6. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: MUZEUM PAMĚŤ DONBASU V LUGANSKU, ROZBITÁ 7.ZŠ, PROHLÍDKA MĚSTA

KODAK Digital Still CameraAnna nám domluvila návštěvu Vojenského historického muzea Paměť Donbasu v Lugansku a tak jsme se tam ve čtvrtek 10.5.2018 vypravili. Já jsem v muzeu již byl a chtěl jsem jej ukázat i svým přátelům. Muzeem nás provázeli jeho ředitel a bojovníci z brigády Prizrak. Muzeum budují a spravují nadšenci ze Svazu veteránů. Hledají mj. přímo v terénu pozůstatky mrtvých vojáků a různé předměty. Muzeum má tři části: občanská válka 1917-1922, Velká vlastenecká válka 1941-1945 a občanská válka 2014-2018. Expozice se neustále doplňuje a obměňuje.

Největší místnost je věnována probíhající válce na Donbasu. Najdeme zde fotografie, zbraně, náboje, osobní doklady a věci vojáků, dokumenty, trofeje aj. Bojovníci nám vysvětlovali, jak špatná je morálka a taktika ukrajinské armády. Kolikrát bezhlavě posílají vojáky na jistou smrt. Bojovníci nám ukázali zbraně a učili nás se zbraní zacházet i vojenskou taktiku. Vyprávěli nám několik zajímavých příběhů z fronty.

Na naše přání nás po prohlídce muzea bojovníci dovedli k 7.ZŠ, která byla v létě 2014 zcela zničena Ukrajinci. Škola byla ostřelována čtyřikrát. Byla záměrným cílem Ukrajinců. Při ostřelování zahynuli čtyři lidé, z toho jeden žák školy. Na škole, která byla v roce 2013 opravena, jsou ze strany ulice patrné stopy po ostřelování. Ze strany školního hřiště však budova prakticky neexistuje. V tomto křídle se propadly stropy, dírami po oknech jsou vidět zničené školní lavice.

Dokončili jsme i prohlídku města. V Leningradské ulici je mnoho domů poničeno ukrajinskými střelami. Na Rudém náměstí jsme obdivovali sochu V.I.Lenina, na kterou vedou schody. Kdysi socha sloužila jako tribuna. V parku, obklopujícímu sochu, se nachází sochy hrdinů Říjnové revoluce a občanské války. Kolem Domu kultury V.I.Lenina, u kterého stojí další Leninova socha, a pomníku sovětského vojáka, jsme došli k podniku Lugansktěplovoz (1896), který před válkou v roce 2014 vyráběl lokomotivy a vyvážel je do celého světa. Nyní závod, rozkládající se za řekou Lugaň, nefunguje. Před řekou stojí na podstavci parní lokomotiva.

Jaromír Vašek, předseda a členové Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!