DĚTSKÝ LETNÍ TÁBOR „LESNÍ PROSTORY“ U MĚSTA ANTRACIT

JpegToužil jsem navštívit opravdový dětský letní tábor, což se mi splnilo v neděli 18.6. Jsem jel s mou známou autem do města Antracitu do dětského tábora Lesní prostory. Město Antracit se nachází 50 km jižně od Lugansku. Jeli jsme z Lugansku přes města Lutugino a Krasnyj Luč. V části cesty byla silnice dobrá, v části rozbitá. Překvapila mě krajina. Donbas není jen rovina, stepi a haldy. Jsou zde i mírné vršky, skály, údolí s řekami a potoky, lesy, rybníky, přehrady… Projeli jsme Antracitem, tábor se nachází asi 15 km za městem v místní části Ščotovo.

Celý tábor je oplocen. Služba u brány nás dovedla za ředitelkou tábora paní Světlanou Nikitinovou. Prošli jsme kolem velkého pionýrského znaku. Na asfaltu cestiček měl každý oddíl nakreslenou nějakou kresbu a vzkaz. Uprostřed tábora vlály na stožáru luganská a zelená táborová vlajka. Paní ředitelka nám řekla vše podstatné o táboře. Tábor existuje od roku 1948, původně byl určen jen pro děti horníků, nyní se zde mohou rekreovat všechny děti. Tábor je pro děti bezplatný, organizuje tři třítýdenní turnusy. V každém turnuse se rekreuje 270 dětí z různých míst celé LLR ve věku 7-18 let.  Děti jsou rozděleny podle věku do deseti oddílů po 27 dětech, každý oddíl má dva vedoucí. Oddíly jsou rozmístěny ve třech korpusech-zděných budovách (z nichž jeden je patrový), čtvrtý je zatím mimo provoz. V každém patře korpusu je několik obytných místností, každý oddíl má k dispozici dvě místnosti. Na každém patře je moderní sociální zařízení.

Tábor se rozkládá na ploše 10 ha, v jeho areálu je i rybník s písečnou pláží, tři velká hřiště (fotbalové. basketbalové a volejbalové), hřiště pro různé hry, hřiště pro malé děti, dvě fontány (jedna přímo v jídelně), obří moderní jídelnu, krytý amfiteátr, taneční parket, posilovnu, hernu ping-pongu, krásné moderní umývárny a sprchy. Každý rok se něco opraví nebo zmodernizuje. Nyní postupně všude dávají plastová okna a dveře. Jídlo děti dostávají pětkrát denně (zavtrak, oběd, poldnik, užin, sonnik-druhá večeře). Dobré je i zdravotní zabezpečení, jeden doktor a dvě zdravotní sestry. Tábor má bohatý program. Každý den jsou dvě zaměstnání, jedno dopoledne a jedno odpoledne, večer bývá na programu diskotéka nebo film.

Po výkladu nás ředitelka se svou zástupkyní provedly po rozlehlém táboře. Tento den byl zrovna tzv. rodičovský den, takže po táboře se procházely děti s rodiči a dalšími příbuznými. Nejprve jsme zašli do jídelny, kde jsme byli pozváni na chutný bohatý oběd. Prohlédli jsme si jeden korpus (ještě bez dětí, děti byly kdesi po areálu s rodiči), umývárny a sprchy, hřiště. Prošli jsme se k rybníku. Je zde opravdu překrásné zákoutí s písečnou pláží a stromy. Minuli jsme amfiteátr, taneční parket, nahlédli jsme do posilovny. Přečetli jsme si velkou táborovou nástěnku. Nakonec jsme zašli do patrového korpusu a jelikož v místnostech již byly děti, zašli jsme na návštěvu 6.oddílu. V první místnosti byli chlapci, kteří zavolali z druhé místnosti děvčata a všechny přítomné děti (některé ještě byly s rodiči) se svými dvěma vedoucími se shromáždily v první místnosti. Šestý oddíl jsou děti z 5.třídy. Každý oddíl má jinou barvu šátku, 6.oddíl má růžovou. Nejprve jsme si povídali, řekl jsem dětem a vedoucím něco o sobě, naší Společnosti a České republice, děti mi povídaly o sobě a o táboře. Potom jsem je natočil na video. Děti odpovídaly na mé otázky, také i samostatně povídaly, co chtěly. Dětem se na táboře moc líbí, některé jsou zde již podruhé. Nejvíce se jim líbí prostředí, kamarádi, vedoucí, program (nejvíce diskotéka a různé soutěže). Chválily také jídlo. Zazpívaly mi oddílovou hymnu. Poté jsme se rozloučili.

Po krátké zastávce v kanceláří u ředitelky jsme tábor opustili. Trochu byla škoda, že jsme přijeli zrovna na rodičovský den a neviděli nic z programu. Nicméně se nám na táboře moc líbilo. Tábor je prostorný, moderně zařízený, dobře organizován a dětem se tu líbí. Teprve o několik dní později jsem se dozvěděl, že ve stejnou dobu jako já byla na táboře moje dobrá známá Polinka z 5.třídy 11.ZŠ, spolužačka gymnastky Máši (Polinka byla v 7.oddíle, který se nacházel v místnosti hned vedle místností 6.oddílu…).

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR  a DLR, Antracit, LLR
Jeden komentář na DĚTSKÝ LETNÍ TÁBOR „LESNÍ PROSTORY“ U MĚSTA ANTRACIT

  1. Anna napsal:

    Nemají to tam nějak zvlášť bohaté, ale je to krásné prostředí a pěkně udržované. Moc se mi to líbí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!