CHARTA 77, VÁCLAV BENDA A ROKY, KDY OKOLO NÁS VŠECHNO HOŘELO

Sbirka_VONS_2_IV_21Možná si vzpomínáte na zvláštní roky 1986 a 1988 a na sérii požárů průmyslových gigantů v okresech Mělník a Litoměřice: 26. září 1986 požár v Severočeských papírnách SEPAP Štětí (největší papírna ve střední Evropě), 28. října 1986 AGROZET Roudnice nad Labem (největší čs. výrobce zemědělské techniky, secích strojů, pluhů aj.), 8. listopadu 1986 CUKROVAR Mělník a 1. března 1988 KAUČUK Kralupy nad Vltavou. Po všech zůstala velká škoda a ohrožená výroba a export. Mezitím hasiči  vyjížděli také k drobným požárům v celém širokém okolí, v lesích, kůlnách, k požáru vozidla u Sepap na parkovišti.

Už vyšetřování prvního požáru v Sepap ukázalo, že vypátrat a usvědčit pachatele bude mimořádně složité, následoval druhý a vzápětí třetí požár. Specialisté jednoznačně prokázali, že všechny byly založeny úmyslně. Pachatelé - více než třicet osob - byli postupně dopadeni. Kdo byli a jaké měli cíle?

Již v roce 1983 se ve Štětí zformovala profašisticky orientovaná skupina mladých lidí, kteří si říkali Wehrwolfové – vlkodlaci. Jejich vzorem byly stejnojmenné německé teroristické bandy z konce druhé světové války. V roce 1984 byli nejaktivnější z nich Okresním soudem v Litoměřicích odsouzeni pro trestný čin podpory a propagace fašismu. První trest jim nestačil, činnost znovu obnovili. V roce 1985 vedení skupiny zavraždilo 17-letého J. H., který se nechtěl podílet dál na jejich akcích.

bendaPři vyšetřování bylo zjištěno, že Wehrwolfové se stýkají s mluvčím Charty 77 - dr. Václavem Bendou. Náčelník odboru vyšetřování SNB Litoměřice, major JUDr. Miloslav Novák, uvedl v létě 1989 v televizi: „Organizátoři byli vzati do vazby a dalšími důkazy, především pak provedenými domovními prohlídkami byly zjištěny takové materiály, které napojení osob na Chartu 77 potvrzují.“

Pak přišla v listopadu 1989 tzv. sametová revoluce. Pachatelé nebyli nikdy odsouzeni, celý případ byl potichu „zameten pod koberec“, včetně škod přes 50 miliónů Kčs.

209785_B_cs_galerie_osobnostiV lednu 1990 jeden z Wehrwolfů, Antonín Gebler, znovu potvrdil styk s Chartou 77, když se omluvil prostřednictvím svého advokáta dr. Václavu Bendovi, teď už poslanci Federálního shromáždění a předsedovi Křesťanskodemokratické strany „tlumočím Vám jeho omluvu za výpovědi obsahující údajně nepravdivé skutečnosti o Vašem vztahu k této tr. činnosti, což jmenovaný zdůvodňuje tím, že byl ze strany vyšetřujících zmanipulován ke zkreslení původních údajů o jeho styku s Vámi motivovaném ve skutečnosti jinak.“

Ovšem chartisté, noví polistopadoví vládci, v čele s Václavem Havlem způsobili pak Československu takové ekonomické škody, jako kdyby zapálili a srovnali se zemí 5 000 podniků...

Dopis právního zástupce Antonína Geblera dr. Hrušky Václavu Bendovi tlumočící omluvu jeho klienta obviněného ze založení požáru v podnicích Sepap Štětí, Agrozet Roudnice a Cukrovar Mělník za nepravdivou výpověď o vztahu Václava Bendy k jeho trestné činnosti (21. leden 1990, Libri prohibiti, sb. VONS, inv. č. 2, sign. IV/21) je uložen ve sbírce VONS:

Antonín Gebler (nar. 09.04.1968) pokračoval ve flákání a zločinu i po revoluci. V roce 2014 jej ústecký krajský soud odsoudil k trestu odnětí svobody 6 a půl roku za zvlášť závažné těžké ublížení na zdraví, když na ubytovně Městského úřadu Štětí v Palackého ulici na pokoji č. 19, kdy měl v krvi nejméně 2,43 promile alkoholu, pobodal kuchyňským nožem kamarády, křičel, že je zabije a uřízne jim hlavu. I poraněnému kamarádovi napsal z vazby omluvný dopis.

https://ustecky.denik.cz/zlociny-a-soudy/obzalovany-antonin-gebler-sliboval-kamaradovi-ze-mu-urizne-hlavu-20140529.html

https://www.novinky.cz/krimi/337745-za-bodnuti-kamarada-do-krku-dostal-6-a-pul-roku-vezeni.html

 

RUDÉ PRÁVO, ČÍSLO 155, ÚTERÝ 4. ČERVENEC 1989

PODROBNOSTI K ZÁVAŽNÝM TRESTNÝM ČINŮM

Rozhovor RP a ČTK s náčelníkem odboru vyšetřování SNB v Litoměřicích

Jak již byla naše veřejnost informována, byla v uplynulých dnech orgány Bezpečnosti a prokuratury objasněna série požárů průmyslových objektů, založených na území ČSR od roku 1986, a vražda 17letého J. H., která s touto trestnou činností úzce souvisí. Bližší podrobnosti k těmto závažným trestným činům sdělil v rozhovoru pro Rudé právo a ČTK major JUDr. Miloslav Novák, náčelník odboru vyšetřování v Litoměřicích:

* Můžete konkretizovat napadené průmyslové objekty a uvést, k jakým škodám došlo, případně jaké další negativní následky vznikly národnímu hospodářství?

Požár v podniku SEPAP Štětí byl založen v nočních hodinách dne 26. září 1986 ve středisku pytlárna. Požárem byla způsobena přímá škoda ve výši 89 500 Kčs. Byla ohrožena výroba papírových pytlů určených pro tuzemské odběratele i pro export včetně výroby novinového papíru. Požár v koncernovém podniku Agrozet Roudnice nad Labem byl založen dne 28. října 1986 v lakovně. Vzniklá škoda dosáhla výše 773 000 Kčs a následná 764 000 Kčs. Požárem byla ohrožena výroba přesných secích a dalších zemědělských strojů. Požár v cukrovaru Mělník byl založen v nočních hodinách 8. listopadu 1986 v provozu rafinérie. Přímá škoda dosáhla částky 31 miliónů Kčs. Cukrovar byl používán k rafinaci cukru určeného většinou na export. Dne 1. března 1988 byl založen požár v podniku Kaučuk Kralupy nad Vltavou s přímou škodou ve výši 19 miliónů Kčs. Požár narušil výrobu a expedici polystyrénu.

* Jakou souvislost měla vražda 17letého J. H. se zakládáním požárů?

V roce 1984 se ve Štětí zformovala fašisticky orientovaná skupina s názvem Wehrwolf, jejímž členem byl i J. H. Členové skupiny po odsouzení pro trestný čin podpory a propagace fašismu usilovali o obnovení své další činnosti, přičemž J. H. se odmítl na ní dále podílet. Ostatní členové z obav před odhalením rozhodli o jeho odstranění, a proto byl dne 4. června 1985 ve svém bydlišti zavražděn. V té době již připravovali záškodnické akce.

* O jak velkou organizovanou skupinu se jedná a jaké bylo její věkové a sociální složení?

Z původně malé skupiny založené v roce 1984 s fašistickým zaměřením a názvem Wehrwolf se jádro skupiny stalo základem pro narůstající ozbrojenou skupinu pachatelů, která početně přesáhla několik desítek osob. V současné době je trestně stíháno více než třicet osob. Převážně se jedná o osoby ve věku do dvaceti let, se sklony k páchání trestné činnosti, požívání alkoholu a toxikomanii. Prostředkem k upevnění kázně a poslušnosti v partě byla účast nových členů na zakládání drobných požárů starých stohů, travního a lesního porostu. Tato činnost vedla k postupnému kompromitování jednotlivých členů a zavazovala je k další záškodnické činnosti většího rozsahu. K zastrašování členů skupiny byla připomínána i vražda J. H. Sociální složení skupiny lze charakterizovat  výrokem jednoho z organizátorů, že úmyslně byli vybíráni "lidé ze čtvrté cenovky", tedy ti mladí lidé ve věku od šestnácti do dvaceti let, kteří mají sklony k protispolečenské činnosti. Byli typováni z řad mládeže pohybující se v restauracích, trampských partách a ze začínajících narkomanů.

* Z prohlášení tiskového mluvčího FMV vyplývá jejich blízký vztah k nezákonným skupinám. Můžete uvést bližší okolnosti k posledním zadrženým osobám a skutečnosti?

Tito zadržení byli vzati do vazby a jsou stíháni pro účastenství na trestném činu záškodnictví. Z dosavadního vyšetřování jednoznačně vyplývá, že záškodnická činnost organizované skupiny byla podněcována a řízena osobami, které vystupovaly jako stoupenci Charty 77. Odtud také pramenila motivace jednání této skupiny, která vyplývala z finanční podpory a příslibu dalších peněz a pomoci, dále z příslibů souhlasu k požívání drog a z příslibu osobních výhod, případně i funkcí za předpokladu, že se změní státní zřízení a zvítězí stoupenci Charty 77. K tomuto účelu byly zakládány požáry s cílem narušovat čs. ekonomiku, vyvolávat neklid mezi obyvatelstvem a napomáhat tak k přípravě celospolečenské krize. Spojení se stoupenci Charty 77 nemělo být v žádném případě vyzrazeno a předpokládalo se, že tento vztah zůstane navždy utajen.

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1989/7/4/1.png

getimg
97 Komentářů k CHARTA 77, VÁCLAV BENDA A ROKY, KDY OKOLO NÁS VŠECHNO HOŘELO

 1. Mirra napsal:

  je vidět že infiltrace ze Západu se zdařila. Dokonce bych tvrdil že rozpad Svazu byl zapříčiněn těžkou porážkou KGB. Američani určitě nevyřvávají bezdůvodně že Studenou válku vyhráli. Pokud se jim podařilo infiltrovat nejen struktury socialistických zemí ale i přímo Svazu tak by to leccos vysvětlovalo - třeba i to proč Jelcin dovolil přístup Američanům do spousty klíčových výrobních podniků i základen.

  • Lukaš napsal:

   Mirra.
   Přesně.
   Poučeni rokem 1968,musela CIA podplatit více osob.
   Proto se po sametové objevilo mnoho podnikatelů,kteří měli konta ve Švýcarsku.Ještě k tomu dodám,nemuseli je po rozpadu státu,měnit na novou měnu,takže nikdo nevěděl,kolik kdo má k dispozici na nákup podniků.Naše stavební firma se podílela na dostavbě nové kuchyně cukrovaru Mělník,tak jsem měl možnost tam pracovat.

 2. Jaroslav Huml napsal:

  Mám na vás takový dotaz jaký je rozdíl mezi- TERORISTOU-PARTIZÁNEM - ODBOJÁŘEM -DIVERZANTEM ????
  Já si myslím, že žádný a jen záleží na úhlu pohledu,
  většinou to odnesou neviní

  • proud napsal:

   Rozdily jsou v pouzivani tech vyrazu a jejich vzajemnym(casto umyslnym) zamenovanim a prejimanim.Co je pro jednoho partyzan,je pro nepritele "terorista".Cinnost partyzanu je zamerena na nepratelskou armadu a cinnost vlastizradcu,ne na civily.Partyzani jsou casto prave civilove,kdyz maji stesti,aspon ve vedeni se objevi vojak,jde o vlastence.Diversant je naproti tomu armadou skolenej a poverenej clovek,nebo skupina,profesional.Odbojar je kazdej kdo s necim nesouhlasi,casto amater,nahlas to dava najevo,casto i cinem,z nich se etablujou teroristi,ovsem je tu rozdil v tom ze teroristi uz jsou polomilitantni,nebo militantni skupiny,nebo jednotky pod vedenim prave diverzantu profiku a tady najdeme i radu teroristu a ono ze to odnaseji i civilove.

   • proud napsal:

    Jinak ona "haklivost" co se civilu tejka,casto nebejva na miste,kdyz se kaci les,litaj trisky,bohuzel,ale civil ti nemuze a nesmi zabranit splneni vyssiho cile,ovsem samozrejme je snaha o vylouceni,nebo maximalni minimalizovani ztrat mezi civilama!

   • benmil napsal:

    Rozdíl je stejný, jako rozdíl mezi revolucí a pučem. Vítězný puč se nazývá revoluce, poražená revoluce se nazývá puč.

 3. Jaroslav Huml napsal:

  O Bendovi si nedělám žádné iluze a myslím si oněm své, ale bojovali proti jejich nepříteli.
  A význam je asi tem, zasáhnout nepřítele na citlivých místech s co nejmenšími ztrátami svými i na civilních osobách.
  To je právě ten úhel pohledu. Neberu Mašíny , ale co Odbojová skupina ČERNÝ LEV 777? A co atentát na Haidricha odneslo to 200000 Lidí převážně civilního obyvatelstva Lidice Ležáky byl to symbol, ale za jakou cenu. Nejsem Pacifista ale tohle je pro mě nepřijatelné.

 4. Petr C napsal:

  Ono to je sporne. Pokud by Rusove sedeli z rukamav kapsach a premysleli ze muzou mit straty, cert vi kde by byli Slovane.vina za mrtve se nema davat odbojarum, ale zcela jasne agresorum. A to Nemci byli.

  • Jaroslav Huml napsal:

   To bezesporu Německá rozpínavost je známá a nebetyčná.
   Zločin na Tyranovi je omluvný, ale ty lidské oběti za to nestáli.Je to můj názor bylo to špatně naplánováno provedeno.
   Mohlo to být jinak, ale nemělo by to tu váhu. Já vim po bitvě je každý generál

   • Petr C napsal:

    Uvidime co nam ukaze budoucnost. Nyni je dobyvana Evropa i Canada muslimama a my sedime s rukama v kapsach. Da se rici ze tato okupace je mnohem zakernejsi a pliziva. Ani nebude tolik obeti v tak kratke dobe. Ovsem vysledky budou devastujici.

    • Jaroslav Huml napsal:

     Ano cílem je vytvoření nové rasy, bude hloupější možná odolnější možná pracovitější příměr Mula a Mezek.
     Něco takového je popsáno V Protokolech, stojí zato si přečíst .
     Ale asi nás ta přílišná humanita zničí.

     • proud napsal:

      ..........a ze se jim to ve statech za tolik let jeste nepodarilo,co tam zije tolik ruznejch emigrantu? ;-) :-))))))))))).........protoze jejich multikulti se jim prirozene zvrhlo do komunitniho zpusobu zivota !!! Zhnedne jen ten kdo si nevazi svyho naroda a svy identity,ostatni se drzej pospolu podle toho kam patrej!!!!!!!!!!!!

      • Jaroslav Huml napsal:

       tomu nerozumím,kolik je ve státech komunitních ghét? Mají tam málo problémů ? Nejen, že jsou to potomci dobrodruhů a težkejch zločinců, kteří tam přišli po odpikání trestu z Austrálie.
       Zdecimovali miliońy původního obyvatelstva, aby neměli co jíst tak zdecimovali Bizony a původní obyvatelstvo nahnali do rezervací a udělali znich alkoholiky

       • proud napsal:

        Ouch :-)))))))))))))))))))),pak jsem byl nejspis asi taky nejakej tezkej zlocinec:-)))))))))))))))))))))))))))))))).Chlape,potkavam se nejen tady s tim co jsem doma,s tema nazorama na Ameriku tech,kdo ji nikdy nezkusili,vsech tech "chytrejch radii" :-))).Nejde o zadny ghetta,ty vytvarej takzvany "takylidi".Nasi lidi,Polaci,Nemci,Rusove a podobne,da se rict,ze "ti bily", proste zijou tak ze se sestehovavaji dohromady jak to jde,aby byli pospolu,pomahaji si s hledanim prace,zamestnavaji se navzajem a podobne.Ale nejen oni,delaji to zidi,napriklad Winnetka v Illinois jim patri cela,Mexici,cernosi,jen to u nich vypada tak jaky jsou.....Ma to vyhodu ze kdo to zna a prijde nekam kde to nezna,po chvili sledovani cvrkotu dokaze cirka urcit kde je,mezi kym.....

        • Jaroslav Huml napsal:

         To jsem neřekl,šlo tam také spousta slušných lidí kamarád tam odešel také,je to nádherná země ,ale co Oregon a další asi máme každý jiné
         informace a hlavně mě je úplně jedno co si kdo omě myslí strám se sám o sebe a jsem ve spoustě věcí soběstačný a věřím, ve svoji rodinu a kamarády atam bychom měli všichni začít.
         Co nechceš, aby dělali tobě nedělej druhému, před nikým se neponižuj a také se nepovyšuj!

        • proud napsal:

         Posledni vetu jsi napsal hezky,jenze neplati pro kapitalismus,bliz k ni mel socik,ale obecne ani pro ten neplatila,jak to jde dohromady s tvym "presvedcenim"? ;-)

        • Petr C napsal:

         Nevim jestli gheto neni no go zone a tech je v USA pozehnane.
         Jak Vas tak ctu tak Evropane si pomahali. Ovsem z osobni zkusenosti vim ze to z tou pomoci neni take horke. Ovsem nemuzu mluvit o cele Americe. Nedovedu si predstavit ze ziji na nejakym takym uzemi. Vetsina hl. vychodnich Evropanu zacala prosperovat az vypadla z tohoto zacarovaneho kruhu.

       • proud napsal:

        Taky mas tendenci vinit z krivdy na indianech i trilety potomky v buhvikolikaty generaci emigrantu? No bravo! ;-)

        • Jaroslav Huml napsal:

         to myslíš jak jak jako že jsem pravičák? Ale zadarmo a přátelství toho rozdám dost.
         Právě že jsem prožil socik a vím jak fungoval tak mu nevěřím zkoušeli jsme něco změnit nešlo-to podívej se na Semelovou, je jak Kabrhelka,že ji nejni stydno lidi se ji smějí ale ona to nepochopí, já vím že mezi vámi píchám do vosího hnízda , ale je to tak.

        • proud napsal:

         Nedelim lidi na pravicaky a levicaky,delim je na dobry a spatny a pak na duvody proc jsou takovy,nebo takovy.Zeptal jsem se protoze mi to jen "seplo",jak ses stavel na zacatku a jakej cirka jsi :-)

      • proud napsal:

       Nepamatuju nikoho ze svejch predku co by v Ameru likvidoval indiany,ale ja se s nima znal,dobre vychazel a leccos se naucil,ovsem co se divociny a lovu tejka,i kdyz se tim uz zabejvaj asi tak jako my,uz jen jako s konickem,ale k divocine maji porad jeste mnohem bliz i vetsi podporu v zakonech,co se ji tejka.

       • Jaroslav Huml napsal:

        V lese jsem prožil v mládí nádherné chvíle lovit umím střílet také na 250m vždy do černého bez dalekohledu. také jsem to učil děti jak se chovat v lese to sindiánama probíhalo přece v osumnáctém a devatenáctám století je to běh světa a přírody silnější převálcuje slabšího to je zákon

        • proud napsal:

         Neuznavam flinty v lese,ale to je kazdyho vec,lovil jsem lukem.S tim silnejsim a slabsim nemas pravdu,krivda na indianech byla skutecne krivdou,navic jeste svinsky zakernou,ale nejde z toho vinit dnesni Americany.Silnejsi slabsi,presneji zivotaschopnejsi a min plati pro prirodu jako takovou,ne tak uplne pro lidi,z mnoha duvodu.

 5. Jaroslav Huml napsal:

  Jasně slabší může být chytřejší a převeze silnělšího, ty máš svaly já mám čáry , ale pořád je někdo silnější i když rozumově. Lukem si můžu tak vystřeli voko jako kluk jsem bocela slušně střílel prakem asi kuše, také jsem to zkoušel ale to je věc názoru a dovedností. Luk je asi nejtižší, ale je to věc názoru.

  • proud napsal:

   Ticha a presna zbran,proti flinte x krat humannejsi,paklize se da o necem takovym u zbrane v konecnym dusledku mluvit(neda), a ano,je to vec nazoru a zase vedomosti a praxe.Kuse je jako luk,jen pomalejsi obsluha a je hlucnejsi,zalezi jak ktera.Co se silnejsiho a chytrejsiho tejka,v tom to az tak neni,je to spis v rozdilech vedomi mezi zviretem a clovekem,jsme na tyhle planete na navsteve,mame to jinak.

   • Jaroslav Huml napsal:

    určitě lovit se dá lecjak,neuznávám okaře,možná v nouzi??
    Luk je nejtižší a nejlevnější,kdykoliv použitelný to je bezesporu! Zakázaný doplněk zbraně tlumič je nejhumálnější,
    zvěř neví odkud to přišlo. Při čisté ráně supr.
    Luk nevím je tam většinou dohledávka zvěř trpí.

    • proud napsal:

     Je to jinak:-).Dam ti otazku,myslis ze by slo strelit pasouci se zvire puskou at s tlumicem,nebo bez,aniz by zaregistrovalo a paslo se dal nez by padlo? .Lukem se to stava casto ;-).Mozna si zjisti jak to funguje,samotnej vstrel,kulky a sipu,sipu samozrejme s loveckym hrotem,ne tercovym.Na YT jsem kdysi videl zpomalenej zaber vstrelu kulky,docela to se mnou otraslo,to u luku neni,proto mas po zabiti flintou takzvany "sokovany" maso,po luku ho nemas.

     • proud napsal:

      Luk ma smrtelnou ranivost 75% povrchu tela,protoze rana se nezavre.Puska jen 25%.To nam rika ze zvire raneny puskou trpi mnohem vic kdyz ho rychle nenajdes a nedorazis,coz uz neni to ono,nez zvire raneny lukem,ktery zpravidla zalehne a vykrvaci,usne......Co je pak "humannejsi"? ;-)

     • Jaroslav Huml napsal:

      Tomu nerozumim, myslíš, ze se zvíře vykrví jistej způsob halal- košer, je to podobný .
      Právě při střelbě z kule bez tlumiče většinou dojde k poplašení zvěře proto teď stříli divoká prasata s tlumičem zvíře při zásahu lehne okamžitá smrt, ALE NENÍ VYKRVENO PROTO VĚTŠINOU DNES UČÍ STŘÍLET NA KRK A ZVÍŘE UHYNE V OHNI. To je to co asi píšeš ty.

      • proud napsal:

       Ne,o tom nepisu,pisu o soku zpusobenym zasahem z flinty,kterej neexistuje pri zasahu lukem! Tlumic je kvuli ostatnim zviratum,protoze vystrel uz dobre streleny zvire neslysi......raneny ale ano......jeste navic.

       • Jaroslav Huml napsal:

        Asi ano, také se používala střela Dum-Dum opřávěně zakázanáta právě udělá co říkáš, ale máš jistotu ulovku.

        • proud napsal:

         Ale za jakou cenu,tim myslim utrpeni a nakonec i to jak si pak "posmaknes",to spolu uzce souvisi.

      • proud napsal:

       Zasah kuli te celyho roztrese neskutecnym zpusobem,to neni videt dokud to nenatocis zpomalene.......

   • Petr C napsal:

    Panove, to je hrdinstvi lovit na dalku zver. Bohuzel ja tu mam takovych hrdinu jak nasrano. Pak si nekoho z nich poda medved a je place stejne jak posranych kalhot. Moc.

    • Jaroslav Huml napsal:

     Lovit by se mělo z potřeby a ne pro zábavu.
     3tvanice zvěře bylo hrozný zvěrstvo a čistá přesná rána nevyplaví Adrenalin,který je možná škodlivý.
     Je to věc názoru.

     • proud napsal:

      Pro me byla potreba ze jsem nemusel kupovat napraskovany maso a mel svoje,navic jeste to nejzdravejsi.....

      • Petr C napsal:

       Ale, houby. Znal Jste indiany, ti by Vam ho dali kolik chcete. Nebo male farmare, ti maji vetsinou ciste maso. Maso se kurvi u velkych firen a nebo na tkz. feed lots. Na loveni by meli mit pravo jen ti kteri ziji v lese a take se o nej staraji. A ne pakaz z mesta ktera v lese nadela jen bordel. Bohuzel vidim to na vlastni oci. Par krat jsem je hnal jak psy. Kdy potrelili zvire a vykaslali se na nej.

       • proud napsal:

        Kazdej ma na chovani se v lese a zachazeni s darama prirody svuj nazor.Ja zase tvrdim ze lovit smi kazdej,stejne jako pestovat,bez rozdilu,jen by se mel naucit co a jak dela,umet s tim co muze,hospodarit.Priroda je tu pro vsechny,a vsechny jeji dary,zadarmo! To jen my dokazeme zpenezit i vlastniho rodice,nebo vlastni dite......

        • proud napsal:

         Uz jsme az tak nestydate daleko,ze dokazeme prodavat na nahradni dily i svy parovy organy.

        • Petr C napsal:

         Jen lovte a zabijejte vse volne a zive. Dary prirody by si meli lide zaslouzit. Nic neni zadarmo a bohuzel zvirata Vas nemuzou zlikvidovat na dalku. Jdete lovit rukama at maji zvirata aspon nejakou sanci. Notne pochybuji ze vy mate s prirodou neco spolecneho. Navic vy komuniste by jste chteli jen si brat zadarmo jen se naucit. Kdo se nenaucil a nepochopil do dnes ten uz zustane stejny.

        • proud napsal:

         Proto komunisti zavedli povinnou praci,aby to bylo zadarmo,ze jo,umelce:-)))))))))))))))))))).A kdyz chces zvire tyrat zabijenim holou rukou,posluz si,ja radeji kdyz trpi co nejmin.....

        • Petr C napsal:

         To bych chtel videt ktery z vas by lovil holyma rukama, vetsina tech hrdinu se zbranema by utekla pred nasranou veverkou. Takze tyrani zvirat nepripada v uvahu.

        • proud napsal:

         Lovil jsem lukem,flintu jsem odmital a odmitam,ta je dobra na lidskou zver,asi ti je jasny jak az jsem se ke zvireti musel umet dostat,tady uz nelovim,nesmim,ale ke zviratum se dostavam dal,to bylo na lovu to nejkrasnejsi,samotny zabiti uz mi tak nevonelo,ale maso je maso.......

        • Petr C napsal:

         Proude mi je jedno cim lovite. Mne by spis zajimalo co delate pro prirodu a by jste se prirode za to mrtve zvire odvdecil.

        • proud napsal:

         Nic Peto,to znamena nic jako nic,nenicim,nezasiram,nezasahuju.Ale kdybych rozhodovat mohl,zavedl bych zpatky nase puvodni lesy,presneji pralesy,posvatny haje a tezebni drevo by bylo jen na jejich okrajich,profesionalni ochranu prirody a uz deti bych o ni ve skole ucil.A ucil bych i o lovu,lov neni bezuzdny zabijeni,ale zastupovani prirozenejch predatoru a vyber lovnejch kusu jejich ocima.

        • proud napsal:

         Ne chov divoky zvere pod sirym nebem,jako je to dneska.....Uz zadnou divokou zver nemame,jen chovny stada na odstrel za prachy.

    • benmil napsal:

     Lov na dálku byl zdokonalen zavedení dronů. Válka se dá vést, aniž by se naši stateční hoši museli vracet domů v zinkových rakvích.

 6. Jaroslav Huml napsal:

  Jenom by bylo doré se vrátit k článku.
  zmíněný Roudnický podnik AGROZET (největší čs. výrobce zemědělské techniky, secích strojů, pluhů.
  měl původně majitele, který ten ponik vydupal opravdu ze zemně.
  Měl velmi složitý život několik manželek mu zemřelo, vyvíjel sečky a než podnik see zmátořil, vybudoval už na slonku života studnu , aby měli dostatek vody pro slévárnu a pak to samozřejmě soudruzi znárodnili. To je to co nemůžete pochopit!
  Staral se o svý podnik, budoval staral se o zaměstnance a šel dohajzlu. Dneska je podnik v prdeli a soudruzi se prsí jací jsou hospodáři, ale jak říkáte musíme se dívat dopředu, proto i malé dítě ví že pdruhé na žhavá kamna nesáhne. věřit se jim- nedá!

  • proud napsal:

   Pochopit to muzu,ale je slozity ti to vsechno vysvetlovat,ano,znarodnili,dali to vsem,az sem to je spravny i kdyz to majitel vidi samozrejme jinak.Ale znarodnit,dat vsem a pritom je zase obirat uz je jina liga,jde o zmenu majitele,nic vic,a to uz spravny nevidim. Jak rikam,bylo by to nadlouho.

  • proud napsal:

   Socik proste nebyl komunismus,jen se na nej vymlouval,posadil ti pred oci zarnou budoucnost ale uz neudelal nic aby se byt jen priblizovala,zamrznul nekde v pulce cesty a jel tak dal.Navic i ten (planovanej???)komunismus nebyl az tak nejlepsi a vetsinovej.Ale porad dal normalnim lidem i ten socik vic nez jim bylo kdy kymkoliv davano,kdyz se vsechno secte a odecte se spatny.

   • proud napsal:

    Ale jsem presvedcenej ze prave diky sociku si muzeme srovnavat a delat obrazek budoucnosti z praktickejch zkusenosti,co vzit,co nechat bejt...........

   • Jaroslav Huml napsal:

    To nevím jestli je pravda , byli tahouni a lidi, kteří se vezli,dám příklad vymysleli a uvedli jsme do provozu zlepšovák, který nám usnadni práci a zefektivnil, tajili jsme to protože nám to ušetřilo čas.
    Byli jsme přistiženi při činu a museli jsme to přihlásit jako zlepšovák, vedoucí se prsil, bylo zato 40000kč v roce 1984. Komunisti se prsili a my jsme ztoho dostali pakatel 2000 dělali jsme to dva tak jsme šli do baru a prochlastali jsme to a jim řekli ať jdou hajzlové doprdele. Schráblo to vedení.
    Dělal jsem s lidma ,,dělníkama" extra materiál hejbali jsme jim rukama. To je ten dělnický kádr zmizeli a našli jsme je nalitý v hospodě, také proto na monterky se dávalo logo podniku aby se vidělo odkud jsou kontrolovali to Policajti.

    • proud napsal:

     Jiste,nemuzes to vedet,ani ja to nevim,nikdy nikde jeste nebyl,porad je vsechno pod "prachama".Ale da se domejslet podle zkusenosti se skutecnostma.

     • Jaroslav Huml napsal:

      Člověk je tvor soutěživý, chce lepší oblečení, bydlení, auto to by musela nastat unifikovaná uniformita jako je v Severní Korei. Nebude to fungovat a nechci v takové době žít.
      Včera jsme s jedním člověkem, který jezdí na Kubu a vyprávěl jak to tam funguje. Je pravda , že tam jezdí naše Jawy na tom žehlící prkno a jedou tři někdy i čtyři kusy to prostě musím vidět!
      Ty mladí to už nechtějí a brzo to bude končit ty prachy fakt objetuju. Tam jste to dovedli soudruzi, je jedno jestli je to socik nebo komunizmus je to neživota schopné!

      • proud napsal:

       O uniformite nepadlo ani slovo,jen od tebe:-).Pocitam ze nikdo nechceme zpatky socik tak jak byl.....

       • Jaroslav Huml napsal:

        Ale, aby si lidi nezáviděli tak by k tomu zákonitě muselo dojít.

        • proud napsal:

         To neni prece pravda,kdyz muzes mit co chces,co budes komu zavidet,krome manzelky a jejich stesti?Navic,ten sebevychovanej nezavidi ani to,naopak preje;-)))))

        • Petr C napsal:

         Lide si budou zavidet vzdy, pouze se musi naucit zavist ovladat a potlacit.

      • Petr C napsal:

       Co se tyce Cuby. Videl jste jejich pracovni moralku? Lide vetsinou vidi co chteji videt. Zajedte si do nejake kapitalisticke zeme v jizni Americe, najdete lidi jeste v horsim stavu nez na Cube. Zajedte se podivat do Mexica do nejake prumyslove oblasti a budete se modlit za socik co jste prozil. A to je Mexico jaste severni Amerika, ta vyspelejsi. Ja chtel koupit v jizni Americe malou kavovou plantaz. Po seznameni s tim jak to tam vypada tak uz ani nahodou. Nejsem typ ktery se chce citit jako kral.
       Vy tady uvadite Severni Koreu. Loni se kamos s ni vratil. Lide tam jsou chudi a jsou tam zaostale casti, ale zdaleka to neni jak se pise. Pokud chcete poslu vam fotky v jake chudobe ziji nekteri Canadane. A take nektere skoly a podniky maji uniformy.

       • Jaroslav Huml napsal:

        Vím to je všude po světě, spousta větnamcu u nás dělá za pakatel. Spodina má svoje chtěla by se mít lépe , ale nic proto nedělá.
        jedna malá cikánka spolužačka mojí dcery propadla v prní třídě po čase jsme šli pro vysvědčení šla snáma a já se jí ptal tak jaký máš vízo a ona odvětila ,, samí" říkám jedničky to jseš super a ona né koule já už nemůžu propadnout - spadla mi čelist.
        člověk, který mi pomáhal, když jsem mu napovídal a stál u něj tak to fungovalo, když dostal výplatu a ne zrovna málo tak druhý den nepřišel doma se nalili a na nějakou práci se vykašlali. To je to co se vám nelíbí jeden maká a čtyři se vezou.

        • Petr C napsal:

         Slovo spodina je pofiderny. Ve vasich ocich jsou spodina lide kteri jsou chudi a v ococh mocnych jste spodina vy nebo ja.
         To co se deje ted nema nic spojeneho se socikem nebo komunismem. To jen spolecnost jde podle planu nejmocnejsich. Socik jim nevyhovoval tak ho zrusili. A ty nase hadky co a jak jsou naprosto k nicemu. Nejenom ze se rozhadame a skaceme na lep reziserum, nevymyslime nic co by bylo prospesneho a navic se nikdy nedame do hromady a budeme rozhadani.

        • proud napsal:

         Jo,to je ta jeho "spodina",ti co vsechno oddrou a jdou domu z odrenou prdeli a mesicnima drobnejma!

    • proud napsal:

     Jiste,previti se najdou v kazdym rezimu,zalezi na tom kolik dostanou "prostoru".A reknem si to uprimne,kde jsme kdyz se davaj loga a policajti musej kontrolovat? Kdee jsme kdyz se lidi navzajem fotej mobilama snazic se navzajem pristihnout u nepravosti,za odmeny?........A cim to je?....... A dostaneme se k tomu,ze nakonec ona rovnost neni zas tak spatna,kdyz je opravdova a to byla za sociku zase jen mezi obycejnym lidem a to jeste kdyz odmyslim praskace.Ale porad byla vetsi nez ted.A po cem ja jdu,aby byla skutecna a mezi vsema.Ale to prave obnasi ono odneti penez,obchodovani a nepovinnost prace,protoze starat se o ty kdo nechtej delat vyjde draz nez je nechat bejt,at uz kdyz nemakaj,nebo kdyz makaj prestoze nechtej,pak ta prace podle toho vypada.......Proto mluvim o vychove ve smyslu sebevychovy.

     • Jaroslav Huml napsal:

      Takže bude černý pasažer,já bych to viděl tvrději,
      množí se jen kvůli dávkám a nikdy společnosti nic nepřinesou, jenom si odnesou.Opravdu Čína, Severní Korea není můj cíl.

      • proud napsal:

       Pak je tvuj cil policejni stat udavacu,neni nic mezi tim a kdyz se zamyslis,je to tisiciletej problem napric ismama,to vsechno jen kvuli nauceny soutezivosti,vytahovani se,prachum a obchodovani=otroctvi a zotrocovani,snaze mit se lip nez druhy,nikoliv mit se lip s ostatnima. K ty praci,jeste ti nedoslo,ze kdo nechce delat,ten delat stejne nebude a budes ho tak jako tak nejakym zpusobem zivit? Proto ona "sebevychova",aby takovejch bylo co nejmin,jedna vec,ta druha je ona prace jako takova,v tyhle kolonii bych se do ni totiz taky nehrnul,ne kvuli ni,ale kvuli jejim podminkam a platu,to vsechno je totiz u nas nedustojny a ponizujici!!!!!!! Zato v ty nenavideny americe mi byla prace radosti,i vejplata.........nepisu to abych vyzdvihoval ameriku,ale pro zamysleni.

       • proud napsal:

        A kdyz si odmyslis ty vsechny pracovnia byrokraticky,kancelarsky,bankovni a planovaci tanecky kolem prace jen kvuli prachum,nadvlade a moci,prijdes na to ze by stacilo delat kazdymu tak cirka 3 dny po 4 hodinach v tejdnu,na stridacku a udelalo by se lip a vic nez ted!!!!

        • Jaroslav Huml napsal:

         Můj cíl opravdu není policejní stát!! jak jsem napsal jsem svobodomyslný, samostatný člověk, který má rád svou práci a opravdu nechci žítbez obchodu, a svojí volnosti zabezpečit svoji rodinu a pokud to bude možné tak jim usnednit život.
         Každý je nahraditelný , ale ne vždy to funguje tak jak to fungovalo. Vedu děti k samostatnosti a pracovitosti, ale není moje krédo živit ty kteří si to nezaslouží.
         Znám člověka, kterému je 93 let nabrousí nástroje tak , že mladej na to nemá. Je skromnej a říká že komouši zkurvili na co šáhli. Zkurvili myslení lidí a zaseli mezi lidi nenávist. Bylo by to na dlohý rozbor. A právě tím,co je tvým snem, nás uvrhli do náruče tohohle hybridu , ze kterého není cesty ven to je ta inkluze a pozitivní diskriminace. Cigoška si nabrala bůček a ukázala lejstro a zapletila to sociálka.
         Na tohle opravdu kašlu, bůček jí nezávidím, ale ať vykládá třeba z ruky karty a načerno, to je mi jedno , ale ať se živí sami.

        • proud napsal:

         No nic,namahal jsem se zbytecne,neni to poprve,ani naposledy :-)

        • proud napsal:

         Cikanka dela co ji umoznujeme,stejne jako "vlada" a kazdej,aniz by se nad sebou zamejslela,nema to zapotrebi,nic ji k tomu nevede!!!

       • proud napsal:

        Apropo,cvicils nekdy psa? Ten taky dela za pamlsek(vejplatu),cejtis se taky bejt psem,nebo jeho panickem,a povznasi te to,naplnuje?...........

        • Jaroslav Huml napsal:

         Celej život mám pejsky a většinou podobrém a za pamlsek, pohlazení pejsky a potažmo mám v kr.
         ?? čím více poznávám lidi tím mám raději zvířata" Já mám šéfa skrblíka a bere mě udržky! Kecám jsem žid a ne volný noze

        • Jaroslav Huml napsal:

         Celej život mám pejsky a většinou podobrém a za pamlsek, pohlazení pejsky a potažmo mám v krvi,, čím více poznávám lidi tím mám raději zvířata" Já mám šéfa skrblíka a bere mě udržky! Kecám jsem žid a na volný noze

        • proud napsal:

         Jiste,a tu podobu tedy nemuzes nevidet ;-)

        • Petr C napsal:

         Pane Huml svobodny nebudete ani v kapitalismu ani komunismu. Svoboda znamena byt sobestacny a nezavisly. V momente pokud jste zavisly na penezich muzete zapomenout na svobodu. No a ten vas pritel co jezdi pres vikend az 3000 km na ryby keca. Mozna lita.

       • Jaroslav Huml napsal:

        No to fakt asi žiješ v jiný Americe než kamarád, tvrdej dravej system bez dovolený, ale je pravda , že na víkend jede třeba 3000km na ryby. Možná jseš na Kubě tam moc nedělají tančí souloží, krásný život asi se odstěhuju na Kubu.

        • proud napsal:

         Pisu o americe jakou jsem zazil ja v Chicagu,ale uz jsem doma:-)

      • proud napsal:

       Jiste,vzdycky si odnesou,a nic nedaji,dokud se jim bude o hlavu otriskavat ze jsou menecenny,min sikovny,nechteny,ale to ty uz videt nechces.Kdyz zadny nebudou,odnesou si jen obzivu,a kdyz se na ne prestane koukat jako na netahla,nektery zacnou delat i neco uzitecnyho vsem,cokoliv,ne na pistalku,ne za fotky mobilem,aby si nekdo pomohl,ze slapli mimo caru,a o svy deti se budou celodenne starat dal nez by je dali na pul dne cizejm,tak jako to delali i nase zeny dokud po nich neskocil kapitalista aby sly taky do prace a nezajistil tak dalsi dane a vetsi zavislost.

       • proud napsal:

        Driv jsem na ne koukal skrz prsty jako ty,ted uz jsem leccos pochopil.

        • Jaroslav Huml napsal:

         Já se naně nedívám nijak bez elévů to nejde , ale mají svůj strop. jak nekdo řekl blbec nikdy nepozná , že je blbec, protože je blbec.

       • Jaroslav Huml napsal:

        Tak to není vzala se jim jejich přirozenost a tohle je jen důsledek

        • proud napsal:

         Paklize prirozenost bylo kocovani a zlodejny,tak nebylo zbyti,ale misto pusobeni na ne a pomoc,se na ne jen vymlouvalo a vymlouva,jako treba na africany,misto aby je naucili chytit si rybu,tak jim ji daji a pak se divej.

     • Jaroslav Huml napsal:

      Ale to bylo za sociku, udávalo se za II války po válce jenom chvíli 1968-69 to nebylo pak chvíli v devadesátých letech a dneska se udává, že poledne nedrží, mělo přijít tvrdé skoncování s komunistama , protože se rozlezli všude a škodímaj vymyté mozky Z Vumlu a nikdy se nezmění

  • Petr C napsal:

   A kolik bylo takych dobraku? Jsem take nazoru ze male podniky se znarodnovat nemely. Jen ze jak chcete zabranit malym podnikum ve slucovani do velkych, ktere se se casem stanou mocne a zacnou ovlivnovat beh statu ve svuj prospech. Coz se stalo. Navic ovladnou trh a znici konkurenci. Pred triceti lety kdyz jsem do Canady prijel, na kazdem rohu byla pekarna, prodejni stanky, mali remeslnici. Pak se tu zacaly stehovat ruzne retezce, lide byli radi - bude lacineji jo a bylo. Cenama odrovnali male podniky, kvalita produktu zacla klesat a cena stoupat. Lide nemaji cas si poradne navarit nebo upect, proto ze musi makat za polovicni cenu jak predtim. To je proste postupny vyvoj kapitalismu.

   • Jaroslav Huml napsal:

    Petr C máte pravdu,já vím je to vývoj doby my máme mnoho z potravin , alespoň přes letní období své, vajíčka brambory a slučování velko výroba začala už za sociku, jedinej svobodnej člověk je bezdomovec, ale teď jim to asi zkončí, krmítka jim davají pod zem a jsem na to zvědavý z čeho budou žít. Takhle si přišli na nějaký příjem a žili jak chtěli někdo rád a jiný nedobrovolně.
    Zkuste si přečíst celého Neználka je to krásná,, dětská " kniha a tam je vše popsáno.
    Program Komunistů z roku 1946 dobrý, a tam měla být ta různorodost a projevilo by se co je životaschopné. Soutěživost je základem úspěchu.
    O téhle době nemluvým je to hybrid který jenom okrádá lidi.

    • Petr C napsal:

     Neznalka jsem kdysi cetl. Ano zvlaste Trockismus smrdel. Potom, ale Stalin upustil od intenacionalismu. A v dalsim obdobi komuniste meli spis zajem zatopit kapitalistum spis v podpore tkz. narodne osvobozeneckeho hnuti. Nevsiml jsem si ze by propagovali migraci.
     O teto dobe nemluvite proto ze vam to nevyhovuje. Ale tato doba je jen pokrocily tkz. cisty kapitalismus. K de se soutizi v rekordnich prijmech par jedincu. Kazdy system byl jen hybrid ktery okrada lidi. Je otazka co je schopny tem lidem nabidnout.

     • Jaroslav Huml napsal:

      Komunisti nepodporovali migraci? To myslíte vážně? Po válce Itali v padesátých letech Korejce , v sedumdesátých letech Vietnemce, Kubánce , Jugoše.
      Rusi.

      • proud napsal:

       V jakejch mnozstvich,premejslis ty vubec,nebo na to mas malo casu kdyz "workoholis"? Prace by nemela kurvit ducha!

    • Petr C napsal:

     Je rozdil velko vyroba a druzstva. Podle mne je budoucnost v zakladani neceho podobneho jak byly druzstva. U nas je neco podobneho jmenuje se to CO-OP. Ono je totiz velice neekonomicke vlastnit techniku ktera je uzitecna jen par mesicu v roce. A stoji stovky tisic. Nebo vykupni ceny masa, ktere se diky bande prizivniku drzi dole a v obchodech se zvedaji. Porad mi vychazi ze ceska vesnice na tom byla mnohem lip nez vesnice tady.

     • Jaroslav Huml napsal:

      Tato doba není čistý kapitalizmus.Čistý je trh a bez přívlastků, tohle vyšlo z Ordo´ Liberalizmu a vzniklo v Německu. To o družstvech už tady bylo
      Včela a Cíl,za První Republiky. Víte jak fungovalo vedení podniků za sociku? Chodily na okresní výbory KSč a ty rozhodovali a shvalovali investice.
      To opravdu ne dělalo se mnohdy na sklad , aby lidi dělali. Já jsem rád ,že jsem svůj a nemám být komukoliv zacokoliv vděčný nikdo mě nic nedal a já taky nic nechci nejsem vševjed dělám chyby, ale to je život a jsem rád , že jsou komunisti v hajzlu, makal , jsem za sociku a makám i teď jsem vorkoholik.

      • Petr C napsal:

       Samozdrejme, nic neni ciste. To vy tu operujete slovy cisty kapitalismus. Nic takeho neni a nebylo takze vase sneni o nem je jak Proudovo sneni o cistem komunismu. Pokud by lide byli andele kazdy system by byl super. O tech druzstvech to priznavaji i farmari. Eliminovali by spoustu prizivniku.
       Samozdrejme ze system ma planovat vyvoj daleko do predu a ne na maximalne volebni obdobi.
       Ted se na sklad nedela? Jen se podivejte jakym svinstem jsou preplnene obchody. Co vyroba aut a nebo nejake jine techniky? Kolik procent se z toho se proda? Umele zamestnani neni. Podivejtese jak se rozlostla banda uredniku, kteri parazituji a jen vymysleji kokotiny. Jeste horsi nez umele zasmestnvat delnika.
       V podstate jsem take kapitalista, zamestnavam lidi. Jenze to neznamena ze mam byt slepy. Vidim jak vse do okola krachuje. Mladi nemaji zadnou budoucnost. Na vnuky pokud nepatrite k nejake nabozenske sekte zapomente. Byt hrdy na to co jste vytvoril vlastnima rukama se nenosi. Ted je hlavni zisk, bohatstvi a cim vice nakradete manipulovanim na trhu tim vic jste in. Manipulace s lidmi na mnohem vetsi urovni nezli za komousu. Mate potrebu ospravedlnovat tento system ruznym ospravedlnovanim ze to vlastne neni to a vzapeti se vam udela cerno pred ocima pokud nekdo tvrdi ze za sociku nebylo vse zle. Zajimalo by mne jak vidite budoucnost pri dnesnim vyvoji?

       • Jaroslav Huml napsal:

        To je pravda, co jste napsal,a dnešní dobu neřeším, teď makám nostop v podstatě 30 hodin a neřešim dnešní dobu. Je to asi zbytečný se tím zabývat já to nezměním, tak co stím.

 7. Jaroslav Huml napsal:

  No Proude každý žijeme v jiné světě a popravdě nevěřím, že jsi byl kdy v Americe možná nejdál na Slovensku a viděl bych tě na pražáka z oblasti Krč, možná se díváš v Ikemu na Daňky a Muflony a představuješ si jak je lovíš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!