Premisy politiky USA a naše blízká budoucnost

Lord-PalmerstonPrvní premisu formuloval v XIX. století předseda vlády Velké Británie Palmerston a zní: „My nemáme trvalé přátele ani trvalé nepřátele, máme jen trvalé zájmy“. Této premisy se Británie držela a USA ji převzaly, tak jako velmocenské postaveni po Velké Británii. Henry Kissinger i George Friedman se k ní nepokrytecky a nepokrytě hlásí. Druhou premisu formuloval implicitně Charles de Gaule, který v šedesátých letech minulého století pochopil, že USA nepůjdou nikomu na pomoc, pokud bude ohroženo jejich teritorium zničujícím odvetným jaderným úderem. Jeho závěr byl jasný a proto pozastavil členství Francie v NATO. Věděl, že zničení Washingtonu kvůli Paříži natož Berlínu, žádný president USA nedopustí. Myslíte si, že to Trump bude riskovat kvůli Bruselu?

K podobnému názoru jako de Gaule dospěl kupodivu i loajální proamerický polský exministr zahraničí Radek Sikorski, když suše konstatoval, že USA poskytují Polsku pouze falešný pocit bezpečí. Pochopitelně to neřekl nahlas, jen to šeptal v kavárně, ale nějak se to vyneslo a rozneslo.

Zničující vojenský potenciál už má v současnosti, kromě USA víc než jeden stát. Lze proto jen konstatovat brzký viditelný konec krátkého období globálního unilateralismu. Nedojde však k návratu bilateralismu z dob studené války, ale k multilateralismu. Snad se to doslechneme v dohledné době z nějaké Jalty, Malty nebo podobné destinace a postoupíme v dějinách dál.

Co z toho plyne pro nás, kteří tam sice nebudeme, ale o kterých to také bude?

Veškeré požadované plnění našich závazků vůči NATO, ať už je to navýšení rozpočtu na obranu na 2% nebo dokonce 4%, je jen výpalným za Sikorským zmíněný „falešný pocit bezpečí“. Ve skutečnosti jsou tyto peníze na nákup zbytečných a zastaralých zbraní jen výpalným pro vojensko průmyslový komplex, aby nechal Trumpa dokončit jeho misi v Bílém domě. America first.

Formulace „budeme se muset postarat o evropskou bezpečnost sami“, ať už se jí v současnosti dopustil kdokoliv a kdekoliv, Juncker, Merkelová, Macron nebo Tusk, je jen opakováním toho, co v minulém století řekl de Gaulle. A jak už to s opakováním v dějinách bývá, zní to z jejich úst jako fraška.

Chvilku ještě budou tito „lídři EU“ mumlat v Bruselu, že se nenechají hospodářsky USA omezovat a že budou spoléhat jen na evropský vojenský potenciál, ale pak se začnou i natvrdlí poddaní ptát, proti čemu nás vlastně Brusel brání a co vlastně brání. Bude těžké to před veřejností přiznat.

Ruská hrozba je falešná hrozba. Může být stát, který má míň než třetinu obyvatelstva EU a který vydává na zbraně míň než desetinu toho, co NATO, skutečnou hrozbou pro nás?

Může nás však potěšit zjištění, že pocit bezpečí, který nám NATO s USA včele poskytuje, je stejně falešný jako všechny hrozby před kterými nás chrání. Včetně novičok-paranoie, před kterou by měli chránit Mayovou a Johnsona psychiatři a ne zbraně nebo sankce. Lze totiž už jen čekat, kdy nám zpoza kanálu nebo velké louže někdo prozradí, že Nord Stream II. chce Putin položit po dně Baltu jen proto, aby pumpoval do EU novičok.

Přijde nás to „válčení“ draho. Jak pokud jde o zbrojní výdaje NATO, tak hospodářské ztráty EU kvůli „válčení sankcemi“. Dojde to i EU-lídrům.

Co nás v nejbližší době čeká?

Atlantické vztahy, hospodářské i vojenské, se budou rozvolňovat. Bude to však těžké přiznat, zvláště pro euroelity. Pro ně jsou totiž falešné hrozby i falešná bezpečnost velmi reálnými pojmy, na které je vázán jejich vlastní blahobyt. Proto na nich budou do poslední chvíle lpět. O řevu těch našich raději nemluvme. Proti Trumpovi však do ulic sotva vyrazí.

Pokud pochybujete o pravděpodobném blížícím se konci atlantismu, zamyslete se nad tím, který oceán je už dlouho pro USA důležitější než Atlantik. Zklidněte svou mysl, je to Pacifik.

Do roka a do dne nás čekají právě vyhlášené volby do europarlamentu a na ně se musíme připravit. Volby nám ještě povoleny budou, na rozdíl od referenda. Do výsledku těchto voleb by se měl promítnout vývoj, kterým svět i naše republika během tohoto roku projde.

V Bruselu pak bude mít náš národ takovou reprezentaci, jakou si zasluhuje a díky které dostane to, co si díky volbám zaslouží.
9 Komentářů k Premisy politiky USA a naše blízká budoucnost

 1. petr napsal:

  Nejvíc mě fascinuje, jak jsou USA prakticky ve všem identické s Římskou říší, ekonomicky, státnicky, sociálně, (ne)vzdělanostně, včetně určité státní symboliky.
  Kromě orlice, tatolesti, fascie.

  A taky, jak jak se USA dostaly do úplně stejných sraček jako tehdy Řím, ekonomická krize způsobená oligarchy jak ořes kopírák, to samé s imigrací a s morálním rozkladem.

  Tohle je jedno z nejjasnějších potvrzení tisícileté existence GP. To nelze přehlédnout. Jen se divím, že mu tisíce let vychází pořád ty samé triky. Asi je to o tom, že udržuje široké masy nevzdělané.

  • proud napsal:

   Ty vole, Rusko tam má taky orla.

   • petr napsal:

    Jenže ten americký se nápadně podobá tomu římskému SPQR orlovi. Na rozdíl od ruského orla.

   • .lak napsal:

    Orel je to poslední co se děje industriálně, červené kartičky s vítači a kavárenskými umňjelcy. :-D

    Z PL
    5.kolona škůdců země a lidí, eš, 28. 5. 2018 9:31:09
    Za A / Vytvořila agentury lotrů pro převracení systému mentálně postiženými zkorumpovanými arogancí moci a korupcí zločinců místo služebníků systému z pěněz tvůrců hodnot.
    B / ohlupuje propagandou darmožrouty ve spiknutí proti pracujícím pro obec neziskovci zájmů cizí moci devast a zanášením za jidášský groš úžerům.
    C / S pomocí nepopsaných listů dětí zavádí společnost i s jejich rodiči do sebezáhuby samariánstvím nenažraným a zhovadilým.
    D / dydlace
    E :-)
    F / smích přejde

  • Kali Yuga napsal:

   Je to o tom, že zatímco jiným je národní pospolitost upírána a znevažována, nejvlivnější kmen se ji drží. Ale Gojimové se probouzí https://www.youtube.com/watch?v=RvCi9PTYaXM

   • petr napsal:

    Trochu jste zaspal dobu.
    To je přesně to o čem mluvil Pjakin. Že se připravuje finální holokaust. Globální prediktor se židů potřebuje zbavit stejně jako nás. Protože za ně i za nás má vyrobenou asijskou náhradu.

    Proto najednou nejsou trestány útoky proti židům, a to dokonce i útoky muslimských přistěhovalců na synagogy a pod. Proto nekončí alternativní bloggeři odhalující židovské spiknutí za mřížemi a nestávají se jim ošklivé nehody. Proto může David Duken nebo Kevin McDonald v klidu šířit svoje spisy kritizující židy aniž by je kdokoliv profesně nebo existenčně zlikvidoval.

    Protože tohle chce sám GP. Vystupňovat pod povrchem bublající antisemitizmus na maximum.
    A proto naopak Putin ruské židy chání.
    Kapišto?

    • Eva napsal:

     Jestli jsou ta náhrada Arméni, tak v tom se Pjakin mýlí. Arméni jsou křesťané a islám se je snaží zlikvidovat od nepaměti. Před sto lety arménské jednotky čtyřicet kilometrů od Jerevanu zastavily osmanská vojska a odvrátily tak dokonání genocidy spáchané v předchozích letech na jejich krajanech.

     Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/armenie-bitva-u-sardarabadu-turevko-vyroci-1918-prvni-svetova-valka-1cs-/zahranicni.aspx?c=A180528_140945_zahranicni_aha

     Pjakin má pravdu v tom, že to Angličané zachránili vzteklého psa Turecko. Turecko mělo před 100 lety namále, bohužel se Angláni hodně starali aby jim tenhle stát nebyl zničen.
     Řekové se po první světové válce, pokusili dobýt Turecko a obnovit řeckou Byzanc s hlavním městem Konstaninopolis. Skoro se jim to podařilo, až v Anatolii se dostal do čela armády mladý důstojník. Skoro se jim to podařilo, až v Anatolii se dostal do čela armády mladý důstojník, později nazývaný Atatürk,otec turků, který nakonec řeky porazil a vyhnal.
     Atatürk se narodil v dnešní řecké Soluni, měl „typické turecké rysy“ světlá pokožka, blond vlasy a modré oči asi slovanského původu (rekonstruovaný dům Atatürkových rodičů v osmanské vesnici Kocacık (Kodžadžik v dnešní Makedonii))…

 2. Joe napsal:

  A České země mají také orlici :-)

 3. gmail login napsal:

  I feel it interesting, your post gave me a new perspective! I have read many other articles about the same topic, but your article convinced me! I hope you continue to have high quality articles like this to share with veryone!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!