Stížnost na neobjektivitu ve vysílání ČT a podezření z manipulativního jednaní

168rokytkaRada pro rozhlasové a televizní vysílání, Škrétova 44/6, 120 00, Praha 2
Věc: Stížnost na neobjektivitu ve vysílání ČT a podezření z manipulativního jednaní.

Vážení členové RRTV, na základě zákona 231/2001 Sb., dle § 31 ods. 2 a 3 podávám stížnost na neobjektivitu a podezření z manipulativního jednání ve vysílání ČT  a tímto žádám RRTV, aby k případu otevřela správní řízení s Českou televizí pro porušení zákona.

Po skončení druhého kola prezidentských voleb odvysílala ČT na kanále ČT24 (a zřejmě i na kanále ČT 1) v rámci zpravodajství záznam o konfliktní situaci, ke které došlo 27.1. 2018 v pražském hotelu TOP. Podle zveřejněné výpovědi očitého svědka konfliktu Ing. Jana Šolty je zřejmé, že záznam zveřejněný  veřejnoprávní  ČT byl manipulativně upraven tak, že byla porušena chronologie události. Tímto zásahem, kdy ze záznamu bylo vystřiženo nejméně 10 minut, byl u diváků ČT vzbuzen mylný dojem o posloupnosti děje a tedy jim nebyla poskytnuta možnost, aby si  na událost vytvořili vlastní názor. Nezveřejněná (manipulativně vystřižená) pasáž záznamu zachycovala situaci, kdy  Ing. Jan Šolta přítomný v salónku hotelu TOP poskytuje první pomoc zkolabovanému novináři Milanu Rokytkovi a žádá shluk novinářů, kteří „senzační“ událost natáčejí, aby telefonovali pro záchranku. Po několika minutách, když se stav M. Rokytky stále zhoršuje a Ing. Jan Šolta sám telefonuje na Záchrannou službu a urguje její příjezd, je mu řečeno, že nikdo ještě o pomoc zdravotníků nežádal. V krátké době poté záchranka přijíždí, což přítomní novináři natáčejí. Na žádost zdravotníků, aby jim byl uvolněn prostor pro poskytnutí první pomoci, se Ing. Jan Šolta a Ing. Karel Slezák snaží překážející houf kameramanů zahnat do sálu určeného pro novináře a zasunout panelové dveře. Teprve v této etapě události pokračuje záznam, který ČT odvysílala. O existenci zcenzurované části se diváci nedověděli, jinak řečeno byla jim zprostředkována neúplná informace o konfliktu způsobem, který manipulativně zamlčel důvod, proč  Jan Šolta a Karel Slezák jednali s novináři rozčileně a nevybíravě, a proč je opakovaně zaháněli ze salónku.

Pouze velmi pozorný divák, který by odvysílaný záznam shlédl opakovaně, si snad mohl povšimnout nelogičnosti v chronologii a dojít k podezření, že cosi podstatného na záznamu chybí.

K takovým nečetným divákům patřím i já. Jako scénáristka a pedagožka na filmové škole z praxe dobře vím, že střihem lze změnit každé „vyprávění“ a že i špatně napsaný scénář lze kreativním střihem vyspravit, aby se divák příliš nenudil. Umělecká filmová tvorba a veřejnoprávní televizní zpravodajství jsou ale zcela odlišné žánry se zcela odlišnými pravidly. Veřejnoprávní zpravodajství je svědectvím, které ve stejné chvíli přijímají  deseti tisíce (a v případě významných událostí, ke kterým volba prezidenta patří, i sta tisíce) lidí současně. Manipulativně sestříhaný a odvysílaný záznam z konfliktu, ke kterému došlo ve večerních hodinách 27. ledna 2018 v hotelu TOP, tedy není objektivním svědectvím o průběhu události, ale pokusem o dehonestaci dvou osob, které jednaly v afektu, avšak příčina jejich chování byla zamlčena. Z odvysílaných záběrů vůbec není zřejmé, že tzv. napadení novináři předtím porušili svou občanskou povinnost přivolat ke kolabujícímu záchrannou službu a že ve snaze o „senzaci“ natáčeli bezvládného muže. Jejich záběry na příchod záchranářů a žádost o uvolnění prostoru také kdosi vystřihl, takže divák viděl až situaci následnou, kdy se rozčilený Jan Šolta opakovaně snažil kameramany zahnat do sálu pro tisk a Karel Slezák vůči jednomu použil i boxerské výpady. Nikdo ze zaháněných novinářů neutrpěl zranění ani hmotnou škodu. Ing. Karel Slezák byl po odvysílání pořadu vyloučen ze Syndikátu novinářů a po několika dnech pokračující mediální dehonestace zemřel.

Věřím, že kromě Policie ČR, která se případem pečlivě zabývá (i z hlediska neposkytnutí první pomoci), dostojí svým povinnostem i RRTV a najde způsob, jak získat ucelený záznam z průběhu konfliktu, aby jej mohla srovnat s tím, co veřejnoprávní ČT  svým divákům odvysílala.

Vážení členové RRTV, děkuji předem za řádné prošetření mé stížnosti a žádám Vás, abyste mě informovali o krocích, které v té věci podniknete. V případě Vašeho zájmu o podrobnější debatu k tématu jsem připravena se zúčastnit Vašeho zasedání.

Ke stížnosti přikládám jako přílohu osobní stanovisko Ing. Jana Šolty, které bylo medializováno a tudíž se jedná o otevřený zdroj.

S pozdravem

 

Lenka Procházková

spisovatelka

 


 

Jedn. identifikátor 270662-RRTV
Váš dopis zn. -
Naše č. j. RRTV/6716/2018-chr Sp. zn.

Zasedání Rady

Vyřizuje: Analytický odbor

Datum, místo 23. 2. 2018, Praha

Vážená paní Procházková, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (dále jen „Rada“) obdržela Vaši stížnost na údajnou neobjektivitu a podezření z manipulativního jednání České televize v souvislosti s informováním o konfliktní situaci, ke které došlo dne 27. ledna 2018 v TOP HOTELu Praha.

Sděluji Vám, že Rada se bude Vaším podnětem zabývat na svém 5. zasedání, které se uskuteční dne 6. března 2018. O výsledku jednání Vás budeme následně informovat.

S pozdravem Ing. Petr Bartoš vedoucí Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

elektronicky podepsáno
11 Komentářů k Stížnost na neobjektivitu ve vysílání ČT a podezření z manipulativního jednaní

 1. hel napsal:

  čt měla společně se zúčastněnými novináři jeden cíl - po prezidentské volbě, která nevyšla podle jejich preferencí, poškodit před veřejností prezidenta zemana, resp. jeho volební štáb...jde o zcela systematické vytváření negativního obrazu ve veřejnosti o těch, kteří mají jiný názor na věc, než oni..zapomeňte na objektivitu, kdo nejde s námi, jde proti nám...čt byla zprivatizována co do pohledu na události, ale veřejnost si tento neobjektivní, ryze soukromý náhled financuje..

  • .lak napsal:

   Z AC24
   # .lak 2018-02-25 01:23
   No jasně, teď jsem možná vstal z gauče špatnou nohou a napsal vyjádření ke stavu uhnije.

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Trojice-europoslankyn-vyvracela-studentum-myty-ktere-se-siri-o-EU-Za-ctrnact-let-jsme-se-pry-nenaucili-jak-se-v-ni-chovat-525626/diskuse
   Z PL
   Nic takového není, to je chiméra pomatených, eš, 24. 2. 2018 23:42:22
   Adentůra bilderberg křoví bruselu štětkami kuplířům https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
   s cestovkou dvou kontinentů ze zemí slunce a blahobytu s nerostnými a energetickými potenciály do kontinentu bez surovin, energií, s půlročním vegetačním klidem a ročním obdobím zimy vymírajících s čtvrtinou v pásmu bídy a pod která otřesným a zlým klaunům umožňuje likvidaci obyvatel a životního prostoru. Aby vám nevypadli bulvy pozéři namlaskaní.
   Reagovat
   https://i.ytimg.com/vi/25JiUGebFRk/hqdefault.jpg
   V podstatě provádí perverzopaskviLní jatka mentálně postiženými řezníky kteří nejsou z to pochopit rozsah hrůz které tito extrémní otrokáři trýznivými způsoby provádí lidem místo aby jim byli ku prospěchu. Je to otřesný projekt novodobých mengelů kteří ve své mrzkosti si nejsou schopni si připustit že jsou nestvůrnými hovady. A nemají ani sebereflexe ani intelekt a spousty hlupáckých drábů je podporuje a formanti zvyklí na povinosti otrokářům nepřemýšlí že nestvůrné blby příživ nejen nepotřebují ale ještě je navíc kanibalisticky hubí šmejdi bez hranic pro morálku slušnost a obecný přínos a něco jako povinost chovat se slušně tito v podstatě ubožáci řetězící další sprostoty prostě neznají s psychickými a intelektovými defekty duševních naháčů atrap lidí a natvrdo mozkových mrzáků ke kterým vzhledem činnostem tedy bontón nejen nepřísluší ale měli by být odstraněni s veřejné scény jako odpad doslova za aktivní a fatální poškozování všeho a všech. Shovívavost pro lumpy a ničemy je nejen škodlivá ale měla by být logicky i trestuhodná k těmto zvrhlostem v podstatě zvrhlé sexuality nepřirozených vyatrofování v nebývalé děsy devianty. Nebudu se divit když se s tohoto spolčení eventuálním žákům historie nebude dělat bytostně zle z faktografie prováděných zdobytčelostí vpravdě nestvůr a morálních hlupáků v mohutných mínusech. howgh
   https://www.youtube.com/watch?v=-FsPoGh8K2w

   https://www.youtube.com/watch?v=9IfMLGHBIoI

   https://www.youtube.com/watch?v=VJeU08VP71s Time 7:00 / 9:25

 2. Kadlik napsal:

  Zadny stiznosti zrusit tu zaskodnickou vysilacku co se nepravem nazyva ceska televize bez naroku na nahradu!!!

 3. Žabák napsal:

  Neplaťte poplatky. Taky neplatim. Jediný co musíte udělat je poslat čestný prohlášení, který si stáhnete z netu.
  Kecy, že to nejde sou výhovorky.

 4. UFO-Kresťan napsal:

  "Jen tak dál soudruzi "novináři". Teraz budete mať senzáciu.
  Už sa blíži "váš" čas."

 5. BrianPellett napsal:

  Thank you very much for this video from Autor: Lenka Procházková !!! =)

 6. Martin Rubáš napsal:

  ČT už věří jenom 18 procent lidí. Mainstreamovým médiím už stejně nikdo nevěří. U nás ani v zahraničí. Poslouchají to už jenom důchodci. Takže by nás to nemuselo až tak zajímat. ČT je stoka

  http://www.epshark.cz/clanek/93/smrt-mainstreamovych-medii

 7. Terák napsal:

  RRTV by měla zásadním způsobem posoudit, jak předm. jednání ČT poškozuje nejen diváky - svou neobjektivitou, ale zostouzí celou naši veřejnost skrze část svého názvu "ČESKÁ".

 8. neznalek napsal:

  vy jste tu naivni lidi ale .. sice vite ze vas jedbou ale jednate jak kdyby to byly vasi davno to prevzaly a na vas-nas budou uz na vzdy srat dokud si to nevezmem zpatky stezovat si muzete treba dalsich milion let ale uvedomte si ejdno pokud si stezujete u toho ktery vam skodi niceho nikdy nedosahnete

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!