Otevřený dopis ministrovi vnitra – kriminalita se nesnižuje!

Vážený pane ministře, dovoluji si Vám napsat tento otevřený dopis v reakci na Vaše prohlášení, jak předáváte rezort v lepším stavu, než jste ho před čtyřmi lety přebíral a že se za tu dobu kriminalita snížila o čtvrtinu. Proč lžete celému národu?

Zdá se mi že, v ČSSD se zřejmě řídíte heslem Winstona Churchilla, který prohlásil že nevěří statistice kterou nezfalšoval sám. Toto údajné snížení kriminality je typický příklad. Ve skutečnosti se kriminalita vůbec nesnižuje, mám za to že se spíše zvyšuje, a statistické snížení je způsobeno pouze tím, že policie velkou část trestních oznámení odkládá a buďto je rekvalifikuje jako přestupky a pošle na obecní úřady a nebo napíše oznamovateli, že se nejedná o trestný čin ale občanskoprávní spor.

Mohu uvést několik případů, se kterými jsem se setkal v advokátní kanceláři přibližně za posledních půl roku

 • vloupání do garáže vyhodnotila policie jako občanskoprávní spor, přestože pachatel, který je známý, způsobil škodu za nejméně 200.000 Kč.

 • napadení spolu s pokousáním psem, kdy poškozený byl více než měsíc v pracovní neschopnosti vyhodnotila policie jako přestupek.

 • pomluva, kde byl poškozený zcela bez jakýchkoliv důvodu označen za homosexuála není podle policie dokonce ani přestupek ale rovněž občanskoprávní spor neboť prý být homosexuál není pejorativní. Pochybuji, že by to bylo policií takto řešeno, kdyby někdo veřejně napsal třeba o Vás, že jste homosexuál.

 • v jiném případě kde jeden cizinec byl zneužit jako bílý kůň mafií, složenou rovněž z cizinců, avšak z jiné země, k páchání poměrně rozsáhlý úvěrových podvodů vyřešila policie tak, že pouze tento bílý kůň je obviněn ačkoliv i policistům musí být jasné, že vzhledem ke své nezkušenosti a neznalosti češtiny to nemohl zorganizovat, skuteční organizátoři jsou vedení jako svědci. Podle některých policistů to zřejmě v bankách funguje tak že, cizinec přijde s tlumočníkem do banky řekne: „já jsem koupil firmu, má obrat v milionech ale dokázat Vám to nemohu, protože mi předchozí majitel firmy nepředal účetnictví a potřeboval bych půjčit půl milionu“ a v bance mu řeknou v pořádku zítra je máte na účtě. Takhle to ale opravdu nefunguje.

 • Vámi nově založený útvar, Národní centrála proti organizovanému zločinu v jednom z krajských měst funguje tak, že si ani nepřebírá doporučené dopisy a ty už se vrací odesílateli jako nedoručené.

Všechny tyto případy mohu dokázat. Zde nemohu uvést podrobnosti, kvůli advokátnímu tajemství, ale pokud Vás to zajímá, velmi rád pošlu na Ministerstvo vnitra stížnost na postup policie, ve které budou konkrétní důkazy.

Případy, které jsem neřešil osobně a nebo pro ně nemám přímé důkazy, jsou snad ještě horší.

Tak například oznamovatelka trestného činu volala na policii že byla fyzicky napadena a oloupena, a protože znala pachatele, nahlásila kdo to je a na místo přijela policejní hlídka ve které byl i bratr pachatele, který pracuje u policie.

Jindy se zase stalo, že oznamovatel přinesl na policii originály listin, které usvědčovaly pachatele z trestného činu podvodu. Protože se jednalo o několik set listů a on ještě neměl s prací policie zkušenosti, neměl to okopírované a uvěřil vyšetřovateli, že si to zkopíruje a vrátí mu to. Za několik dní mu to vyšetřovatel vrátil, ale nejdůležitější listiny obsahující důkazy o podvodu za několik milionů byly ztraceny, a ani ve spisu se jejich kopie neobjevily, zřejmě asi proto že advokát podezřelého je bývalý policista který má dosud na kriminální policii známé.

A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Jistě jste slyšel, z mnoha jiných zdrojů o mnoha podobných případech. Jak můžete toto vydávat za snížení kriminality? Slyšel jsem vtip že za chvíli bude policie řešit i vraždy v občanskoprávním řízení a to ještě pouze tehdy, když žalobu podá sám zavražděný. Pokud bychom se dostali do tohoto stavu, což věřím, že ani Vy sám nechcete, pak by byla v České republice téměř nulová kriminalita a téměř stoprocentní objasněnost trestných činů. Realita by však byla úplně jiná. Pokud bude policie řešit trestné činy jejich odkládáním, tak jako dosud, státní zástupci budou tato pochybení stále krýt a ministr vnitra bude práci policie chválit a chlubit se zfalšovaný mi statistikami, tak se bezpečnostní situace v České republice bude rychle zhoršovat.

S pozdravem JUDr. Bc. Norbert Naxera
7 Komentářů k Otevřený dopis ministrovi vnitra – kriminalita se nesnižuje!

 1. benmil napsal:

  Co to je JUDr. Bc? :-(

 2. petr366 napsal:

  Zažil jsem fízly,kteří mne přemlouvali abych trestný čin vloupání nehlásil.Bo by jim prý stoupla neobjasněnost.Takhle mi to tlumočili.

 3. Protiproud napsal:

  Zajimalo by mne, proc se tady porad zabyvate hodnocenim necich kecu. Rok 1989 jeste neni nekomu jasny? Majetkovy prevrat s megarychlostni megazlodejinou. A vsichni politici od te doby jsou tam jenom od toho, aby vam to nejak vykecali. Tecka. Logika. Proc se porad chcete zabyvat jejich vyblitky?

 4. pepe napsal:

  Nesnizuje,snizovat se nebude jelikoz se nehledaj priciny.Kriminalita je zde co se lidstvo objevilo a bude zde porad.Ale kecat celej zivot o srackach je udel parazitu.Cas plyne my odejdem a kecat se bude stale.Zase nekolik tisic let.Ten dela rukama ten hubou a takhle si na te planete zijem:-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!