9. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: BESEDY S LUGANSKOU GARDOU, KOMSOMOLCI A KOMUNISTY

KODAK Digital Still CameraTaké poslední den pobytu české delegace v LLR byl nabitý. Nejprve jsme šli procházkou od Luganského akademického ukrajinského hudebně-dramatického divadla kolem stadionu Avangard na tržiště v centru města. Tržiště je opravdu ohromné. V uzounkých uličkách je možné se i ztratit. Prohlédli jsme si pouze malou část tržiště. Od 10 hodin bylo naplánováno setkání se členy Luganské gardy v jejím sídle na Sovětské ulici. Luganská garda je společenské hnutí, které stálo na počátku lidového povstání v roce 2014 v Lugansku. Předsedkyně Luganské gardy Nasťa Pjatěrikovová a další členové nám vyprávěli, jak to všechno na jaře roku 2014 probíhalo.

Po začátku kyjevského Majdanu byl zorganizován Majdan i v Lugansku. Přišli zejména studenti, řízení nacionalisty z Kyjeva. Skupina kolem Nasti se snažila studentům vysvětlit situaci. Zpočátku jich bylo málo. Studenti na podporu Kyjeva se scházeli dále, tak došlo ke spojení několika skupin a vzniku Luganské gardy. Ta začala organizovat Antimajdan. Lidí na Antimajdanu přibývalo. Na jejich shromážděních začali pouštět sovětské písně. Lidé na Majdanu v Lugansku začali křičet hesla na podporu Banderovců v Kyjevě. Lidé Antimajdanu mezi Majdanovce vtrhli a rozehnali je. Posléze mohutný dav Antimajdanu obsadil budovu radnice a vyhnal z ní podporovatele Majdanu. Antimajdan-Ruský svět-v Lugansku a v celé tehdejší Luganské oblasti zvítězil. Na besedu bohužel nezbyl čas, čekalo nás další setkání.

Ve velkém pokoji na naší ubytovně jsme se sešli na besedě s luganskými komunisty a komsomolci. Předsedové KS Luganštiny Maxim Čalenko a Komsomolu Luganštiny Anna Brechova nám vysvětlili situaci jejich organizací v LLR. Vzhledem k válečnému stavu v zemi není zatím v zemi možná registrace politických stran a politických mládežnických organizací. (V zemi působí jen společenská organizace Mír Luganštiny, její mládežnické křídlo Mladá garda a několik zájmových mládežnických organizací-Mládež za mír a mládežnické ekologické, sportovní a kulturní organizace sdružené do Asociace mládeže Luganštiny-pozn.aut.). Činnost komunistů a komsomolců je však tolerována. Scházejí se na různých schůzích, setkáních, besedách, mítincích. Organizují pietní akty na památných místech VŘSR, Velké vlastenecké války a občanské války 2014-2018. Setkávají se u pomníků Puškina, Ševčenka a dalších velikánů ruské a sovětské epochy. Mají své členy v sovětech všech stupňů a přes Mír Luganštiny i v Lidovém sovětu LLR. Pomáhají při budování LLR a snaží se prosadit levicovou, socialistickou variantu dalšího vývoje. V roce 2014 po vzniku LLR došlo k rozkolu mezi luganskými komunisty a komsomolci na jedné straně a ukrajinskými komunisty a komsomolci na druhé straně, jelikož ukrajinská KS (Symoněnko) a Komsomol (Kononovič) nepodpořily lidové hnutí v LLR a vznik LLR. Rozkol se projevil naplno i v roce 2017, kdy luganští komsomolci nemohli jet na Světový festival mládeže a studentstva (SFMS) do Soči. Pod hlavičkou LLR jet na festival nemohli, protože nejsou v LLR a tedy ani ve Světové federaci demokratické mládeže (SFDM) registrováni. SFDM jim sdělila, že mohou jet v rámci ukrajinské delegace. Předseda ukrajinského Komsomolu Kononovič luganským komsomolcům ale sdělil, že je vezme do delegace jen v případě, že se zřeknou LLR! (Delegace Komunistického svazu mládeže-KSM z ČR se na festivalu s delegací ukrajinského Komsomolu i KS setkala a na dotaz o vztahu k luganským komsomolcům a komunistům nám bylo sděleno, že je podporují!-pozn.aut.). Luganské soudruhy zase informovali o činnosti naší KSČM a KSM členové naší delegace. Posléze následovala beseda o situaci v LLR i ČR. Mezi zajímavé příspěvky patřila informace luganské učitelky o situaci mládeže a dětí na školách a o věznění luganského soudruha v Dněpropetrovsku.

Tato beseda byla poslední akcí naší delegace v LLR. V pozdních odpoledních hodinách moji čtyři přátelé odcestovali plni dojmů a zážitků do ČR.

Cesta naší delegace do LLR byla úspěšná. Vyjádřili jsme tím jasnou podporu lidu Donbasu v jeho protifašistickém boji, podporu budování nové republiky-LLR. Předali jsme dary luganským přátelům a dárky dětem. Bylo slavnostně otevřeno České kulturní centrum Julia Fučíka. Zúčastnili jsme se mezinárodní Antifašistické konference, oslav Dne vítězství, uskutečnili mnoho setkání a besed. Navštívili jsme naši družební 13.ZŠ v Alčevsku a 38.ZŠ v Lugansku, Bohdanku-Doču, brigádu Prizrak. Uctili jsme památku členů Mladé gardy v Krasnodonu a Roveňkách. Dvakrát jsme byli pozváni na natáčení do luganské televize, třikrát s námi hovořili redaktoři televize na ulici. Psali o nás v místních sdělovacích prostředcích. Setkali jsme se s vysoce postavenými lidmi z vlády a odborů. Setkali jsme se s vedením Univerzity Vladimíra Dalja atd. atd. Bohužel jsme na frontě v Doněckém uslyšeli i probíhající válku… Setkali jsme se se spoustou milých obyčejných pohostinných lidí, kteří si toužebně přejí mír.

Potěšilo nás, jak nesmírně si zde váží naší podpory a pomoci. Naše podpora a pomoc lidu LLR bude pokračovat. Budeme v ČR informovat veřejnost o prostých skromných přátelských lidech, kteří zde žijí, o jejich životě, radostech, práci i o válce a strádání. Věříme, že v ČR po návštěvě naší delegace v LLR vzroste zájem lidí v ČR o dění v LLR a že lidé v LLR naleznou v dalších lidech v ČR své přátele, kterým není lhostejný osud lidu Donbasu.

Prostřednictvím Českého kulturního centra Julia Fučíka v LLR bude pokračovat přátelství mezi lidem ČR a LLR, bude rozvíjena především kulturní spolupráce těchto blízkých slovanských národů.

Lidé a děti v LLR předávají upřímné pozdravy lidem a dětem v ČR!

Brzký mír ve vaší zemí, přátelé v LLR!

Jaromír Vašek, předseda a členové Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR
3 Komentářů k 9. DEN ČESKÉ DELEGACE V LLR: BESEDY S LUGANSKOU GARDOU, KOMSOMOLCI A KOMUNISTY

 1. petr napsal:

  Viděli jste královskou svatbu s tím drzým negrem v sutaně? To byla síla, co?
  Ale něco takového jsem čekal. Přesně podle Pjakinova tvrzení, že Britská elita se má totálně zesměšnit a zdiskreditovat celou anglii jako centrum řízení v likvidaci.

  A to jsem neviděl zdaleka vše. Předpokládám že bystrý pozorovatel by tam našel řadu dalších podobných faux-pas a vzkazů GP britské, potažmo světové elitě i prostým lidem.

 2. michal napsal:

  Jak navštívit Donbas a Lugansk? Zkusit to přes Rostov? Asi musí mít člověk ruská víza se s dvojím vstupem.

  • Jaromír Vašek napsal:

   Ano, letecky Praha-Rostov a pak autobusem přes hranici do Lugansku nebo autobusem či vlakem do Doněcku. Je potřeba mít ruské dvouvstupní vízum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!