Proč na výročí 17.listopadu nejásám

Proč píši tyhle řádky zrovna dnes večer 17. listopadu? Protože zrovna dnes, ve výročí oné slavné protitotalitní revoluce, nejtíživěji pociťuji zklamání z toho, kam dospěla. Vím, že v těchto hodinách a minutách se na televizních monitorech v Česku odbývá hotový karneval oslav dnešního slavného výročí, že zaznívají nadšené projevy našich představitelů, že hraje hudba, kokardy, jásot, na praporu prapor, jak by řekl Viktor Dyk – a právě proto jsem tu bedýnku od rána ještě neotevřel. Protože já ten jásot nesdílím.

A jsem si jist, že v tom nejsem sám, že jsou nás statisíce a možná i miliony těch, kteří nejásají prostě proto, že věřili, že od onoho přelomového dne roku 1989, kdy skončila jediná uznávaná pravda, se zeširoka otevírá brána pro pravdy všechny, pro všechny myšlenkové proudy, které budou mít každý pro sebe svoje strany, svoje noviny a časopisy, které budou v ušlechtilém boji idejí a v duchu Masarykova hesla demokracie je diskuse, soutěžit o ideje nejlepší a nejušlechtilejší. Že takovýto boj logicky a jaksi přirozeným výběrem idejí a názorů nejlepších vyprodukuje i nejlepší politiky, lidi vysoké duševní úrovně a ryzího charakteru, že studenti budou zase, jako za našich dní chodit do čítáren, kde si každý si vybere noviny svoje a při návratu z čítárny budou o svých politických názorech, předchozí četbou rozjitřených, tvrdě diskutovat.

Taková byla naše očekávání a čeho jsme se dočkali? Toho, že jediná minulá uznávaná pravda A, byla vystřídána novou jedině uznávanou pravdou B: Anebo jste si snad všimli, že se naše noviny či časopisy – pokud jde o ideje či o tu jedinou pravdu, jedny od druhých v čemsi liší? Že by se ideově lišila televize NOVA od ČT? Či deník Právo od deníku MFDnes? Či časopis Respekt od časopisu Reflex? A divíte se pak tedy tomu, že studenti a vůbec mladí lidé se už dnes mezi sebou o politice víceméně nebaví? A pokud ano, je úroveň té debaty poplatná onomu ideovému úhoru, který jedině je dnes u nás k mání. Že je zkrátka politika nezajímá. A odkud se tedy mají brát, když ne ze soubojů idejí, politici na úrovni, po kterých tak bažíme?

Pochopitelně pustota idejí vyprodukovala i pusté politiky. Vzpomínám si, že jsem za totality jaksi z hloubi duše nenáviděl tři politiky, jejichž jména nebudu uvádět, protože pro daný problém nemají význam. Ale dnes jich nenávidím možná desítku a možná i víc – což mě šokuje i znepokojuje, a neuvěřitelný fakt k tomu navíc je ten – že všichni tihle mí noví nenávidění mi připadají dokonce ještě tupější, neřestnější a dokonce i nepřijatelnější, než byla ona trojka politiků mi nesnesitelných z doby minulé.

Proto nejásám. A říkám si, že dnešní stav jediné pravdy i tolika politiků, které nedokážeme mít rádi, nemůže snad trvat navěky.

Jo a taky, že snad přece jen jednou ještě potkám partu mladých lidí, bavících se o politice, z nichž každý bude mít jiný názor. Jinak to bude dál tzv. v háji.

 
39 Komentářů k Proč na výročí 17.listopadu nejásám

 1. OldNoe napsal:

  Nooooo…, ale nejaký prínos to predsa len malo. Prinajmenšom sa tým otvoril priestor pre vznik Slovenskej Republiky.

  • proud napsal:

   Paklize to nazejvas „prinosem“…….nic proti Slovakum,samozrejme,ale proc si myslis ze se Nemecka spojily,buduje se EU zlodejna,ta pod USA a podobne?Snazej se pospojovat. A my si oba narody dovolily ten „komfort“ se uz tak ne dost velky,jeste oslabit rozdelenim se,tenhle prinos je tak leda na zaklepani si na celo,coz svyho casu celej svet taky logicky delal,krome tech kdo tim sledovali nase jednodussi zotroceni,protoze vedeli,tim myslim jak nase,tak vase!!! Takze prinosem to muze nazvat jen nekdo kdo nedokaze videt sirsi souvislosti………asi tak podobne jako ti dva trotlove co jsou prave jinak na poradu se svou obhajobou namisto lidi,nejakyho kapitalismu……cimz te s nima jinak nespojuju,myslis to urcite lip jak oni.

   • koleso napsal:

    Ale no tak. Vsetci vieme, ze o veciach v Ceskoslovensku sa vzdy rozhodovalo v Prahe, a v zaujme Prahy, nie Slovenska ci Moravy. Slovensko muselo vzniknut. Pretoze inak by sme ako narod neprezili. Mam silny pocit, ze vy Cesi toto vobec nechapete a furt si melete ten svoj pribeh o silnom Ceskoslovensku za kazdu cenu. Ako keby nestacilo, ze vdaka nastavenemu systemu velka cast schopnych ludi aj tak v tej zidovskej Prahe nakoniec skonci, zial.

    • proud napsal:

     “ Slovensko muselo vzniknut. Pretoze inak by sme ako narod neprezili.“…………paklize to myslis ve smyslu ve spojeni s nami,pak jsem vetsi kokotinu uz dlouho neslysel:-)))))))))))))))),nejak jsem si nevsimnul,ze bysme vas hodlali „vyhladit“,ani „humanne“,natoz po zlym:-))))))))))))))))).Ale jestli nevidis,ze prave rozdelenim se jste si k tomu skutecne hodne nakrocili a stejne tak i my,pak zacnu pochybovat o tvym dusevnim zdravi,budu muset :-)

    • Petr C napsal:

     Tak co se furt Slovaci serou do Cech? Je jich tam cim tim vic.

    • benmil napsal:

     O veciach Československa sa rozhodovalo v Londýne, pootom v Berlíne, Potom v Moskve, teraz v Bruseli. Pýtam sa s autormi detektívok: Cui bono? Slovákom ani Čechom určite nie.

    • Marco napsal:

     Dnes o Vás rozhoduje Brusel, tak to jste si pomohli. Vyměnili jste bratrský národ, který Vám nemálo rozuměl za Anglosasy, kteří nechápou Slovensko vůbec. Fakt by mě zajímali přínosy ale myslím ty reálné a né ty virtuální na papíře a ve vašich hlavách. Spadli jste pod nadvládu Německa a Francie a ještě tomu říkáte svoboda. Tak to jsme asi citlivější a vnímavější národ, když u nás tu porobu lidé cítí a Slovensko se stále raduje, že je „samostatné“:o)) Slováky mám rád ale tohle mě na nich šíleně rozčiluje. Kdyby jsme je nějak tehdy potírali, nedovolili jim mluvit slovensky ale nic z toho se nestalo. Slovenština naopak velmi obohatila náš společný prostor! V rámci geopolitiky jsme prohráli my i vy. Koukněte na Iry, jak moc bojovali za samostatnost a měli řadu reálných důvodů a dodnes je Británie demokraticky nepustila. Nad tím se zamyslete!

 2. OldNoe napsal:

  Vraj širšie súvislosti! :)))) Nuž, Nemci sú jeden národ – nie dva. Tiež vidíme, že im to veľmi nepomohlo. A to spájanie sa (napr. do EU) má, ako sme si všimli tiež svoje riziká. Napokon, ak sa chceš spájať, tak kandiduj, vyhraj, a potom sa spoj s kých chceš. Kľudne aj s Nemeckom.

  • Josef Švejk napsal:

   Ano, širší souvislosti! Ovšem mnoho lidí, kteří si nevidí ani na špičku nosu je nevidí. Nemají na to asi vybavení. Přeji Vám a zejména Vašim potomkům, aby se jim volba vydařila.

 3. OldNoe napsal:

  Inak, po vojne v bývalej Juhoslávii som bol s istou babuľkou v Čiernej Hore. Celé pobrežie sme pochodili stopom, rozprávali sme sa s ľuďmi. Tí si napodiv neklepali na čelo, ale s obdivom hovorili, ako sme sa my, dva národy dokázali slušne a civilizovane rozdeliť. Navyše, všeobecne panovala zhoda, že akékoľvek straty pri mierovom rozdelení sú zanedbateľné v porovnaní s rozdelením vojnou.

  • proud napsal:

   Neprislo mi to ani slusny,ani civilizovany,natoz rozumny,jen ten plus ony mirovy cesty se da uznat.Navic se nase narody nerozdelily,ale byly rozdeleny,coz je pro me celkem zasadni rozdil.Ale budiz,jsi stoupenec takovyho rozdeleni,bud si.Osobne bych videl rozumny rozdeleni,paklize by ho obcani chteli,nikoliv souhlasici,zpitomely ovcani,urcite pro obe strany vyhodnejsim zpusobem bez oslabeni se gaunerum.

 4. slavek napsal:

  oldnoe, však velmi radi ste sa včlenili do republiky v 1918 tom vdaka vášmu Štefánikovi ktorém dnes neviete prist na meno. boli ste horná zem a mali ste iba lapte, košule a zo pár oviec každý. napokon vám česi aj moraváci vybudovali školstvo a administratívu tak ste ich v 39 tom vyhnali s pokrikom češi peši lebo čehúni domov. 48 hodin tý ludia mali na opustenie inak bol ich majetok zhabaný. Smutne, velmi smutne. Však moj tatko i tchan mi vyprávali a nemám duovod týmto ludom neverit. pre mna ste dačo podobné ako Ukri len ste kusok dialej na zapad. Sorry je to tak

  Slavo, Brno

 5. OldNoe napsal:

  slavek, argumenty typu „vy apači“ a „my komanči“ a “ v tom a v tom roku“ neberiem. Na tejto úrovni nemá cenu diskutovať. Chápem Vašu frustráciu, ale čo to má spoločné s Vami? Alebo so mnou? Navyše, najmä o Štefánikovi ste tu vychrlili úplne mylné informácie. To, čo ste vyhlásili o Slovákoch iba dokazuje často maskované pohŕdanie (či až nenávisť) Slovenskom a Slovákmi, ako i dôležitosť rozdelenia bývalého Československa. Inak, pozdravujem Brno. V mladosti som v ňom prežil štyri veľmi zaujímavé roky.

  • Jarmila napsal:

   To znáte tyhle dva vtipy z dob socialismu?
   Paní učitelka se ptá ve škole prvňáčků, proč se všude tak hodně budují byty, stadióny, továrny, nemocnice, parky a tak podobně. Nikdo nevěděl a tak paní učitelka napověděla: No přece pro člo, pro člo….kdopak to ví? Přihlásil se Pepíček a řekl: No přece pro člováky. :)
   A druhý vtip: Přijede autobus na slovenskou dědinu, vystoupí z něj chlap s tlampačem a hlásí: Súdruhovia, kdo z vás ještě není riaditelom alebo námestníkom, o pol hodiny jede náš autobus do Prahy. :)

  • .lak napsal:

   To že jste přečetli Havla jak ho uviděli ukazuje že na rozdíl od práglistů nemate duté hlavy

 6. Robo napsal:

  Pozoruhodné, jak nás v skutočnosti Čecháčkovia neznášajú a boja sa nás.
  Ešte pozoruhodnejšie je, že v 90% sú to šabesgoji alebo obrezaní.
  Do zbierky chýba snáď už iba durman.

  • proud napsal:

   „Pozoruhodné, jak nás v skutočnosti Čecháčkovia neznášajú a boja sa nás.“………neni to tak trochu „zavadejici?“ :-) ;-)

   • Robo napsal:

    Jak rozlišujem medzi židmi a židákmi, tak rozlišujem mezi Čechmi a čecháčikami..
    A jak ma už dávno nebaví emerická propaganda, tak ma už nebaví ani protislovenská.
    Ešte nejaké otázky, Proud?:-)

    • proud napsal:

     Tomu rozumim,jen se mi zda ze tech cechacku zase az tolik nebude,i kdyz dost v tomhle soudim podle sebe a svyho okoli.Neznam nikoho kdo by neco mel proti Slovakum a Slovensku,naopak znam lidi co tam radi jezdej a sam jsem mel a mam mezi vama kamarady :-)

     • proud napsal:

      Jenze a prave,stejne tak je mam i v Rakousku,Turecku a Americe,vsude jsem potkal dost dobry lidi,i zmrdy a nemyslim si ze bych potkal zjevny principialni nepratelstvi v obecny rovine mezi obycejnejma lidma…..

     • Robo napsal:

      Poznal som jedného, čo jazdil kamiónom. Bol ochotný sa z pozície „odborníka“ sa hádať, že na Slovensku sú cesty v horšom stave, ako tu. Proste pre niekoho musí byť na Slovensku všetko horšie:-)

      A inak, narážal som na miestnych kktikov, švejk, petr c, escha, slavek…a ďalší ešte prídu.

      • slávek napsal:

       Robo, pokial máte stále potrbu sa vymezovat voči ostatným svojou akousi vynímečnostou a na druhú stranu sa cítíte ukrivdenýnajma od čechov a taky madarov tak stále ešte nieje ste vnútorne samostatný národ. Iba vnútorne samostatný národ je silný a sebevedomý a dokáže sa odpovedne správat i voči svojinm susedom ak sú akí sú. Prečo nám nadávaš do židákov to naozaj neviem a možno to nevieš ani ty. Zapremýšlaj ak možeš…

       S.

      • Petr C napsal:

       Robo, jsem v celku trpelivy, ale uz mne serou ty vase ublizenecke reci.

       • Robo napsal:

        Si vcelku trpezlivý? Nehovor.
        Ja s tebou už dávno nie.

        Žiadne ublizenecke reči. Keď človek stretne kkta, je treba na neho ukázať prstom.
        Hotové.

    • jan nowak napsal:

     A nejwětší wemena sou Brrňáci : D

     Michala
     ps : Oude , nejsi zz Brrna !?
     ….. protože Brrno – BUZERANTŮ plno !!

 7. Petr C napsal:

  Robo, ale vy jste mi ale u prdele. Je mi zcela jedno co si o mne myslete. Vzdyt vy nestojite za to abych na vas ukazoval prstem.

  • Robo napsal:

   O vás všetkých s názorom na Slovensko, čo ste tu dnes predviedli, by som si „neoprel bicykel“, nemusíš mi tu vypisovať chujoviny.

 8. geronimoh napsal:

  Fakta jsou taková, že Slováků maká v ČR bez problémů hafo. Čechů na Slovensku pár.
  I tu Bubílkovou vyštvali ze slovenské TV jen proto, že má otce Čecha. Z české TV ji nikdo nevyštval, že má matku Slovenku.

  • proud napsal:

   Zlo plodi zlo,kdysi jeste v Rakousku jsem po rozdeleni mel neco v Bratislave a potkal jsem se cestou s hodne neurvalym pumparem,hned jak jsem hubu otevrel a promluvil cesky,ta promena byla az neskutecna oproti zacatku kdy videl bmw s videnskou poznavackou………….ovsem zaver ze budu kvuli jednomu debilovi nenavidet Slovensko a Slovaky,jsem si z toho neudelal……..

   • proud napsal:

    O falesnejch policajtech co me zkouseli „pokutovat“ ani nemluve……vlastne jsem se tim docela „bavil“ :-)

 9. OldNoe napsal:

  Ja veľmi dúfam, že väčšina z nás, tu diskutujúcich, vyznáva heslo „ži a nechaj žiť“! Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo.

 10. benmil napsal:

  Malinko mimo mísu, ale stále aktuální:
  Co to jsou křesťanské hodnoty

  http://www25.zippyshare.com/v/tzMSm2vc/file.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!