3. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: 1. OTEVŘENÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO CENTRA JULIA FUČÍKA NA UNIVERZITĚ V.DALJA V LUGANSKU

KODAK Digital Still CameraV pondělí 7.5.2018 nadešel dlouho očekávaný den jak pro Českou republiku, tak pro Luganskou lidovou republiku. Po dlouhých přípravách bylo na Univerzitě Vladimíra Dalja v Lugansku slavnostně otevřeno České kulturní centrum Julia Fučíka. Nejprve se sešlo vedení univerzity, vedoucí kateder a někteří ministři LLR s českou delegací ve velkém sále hlavního kampusu. Na setkání byli přítomni i odboráři z Federace odborů LLR a zahraniční delegace, které přijely na Antifašistickou konferenci. Setkání zahájil rektor univerzity Viktor Dronovič Rjabičev. Vyjádřil radost nad vznikem Českého kulturního centra a přání rozvoje přátelství a spolupráce mezi českým a luganským lidem. Podobně se vyjádřili i ministr školství a vědy Sergej Cemkalo, ministr kultury, sportu a mládeže Dmitrij Sidorov a ministr spojů a masových komunikací Oleg Vasiljevič Fetisov.

Poté se všichni přesunuli do velkého sálu. Byli jsme ohromeni, neboť obrovský sál byl zcela zaplněn. Svá místa zaujali rektor univerzity, prorektoři, učitelé a studenti univerzity, ministři LLR a jejich náměstci, vedoucí kulturních zařízení, ředitelé škol, naši přátelé a známí. Následoval kulturní program, který připravili studenti univerzity. Nejprve představili osobnost spisovatele a etnografa, kozáka Vladimíra Dalja, následovalo představení jednotlivých fakult. Jednotlivá čísla, rychle se střídající, střídaly proslovy přítomných. Po české státní hymně jsem vystoupil s krátkým projevem já. Poděkoval jsem rektorovi, prorektorce Olze Alexandrovně Dolženko, vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů Natalii Vladimirovně Probejlogové, řediteli Mládežnického studentského centra My a svět Vadimu Vladimiroviči Tarasovovi, členu vedení Federace odborů LLR Andreji Kočetovovi a naší kamarádce, předsedkyni Komsomolu Anně Brechové za pomoc a obrovskou práci, kterou pro vznik Českého kulturního centra udělali. Připomněl jsem své cesty na Donbas od roku 2016, činnost Společnosti přátel LLR a DLR a vznik Českého kulturního centra Julia Fučíka v Lugansku. Krátce jsem pozval na podium i další čtyři členy české delegace, které jsem představil. Promluvili i rektor univerzity, náměstci ministrů a předseda odborového svazu školství LLR Oleg Valerjevič Koval. Všichni jsme vyjádřili přání rozvíjet kulturní spolupráci a přátelství mezi národy ČR a LLR. V kulturním programu vystoupilo několik luganských uměleckých souborů s písněmi a tanci (mezi nimi taneční soubor, v němž tancuje dcerka Anny Brechové Naďa), gymnastka, vystoupili i zpěváci. Na závěr celého programu zazpíval píseň vedoucí skupiny Novorossija Roman Razum.

Nakonec se česká delegace, hosté a část studentů přesunuli do Mládežnického studentského centra My a svět, v jehož rámci bude České kulturní centrum působit. Velké místnosti vévodila velká česká vlajka, na dvou panelech zde byly vystaveny informace o ČR a fotografie, na policích ležely mapy a rusky psané průvodce Prahy a ČR a rusky psané knihy českých autorů. Pracovníci katedry politologie a mezinárodních vztahů a Mládežnického centra pohovořili o České republice a rozvoji vzájemných vztahů mezi ČR a LLR.

Datum 7.5.2018 se zapíše do dějin česko-luganských vztahů zlatým písmem. Tímto dnem začíná nový rozvoj vztahů, přátelství a spolupráce mezi českým a luganským lidem.

Jaromír Vašek, předseda a členové Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!