DEN SLOVANSKÉHO PÍSEMNICTVÍ A KULTURY

KODAK Digital Still CameraV LLR, podobně jako v Rusku, se slaví každoročně na památku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 24.května jako Den slovanského písemnictví a kultury. Jednou z mnoha akcí v tento den byl kulatý stůl ke Dni slovanského písemnictví a kultury, který se konal 24.5.2018 na Univerzitě Vladimíra Dalja v Lugansku. Kulatý stůl pořádalo oddělení mezinárodních vztahů univerzity. Hlavními vystupujícími kulatého stolu byli ředitel oddělení mezinárodních vztahů Andrej Kolesnikov, proděkanka filologické fakulty Anna Loboda, předsedkyně srbské organizace Slavjanoserbija Olga Milunovič a Jaromír Vašek. Přišli i přednášející a posluchači filologické fakulty.

Nejprve krátce hovořili Andrej Kolesnikov, Anna Loboda, Olga Milunovič a Jaromír Vašek. Hovořili nejen o zvláštnostech slovanských jazyků a kultury, o tradicích a kultuře Srbska a ČR, ale i o historii a současnosti. Andrej Kolesnikov připomněl kořeny tohoto svátku, který se slaví ve všech slovanských zemích. Anna Loboda srovnávala slovanské jazyky. Olga Milunovič hovořila o počátcích srbské kultury, ale i o příchodu Srbů, uprchlíků z Osmanské říše, na Luganštinu v 18.století. Sdělila přítomným, že Srbové nepovažují Ukrajinu za suverénní stát, pro ně je to Rusko. Jaromír Vašek připomněl více než tisíciletou tradici české kultury, vývoj češtiny, rozvoj vztahů mezi Čechy a dalšími slovanskými národy i důležitost ruštiny pro Čechy v současnosti.

Po úvodních vystoupeních následovala bohatá diskuse. Studenti se živě zajímali o českou a srbskou kulturu i o další rozvoj vztahů mezi bratrskými slovanskými národy. Představitelé Srbska a ČR představili i současnou kulturu, zejména literaturu, Čechů a Srbů. Jaromír Vašek pohovořil o nedávném otevření Českého kulturního centra Julia Fučíka a o jeho plánech. Olga Milunovič slíbila otevření srbského centra v nejbližší době.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR
 

 

 

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!