Michael Žantovský coby popírač Panta rhei a starořecké moudrosti

9021_40eb26dc0191d9199160be4dc6bee1f0Kdoví, čím to může být, že kdykoli si třeba i jen na pár vzácných vteřin přepnu ovladač na vysílání ČT, zaslechnu tam cosi popírajícího zdravý rozum. Včera večer poskytla k rozšíření této mé zkušenosti dnes už legendární zpravodajská redakce ČT, když dala možnost vystoupit s projevem stejně legendárnímu euroatlantickému fanatikovi a rusobijci Michaelu Žantovskému, který zrovna v oněch pár vzácných vteřinách poučoval náš lid o tom, že spisovatel Karel Čapek vždy horoval za naši příslušnost ke světu západnímu, a že tedy český kulturní život vždy viděl jen v souvislostech s kulturními a humanistickými hodnotami světa západního. Tento fakt pak vykladatel Čapkova díla Žantovský dokladoval větou z jeho knihy Anglické listy, kterou zřejmě citoval ještě předtím, než jsem měl to potěšení vyslechnout si jeho kulturně výchovnou přednášku celou.

Takže v mých očích málo vážený pane Žantovský: Věřím tomu, že Karel Čapek v době, kdy Anglické listy psal (muselo to být před rokem 1924, protože teprve v tomto roce knížka poprvé vyšla), viděl a posuzoval nás i svět západní tak, jak je vy v roce 2018 (a tedy zhruba o sto let později), popisujete. Ale pozor! Vy tak vůbec nečiníte proto, abyste naše vědění o Čapkovi či jeho názoru na svět obohatil, ale jen a jen proto, abyste nám tím Čapkem vymyl mozek a nízce a promyšleně nás jím oklamal. A to právě o oněch necelých sto let. Během nich se totiž svět – a to v souladu s výroky starořeského filozofa Hérakleita Všechno plyne (Panta rhei), Slunce je vždy nové a Nikdy nevstoupíš do téže řeky – svět pohyboval a nikoli nehybně stál, jak jste se snažil posluchačům sugerovat. A pohnul se samozřejmě i onen svět západní, který tak vynášíte, a pohnuly se spolu s ním – a to o celé míle a bohužel, zcela negativním směrem – i jeho kulturní a humanistické hodnoty, které vy vynášíte do oblak, jako by to byly jeho hodnoty dnešní a nikoliv jeho hodnoty minulé z dvacátých a třicátých let minulého století, kdy Americe např. prezidentoval skutečný humanista F.D. Roosevelt, kdy se USA na všech světových stranách snažily hasit válečné požáry a neshazovaly ještě na matky a děti bomby každých 12 minut, jak podle nejnovějších údajů amerického ministerstva války činí dnes. Kdy bylo nemyslitelné, aby americký prezident vypustil z úst slova, že „USA zakroutí ruce těch zemí, které by nebyly ochotné dělat to, co USA potřebují aby dělaly“, jak se to vůbec nerozpakoval učínit v únoru 2015 nositel Nobelovy ceny za mír prezident Obama. Kdy bylo stejně nemyslitené, aby Washington vzkázal Pakistánu: „Dělejte, jak vám říkáme, nebo vás zbombardujeme zpět do doby kamenné“, jak to v říjnu 2015 pro pakistánskou vládu zformuloval náměstek amerického ministra zahraničí R. Armitage. Kdy bylo stejně absurdní, aby USA bombardováním a chemickými útoky zabily 20 procent obyvatelstva velké země, jak to v bojových akcích Korejské války (1950 – 1953), učinilo v Koreji americké letectvo, a později, v tzv. válce proti terorizmu (trvá dodneška), zbavily jen v letech 2001 až 2015 života 1,3 miliony lidí. Kdy bylo stejně nemyslitelné, aby americká vláda a prezident a jejich jménem i úřady souhlasily s mučením lidí a vymýšlely pro ně i nové způsoby, jakým je např. waterboarding, praktikovaný americkými odborníky (včetně žen), nejen na americké vojenské základně Guantanámo na Kubě, ale i na dalších místech a dokonce i v Evropě.

Anebo si, pane Žantovský, myslíte, že s vědomím toho všeho by tak bytostný demokrat, humanista a nepřítel válečného běsnění, sprostoty a násílí, jakým byl Karel Čapek, kterého bombardování jednoho španělského města Guernicy přimělo usednout a napsat drama Matka, by i dnes tleskal Západu a jeho nelítostným a nehumánním slovům i činům, zahrnujícím celou zeměkouli, jak jim dnes tleskáte vy?

A kde jste vůbec sebral tu drzost, že si pro své mrzké politikaření a ohlupování lidí, berete člověka tak vzácného, jakým je Karel Čapek, do úst?

 
20 Komentářů k Michael Žantovský coby popírač Panta rhei a starořecké moudrosti

 1. petr napsal:

  Čapek byl natolik „prozápadní“ že polovinu knihy Válka s mloky věnoval zdrcující kritice imperializmu a hrabivosti západních mocností a kapitalistů (tu druhou polovinu věnoval kritice nacizmu).

 2. Kadlik napsal:

  Neuveritelny dofam jen ze az dosmrti toho zmrda zantovskyho bude chodit Karel strasit a ze se ten srac bude budit kazdy rano posranej strachy z nocnich mur ktery mu Capek pripravi!!!

 3. niSas napsal:

  Hmm. Čapek je taky typickej blonďák v montérkách co píše pro radost. Šak se k němu jen přihlásili kavárenští povaleči, kerým se světová krize vyhla Že každej dělá co umí, co může. Tak se psaly knížky u vydavatelství na rohu. Ba i árie se psaly a básní bylo taky plná prdel Něgdo napsal, že je možné vyhodit šmejdy do luftu, a šmejdi z teho raději udělali román, páč blboni by to stejně šli zase opravovat a eště by se hlásili, třeba dobrovolně, na pracovním úřadě aby dostali psí známku. To jak pejsek s kočičkou taky vařili dort a sdíleli to s ostatníma, ale nigdo o to neměl zájem tak si zkazili bříška sami o své vlastní nerozvážnosti, páč nečetli o babičce, kerá chodila ke kněžně pro rozumy. To taky napsala typická blonďačka v montérkách jako i v jiných pohádkách, teď posledně jsem nějakou viděl a zase tam bylo, že si musí najít službu nebo že málo pracuje nebo ták nějak, ale to není případ pohádek pro dospělé z vyšších kruhů. Tam se dějí věci nevídané. Lidi onemocní, třeba neštovicema nebo bílou nemocí a systém se nehne. Něgde se válčí, lidi kapou, ale systém se nehne. Prodají stát a systém se nehne. Honí lidi kvůlivá neplacení výpalného a systém se nehne. A pak si zvolí moulu baviče do fikce panského rezidenta, kerej taky řekne že má taky dlouhý NOS a systém se zase nehne. Takže vážení na co jsou ty knížky? No já vám to povím. Aby při maturitách a státnicách bylo odfajfkováno, že to lidi mají alespoň napsané v sešitách. A co je eště lepčí, dneska, to jsem slyšel v rádiu asi na tom zkapalněném, že si to napsání do sešitů už lidi normálně kupují, že gdyž jako s nějakým papírem handlují, že by chtěli za to dostat vysoký papír, že si musej dát bacha gdo jim to do těch papírů napíše, že to už taky je kolikrát blbost a že to vypadá na soudy. No chápete to lidi? něgdo, chce papír ze školy gde se jako něco učí a voni kšeftují s papírama a gdyž ten papír co napíše blboň pro studenta za peňáze blbě, že jako neprojde , že se s ním může skoro aji soudit, páč japato to vypadá, gdyž něgdo prohlásí o papalášovi, že si kupoval papíry , že pak musí jako odstupovat z navoolené funkce. No ale to gdyby Čapek napsal, už by se k němu zase tak moc ti nosáči z pražského jeruzaléma nehlásili. Asi by si vybrali někoho jiného. Určitě by měli na vývěr. No to voni si klidně počkaj, páč vědí že vo Rusalkách nebo lesních vílách nebo dokonce vědmách toho zase tolik není, páč slovanští spisovatelé by svá díla do tisku neprotlačili.

 4. Pavel Laskavec napsal:

  Žantovský byl vždycky tupá vlastizradna hnida. A neustále to dokazuje.

 5. petr napsal:

  pro Admina:

  Víte o té nové náhubkové směrnici EU, zakazující to, co nestihla zakázat GDPR, a která bude projednávaná v europarlamentu už zítra?

  Wikipedia to zobrazuje jako banner:

  https://meta.wikimedia.org/wiki/EU_policy/2018_European_Parliament_vote

  • Paw napsal:

   100 tisic zakonu za deset let bylo na nas „zlocince“ schvaleno , ale jeste daleko horsimi, brutalnimi masovymi ted, zlocinci EU…A masovymi vrahy..
   Capek byl vskutku mirumiovny a mirutvorny humanista na rozdil od tech dnesnich, domnival se ze pomoci demokratickeho systemu /vzor Britannie atd/
   se neco takoveho u nas ujme…
   Bohuzel velka vetsina spisovatelu je na rozdil od jejich tvorby velice naivni a myli se casteji nez /streetwise/ clovek z ulice nebo z hospody…

  • petr napsal:

   Tak ta náhubková směrnice prý neprošla. Zatím.

 6. marii napsal:

  Nejak tu porad postradam omluvu pana Kapala za to, ze tu siril investovani do bitconnectu, coz bylo od zacatku podilka ve styli Ponzi. Vedelo se to. Jeste pred padem bitconnectu padlo nekolik podobnych mensich projektu a admin na to neupozornil. Zajimalo by mne, zda o vsechno prisel, nebo v pravy cas prachy vybral a nedal o tom vedet ostatnim, ktere chtel nalakat z duvodu vetsiho zhodnoceni vlastniho uctu. Pokud jste privedli pres tyto stranky ostatni, kteri do BCC investovali, mel z toho odmin provize. Uz davno jsem se na to ptal a cinim tak znovu. A ne, ja do BCC neinvestoval ani halir. Mimochodem prave ted je cas premyslet o bitcoinu, protoze je dole a nacasovat si vstup. Nenakupujem, kdyz je mena nahore, jak vetsina rybek, ale kdyz je dole. Stale ale lze o vsechno prijit, to zalezi na chytrosti kazdeho soudruha kdy vstoupi a kdy vystoupi. Prave ted rybky prodelavaji svoje uspory, protoze neustavaji ten tlak a krmi tak velryby z Ciny a Ameriky. P.S. Rozhodne uz nejde vydelat to co na zacatku. S tim je konec. Respektive pokud se tak stane, tak to muze trvat treba dest mozna dvacet let. Coz je muj zamer. Jsem pripraven prijit o vsechno, nebo shrabnout vsechno. Nenakupuje se, kdyz jde vsechno dobre, ale nakupuje se, kdyz si masy mysli, ze to jde do kopru. Kazdopadne to neni pro kazdeho.
  Admine prosim vyjadri se k cele situaci. Bylo to celkem necestne jen stahnout banner a delat, ze se nic nestalo. Zvlast, pokud pisete o vecech, o kterych se tu pise. Pokud jste vydelal, tak jste vydelal na tech, kteri se do ponzi prihlasili po vas.

  • Petr C napsal:

   Kseftovani s papiry je jedna z nejvetsich podlosti doby. Je to byznys pro parazity. Take jeden z duvodu ze svet je ve srackach.

   • Marco napsal:

    Přesně tak. Nic nevytváří, jenom dojí ty, co umí vytvořit hodnoty. Je to skrytá monarchie, nic víc.

    • marion napsal:

     je to tak

     • marion napsal:

      jen berme v potaz to, ze polovina lidi nic moc neumi. Vsichni ti urednici, kteri jsou rozlezli jak mor, manazeri ani nevim ceho…. Jako malej investor rozhodne pokud jste v plusu nedojite zedniky, stavare a ja nevim koho, ale prave ty z investicnich fondu a max. stejne male investurky jako jste vy sam. Takze proc ne. Tahle hra je pro ty, kteri ji hraji a lidi co neco vytvari ji nehraji. Pro maleho investurka je to fer hra- proto taky z 90ti procent skonci na nule, takze vlastene je fer „az moc“. Proste vydelavat na burze, kryptomenach atp, kdyz vic nez polovina zapadniho sveta tvori zvracenosti, je uplne ospravedlnitelne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!