6. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: MUZEUM PAMĚŤ DONBASU V LUGANSKU, ROZBITÁ 7.ZŠ, PROHLÍDKA MĚSTA

KODAK Digital Still CameraAnna nám domluvila návštěvu Vojenského historického muzea Paměť Donbasu v Lugansku a tak jsme se tam ve čtvrtek 10.5.2018 vypravili. Já jsem v muzeu již byl a chtěl jsem jej ukázat i svým přátelům. Muzeem nás provázeli jeho ředitel a bojovníci z brigády Prizrak. Muzeum budují a spravují nadšenci ze Svazu veteránů. Hledají mj. přímo v terénu pozůstatky mrtvých vojáků a různé předměty. Muzeum má tři části: občanská válka 1917-1922, Velká vlastenecká válka 1941-1945 a občanská válka 2014-2018. Expozice se neustále doplňuje a obměňuje.

Největší místnost je věnována probíhající válce na Donbasu. Najdeme zde fotografie, zbraně, náboje, osobní doklady a věci vojáků, dokumenty, trofeje aj. Bojovníci nám vysvětlovali, jak špatná je morálka a taktika ukrajinské armády. Kolikrát bezhlavě posílají vojáky na jistou smrt. Bojovníci nám ukázali zbraně a učili nás se zbraní zacházet i vojenskou taktiku. Vyprávěli nám několik zajímavých příběhů z fronty.

Na naše přání nás po prohlídce muzea bojovníci dovedli k 7.ZŠ, která byla v létě 2014 zcela zničena Ukrajinci. Škola byla ostřelována čtyřikrát. Byla záměrným cílem Ukrajinců. Při ostřelování zahynuli čtyři lidé, z toho jeden žák školy. Na škole, která byla v roce 2013 opravena, jsou ze strany ulice patrné stopy po ostřelování. Ze strany školního hřiště však budova prakticky neexistuje. V tomto křídle se propadly stropy, dírami po oknech jsou vidět zničené školní lavice.

Dokončili jsme i prohlídku města. V Leningradské ulici je mnoho domů poničeno ukrajinskými střelami. Na Rudém náměstí jsme obdivovali sochu V.I.Lenina, na kterou vedou schody. Kdysi socha sloužila jako tribuna. V parku, obklopujícímu sochu, se nachází sochy hrdinů Říjnové revoluce a občanské války. Kolem Domu kultury V.I.Lenina, u kterého stojí další Leninova socha, a pomníku sovětského vojáka, jsme došli k podniku Lugansktěplovoz (1896), který před válkou v roce 2014 vyráběl lokomotivy a vyvážel je do celého světa. Nyní závod, rozkládající se za řekou Lugaň, nefunguje. Před řekou stojí na podstavci parní lokomotiva.

Jaromír Vašek, předseda a členové Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR

 
2 Komentářů k 6. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: MUZEUM PAMĚŤ DONBASU V LUGANSKU, ROZBITÁ 7.ZŠ, PROHLÍDKA MĚSTA

  1. Miroslav Rambousek napsal:

    S tema zbranema vypadate odhodlane pseudosoudruzi! Pro vas je to jenom hra, co. Hrani si na soudruhy, na revolucionare. To neni jako opravdu v prvni linii nasadit zivot.je mi lito obycejnych Donbasanu, kteri museji nechat radit ve sve zemi Rudou armadu a prijimat "delegace" na urovni te vasi, zatimco jeste pred par lety byl min. Doneck moderni mesto pulzujici zivotem, se spojenim do celeho sveta. Dnes? Jeho spojeni se svetem predstavuji mentalne postizeni jakozesoudruzi z kapitalisticke ciziny... smutny pohled.

    • Jaromír Vašek napsal:

      Pane Miroslave Rambousku! Nevím, co vás vedlo k urážení naší delegace. Jen vy se cítíte povolán k tomu, abyste jako reprezentant přijel do LLR. Jenže s vámi není něco v pořádku. Zatímco vy dokážete jen planě žvanit, my konáme. Mj. jsme přivezli do LLR dětem humanitární pomoc a dárky. A děti i zdejší lidé si naší pomoci, podpory a přátelství velmi váží. Rozhodně víc si váží naší podpory než vašeho žvanění. Co jste pro ně udělal vy? Nemusí vám být líto Donbasanů, žádná Rudá armáda v zemi není. Oni o vaši lítost nestojí. Zdejší lidé mají vlastní rozum, sami si rozhodují o svém osudu na rozdíl od naší země. Naopak jim je líto vás. Pro příště prosím, abyste raději mlčel, když neumíte diskutovat, jen urážet. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!