Marie L. Neudorflová – Demokracie, která není

Milí přátelé, Myslím, že všichni cítíme, že se lidé stávají alergičtí na slovo demokracie. Zdravý instinkt jim napovídá, že politika, kterou máme není demokratická, že se nezajímá o důležité potřeby nás všech, o kulturní, sociální a mravní úroveň národa, o jeho bezpečnost a budoucnost. Stali jsme se druhořadým státem politickou i sociální pozicí v Evropské unii, kolonií ve vtahu k Německu, terčem mocenských hrátek a tlaků, abychom nesli hrozivé důsledky jejich problémů, na nichž nemáme nejmenší podíl. Tato situace je důsledkem jejich nedemokratismu, nezodpovědnosti, ba i dědictvím kolonialismu v mezinárodních vztazích, kde silnější státy vnímají slabší národy jako snadný terč svých expansivních a zištných zájmů.

Když naši velikáni zakládali demokratické Československo, T. G. Masaryk měl nejvíce ujasněné ideály a principy pro jeho stabilitu a demokracii, z nichž v mezinárodní oblasti byl nejdůležitější požadavek respektu velkých národů a státu k malým, k jejich historii, kultuře, k jejich pozitivnímu potenciálu, neboť jiné přístupy přinášely destrukci a utrpení. Bylo důležité, že se Masarykovi v tomto smyslu podařilo přesvědčit amerického presidenta a řadu dalších politiků. Nebylo jejich vinou, že vývoj šel brzy jinudy v důsledku nedostatečného úsilí o rozvoj podmínek k demokracii uvnitř řady států, zvláště Německa, které bylo svou historií a politickou ideologií orientováno hlavně na expanzi. Po desetiletí se netajilo svým pohrdáním menšími, zvláště slovanskými národy.

Po pádu komunismu se nedemokratická, expansivní a asociální podstata západního neoliberalismu a nadnárodních korporací začala znovu rychle prosazovat a postupně ovlivňovala jak EU tak poměry v jednotlivých zemích, včetně naší. Podle nich Demokratické instituce mají sloužit především k ochraně soukromých podnikatelských zájmů, zájmům nadnárodních korporací, bez zřetele na sociální, kulturní a mravní úroveň občanů a národů. Ty jim jsou naopak na obtíž. Politickou úroveň veřejnosti a její angažovanost vnímají jako nebezpečnou pro svou moc. Proto jejich stálé úsilí držet společnost atomizovanou, veřejnost politicky nevzdělanou, desinformovanou a desorientovanou, soustředěnou hlavně na své soukromí. Proto tlaky na přepisování historie, zdůrazňování nedůležitého, soukromého, nerozlišování důležitého od nedůležitého, aby se možnost poučení z dějin zcela vytratila.

Chápání demokracie jen ve prospěch podnikatelských zájmů, ignoruje historické, duchovní a mravní dimenze lidí, neumožňuje veřejnosti efektivně kontrolovat politicky mocenskou vrstvu, která má vždy inklinaci svou moc zneužívat. Nedemokratické neoliberalistické pojetí demokracie nám je vnucováno jako jediná možná forma demokracie. I politickým stranám chybí společný základ obhajoby potřeb, úrovně a zájmů veřejnosti, národa, státu. Bez takového společného nejsou politické strany ve skutečnosti demokratické. Takto chápanou demokracii, která demokracií není, nesmíme přijímat. Musíme usilovat o skutečnou demokracii, v níž jsou občané respektovanou součástí politického systému a mají podstatný vliv na politiku.

Když se podíváme do moderní historie, úroveň evropských národů se vyvinula z tlaků zdola, z ponižované a utlačované většiny, z konfliktů mezi mocnými a většinou lidí, z ideálů a odvahy osvícenců, humanistů a demokratů, kteří chápali pokrok ve velmi širokém, nejen materialistickém a technologickém smyslu. Osvícenci věřili, že každý člověk má právo vzděláním rozvíjet svůj pozitivní potenciál kulturní, odborný a mravní, že lidé musí rozumět světu, ve kterém žijí, a musí mít možnost efektivně ovlivňovat politiku ke svému prospěchu. Součástí byla také idea, že lidé, kromě vzdělání, musí sdílet určité humanitní ideály a principy, zodpovědnost za sebe, za druhé i za celek, že ne expanze silnějších národů na úkor slabších, ale smysluplná práce a spolupráce jsou cestou ke slušné úrovni lidí, ke spravedlnosti a ke stabilitě.

Existence hluboce integrované komunity, národa, státu, byla nezbytnou podmínkou pro komunikaci o společných problémech a jejich řešení ve prospěch většiny, obecného dobra. Národ, byl cenným výdobytkem historického demokratizačního vývoje, podmínkou pro demokracii. V současnosti neoliberálové, globalisté a nedemokraté všeho druhu, záměrně integritu národů nejrůznějším způsobem narušují. Zvykly si používat pojem nacionalismus jen v negativním smyslu a ignorovat jeho pozitivní stránky.

Když naši velikáni jako Palacký, Havlíček, Masaryk, Beneš, Štefánik vědomě rozvíjeli kulturní, vzdělaneckou a politickou úroveň českého a slovenského národa, probouzeli v lidech sebeúctu, sebedůvěru ve své pozitivní schopnosti, ve svou cenu. Rozvíjení úrovně obou národů od 19. století je historický unikát, plný inspirace a poučení, k jehož humanitním a mravním hodnotám a ověřeným metodám, dnes ponižovaným, bychom se měli vědomě vracet. Centrem byly nejen humanitní a demokratické ideály, důraz na znalosti a poučení z historie, ale i silná víra v rovnocennost malých národů s velkými, v jejich schopnosti přispívat vlastní prací ke své úrovni a tím i k úrovni civilizace a právu na respekt. Celý proces probíhal navzdory podmínkám a mocenským vrstvám s jejich scestným pocitem superiority a sobeckými zájmy. Vlastenecky orientovaná inteligence se svým tvořivým a pozitivním vztahem k vlastnímu národu a její obětavá účast v demokratizačním procesu, byla rozhodující pro úroveň českého národa, který svou iniciativou nadšeně přijímal ideály mající úctu k jeho schopnostem, pozitivnímu potenciálu a důstojnosti.

Humanitní a demokratické ideály, jako součást rozvoje jednotlivců a národa, jsou stále aktuální. Obsahují hluboký respekt pro jednotlivce a národy jako duchovní, kulturní, mravní, historické a sociální entity. Věrnost humanitním ideálům, realistický idealismus podložený znalostmi, přinášely postupně téměř zázračné výsledky včetně demokratického Československa s vysokou kulturou a sociálním cítěním. Nebylo jeho vinou, že Evropa nečelila v počátcích německé brutální expanzi. Dědictví humanitních a demokratických ideálů, které nás úspěšně pozvedaly v minulosti, je pro nás závazné, pro přítomnost i budoucnost. Spolehlivější pouta a oporu pro důstojnou existenci, současnou i budoucí, nemáme. Toto dědictví je třeba trvale bránit slovem, skutky i železem.

Marie L. Neudorflová, Veřejný projev, Praha, 9. září 2017.
9 Komentářů k Marie L. Neudorflová – Demokracie, která není

 1. HVzV napsal:

  Nechtěl nahodou članek napsat,že zadnou demokracii nemame,ale je to demokratura,tj vlada plutokracie prostředictvm politických stran,které hajmy inančniho velkokapitálu?

 2. Krtecek napsal:

  Nejenom hájí zájmy finančního kapitálu,ale i splňují poučku zdejšího lidového komentátora pana Sasina,který napsal.
  Dnešní tzv demokracie už název má!Jedna se ó diktaturu menšiny v zastoupeni kde jednou z hlavních ovládacích pak je mediální oblbování občanů voličů!

 3. Maroš napsal:

  Demokracia v Aténskom otrokárskom štáte – toto hulíme stále. Grécko – kolíska civilizácie – a v helénskej dobe vzniklo otroctvo aj vlastných slobodných občanov – vďaka úrokom a nesplateným úverom. Sparta – na život majú nárok len tí najsilnejší – tak aj skončili. A dnes už som presvedčený, že vtedy bieli Peržania a Chetiti a Slovania to celé posrali – a vďaka tomu tu máme „svoj“ súperiaci Západ. Každý s každým – aj doma, v rodinách.

 4. Krtecek napsal:

  V posledním odstavci autorka cení naše humanitární cítění.
  Kdoví proč nepíše,že je zneužíváno nyní vznikající doktrínou NEOMARXISMU,která je daleko horší než komunismus neboť propaguje diktaturu tzv humanistů,která má přejít do diktatury islamistů anahradit úplnou spodinou už neexistující diktaturu dělníků a rolníků!
  Není na case,aby se objevila i sama mezi námi kde ji rádi přečteme Surý z Koránu,kterým možná i ona bude zabita!
  Příkladem může být 4-89,Surý,kde se vyžaduje vyvraždění všech křesťanů a ateistů v rámci falešné humanity!
  Není na čase aby autorka začala číst ten KA-KA rám namísto psani,které nedostatečné zrcadlí naši dobu?

  • Krtecek napsal:

   A paní autorko spechejte, neboť budeme muset ohlupeni režimním prolhanym tiskem znovu zvolit politickou třídu Šmejdů,která nám vnutí nejen Neomarxismus,ale i masivní cenzuru o niz se nešťastným komunístum jen mohlo snít!
   Jen tak bude uskutečněn zázrak,že menšina Smejdu bude většinou a vy k tom nebudete smet vědět!

   • Krtecek napsal:

    Vzhledem k tomu,že se nám tu paní autorka asi nikdy neobjeví a nevysvětlí proč propaguje snad ten Neomarxismus diktatury humanismu či co to je,rádi ji pomůžeme a ještě předtím,než bude CENZURA tu zkusím dát ó co se bude opírat menšina politické třídy Smejdu,aby terorem a strachem byla většinou!

    https://m.youtube.com/watch?v=RQuRFCE5Nzl

 5. jan nowak napsal:

  Masařík byl prej zedník..
  .. a tej Bábě sstawěl barák : ))

  • Krtecek napsal:

   Taky by ta baba mohla napsat kvůli čemu zdražilo máslo .

   Dáli embargo a nikdo neví,že se muselo kvůli tomu poslat vagonem do vyhnanství na Sibir 5000 holandských krav,které tam vyrábějí jogurty strejdovi Putinovi jak zbesile!
   To nám ten režimní tisk zatajil,neboť by si všichni mysleli,že tim jsou zase vinni SS,které tak pomáhají sovětskému svazu investovat do mlíka potažmo másla!

 6. ekonom napsal:

  Klobuk dolu pani Marie,že Vám nie je lahostajný osud ludí a našich detí a vnúčat….ste úžasná žena aj z Pani Procházkovou vela ludí sa bojí otvoriť ústa…náš básnik Samo Chalupka napísal báseň kde to možno troch až prehnal ked povedal“ Mor ho a vol nebyť ako byť otrokom“, ale bez obetí sa nikdy v histori nič nepohlo…dnes sa všetko robí skryto sofistikovane lebo sa boja ludí…naučili sa klamať a podvázať slušných ľudí robia z nás hlupákov…a počítajú že vela ludí je nevedomých…mravenčia práca preto je nevyhnutná…vysvetlovať a vzdelávať ľudí….Ďakujeme!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!