P.C.Roberts: Ekonomicklá lekce pro Čínu a Rusko

59b800bcfc7e93401c8b4567

Ministr financí USA Steve Mnuchin

Je v Trumpově vládě jediná osoba vlastnící mozek? Po letech nekonečných válečných hrozeb Rusku – vzpomeňme např. vyjádření náměstka ředitele CIA Morella: „USA by měly, aby jim daly zprávu, začít Rusy zabíjet“, nebo hlas šéfa náčelníků štábů Milleyho: „Ztlučeme vás víc, než vás kdy kdo ztloukl“, máme zde další výhrůžku z úst amerického ministra financí Mnuchina tentokrát na adresu Číny: „Jestliže se Čína nepodřídí naším novým sankcím proti Severní Koreji, uvalí USA další sankce i na ni a znemožní ji účast v americkém a mezinárodním dolarovém systému“.

Skvělé! Takže zde máme bolavou americkou vládu zatíženou 20 bilionovým veřejným dluhem a proto nucenou tisknout si další a další peníze na nákup svých vlastních dluhopisů, která ovšem vyhrožuje druhé největší ekonomice světa, jejíž kupní síla, pokud měny obou těchto zemí porovnáte na základě parity, je větší, než je kupní síla Ameriky.

Zkusme však o Mnuchinově výhrůžce uvažovat i dál: Kolik amerických firem je v současné době na území Číny umístěno? Nikoliv, nejsou to pouze Apple a Nike. A znamenaly by tedy sankce, že tyto americké firmy by zboží v Číně vyrobené mohly prodávat pouze v Číně a nikoliv též v Americe a vůbec všude jinde ve světě? Máte ten dojem, že americké globální korporace by s takovýmto řešením souhlasily?

Mnuchin je stejně dutá hlava jako Niki Haleyová (velyslankyně USA v Radě bezpečnosti OSN.). Nemá zbla tušení na jakou adresu své hrozby vysílá. Co třeba ta o vyloučení Číny z mezinárodního dolarového systému? Nic by totiž USA víc nepoškodilo a Číně naopak víc prospělo než právě tohle. Obrovské množství ekonomických transakcí by z dolarového systému zmizelo a tím umenšilo jak jeho rozsah, tak i jeho význam. A co by bylo zřejmě nejdůležitější? Čínské i ruské vládě by možná konečně svitlo, že jejich účast v dolarovém systému je masívní zátěží, jež žádné benefity nenese..

Rusko i Čína měly už dávno vytvořit svůj vlastní měnový systém. Tím totiž, že zůstávají částí systému washingtonského, umožňuji Washingtonu, aby jim vyhrožoval a hlavně: aby měl možnost uvalovat na ně své sankce.

Příčinou, proč Rusko i Čína tohle stále nevidí, spočívá v tom, že obě země vysílaly v minulosti své studenty studovat ekonomiku do USA. Ti studenti se pak vrátili zpět do svých zemí s mozky už vymytými ekonomikou liberální, čili „ekonomikou vetešnickou“ za jakou ji výstižně pojmenoval M.Hudson. A to s tím výsledkem, že namísto podpory ekonomik domácích se z nich stali přisluhovači ekonomiky americké.

Jestliže Rusko a Čína chtějí být zeměmi suverénními, musí se dnes a denně modlit za to, aby jim imbecil Mnuchin nejen vyhrožoval, ale z dolarového systému je skutečně odstřihl. Pak si obě ty země vybudují svůj vlastní systém a vyučí se namísto propagandy, která slouží výhradně zájmům Washingtonu a jako ekonomika se jen tváří, ekonomice skutečné.

Zdroj:  http://www.paulcraigroberts.org/2017/09/13/economic-lesson-china-russia/
15 Komentářů k P.C.Roberts: Ekonomicklá lekce pro Čínu a Rusko

 1. Jarek* napsal:

  Doufám, že se autor brzy probudí ze spánku a ukončí to snění, které výše "zhmotnil" do psaného textu.

  • One napsal:

   PC Roberts nechape globalnu politiku, vidi dosledky ale nevidi priciny, takze jeho uzavery su vacsinou nepresne.

  • Jasnovid napsal:

   Všicni sledují vyjádření USA. Pravda je ale jinde. Dravci dnešního světa jsou Čína a Rusko. USA je chcíplá kobyla, co tiskne tuny dolarů na nákup vlastních dluhopisů.

 2. Lukaš napsal:

  Ta Ruská i Čínská zdrženlivost,drásá nervy neoconům.
  Jsou hláška,že Rusko vyvolá třetí světovou válku,proč by to Rusko mělo dělat,co by tím získalo,koho by mělo napadnout a proč.USA potřebují třetí světovou válku,zachovat si světovou hegemonii v politice i ve financích a také zamáznout tak obrovský státní dluh.

  • Jaroušek napsal:

   P.C.Roberts, Doník s přehazovačkou a US OSN černá pička potřebujou nakopat do kulí.

   • Jaroušek napsal:

    Dneska se mně v nějakém občanském průzkumu ptali na několik otázek. Otázka 1. USA a mír. Hned jsem si vzpomněl na US mírotvůrce mírotetu Terezu Mac Caina. Na otázku o Kimovi jsem udělal asi chybu. Přiznal jsem že mu fandím a měl by těm zmrdum nakopat prdel. Prej mně za to zavřou. Demokracie je dávno v prdeli a já si to prý pěkně odskáču. Jestli si to přečtou na US ambasádě, seřvou Zaorálka. Pro ty co neví, to je takovej kašpárek V ČSSD. ( bezvýznamnej) Tak já to teda odvolávám, Kim není dobrej člověk. On vám chtěl taky bombu co maj USA. Jenže oni mu to zakázali. To že jí má Izrael, nad tím se přivře oko, to je kámoš US. Otázka č.3 Jestli bude válka. No to si pište.

    • Henrád napsal:

     Roberts prý žije s mámou, kterou prý také ......Foto mluví za vše. takového blba aby jste hledali.

 3. benmil napsal:

  Už jsem tady jednou psal, že Roberts je "neskoro prebudený". V mládí to byl neokon par excelans, a jako Reaganův mozek zavinil větší část sraček, ve kterých se nacházíme. Teď je chytrý.

 4. František napsal:

  Vše chce svůj čas, USA se v tom "usmaží" samy. Podobně, jak svého času SSSR.

 5. Béla Moravanský napsal:

  Tak ja neviem, ale toto malo byť uverejnené na Silvestra ako ekonomický vtip.
  A inak : ako sa bude pozerať USA na budúce delenie ? Myslím tým západ pod protektorátom Číny, juh včlenený do Mexika, sever a stred ako samostatná Indiánska republika a východ ako Americká rezervácia prisťahovalcov.

 6. Eva napsal:

  Odkud ten strejda píše? Z Marsu? Rusko a Čína by to dávno udělaly, tak jak to udělal svého času Kaddáfí. Kaddáfí zaplatil svým životem, životy tísíců Libýjčanů zhasly v teroru a rozvratu, další živoří. Ale proč by to dělaly, oni ví, že USA mele s posledního, že Amerika je v totálním krachu. On autor by rád za takovou menší válčičku někde mimo USA, dyť to se pak buduje za dolary a bohatne a oddaluje krach.
  Na Rusko a Čínu si tohle USA nedovolí, ale tlustého Kima možná vyprovokují. A rozvrátí Jižní Koreu, Japonsko. A počet obyvatel KLDR je 20 milionů, jih jich má okolo 40 milionů a Japonci mají taky několik desítek milionů.
  Dnes není včera,i z Afriky přišly do Evropy statisíce inženýrů a doktorů, tak vzdělaných, že ani WC nepoužívají.
  A co teprve Asiati, ti WC znají a jak jsem viděla i elektrotechnikou je vybavili. Někdy to až vadí když hajzlík upozorňuje, že jste si neopláchl a nevyfénoval pozadí. A vysvětlete elektronickému udělátku, že to neznáte a bojíte se přijít na choulostivých místech k úrazu.
  Jihokorejci už ví, že jinde ve světě se tak nepracuje, že firma v Evropě neurčuje denní režim zaměstnance, že pracovní doba není 10 a více hodin 6 dnů v týdnu, že i v naší zemi může zaměstnanec ve svém volném čase jít v létě na plovárnu či koupaliště. Že tady, i když se to lidem nezdá, nejsou spící města, kde lidi mají volno jen v neděli, opít se mohou pod dohledem šéfa jen v sobotu.
  Tihle lidé utečou a kde je to asi nejblíže?
  Jen aby nám nevyprovokovali takovou menší válku v Evropě, takovou jak svého času na Balkáně, teď je nedořešený konflikt na východě Ukajiny.
  Východoevropané údajně mohou za problémy západu http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Takto-na-akci-CSSD-zprazili-doterneho-tazatele-No-go-zony-jsou-nejvetsi-mytus-Kriminalitu-v-Londyne-pacha-primarne-Vychodoevropan-Rakousko-je-nejbezpecnejsi-za-poslednich-10-let-504201

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proc-se-ti-Vychodoevropane-tak-brani-Vzdyt-uprchlici-je-prisli-zachranit-divi-se-britsky-tydenik-Economist-400479

  • benmil napsal:

   Korea: vyskytl se názor - někde jsem k tomu dal link - že US se snaží vyprovokovat Kima, aby zaútočil na Jižní Koreu a rozvrátil tamější hospodářství. Ze zdevastovaného jihu by se pak mohla do USA vrátit pracovní místa, kterých se vzdal blbeček Reagan, za vydatné pomoci blbečka Robertse. A jeden z Trumpových předvolebních slibů by mohl být splněn. Ale osobně si myslím, že Kim nezaútočí ani na jih, ani na Japonsko. Bude-li vyprovokován, bude bombardovat LA nebo San Diego.

 7. Ignác napsal:

  Závěr, že Číňané jsou vymytí liberálním kapitalismem a proto nechtějí znehodnotit vydřené čínské úspory je úsměvná. Za prvé nabitá zbraň je vždy lepší argument, než vystřelit předčasně a za druhé. Odejít rychle z dolaru by všem znehodnotilo ty obrovské rezervy. Rusko ani Čína nechce USA zničit, protože by sami přišli openíze. Chtějí ji jen sesadit z trůnu hegemona, aby nebyla nebezpečím ale udržet ji ve stavu, kdy bude schopna zplácet své závazky. Ano, pokud se Čína bude cítit opravdu ohrožena Amerikou, tak obětuje ty tři biliony dolarů. V sebeobraně to udělá a bude to přijatelná cena za zmizení nepřítele ale zatím se tak necítí a chtějí se zbavit nepřítele levnější cestou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!