl problémy ji porazit), jezdí na kolečkových bruslích, hraje různé hry, zpívá a tančí. Nebo klábosí se sousedem z vedlejšího domu. Kamarádí s tanečnicí Lízou ze 7.třídy. Na dvoře předvedly zpěv i tanec. Jednou jsme šli v podvečer na školní hřiště, kde Máša učila Lízu gymnastiku. Hřiště bylo plné dospělých i dětí. Většina se zabývala sportem. Mnoho lidí běhalo kolečka kolem hřiště, cvičilo, hrálo různé hry. Mášu s Lízou jsem také již loni seznámil s Bohdankou, byli jsme společně v pizzerii, také děvčata byla na návštěvě u Bohdanky doma. Pohodové jsou večery ve dvoře u Mášina domu. Tam se sejdou sousedé z Mášina i okolních domů, dospělí i děti, a klábosí se. Nechybí ani Mášini rodiče. Někdo vždy přinese jídlo a pití. Občas se na kus řeči i zastaví kolemjdoucí. Žije se tu víc kolektivně než u nás (to jsem viděl i v Rusku), lidé mají k sobě blíž, pomáhají si.

Tak to je gymnastka Máša, pohodové děvče z Alčevska. Přejeme jí ještě hodně sportovních úspěchů.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti LLR  a DLR, Alčevsk, LLR

 
6 Komentářů k ODDÍL SPORTOVNÍ GYMNASTIKY, GYMNASTKA MÁŠA A JEJÍ PŘÁTELÉ

 1. .lak napsal:

  V každém případě je to lepší podívání na ten dorost gymnastek než na plánovanou multiculturu opidia zde. Všimli jste si z dobových dokumentů jak se tvářili lidé před 89? a jak se supí dnes? Neříkám že je to jejich vina ten dluhový systém lží, falše a přetvářky.

 2. Marco napsal:

  Tak vida, holek plno, snad tedy nevymřeme. Máša bude jednou pěkná kočka s dobrou figurou:o) U nás jsem ještě neviděl čutat holku. Mimichodem, to sídliště vypadá jako kdysi u nás. Bylo sice vše takové ošuntělé, někdy léta rozbité ale nedlužili jsme nikomu ani dolar. Každý dluh poté ujídá z talíře. Pokud bydleli v ulici solidní jedinci, vypadala i za komára udržovaně a pěkně. Dnes máme sice opravené chodníky bez kopřiv ale stojí nás to 120miliard ročně na úrocích. Pokud naše životy stojí na estetice, máme se dnes lépe…

  • Jaromír Vašek napsal:

   Marco, díky. Svatá pravda, cos napsal! Máša je skutečně velmi všestranná, zajímá ji všechno. Nejvíc miluje gymnastiku a… fotbal. Hraje často fotbal s kluky ze sousedního vchodu. Také jsem si s nimi a Mášou zahrál. Taky jsme kopanou hráli o zeď (doma jsme této hře říkali „Zeďovka“ nebo „Na jeden dotek“.

   • Marco napsal:

    Letos jsem Jaromíre byl na dovolené v místě, kde převažovali poprvé, za celou dobu, co tam jezdíme, Rusové. Tak slušné děti a obvláště holčičky jsem nezažil už strašně dlouho. Nedělali hluk, nikoho neobtěžovali a stejně si krásně hráli. Udělalo to na mě silný dojem, takže tvé nadšení chápu. Naše děcka zkazil Západ se vším všudy. Je mi to na jednu stranu dost líto i proto jsem ti kdysi psal s návrhem na uspořádání společného dětského tábora. Klidně bych si střihnul vedoucího na 14dní:o) Současný stav vyléčí jen péče o naše nejmenší, to oni jsou naše budoucnost.

    • Jaromír Vašek napsal:

     Marco, ano. Ruské děti i děti v LLR a DLR jsou skutečně dobře vychované. Viděl jsem to všude, ve škole i venku na ulici. Ve škole se děti krásně chovají k učitelům, uznávají je jako velkou autoritu. Učitelé jim to vracejí, takže tam jsou krásné přátelské vztahy mezi učiteli i dětmi. I na ulici se děti pěkně chovají, mají hezký vztah ke starším lidem, pomáhají jim. V Mášině vchodě žije několik starších paní (dvě jsou i na fotce), Máša jim vždy ochotně se vším pomůže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!