ROZLOUČENÍ ŽÁKŮ SE ŠKOLNÍM ROKEM, ROZLOUČENÍ DEVÁŤÁKŮ SE ŠKOLOU

iEOAEw7PNQU25.květen 2017 byl dlouho očekávaný den pro všechny školáky-poslední den školy. Zúčastnil jsem se slavnostního ukončení školního roku v 13.ZŠ Naděžda v Alčevsku. Ráno jsme šli s Bohdankou do školy. Před školou se začali scházet vyšňoření školáci a někteří rodiče. Deváťáci přišli ve školních uniformách. (Od nového školního roku 2017/18 jsou znovu zavedeny školní uniformy, zatím pro prvňáčky, jim je koupí vláda.) Všechny děti se ke mně jako vždy hrnuly (mě znají všichni, já ještě všechny neznám) a nechtěly mě pustit. Mnozí rodiče mně (naší Společnosti) děkovali za pomoc a podporu, za to, co pro jejich děti zde dělám (závody, tréninky, netradiční závody, odpolední hry na hřišti…). Řekli, že dětem se to moc líbí, jsem jejich kamarád, mají mě moc rády. A ptali se, jestli ještě budou závody. To jsem ale již nemohl slíbit, budou prázdniny, došly peníze… Jsem rád, že to děti tak chytlo a že to oceňují i rodiče.

Slavnost se konala před školou. Přišli i zástupci místního vasilevského sovětu a městského sovětu. Opět nádherné písně a tance. A opět bylo překvapení! Když ředitelka předala různé diplomy dětem (Bohdanka taky jeden dostala), najednou začala mluvit o mně. To jsem vůbec nečekal. Připomněla, že do jejich školy často chodím, že naše Společnost přivezla škole další pomoc (tabuli 5.třídě), že se přátelíme. Pak mě vyzvala, abych předstoupil. Řekla, že jsem slavil životní jubileum a předala mi dárek! Hrníček se znakem LLR a nápisem Boj za Donbas. Bylo to jako ve snách. Porozhlédl jsem se kolem, přejel zrakem všechny děti od 1. do 9.třídy, mé milé přátele. Všechny děti se dívaly na mě a usmívaly se. Ale to nejlepší nečekané ještě přišlo. Deváťáci začali skandovat „Maladěc, maladěc!“ a přidaly se ostatní děti. Tak to byl nádherný pocit! Chtěl jsem jim všem něco milého říct, ale nešlo to, byl jsem naměkko, tak jsem jen řekl „Balšoje spasibo!“ Krásné bylo vystoupení prvňáčků a tanec 2. a 3.třídy. Nádherné a dojemné bylo loučení mých oblíbených deváťáků. Poděkování učitelům, rodičům, květiny, básně, písně, tanec. Vystoupení rodičů. A opět nečekané-nastoupili znovu prvňáčci a poděkovali deváťákům za pomoc a podporu v jejich prvních krůčcích ve škole. Ano, 1.9.2016 prvňáčky přivítali právě deváťáci, dali jim květiny a balónky a odvedli je do školy a do třídy. A nyní se s deváťáky loučí prvňáčci, děkují jim a předávají jim květiny! Loučí se s nimi… Jak? Společným tancem prvňáčků s deváťáky na moderní hudbu! Deváťáci dostali od své třídní stuhy. Pak byla poslední, rozlučková píseň. Deváťáci zpívali a slzeli… A slzy je neopustily ani při waltzu na rozloučenou. Do světa vypustili bílé holubice. Všichni zazvonili na svůj poslední zvonek. Pak obešli v čele se svou třídní třikrát prostranství, kolem všech tříd, a zmizeli ve škole. Ještě je čekají v červnu závěrečné zkoušky a potom rozloučení.

Děti se rozešly do svých tříd, aby dostaly vysvědčení. Já jsem byl pozván ředitelkou spolu se zástupci místního a městského sovětu do ředitelny, kde nás čekalo bohaté občerstvení. Povídalo se. I o válce a o naději. O tom, že se nikdo za zdejších lidí nechce vrátit k Ukrajině. Členy sovětů zajímala naše Společnost a její činnost. Tak jsem jim povídal o naší činnosti v ČR i zde na Donbase. Moc se jim to líbilo a také nám moc děkovali.

Deváťáci úspěšné složili závěrečné zkoušky a 16.6.2017 se konalo rozloučení deváťáků se školou. Konalo se ve velkém sále školy. Rodiče, učitelé, kamarádi, známí. Loučení bylo moc pěkné a dojemné. Nejprve žáci předstoupili a každý žák byl humornou formou představen. Následovala nejrůznější pěvecká a taneční vystoupení. Na plátně byl promítnut život třídy od první třídy až do deváté. Jako vždy žáci věnovali velkou pozornost poděkování učitelům, třídní učitelce, zástupkyni a ředitelce. Poděkovali jim za vše, co je naučili, za pomoc a podporu, za pěkné vztahy. I za legraci, kterou s nimi užili. Poté byli učitelé zaplaveni květinami. Líbily se humorné scénky z vyučování. Zajímavý byl tanec žáků s maskami učitelů. Žáci nezapomněli ani na své rodiče, kterým poděkovali a předali květiny. A také si s nimi zatancovali. S žáky se rozloučily paní ředitelka a třídní učitelka. Vyslovily spokojenost s touto třídou a popřály hodně zdaru v dalším studiu. To se již blížil konec slavnosti. Poslední píseň a poslední tanec všichni proplakali. Ještě dlouho po slavnosti probíhalo focení před školou. Po prázdninách nastoupí žáci do různých škol ve městě, kde dokončí střední školu v 10. a 11.třídě.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti LLR  a DLR, Alčevsk, LLR
2 Komentářů k ROZLOUČENÍ ŽÁKŮ SE ŠKOLNÍM ROKEM, ROZLOUČENÍ DEVÁŤÁKŮ SE ŠKOLOU

  1. Lu napsal:

    Vďaka za vašu prácu. Keby som mohla opustiť rodinu, pridám sa k Vám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!