SVĚDECTVÍ Z UKRAJINSKÉ VĚZNICE

dnepropetrovsk_sightseeingV Lugansku jsem se sešel se zajímavým člověkem, Vladem (jméno je pozměněno). Vyprávěl mi svůj příběh. Pochází z ukrajinského Dněpropetrovska (na Ukrajině přejmenován na Dněpr). Když došlo v roce 2014 k protistátnímu převratu na Ukrajině a svévolně obsazený parlament přijal zákon o zákazu používat ruský jazyk jako úřední, povstala mnohá města na východní, ruskojazyčné Ukrajině. Někde byla povstání úspěšná (Slavjansk, Kramatorsk, Doněck, Lugansk, Mariupol, Charkov částečně aj.), byť byla v některých městech později potlačena tzv. Antiteroristickou operací (ATO) ukrajinské armády (Slavjansk, Kramatork, Mariupol, Charkov), jinde pokusy úspěšné nebyly (Oděsa, Dněpropetrovsk aj.).

Ukrajinská vláda se tvrdě vypořádala s povstalci ve městech, kde povstání nebylo úspěšné nebo bylo potlačeno později. Stovky mrtvých a nezvěstných, tisíce zraněných a zatčených, mnozí z nich jsou ve vězení mučeni (což nejnověji dokazují lidé, nedávno propuštění z ukrajinských věznic v rámci výměny zajatců mezi Ukrajinou a lidovými republikami).

Vlad byl zatčen v Dněpropetrovsku v roce 2014 a dva roky a 3 měsíce (!!!) byl bez obvinění a soudu držen ve vězení. Když konečně bylo proti němu vzneseno jakési obvinění, jeho právníci namítali, že je obvinění nesmyslné. Vlad byl nakonec z vězení propuštěn, ale trestní stíhání proti němu zastaveno nebylo. Ihned emigroval do Luganské lidové republiky (LLR) a usadil se v Lugansku. Soud se konal potom v jeho nepřítomnosti, dostal šest let vězení. Na Ukrajinu se tedy nyní vrátit nemůže. Vlad se bojí o svůj dům v Dněpropetrovsku, který krátce před uvězněním koupil.

Ve vězení v Dněpropetrovsku zůstává mnoho lidí, mezi nimi jsou i Vladovi přátelé. Vladova matka za nimi chodí a nosí jim jídlo. Vlad vyprávěl o podmínkách ve vězení. Jsou katastrofální. A to měl Vlad ještě štěstí, že nebyl ještě v horších podmínkách. Ve vězení fakticky neexistuje lékařská péče. Jeden vězeň měl nádor na noze, lékař nepřišel. Místo něj přišla jen sestra, která omdlela. Tak si vězeň musel sám malými nůžkami nádor odstřihnout.

Vlad mi potvrdil, že o katastrofální situaci v ukrajinských věznicích různé mezinárodní organizace, např. Červený kříž, OBSE, OSN (Rada pro lidská práva), Amnesty International, vědí, ale pro zlepšení stavu nedělají vůbec nic.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR
12 Komentářů k SVĚDECTVÍ Z UKRAJINSKÉ VĚZNICE

 1. Martin B. napsal:

  Pane autore: Je dobře, že sem dáváte info o životě v DLR a LLR, zprávy z Ukrajiny a pod. Za mě můžu říct, že tamnějším lidově- demokratickým republikám a lidem, kteří tam žijí, držím palce, aby se jim dařilo co nejdéle.

  Díky.

 2. hel napsal:

  strašné, já vím! dodnes jsem celou ukrajinskou záležitost nestrávila a zcela zásadně mi vadí pokrytectví a lež, která je kolem toho rozvíjena politicky a mediálně..jakoby vlády i média odmítaly pravdu a spojeným úsilím se snažily prosadit lež i za cenu tisíců mrtvých....pro mě jsou to spoluviníci... masmédia všechna a evropské vlády rovněž,,jakoby je řídil někdo jiný z jednoho centra

  se mnou nepořídí nic, protože jsem měla tu smůlu nebo to štěstí ( záleží na úhlu pohledu), že jsem viděla desítky, možná stovky autentických videí od počátku majdanu, které se mi vryly hluboko pod kůži a některé se staly nezapomenutelnými

  pamatuji ten obrovský rozdíl mezi brutálním, až zvířeckým chováním majdanistů v kyjevě a v ten samý čas obří a velmi klidnou, ale rozhodnou mnohatisícovou manifestaci, procházející před objektivem kamery snad půl hodiny v únorovou neděli doněckem..samí normální lidé, mladí s kočárky i jejich rodiče- volali "fašist něprajdjot!"

  to video za pár dní bylo zmizeno ze sítí...ale i tak ho mám v hlavě..fašist prašol...ale ne na východě ukrajiny, tam se lvůli němu umírá..."jen" v dubových hlavách evropských vládců a jejich mediálních pohůnků:-(

  • proud napsal:

   Me to prijde cely divny,cela ta komedie,to jsou ti obycejny lidi tak hloupi?..............bez nich by to totiz neslo,a nejen na Ukrajine.

   • hel napsal:

    se divím, že se divíš..se podívej, jak to hezky postupuje u nás..rozděl a panuj se osvědčilo na ukrajině a kdybychom měli hranice s ruskem ,pojede to stejně brutálně i u nás..americký nácek má dost printdolarů a je dost povah, co se dají uplatit vědomě, natož těch naivistů, co pod bohulibou lidskoprávní hlavičkou netuší, co činí...

 3. Jakub Roth napsal:

  A takhle NWOO lže furt. Ukrajinský parlament nikdy žádný takový jazyk nepřijal. Co tam máte dál, lidičky, kteří se netajíte, že byste chtěli, aby u nás vládla úplně jiná země?

  • Deratizér napsal:

   Očividně o těch událostech nevíš vůbec nic.

   • hel napsal:

    nepotřebuje nic vědět, vystačí si s propagandou a přesvědčením, že straní té správné straně..

  • Jaromír Vašek napsal:

   Ukrajinský parlament zrušil 23.2.2014 dosavadní jazykový zákon ze srpna 2012, který zaručoval dvojjazyčnost v regionech, kde podíl národnostních menšin přesahoval desetinu populace. Pod tlakem ruskojazyčného obyvatelstva hlava státu Turčynov zrušení zákona nepodepsal a prohlásil: "Ukrajinština je celostátní řeč, ale na Ukrajině nebudou platit žádná jazyková či národnostní omezení anebo omezení kvůli přináležitosti k církvím a vyznáním. Demokratická vláda to jasně zaručuje všem občanům." Lidé na Donbasu mu neuvěřili a udělali dobře. Vytvořili si vlastní státy, bez banderovců a oligarchů, které všem lidem, tedy i Ukrajincům, zaručují stejná práva. Turčynov občanům lhal, protože nyní je v parlamentu nový jazykový zákon, který podstatně omezuje jazyky národnostních menšin, nejen ruštinu, ale i maďarštinu a rumunštinu, nemluvě o rusínštině. Maďarsko již oficiálně protestovalo, OBSE žádá Ukrajinu o úpravu návrhu zákona. Ovšem k diskriminaci ruštiny a všeho ruského na území Ukrajiny dochází celé čtyři roky: rušení škol s ruským vyučovacím jazykem, omezování výuky ruštiny a ruské literatury na školách, zákaz dovozu ruských knih a promítání ruských filmů, ničení pomníků ruských spisovatelů, diskriminace ruských umělců atd. Naopak v LLR a DLR dál existují školy s ukrajinským vyučovacím jazykem, ve všech školách je povinná ukrajinština, vyučuje se předmětu ukrajinská literatura, existuje ukrajinské divadlo, působí ukrajinské umělecké soubory atd.

   • Jakub Roth napsal:

    Píšete, Rusáčku, strašný kraviny. :oDDD

    • Jaromír Vašek napsal:

     Když došly argumenty, zmůžete se jen na jednu větu. To, co jsem napsal, jsou jasná a dohledatelná fakta. O tomto problému se píše u nás např. i na webu Lidových novin. Ukrajinu kritizují Německo a Francie jako garanti Minských dohod, OBSE, OSN (Rada pro lidská práva), Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Rusko. O tom všem se ve světových sdělovacích prostředcích píše a mluví. Pokud to nečtete nebo nechcete číst, tak nediskutujte. Nemáte o čem, chybí vám základní fakta a znalosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!