CENTRÁLNÍ KNIHOVNA MĚSTA ALČEVSKA

KODAK Digital Still CameraŘeditelka knihovny Ljubov Afanasjevna Pavličenková mě nejprve seznámila s historií knihovny. Knihovna byla založena v roce 1934. Zpočátku sídlila v budově kina a měla jednoho pracovníka, fond čítal 4 000 knih. Již v roce 1940 se zvýšil počet svazků na 13 000 a do knihovny docházely 4 000 čtenářů. V roce 1955 knihovna získala vlastní prostory, kde bylo několik místností. Knihovna se stala centrem kulturně-osvětové práce ve městě, pořádala čtenářské konference a literární večery. V 70.letech 20.století vznikla ve městě celá síť knihoven, které se v roce 1975 sjednotily do Centralizovaného knihovnického systému. Rozvíjela se informační činnost a vlastivědná práce, byly založeny abecední a předmětový katalog a bylo otevřeno mládežnické oddělení. Knihovna se stěhovala do nových prostor na Prospektu Metallurgů, kde sídlí dosud. Roku 1982 začal do vzdálenějších částí města jezdit bibliobus, roku 1983 bylo otevřeno dětské oddělení. V roce 1988 vznikla literárně-hudební sekce, působící dosud.

Od 90.let 20.století knihovna fungovala jako informační a kulturně-vzdělávací centrum. Knihovna dostávala zpočátku více peněz a mohla vylepšit materiálně technickou základnu. V polovině 90.let však přišla sociálně-ekonomická krize a krácení financí. Zatímco v roce 1990 bylo nakoupeno 62 230 knih, v roce 1996 jen 1706 knih. Knihy a časopisy notně podražily a tak lidé čekali v knihovně fronty, neboť čítárna byla plně obsazena. V roce 2000 začala automatizace knihovny, v roce 2003 bylo otevřeno informačně-bibliografické oddělení s počítači, tiskárnami a veškerým dalším technickým vybavením. Začaly práce na elektronizaci katalogu. V roce 2008 byl zprovozněn web knihovny, kde najdeme kromě informací o knihovně a jejích pobočkách a fondech i vlastivědné materiály (historie Alčevska, chrámy, památníky, rodina Alčevských aj.). V roce 2010 byla knihovna a její pobočky vybaveny připojením k internetu.

Díky vítězstvím v různých soutěžích (např. reklama v knihovně, weby, bibliomost, organizace nových knihovnických služeb) knihovna získávala další počítače a technické vybavení.

V roce 2014 začaly kurzy počítačové gramotnosti pro starší občany. Téhož roku se začátkem občanské války knihovna aktivně pomáhala občanům města ve spojení s lidmi (příbuznými, přáteli, známými) na druhé straně fronty prostřednictvím emailu, skypu a sociálních sítí, protože telefonní spojení nefungovalo. V roce 2015 byly zavedeny v souvislosti s přechodem škol na ruskou výchovně-vzdělávací soustavu nové služby: on-line olympiády, texty a výuka jazyků, video-lekce, literární putování po stránkách knih apod. Téhož roku se knihovna oficiálně stala státní institucí LLR „Centrální knihovna města Alčevska“. Knihovníci se aktivně účastní sociálně-kulturních procesů města, iniciují a organizují různé celoměstské akce. V současnosti činí knižní fond knihovny 300 000 svazků, knihovnu navštěvuje 28 000 čtenářů. Knihovna má pět poboček, z toho jedna je určena jen dětem.

Po seznámení s historií jsme se vydali na prohlídku. V čítárně je široce zastoupena beletrie od nejstarších textů po současné ruské i cizí autory. Číst si můžeme v novinách a časopisech. Nejzajímavější knihy jsou zde představovány na knižních výstavkách, věnovaných památným datům, aktuálním otázkám a událostem. Pracovníci oddělení organizují různé akce pro veřejnost, tvůrčí dílny a literárně-hudební večery. Zde mě zaujala výstavka knih, které slaví kulaté výročí svého vydání, a knih, které byly zfilmovány. Na výstavce Perly světové literatury se krásně vyjímá kniha Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.

Informačně-bibliografické oddělení, fungující od roku 2003, je vybaveno počítači s přístupem k internetu. Je to informační a vlastivědné centrum pro všechny obyvatele města. Pracovníci oddělení se podílejí na přípravě a provádění městských akcí, připravují elektronické prezentace, vytvářejí bibliografické pomůcky aj. Oddělení spolupracuje s alčevským historickým muzeem, s etnografy, spisovateli aj.

Půjčovna knih disponuje značným knižním fondem z nejrůznějších oblastí: historie, filozofie, ekonomika, politika, právo, pedagogika, psychologie, technika, přírodní vědy, sport, náboženství, literární věda, umění. Čtenářům jsou k dispozici detektivky, fantastika, dobrodružství, milostné romány. Jsou zde stále zajímavé knižní výstavky, konají se literární čtení a akce pro veřejnost. Na pomoc vzdělávacímu procesu jsou zde doporučené seznamy knih, tematické kartotéky, vlastivědné složky. Od roku 1988 zde pracuje z iniciativy čtenářů literárně-hudební sekce, která jednou za čtvrt roku pořádá literárně-hudební večery, hodiny poezie, prezentace nových knih, tematické slavnosti, setkání se zajímavými lidmi. Čtenářský aktiv sekce se aktivně zapojuje do přípravy a konání různých akcí.

Dětské oddělení má 2 900 čtenářů, kteří mají k dispozici v čítárně i půjčovně 32 000 knih, 24 časopisů a čtvery noviny. Po překročení prahu dětského oddělení se malí čtenáři nedostanou do obyčejné knihovny, ale do kouzelné. Zde na ně čekají barevné knihy, nádherné obrázky, mnoho květů, hraček a dětských výrobků, výstavka dětských kreseb. Děti se mohou hodně naučit, zúčastnit se představení, napsat referát do školy, číst své oblíbené knihy a časopisy, zhlédnout video nebo jen poslouchat hudbu. Jsou zde různé akce, ukazují se různé formy práce s knihou: soutěže, slavnostní večery, hodiny historie, večery-setkání s místními básníky apod.

V knihovně byly ke zhlédnutí i výstavky k 75.výročí založení Mladé gardy, knih o Alčevsku, fotografií občanů Alčevska-Hrdinů SSSR, knih o současné občanské válce na Donbasu, fotografií s životopisy občanů Alčevska, padlých v této občanské válce. Zaujme výstřižek z novin o obětech ostřelování Alčevska Ukrajinci 28.8.2014.

Děkuji paní ředitelce Ljubv Afanasjevně za seznámení s historií a činností knihovny i za prohlídku celého areálu knihovny. Od té doby jsem navštívil knihovnu ještě několikrát, zúčastnil jsem se zde také videokonference knihoven LLR k 75.výročí založení Mladé gardy.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Alčevsk, LLR
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!