Víte, proč vám zdražili máslo?

investicni-masloNevšiml jsem si, že by máslo v obchodech chybělo. Ani na něj nikdo nestojí fronty, přesto nám kdosi tvrdí, že ho je nedostatek, a proto se musí zdražit. Přitom výkupní ceny mléka jsou stále žalostné. Řekl bych, že máslem to, vážení, teprve vše začíná. Není to zase tak dlouho, co zemědělci demonstrativně vylévali mléko na pole, nebo do kanálu před budovou vlády, z důvodu nerentability jeho výroby. Zemědělci také vládě hrozili vybíjením stád.  A tady se zřejmě skrývá zakopaný pes. Na trhu je mléka stále přebytek, zemědělci ho vyrobí o 30% více, než je česká spotřeba, tudíž problém s jeho vzrůstající cenou netkví v jeho nedostatku, ale má kořeny nejen hluboko v hloupé dotační politice EU, ale také v překotném růstu mezd.

Přihlouplé socialistické přerozdělování

Stát, tak jako za bolševika, sype peníze formou dotací zemědělcům, aby vůbec mohli v této oblasti podnikat. To nejhorší, co naši politici celá desetiletí páchají, je, že vezmou vybrané daňové prostředky z jiných prosperujících odvětví a prostřednictvím dotací je přerozdělí zemědělcům, aby mohli existovat. Stejný systém dotační politiky, a to mnohdy v položkách o řády vyšších, páchá celá Evropa. Z jednoho prostého důvodu. Politici chtějí za každou cenu udržet potraviny na „nízkých cenách“, jen proto, aby je lid volil. Ceny potravin jsou totiž všude ve světe citlivou třaskavou oblastí, které se politici bojí, jako čert kříže, a tak zneužívají svoji politickou moc ke křivení skutečných cen za pomoci dotací. Pamatuji si, že máslo stávalo deset korun, dnes je na 50-60 Kč a „odborníci“ hrozí, že bude stát až 80 Kč a prý je docela pravděpodobné, že v nepříliš vzdálené budoucnosti bude stát máslo rovnou stovku.

 

Direktivní zvyšování mezd

Tím, co ovlivňuje ze všeho nejvíce ceny všech produktů, je bezesporu výše mezd, které představují v nákladovém koláči drtivé většiny výrobků ten největší díl. Ve výrobním procesu se mzdy zvyšují plynule s růstem produktivity a následného zisku. To, co ale předvádí populistické strany před volbami, kdy zvyšují opakovaně minimální mzdu výrobnímu procesu, dále všem státním zaměstnancům, důchodcům a hlavně sobě, roztáčí inflaci. Ta následně zákonitě zdraží všechno, co za politické inflační peníze kupujete. Politici voličům mažou med kolem huby populistickým zvyšováním mezd a důchodů a zapomínají lidem říct, že toto jednání má přímý vliv na růst inflace a že rohlík bude o něco menší, lehčí a bude stát o těch deset – dvacet procent, které politici velkohubě před volbami slibují, více.

 

O čem politici mlčí

Za normálních okolností by cena másla zřejmě tak razantně nenarostla, ale rozhodnutí vlády o nákupu 3 500 tun sušeného plnotučného mléka z důvodu navýšení státních hmotných rezerv v této komoditě (které mimo jiné spravuje také Agrofert), zvedlo poptávku po mléce tak razantně, že z přebytku se rázem stalo velmi žádané zboží, kde je dokonce dlouhodobě výkup garantován státem.  No a to je další důvod k růstu cen másla. Stát se bude muset, chtěj nechtěj, těmto cenám následně přizpůsobit a nakoupit sušené mléko dráž, i když vyšší poptávku, a tím i růst ceny, sám způsobil. Nabízí se otázka: kdopak na tom asi vydělal? Spotřebitel to zcela jistě není a nebude.

Dalším faktorem zdražení másla v tak krátkém horizontu o 45% je také jeho masivní vývoz do zahraničí, kde za něj vývozci dostanou lépe zaplaceno. Ona totiž cena másla roste z důvodu chybné dotační politiky v celé EU. Svádět vinu na obchodníky a snažit se o redukci jejich marží je návrat k řízenému komunistickému systému, o kterém ale všichni víme, že nefunguje.

 

Přelud zvaný inflace

Důvodem razantního zvyšování mezd populistickými politiky (podporovaným ze strany ne příliš chytrých odborářů) je touha po vašich hlasech, a až jim je v dobré vůli za jejich vstřícné (ale veskrze falešné) gesto ve volbách dáte, dostaví se ve velice krátké době vyrovnání pokřivené rovnováhy nákladové položky ve formě navýšení cen všeho. A máslem to rozhodně nekončí.

A tak můžeme číst ve všech zprávách titulky typu:

 

Ceny bytů se utrhly z řetězu

Pekaři a cukráři z důvodů rostoucích cen másla zdražují svoje produkty

Ceny benzínu i nafty podražily nejvíce za čtvrt roku

Ceny potravin rostou nejrychleji za posledních deset let

Dluhy domácností prudce stoupají, činí už 1,5 biliónu Kč

Hypoteční úvěry se stavebníkům prodraží

Uvádím perličku, která ukazuje, jak to s cenou potravin je doopravdy:

V obchodě mě zaujal svojí vizáží velikostí a váhou rohlík, který stál 6,50 Kč. Když jsem si ho dal ke svačině s vlašským salátem, připomněl mně mé mládí. Přesně tak rohlíky vypadaly, chutnaly, i vážily. To, čím nás dnes nadnárodní řetězce krmí, je opravdová hrůza. Receptury pekárny dostávají v rámci dodávek od nadnárodních řetězců nařízené a na jejich dodržování také nekompromisně trvají.

Příklad některých cen z roku 1900:

 • 1 kg masa – 0,90–1,30 korun
 • vejce 1 ks – 4 haléře
 • 1 kg mouky – 26 hal.
 • 1 kg cukru – 85 hal.
 • 1 kg brambor – 5 hal.

Současné prudce rostoucí ceny jsou výsledkem podvodu zvaného inflace.  Haléře už neexistují, deseti, dvaceti a dvaceti pěti haléře byly také postupně zrušeny, dále následovaly padesáti haléře, teď už je na řadě jen ta naše česká koruna. Už asi tušíte, proč některé politické strany prosazují zavedení eura. On se totiž mílovými kroky blíží den, kdy základní hodnota naší měny, koruna, nebude mít už žádnou hodnotu. To, co lidem může skutečně prospět, není populistické zvyšování mezd, s následnou inflační degradací koruny, ale deflací sílící koruna, která zlevní vše a zvýší kupní sílu. Tomu se ale zuby nehty brání ČNB. Lidé by se měli ptát proč.

Nenechte se obelhávat líbivým, ale přesto falešným, navyšováním mezd a důchodů politickým populismem, neboť vzápětí vám inflace, kterou nelze nijak zastavit, ukousne to, co vám politik dal a ještě vám znehodnotí vaše rodinné úspory. Výsledkem bude např. máslo za stovku.

Pozitivní svět

Tento článek lze libovolně šířit po internetu.
73 Komentářů k Víte, proč vám zdražili máslo?

 1. .lak napsal:

  Trh je trh a na každé žádoucí krizi se pakují. Takže to nejsou náhody ale je to o odstraňování konkurencí a finále hádejte s kým. Protože vítěz bere vše a právě oni mu překáží protože má vše a dělit se po orbách válečnými pluhy nejen nechce ale prostě ani nemusí.
  https://www.youtube.com/watch?v=oI-qlrkzq3A

 2. geronimoh napsal:

  dle statistického úřadu je 1 Kčs z roku 1989 = 5 Kč dnešní doby
  tedy poměr 1:5
  máslo v roce 1989 píše se v článku 10 Kčs = 50 Kč dnes
  Mnoho povyku pro nic, elity si s cenama mohou dělat co chtějí, ovce za koblihu prodají i duši, kdyby to šlo

  PS : v Polsku stojí máslo 24 – 30 Kč ( četl jsem ) asi ještě dotují

  • .lak napsal:

   Jak to říkal čerčil? Že věří statistice kterou sám zfalšoval, no. Koruna před 3-4 roky na spotřební koš byla 1/14 proti předlistopadem. Tak to je třikrát nižší životní úroveň kromě výzdob trhů. A že si většina věru žila blahobytně s chatami, chalupami hučícími hospůdkami do rozednění i v poslední zapomenuté vísce. Úplné bakchanálie a debužírování s modrými pondělky a pátky kdy po svačině ve firmách a úřadech byli vrátní proti dnešku s 4 000 000 exekuovaných což je polovina populace přívěsků kolbenek a většinou zahypotékovaných nadějně očekávajících žijících na dluhové otroctví dětí. Nazdar

  • Lynx napsal:

   V Polsku je dnes máslo v přepočtu za 36-42 za 200g kostku, případně za 60 za 300g. K tomu mají nižší DPH na potraviny než v ČR.

   • geronimoh napsal:

    http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceny-masla-rostou-i-v-zahranici-jurecka-mluvi-o-vysokych-marzich/1534736

    ….“Některé polské obchody se růstu cen snaží využít k pořádání slevových akcí, které svědčí o tom, že nedostatek másla Polákům akutně nehrozí. Ve zmíněném Lidlu například zaplatí místo 6,49 jen 4,99 zlotého (30 Kč), pokud si koupí nejméně šest kostek….“

   • Jamail Yareshi napsal:

    Tarate nezmysly, v normalnom retazci Biedronka (asi ak nas Penny-Market) stalo letos v auguste maslo (82% tuku) 500 gramu (Extra Maslo Osielka) bez 1 grose 16 Zlotych a to pri kurse 1:6,25 predstavuje castku 100Kč/0.5Kg.Tedy = 200 Kč za 1 kg. Pri prepocte vychadza 1 klasicka kocka masla o vahe 250 gramu na 50 Kč. Tak velka zlava to zas nebola. Dnes je tam cena v prepocte takisto zvysena – rozdil nieje nizej ako 2-5% oproti u nas. To len pre dokreslenie celej situacie. Rast cen masla v Europe je vsade rovnaky a pre par korun nestoji za to kadial draho vychodit za hranicu.

 3. Pepca napsal:

  Take za to muze pokrivena EU politika nevyrabeni a sankce proti rusku, diky kterym by byly velke prebytky, ktere by tlacily cenu dolu. Takze EU plati za kazdy nevyrobeny litr mleka penize mlekarnam.

 4. gb napsal:

  zase narazime na system zelenych papirku, system ktery nefunguje, ekonomika jako obor je blbost ridici se stupidnimi pravidly, deflace inflace same hovadiny, kdo to vymyslel musel byt blbec

 5. lenka napsal:

  NESOUHLASÁM S ČLÁNKEM
  toto není klasická inflace, protože ceny výrobků zůstávají stejné.
  Kapsy si mastí nadnárodní obchodní řetězce,na úkor našich občanů,našich zpracovatelů a našich zemědělců.
  A lidi jako ovce do těch obchodů mašírují

 6. Pepan napsal:

  Jen by mne zajímalo kde byl ten dementní pisálek za komančů, ono je to už hnedle třicet let od tzv hadráku a pisálci aby se zviditelnili a přičinili se ve výplachu mozků omladině tak veškerý hnůj „vydobitého kapitalizmu“ házejí stále na komanče, jsem zvědav jak dlouho se tímto tématem ještě chtějí živit. Prostě inteligence dnešních mazalů je skutečně na úrovni myšlení houpacího koně.
  Prostě máslo zdražili proto, neboť jsou vánoce na krku a tzv podnikatelé si potřebujé namastit kapsi a dobře vědí, že lůza se popere když se zdraženým máslem na 80 Kč udělají akci na 65 Kč no nekupte to že?

 7. Jaroslav Tichý napsal:

  Ten článek více otázek otevírá, než vysvětluje. Tedy především: 1/ zemědělství není průmysl, je totiž závislé na přírodních a klimatických podmínkách. Proto v minulosti pro zemědělce existovala tzv. diferenciální renta (I. a II.). Tohle nechápal V. Klaus, tak je zrušil. Závislost zemědělců na zmíněných podmínkách ale zůstala. Ani on totiž „neporučil větru, dešti“. Takže k nějakému „přerozdělování“ bude v zemědělství nutně docházet jak za „bolševika“, tak i za „buržuje“. 2/Díky modelu „levné práce“, který nás zavedl do pozice kolonie, není u nás na nic. Není na zvýšení důchodů, chybějí neustále peníze ve zdravotnictví (tam i díky špatnému hospodaření) atd. Příčinou jsou zejména nízké mzdy u nás v porovnání s okolním světem, efektivností práce tam a u nás. Z nízkého základu (jak doufám známo) ani při srovnatelné sazbě odvodů stejná částka nevzejde. Tady došlo k deformaci, kterou je třeba začít napravovat, protože stávající ekonomický model je již neudržitelný. Nikoliv vyprávět o tom, jak alespoň drobným pokusem o srovnání mzdových úrovní se srovnatelnými zeměmi Evropy zde dochází k roztáčení nějaké inflace. Inflaci roztáčí podle potřeby banksteři a vlády, aby si tak nechali zaplatit alespoň zčásti ztráty ze své činnosti. Krom toho je to i cíl globalistů snažících se o snížení úrovně vyspělých zemí a tím i celkové spotřeby na Zemi. To, že k takovému pokusu (ovšem prakticky jen na úřadech, protože výroba až na malé výjimky již dávno státní není)dochází až před volbami, je čistě pokus socdem zachránit si mizející hlasy. Další strany se rády přidají, aby tyto hlasy samy získaly. Je ale zapotřebí především přejít na produkci finálních výrobků s vyšší užitnou hodnotou, za kterou lze více tržit (a nikoliv se podbízet cenou u výrobků často nemodernizovaných) a prodávat si je zase sami, aby zisk nezůstával v Německu či jinde v zahraničí. 3/Podobně byla uměle podhodnocena i Kč. Máme dnes (často zbytečně) většinu věcí z dovozu, což se nám hodně prodraží. Zato investice zahraničních „investorů“ (často spíše spekulantů) byly a jsou při dosud uměle podhodnoceném kursu Kč „za hubičku“. Tvrzení o tom, jak některé strany mají důvod k tomu, aby prosazovaly zavedení EURa, protože se hodnota Kč snižuje, je tak kolosální hloupost, že ji nemá smysl komentovat. Tady jde o něco zcela jiného. O to, co nejdříve ztratit poslední ekonomický nástroj tohoto státu. O to, jak se dostat do úplného područí EU. Stačí si vzpomenout na Řecko a vývoj tamní krize. Jakmile jim bankomaty jedno pondělí ráno přestaly vydávat EURa, bylo po odporu. Položme si proto otázku, proč do stejného stavu tak spěchají některé politické strany u nás. A pro občany: zavedení EURa při stávajících mzdách, platech a důchodech a dramaticky špatném a nesprávném kurzu Kč vůči EURo znamená zakonzervovat tento stav „na věčné časy“. Opravdu to chceme? Na rozbor celého článku a tvrzení v něm obsažená není bohužel dostatečný prostor. Těch omylů je tam ještě dost a dost.

  • Houbeer napsal:

   Pane tichy-taj ja si myslim,ze to nejni vo tom jako ze je malo na vybirani ci penez jskoze nedostatek,ze te nemci maj vic na investice atd.- lide makaji,produkuje se totalne nadramce,co z toho plyne me?-ze se lidska energie ROZKRADE-at uz ve forme penez ci jineho vystupu.proste jsou to zkurweni zloději.

 8. Definitiva napsal:

  Tržná ekonomika neexistuje, je to mýtus.
  Ekonomickú reguláciu robia korporácie, tie diktujú štátom podmienky fungovania, existencie, prežívania, živorenia.
  Maslo a všetky mliečne výrobky nepatria do výživy bieleho človeka v miernom klimatickom pásme, vážne poškodzujú fungovanie organizmu. Vid Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví, Campbell, Čínska štúdia.
  Inflácia je cieľ bankárov a nie náhoda.
  Inflácia slúži na skryté zdaňovanie občanov.
  Inflácia a zvyšovanie cien sa dejú vždy tak, že kúpna sila obyvateľstva klesá, narastá chudoba! Nožnice bohatstva a chudoby sa roztvárajú.
  Slovania zažívajú tisíc ročnú kultúrnu aj fyzickú genocídu Západom, zničené a sfalšované dejiny, svetové vojny a revolúcie…
  Poľnohospodárske pravidlá sú stanovené EÚ, tie po vstupe do EÚ dotujú pôdu a nie chov zvierat, čo je jasná likvidácia chovu zvierat.
  Štatistika hovorí jasne, počty zvierat u Slovanov neustále klesajú, na Západe stúpli. Je nastúpený trend zničenia vlastnej výroby potravín, potravinovej sebestačnosti.
  Národ bez potravinovej sebestačnosti je otrokom, ktorý musí poslúchať, inak dostane hlad.
  Rastlinná výroba nevyrába pre vnútorný trh, ale stala sa vývozcom surovín, kukurice, pšenice, repky. Na oplátku sme kŕmení dovozom, drahými, falšovanými a nekvalitnými potravinami pre otrokov.
  Supermarkety vyrábajú celé generácie chronicky chorých požieračov liekov, situácia sa prudko zhoršuje /civilizačné ochorenia/, nikto nekoná, ani občan, lebo je bez poznania, nevie, čo činí.
  Rastlinné produkty vyvážame za najnižšie ceny v regióne.
  Ceny rastlinných a živočíšnych komodít už dávno neurčujú výrobcovia, ale obchodníci.
  Cenu masla diktujú obchodníci v Holandsku, keď plnia mraziarne, tak cena mlieka a masla klesá, keď vyskladňujú mraziarne, tak cena masla a mlieka rastie. Deje sa to cyklicky, každých 3 – 5 rokov.
  Dotácie EÚ sú zdrojom rozkrádania a korupcie, politici slúžia pánom v EÚ a nie vlastným občanom.
  Dotácie sú nástrojom vydierania a diktátu EÚ voči Slovanom.
  Tržné prostredie to je stav bez dotácií, reálne nákladové ceny potravín, kompenzácia vyšších cien cez dane, nikto to nechce, lebo EÚ a politici stratia moc.
  Nadnárodné riadenie korporácií je plánované na desiatky rokov, stáva sa tak utajené pred zmyslami, stratu slobody a ekonomický pokles zaznamená len ten, kto má informácie a dlhodobé štatistiky, štát ich nezverejňuje.
  Volič volí z kandidátky, na ktorú sa politici sami zapísali.
  Politiku ovláda finančná oligarchia.
  Politika je skrytý nástroj moci nad občanom.
  Štát je sprivatizovaný súkromnými záujmami, je to s.r.o. na rozkrádanie verejných zdrojov.

  Náprava:
  Zmena morálky národa, tvoriť hodnoty pre spoločnosť a nie pre individuálny mamon, odmietnuť dlhy a úžeru úrokom ako skryté otroctvo štátov, firiem a občanov.
  Štátno politický teror sa deje so súhlasom občanov vo voľbách.
  Navrátiť štátnu suverenitu, zjednotiť Slovanské štáty proti otroctvu Západu, EÚ je nefunkčná, biely človek zažíva islamskú genocídu, USA sú v bankrote, Ázia napreduje a Rusko, Putin, určuje morálne pravidlá.
  Prikázať politikom zaviesť priamu demokraciu, priame voľby do parlamentu, referendum na všetky rozhodnutia parlamentu, odvolateľnosť a trestnú zodpovenosť politikov.
  Občan platí dane, občan musí stanoviť podmienky pre politikov, dnes je to naopak.
  Informácie sa šíria rýchle, nadnárodné globalistické teroristické sily strácajú moc, preto urýchľujú proces zotročenia ľudstva, aby sa ono nestihlo nezobudiť z blahobytu na dlh a konzumu bez hraníc.
  Zmena cieľov globalizácie v prospech ľudskej spoločnosti už vo svete prebieha, len do konzervy zvanej EÚ sa ešte zmeny nedostali, obal je pevný a hniloba si spokojne pokračuje ďalej.
  Ľudstvo má vždy taký osud, aký si zvolí, dnes je to hlúposť, duchovná ničota, strata slobody, otroctvo pre deti a ničenie zdrojov na prežitie na tejto Zemi.

  • Definitiva napsal:

   U Slovanov po 1989, po ekonomickej kolonizácii, prestala výroba všeobecne, nielen poľnohospodárska, ale aj priemysel. So stratou schopnosti vyrábať klesá aj vzdelanie občanov, strácame vedomosti, zručnosti, za jednu až dve generácie bude zo Slovanov nevzdelaná pracovná sila, ktorá má DOVOLENÉ len také vedomosti, aby mohla otročiť pri výrobných pásoch, bez použitia rozumu, vlastných vedomostí.

   Beží proces debilizácie Slovanských národov, naša vzdelanostná úroveň klesá na úroveň USA a za pár rokov budeme behať po svete ako nevzdelaní otroci a budeme sa biť s moslimami o pracovné miesta u pánov Západu, aby sme neskapali hladom.

   Základom je preto potravinová sebestačnosť a štátna suverenita!!! Každý vyspelý štát Západu má vysoko rozvinuté poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

   • petr napsal:

    Souhlas až na tu makrobiotiku, která vážně poškozuje zdraví lidí. Stejně jako 40 let propagovaná „škodlivost tuků“ která udělala z evropanů podvyživené nemocné trosky.

    Proto odvážejí veškeré kvalitní tuky a potraviny do Číny, která je nastávajícím centrem řízení GP.
    Rostoucí Čína si zaplatí máslo i za 60 kč, zatímco chudnoucí islamizovaní evropani si budou na chleba mazat indulonu.
    Vsadím se, že skutečně jde o politiku genocidy pomocí (p)otravin. Codex alimentarius.

    Důvod proč se v Evropě podařilo vymýtit smrtelné a nebezpečné choroby od tuberkulózy až po křivici není nesmysl jménem očkování, ale to, že široké vrstvy obyvatel získaly přístup ke kvalitním potravinám včetně živočišných tuků a masa.
    A důvodem proč se ty nebezpečné choroby navrátí bude zase jejich nedostatek !!!

    • proud napsal:

     Tak!

    • Definitiva napsal:

     Makrobiotika nepoškodzuje zdravie ľudí, pôsobí preventívne na civilizačné ochorenia a predlžuje ľudský život. Ospravedlňujem sa za nedorozumenie. Prečítaj si len Čínsku štúdiu, sú tam vyše storočné štatistické výsledky, vedecké dôkazy .

 9. proud napsal:

  „Maslo a všetky mliečne výrobky nepatria do výživy bieleho človeka v miernom klimatickom pásme, vážne poškodzujú fungovanie organizmu.“…………..kam ty na to chodis….. :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  • geronimoh napsal:

   minimálně způsobují odvápnění kostí, skoliozu, nebo jak se ty nemoci pak jmenují a zakyselení organizmu, což je předehra pro rakovinu. Souhlas s „Definitiva“

   • proud napsal:

    Nestacim zirat:-)))

    • geronimoh napsal:

     Vy zíráte, my zíráme, Vizír, vyčistí do čista

     PS : kdybych o tom nic nevěděl, tak bych to nepsal, ale mám s tím 25 let praxe, studia problematiky a znám lidi co trpí, někteří už ne, už to mají za sebou , a dokonce i klasičtí doktoři u nich diagnostikovali původ nemocí v konzumaci mléčných výrobků. Znám 30 let dlouhé testy lidí co konzumovali a nekonzumovali mléčné výrobky. krátké studie jsou na objenávku.
     No nic, nebudu psát román, jako by jsi mně neznal, a myslel, že vařím z vody ….

     • proud napsal:

      Spis si kladu otazku cim to je ze jsem masozrout,kupuju 4 litry mlika tejdne,miluju maslo a porad mladnu ;-) :-)))

      • proud napsal:

       Ovsem vyhejbam se beznym rostlinnym tukum,o umelejch ani nemluve……..tedy vsechno na masle,nebo ghee a na sadle…..

     • proud napsal:

      No,zapomel jsem,to mliko a maslo je „domaci“…..

      • geronimoh napsal:

       to že se stáří dožil Japonec, který prožil jak Hirošimu, tak Nagasaki, kam ho z Hirošimy evakuovali, neznamená, že radioaktivita není zdraví škodlivá

       • proud napsal:

        Kasli na japonce,podivej se do minulosti,kazda rodina mela domaci zvirata,vajicka,mliko,maso!!! Ty chudsi to mivali spolecne,aby to uzivili,bejval takzvanej obecni bejk,kozel a podobne……….a ze nasi predkove vedeli mnohem vic o jidle nez dneska my,o tom zadna………i na tech hrbitovech to je jasne videt!

        • geronimoh napsal:

         ještě moje babička a děda za první republiky měli maso jen o víkendu, mléko vyjímečně, snad jen ty vajíčka, nějaké to sádlo, jednou ročně zabili prase. Krávu si rozhodně nemohli dovolit a peníze na mléko mohli dát akorát občas. Tehdy se taky téměř nekonzumoval bílý řepný cukr, přezdívaný metla lidstva. Jak dlouho žili nevím, každopádně jedli střídmě a někteří se dožili vyššího věku, ale průměr byl nižší, ať už byly důvody jakékoliv

        • houbeer napsal:

         Btw.prase většina krmi-málokdo ma pastvu- ale krava-cervinka-potrebuje cca1ha a pak sekat seno,nic víc- takze jakze si nekdo nemuze,, dovolit“ kravu? Jo ano,ve meste asi ne,ale jinak se vsude vali neprodejne podily na pude od nasi mamy a tam se krava napase v poho.a vis kollik masa je z jednoho prasete?dost kilo na rok…ale stejne byly jinci cunici-malý,matky dobre rodily atd.zadny preslechteny ruzovy monstra….

        • proud napsal:

         Prumer byl i tenkrat mnohem vyssi! A to radeji nebudeme zminovat ty „predrepublikovy“ :-)

        • proud napsal:

         Pravda je to ale s tim masem,ze se jedlo stridme a ne zralo jako dneska,a souhlasim,ze tak by se jist melo.Jinak gero,jisteze se nebavime o mestech!!!

        • geronimoh napsal:

         proud : ještě i moje máti vzpomínala, že jako malá měla maso většinou jen o víkendu, ale už měli celkem pravidelně mléko, máslo atd. Vajíčka samozřejmě na venkově měli svoje.
         Neměli lednici, takže to máslo kupovali jen k okamžité spotřebě, ne že by ho měli neustále. Jako katolická rodina v pátek půst – pekly se buchty, takže se koupilo máslo. Celkově se ale museli stravovat skroměji

        • proud napsal:

         Vsak,rikam to i ja,100 gramu masa tejdne je ideal,200 by pasovalo me :-)

        • proud napsal:

         Ale tys udelal tu chybu ze jsi maso a mliko smetl se stolu uplne a vsechno,o tom se bavime:-))

        • geronimoh napsal:

         proud :

         babička, děda a jejich předci makali na panském 6 dní v týdnu od rána do večera, měli jen malé políčka, krávu si prostě nemohli dovolit a co jsem u nás ve vsi prolezl domy, tak chlév pro krávy mělo asi tak 5 místních statků, pro ostatní byl strop koza a prase. Ani koně, ani krávy doma místní neměli. Ani by je neuživili, na to měli malá políčka

        • Petr C napsal:

         Gero.ziji v prostredi kde zelenina je spis nedostatkova, ale vsude maji mrazaky nabite masem. Sedumdesatnici jsou tu cili a vysoce aktivni. Je tu par osumdesatiletych kteri jeste skaci kravam kolem prdeli.
         S tim cukrem mate pravdu.

       • houbeer napsal:

        Zdravi škodlivý jsou uzitecni idioti co by furt neco vymytili-jako ze mliko je zdravi skodlivi a tak sluendekonec-zakaz mlika-JE TO PRECE PRO VASE ZDRAVI…..

        • proud napsal:

         Njn,pamatujes jak se zbrojilo proti kafi? Vajickum? To je podobny.Pak zase mytus o cholesterolu,o tucich,je to porad dokola……..

        • proud napsal:

         A vzdycky je nechytaj;-))))))))))))))))))))))))))

        • proud napsal:

         „nachytaj“!

     • houbeer napsal:

      Jo zajed studovat do ruska a na vychod lidi a jejich mlecne vyrobky-tady je odpad-kravy jsou převážně slechtene na produkci klido 60l denně,ve staji-bez pastvy a geneticky se meni, tvar“ tuku a vseho v mlece,i prisvojitelnost a stravitelnost….-takze ty tvoje studie urcite zkoumali jen lidi co pozivaji mlecne vyrobky ze zvirat na pastve a stare genetiky,cid ze jo?

      • proud napsal:

       No na druhou stranu jsi to rekl sam taky,co gero,a kus pravdy na tom je,jenze on nedodal,ze jde o „umely“ mliko a maso,coz urcite mel!

     • Petr C napsal:

      No ono ty studia ze? Jednou Vam budou tvrdit ze zdrave je to a za chvili zase ono.
      Co kefir, tvarohy Take skodi? Co kozi mleko-jako cerstve nadojene mi vzdy pomohlo. Vzdy jsem pil hodne mleka a kosti jsou zdrave a pevne i v sedesadce. Stejne syn. Ma stavene kosti oproti tem susinkam na zelenine.
      Rekl bych ze vse zalezi na tom jake mate enzymy a kvalitu stravy.

      • přemítač napsal:

       No co vím já, u mých babiček a dědečků nejvíc pomáhalo kozí mléko, ale je též pravda, že oni nejedli to co my dnes. Právě přitom to kozí má velký vliv na ten kořínek ve stáří. Jelikož každý člověk si dle mého přeje, aby ve stáří byl jakžtakž pohyblivý, soběstačný a nebyl lidem nijak extra zvlášť na obtíž. Ano práci ap. věci kolem by měli postupně přebírat mladší ročníky, ale každý chce na stáří umět stále umýt se sám, sám se najíst, jít se projít či poklábosit s vrstevníky. Co se týče kostí, nejlepší na vápník je dle mého mák.

       • Petr C napsal:

        Tady uz i ten mak ojebavaji. Jsou tu zvlastni odrudy. Pry aby lide nemohli z neho delat opium. Tchyne si nechal poslat trochu z Evropy a mela opletacky.
        O tom prbirani-mladi zadne farmy prebirat nechteji. Je to v postate drina a malo vynosna. Mladi ve velke vetsine chteji studovat a nejaky teply dzobik. Navic zde se spise ti stari staraji o sve potomky nez opacne.

        • přemítač napsal:

         Mládí vs stáří to s vámi souhlasím. Pěstitele máku v domácí rovině není problém najít. Sám to mám 3km. Přímo z pole. Ty z obchodu, ten mák je tam klidně i několik let, pak se nedivím, že ho nikdo nechce, ten rozdíl je diametrální, což je přirozené. Čerstvej, vyklepanej, není lepší chuť.

        • Petr C napsal:

         To Vam verim. Pristim rokem se pokusim nejaky vypestovat. Take mi chutna, ale je tu velice opomijeny.

    • Definitiva napsal:

     Proud, nerob si hanbu, prestaň prudiť a pokús sa vzdelať sám seba. Mám osobnú skúsenosť s tzv. nevyliečiteľnými civilizačnými diagnózami, s neúčinnosťou liekov a v tejto veci 100% fungujúcou makrobiotikou. Ty máš názor, ja mám poznanie a vedomosti o veci. Ty veríš, ja viem!

   • Houbeer napsal:

    Jo aha-a taka uz dnes vzacna ceska cervinka je plemeno krav ktere si slovani privedli s sebou,he tisicirocne spjato se slovany!!!
    Kushi at jde někam-btw.makrobiotika rika hlavně-jez ze sveho okruhu,geneticky starsi druhy zel.ovoce,nepreslechtene do novodobých variant….apod.nejakej japonec tak vi co je pro me jako slovana dobry?!-to je zase dogmatizmus hosi definitivo a gero-jinak celkem souhlasim s vasim vnímáním dění.

    • proud napsal:

     Kluci potrebujou jednoduchou vec,jit na stary hrbitovy a podivat se jak dlouho zili predkove co na tom mliku vyrostli……….jinak budou porad v zajeti pohadek o tom jak se prodluzuje lidskej zivot a jak se rozvijime………

    • geronimoh napsal:

     Houbeer :

     mám v paměti, jak jsi mi tu letos komolil nick, a snažil se mně zesměšnit, je mi úplně jedno, jestli se mnou souhlasíš, nebo ne. Spíš se musím zamyslet, co dělám špatně, že se mnou něco takovýho souhlasí

     • houbeer napsal:

      Take si pametam jak gero uz nemoh-asi dosla ohniva voda-a mel porazenecky reci….ohooo on je pan urazenej-ono ego ma totiz,,svuj nedotknutelnej nick“ a to je potom jina.
      Hlavne ze mas studie a dokonce ofiko jako doktor mu to taky řek,ohoo tak to uplne vyvraci tedy ty moje zkušenosti a tech lidí co jsem poznal.to tedy ani prd.klidne si vzhlizej ke komu chces,ale nemusel bys dogmaticky nabadat druhe.
      A jsi taku zkurwenej fasoun ze me nazyvas veci?!-a ne osobou-tak tebe taky potkat a zacal bys valit jak např mym detem skodi mliko,hodim te do reky at se ucis plavat,pac vypada to ze jsi uvizl v bahne a vyhovuje ti to

      • jan nowak napsal:

       OUDE.. nepindej tu o wý.Žiwě – stejně tomu nerozumíš !!
       .. Filip Grrrznár je ŠPIČKOWEJ wýžiwnej PORADCE : ))
       A radí sskoro Zadarmo , na YT .

       ps : moh-bys sem-dát Robotům LINK ( já to neumim )..
       2ps : pozdrawuj Haarpíka !

    • Definitiva napsal:

     Houber, prečítaj si dejiny Slovanov, ľudstvo v starovekej Európe. Pred 7 až 9 tisíc rokmi sa stala základom stravy obilovina, ovocie a zelenina. Starovekí Gréci sa živili obilovinou, ovocím a zeleninou, ryba bola vzácnosťou, mäso mala iba šľachta pri hodoch.
     Civilizácia začala na Kavkaze, vrátane pestovania obilovín, po Kavkaze sa tak dialo v strednej Európe, až potom na juhu Európy. Sú to archeologické fakty, ktoré uznáva celý svet, aj Amerika, len naše školy naďalej vyučujú bludy.

     Tvoja česká červinka je skutočne len spestrením kultúrneho programu na internete a tvojím obrazom v zrkadle.

     • proud napsal:

      Lov a sber,rika ti to neco?…………od jara do zimy prevazovalo nasbirany,v zime maso……pestovat se zaclo pozdeji,pestovalo se „divoky“,az casem kdyz se objevili „uzernici“ se zaclo ve vetsim a velkym,lov zustal jim……..

     • jan nowak napsal:

      Definitiwně má čerwinku Prase.. widěl sem to www TV : o

     • houbeer napsal:

      Ano,mluvis o,, základu“stravy-co to je ten základ?netvrdim ze jedna krava na rodinu je moc,mliko mas jen cast roku,dalsi rok je kotna apod…nejsem expert na krávy,ale co lide rikaji,tak cervinka je totalne svehlave,tvrde a polodivoke plemeno-to tim ze zila,, polodivoce“s rody

   • Houbeer napsal:

    Jo a ty lidi co znám-co byly na tom špatně s kostmi-tak pokud zacali jíst domaci tvaroh vytvoreny z kyselého mlika,tak zlepseni neuvěřitelné.hlavne ze mame nejake latinske nazvy,, nemocí“ a hodime to na mliko,ach jo,tam jsem byl pred 15lety,takhle pobouchanej,, sektar“

   • proud napsal:

    Takze jediny co ti odkejvu je ono prekyseleni,z jidla,uz i vzduchu a vody,ale je na to prostej lek za halire,dorovnavat to treba jedlou sodou…..ale kurva to nehaz na maso a mliko!

 10. petr napsal:

  Je tu ještě jeden mnohem závažnější způsob genocidy bílé populace.
  Voda.
  Odhaduje se, že za pár desítek let si většina populace nebude most dovolit mít přípojku, protože si to nezaplatí.
  V chudých městech USA (!) jako je Detroit odpojují lidi od vody tempem 20 000 přípojek za rok.
  Někteří čeští důchodci si už taky nemůžou dovolit drahou obecní vody za skoro 100 kč a tak nesplachují, neumývají se, atd.

  Stačí vlézt do autobusu plného důchodců a nadechnout se a zjistíte to sami. To před 20 lety nebývalo.

  • proud napsal:

   Chces nemoci,zkurvi hygienu a pust o jidle myty,zatimco ho degradujes na vsech frontach….pak zacni jecet o ockovani…..vzdycky je to vic much jednou ranou…..presne

 11. Definitiva napsal:

  Pre všetkých negativistov makrobiotiky. Najskôr si niečo prečítajte, uchopte vedomosti, potom niečo prežite, aby ste mali dôkaz a potom sa začnite prejavovať, ak je to možné, tak, aby ste nepoškodili blížneho svojho na zdraví. Z ľudského odpadu sa staňte Človekom.

  • proud napsal:

   Kolik lidi jsi v praxi vylecil a z ceho?………

  • houbeer napsal:

   Definitiva-cetl jsem spoustu o makrobiotice,zena pracovala leta ve zdrave vyzive-kde poznala mraky makrobiotiku…take jsem neco prozil,pomahal lidem s rakovinou….drtiva vetsina makrobiotiku pouziva hafec penez aby byly cool makrousi,vypadaj sesle,bílý,a praci jako třeba ja by nezastali,odzkoušeno.
   Ja z ni beru jen to ze se ma jist z nejbližšího okruhu-vše!!!a makrobiotika je k léčení,vyrovnani-tak jako ayurveda a další-ja jsem v pohodě,pln síly.
   Takze naopak ty se krot s vtloukanim japonske makrobiotiky do místních reálií.
   Zdrav bud

 12. okolojdouci napsal:

  To je slátanina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!