1. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: PŘIJETÍ V 38. ŠKOLE, PROHLÍDKA CENTRA LUGANSKU

KODAK Digital Still Camera5.5.2018, v den 200.výročí narození Karla Marxe, přijela z Prahy do Lugansku v LLR čtyřčlenná delegace Společnosti přátel LLR a DLR, která se připojila ke mně. Hned po příjezdu jsme všichni navštívili 38. ZŠ Klimenta Vorošilova v Lugansku. V této škole jsem byl již podruhé. Vřele nás přivítala ředitelka školy. První naše kroky vedly do třídy 6.B, kde jsem byl také již loni. Zde se učí dcerka naší dobré známé Anny Naďa. Třída se svou třídní učitelkou na nás netrpělivě čekala. Mě už znala, a tak byli žáci zvědavi na další čtyři Čechy. Nyní měli před sebou českých přátel pět. Pobesedovali jsme s nimi. Zodpověděli jsme jim několik dotazů. Rozdali jsme žákům drobné dárky. Každý dostal lentilky, pohlednici českého města a samolepku se znakem tohoto města. Žáci měli z dárků velkou radost.

Poté nás čekala další beseda ve velkém sále se žáky 7.-11.tříd. Vyprávěli jsme jim o České republice, o Praze, o činnosti naší Společnosti přátel LLR a DLR. Slavnostně jsem předal ředitelce školy do budovaného školního muzea Klimenta Vorošilova náš dar-stať Nikolaje Ryžkova, učitele Klimenta Vorošilova, o svém žáku. Stať jsem získal v Brně od vnučky Nikolaje Ryžkova Serafíny Kristkové. S jejím laskavým svolením jsem škole tento dar do školního muzea předal.

Se zástupci jednotlivých tříd jsme pak šli na nedaleký hřbitov položit květiny k hrobu členky Mladé gardy z Krasnodonu Niny Ivancovové. Ze školy nás žáci však nechtěli jen tak pustit, museli jsme se s nimi vyfotit. Na hřbitově jsme cestou viděli i hrob otce Klimenta Vorošilova Jefrema. Školáci o oba hroby pečují a pokládají u nich květiny.

Po návratu do školy nás paní ředitelka provedla školou. Škola byla krásně vyzdobená, připravená na oslavy Dne vítězství, které ve škole proběhnou 7.5. Viděli jsme tělocvičnu, jídelnu a útulné třídy. Zástupkyně nás potom v jiné budově provedla 1.stupněm. I zde jsme viděli pěkně upravené třídy i výzdobu na chodbách.

Se školou jsme se jen neradi loučili, spřátelili jsme se s učiteli i žáky. Budeme se sem rádi vracet. Před školou nás čekalo ještě další příjemné překvapení. Žáci z družiny, kteří si hráli před školou, nám začali nosit květiny. Bylo to tak milé, že každý od nás dostal za odměnu pohlednici českého města. Děti měly radost. Nakonec jsme se s dětmi vyfotografovali.

První akce naší delegace v Lugansku dopadla dobře, odnášíme si z návštěvy 38. školy krásné zážitky.

Následovala první procházka české delegace po centru města. Prohlídku města jsme začali u pomníku Tarase Ševčenka, krásným centrálním parkem jsme došli na hlavní náměstí V.I.Lenina. Obrovskému náměstí, na kterém probíhala zkouška na oslavy Dne vítězství 9.5., vévodí socha V.I.Lenina. Z jedné strany uzavírá náměstí budova radnice, z druhé Luganské akademické ruské dramatické divadlo Pavla Luspekajeva. Došli jsme přes park Hrdinů občanské války 1918-22 (bysty Vorošilova, Arťoma aj.) k památníku revoluce v roce 1917, kde hoří věčný oheň. Nedaleko jsou dva anglické tanky, ukořistěné revolucionáři v době občanské války. Unaveni jsme se vrátili na kolej Univerzity Vladimíra Dalja, kde je celá delegace ubytována.

Jaromír Vašek, předseda a členové Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!