PŘÍRODNÍ KRÁSY ROVENĚK

KODAK Digital Still CameraPopravdě řečeno, domníval jsem se, že Donbas jsou jen šachty a stepi. Rovina. Ale poznal jsem, že i příroda Donbasu je velmi rozmanitá. Najdeme zde kopce a údolí, strže, lomy, skály, přehrady, rybníky a jezera, řeky a říčky, studánky a vodopády, lesy. Je zde i několik chráněných území s výskytem vzácných rostlin a živočichů. Již jsem popisoval krásu rybníků a vodopádů v Alčevsku, Alexandrovský park nedaleko Roveněk a Gremučij les a Nemocniční a Žukovský rybník na jeho okraji v Roveňkách. Se svými přáteli Vikou a Ksjušou jsme se vypravili za poznáním dalších přírodních krás Roveněk.

Městským autobusem jsme dojeli z Černigovského obvodu na druhý konec města do Hornického obvodu. Chvíli jsme se zastavili v místním parku mezi Hornickým obvodem a obvodem Jurije Gagarina a potom jsme se vydali na jižní okraj města. Minuli jsme městskou nemocnici, poslední domky městské zástavby a kolem Valentinovského hřbitova jsme se dostali na okraj města do jiného světa. Procházeli jsme nehlubokým údolím říčky Roveněk a po chvíli slyšíme hučení. Po pravé straně se objevil nádherný vodopád. Leží na řece Nagolná, protékající Valentinovským rybníkem. Dostat se až k vodopádu nebylo jednoduché, ale podařilo se nám to. Po osvěžení ve vodopádu naše cesta pokračovala k místu, kde se vlévá říčka Roveněk do řeky Nagolné. Vlevo od soutoku se zvedaly skály. Na chvíli jsme odbočili z cesty a přiblížili se ke skalám. Na skálu vylezla jen Ksjuša. Vrátili jsme se na naši cestu a zastavili jsme se u studánky s čistou pramenitou vodou. Po chvíli jsme uviděli před sebou nádherný Valentinovský rybník, největší ve městě. Jsou zde podmínky pro koupání i rybaření. Po chvilce odpočinku jsme pokračovali v cestě a to jsme se již blížili k Černigovskému obvodu Roveněk, odkud jsme se vydali na naši procházku. Po asi pětikilometrové procházce za velkého tepla jsme dorazili k prvním domkům zástavby a posléze k prvním obchodu, kde jsme se osvěžili. Domů to pak bylo už jen kousek.

Druhý den jsme šli na kratší výlet, k rybníku nedaleko domu, kde bydlí mí přátelé. U fungující šachty č.81 Kyjevská jsme přešli železniční trať Krasnaja Mogila (u hranic s Ruskem)-Roveňky-Děbalcevo (po této trati jezdí dva páry osobních vlaků denně, silná je ale nákladní doprava). Nedaleko nakládali s rachotem uhlí do vagónů. Prošli jsme areálem šachty a kolem vysoké haldy jsme přišli k rybníku. Rybníkem protéká a kolem něj se kroutí říčka Višněvecká, zaříznutá v mělkém údolíčku. Rybník a okolí nabízí místa k odpočinku. Na rybníku se koupaly děti, z nichž se brzy vyklubaly děti ze známé 6.školy. Děti z 5.třídy mě už znaly, předával jsem jim ve třídě české bonbony. Prošli jsme se po břehu rybníka a říčky a krásnou březovou alejí jsme se vrátili domů. Poznal jsem tak další přírodní krásy přímo v Roveňkách.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Roveňky, LLR
12 Komentářů k PŘÍRODNÍ KRÁSY ROVENĚK

 1. proud napsal:

  Hezkej oddychovej clanek, mezi vsim tim planym plakanim a kritizovanim je balzamem na dusi,diky :-)

 2. napětí napsal:

  Но шкода, я просмотрел картинки, и леса никокого ненашол. Пустая земля!

  • jan nowak napsal:

   Bejr byl wčera we w skalistejch Sskálách .. a ři.kal , že prej platil 8 ,- ojro
   .. za wysrání do ská-ly se..
   A že příště ww wyká-lí se .. se Proudowi do wířiwky !

   Yakuza ~ Mroži

  • HVzV? napsal:

   EL COMANDANTE EL FUJERO PUTINO PRÝ CHYSTÁ DEVALVACI DOLARU

   a tak bude to znečištěni těch šutrů brzy stát à 12 dolarů.
   To by moh potvrdit i ten Vašek,nebot strejdu Putina beztak zná!

   • jan nowak napsal:

    El komandante KRKu.. upíš.te ww wlastní krwí Dáb-lu.. &
    .. a dej ssi za mě 2 x x x
    Kakardio u Mííšel may.. a zas newim – kurwáááá

    houbeere.. nes.ka shánim pod-kowáka – nemáš zájem če-če ?
    .. tě přitlu-ču wobráceně bo aby mě Mrož .. nenašel : o

    Q

    • HVzV? napsal:

     El comandante NOWAK,MROŽ je na tom blbě

     je mu horko a zahačil se za kel.
     Nemůže proto komentovat ten článek o dolaru,bo v tom kralovstvi
     jeho zkaženého Kyšky mu to zakázali a kdovi,kde je mu konec.Možná,že ho už i zabásli byl to stejně rebelista.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!