P.C.Roberts: Dobrovolná impotence ruské a čínské vlády

4afdfa3fa8a441a0ac3d2113584a7581Politika ruské i čínské vlády je pro mě záhadou. V sankční válce, kterou proti nim Západ rozpoutal, drží v ruce všechny trumfy, ale nevypadají na to, že by věděly, jak s nimi hrát. Už po dlouhá léta je americká NASA závislá na dovozu ruských raketových motorů, ale bez ohledu na americké sankce, urážky a vojenské provokace, Rusko dál své motory NASA posílá. A proč? Protože ruští ekonomové tvrdí své vládě, že bez cizí měny se hospodářský rozvoj Ruska neobejde.

Evropa je závislá na ruské energii. Čili na tom, aby její továrny nestály a její obyvatelé v zimě nezmrzli. Ale Rusové své energetické kohoutky směrem na Evropu v odpověď na evropskou účast na washingtonských sankcích neuzavírají, protože ruští ekonomové tvrdí své vládě, že bez cizí měny se hospodářský rozvoj Ruska neobejde.

Jak Michal Hudson i já jsme už nesčetněkrát vysvětlili, je tenhle argument nesmyslný. Ruský rozvoj není totiž na ziskání cizích peněz jakýmkoli způsobem závislý.

Což ovšem není jediný blud, kroužící v hlavách vůdců ruské ekonomiky. Druhým je ten, že Rusko potřebuje cizí investice. Na což odpovídáme: Ty jsou dobré jen k tomu, aby se část zisku ruské ekonomiky odváděla do zahraničí. K ničemu jinému.

Rusové jsou též přesvědčeni, že by měli volně obchodovat s rublem. A na to odpovídáme: Tím z něj učiníte předmět spekulace na cizích měnových trzích. A jestliže se Washingtonu zachce přivést Rusko do měnové krize, jediné, co Federálnímu rezervnímu fondu a jeho vazalským japonským evropským entrálním bankám a cenrální bance britské bude stačit udělat, bude, že sníží hodnotu rublu. A západní spekulanti budou už jen sčítat zisky.

Neoliberální ekonomika je zkrátka podfuk a Rusko do něj spadlo. A totéž se přihodilo i Číňanům.

Představme, že když všechna obviňování Ruska začala – dejme tomu případem Skripal – Putin by na mezinárodní scéně vystoupil a řekl: „Britská vláda lže až se jí z huby práší, a stejně lžou všechny ostatní západní vlády, včetně Washingtonu, které nehoráznou britskou lež opakují. Rusko považuje tyto lži za vysoce provokativní a za součást kampaně, jejímž cílem je připravit lid Západu na vojenský útok proti Rusku. Tento stále sílící proud svévolných lží a západní vojenská cvičení na našich hranicích přesvědčily ruskou vládu, že se Západ chystá na Rusko zaútočit. Důsledkem takového kroku bude totální zničení Spojených států i jeho loutek“.

Takovéto prohlášení by učinilo konec svévolných provokací, vojenských cvičení i sankcí.

Namísto něj ale slyšíme z Ruska slova o „nedorozumění“ mezi námi a našimi americkými partnery, což samozřejmě jen povzbuzuje Západ k dalším lžím a dalším provokacím.

Anebo – jako reakci mírnější – by Putin mohl vyhlásit toto: „ Jelikož Washington a jeho servilní evropské loutky na nás uvalují další a další sankce, končíme s vývozem raketových motorů americkým leteckým společnostem a zastavujeme i vývoz naší energie do Evropy. Zakazujeme též přelety amerických dopravních letadel přes území Ruska a zavádíme represivní opatření proti všem americkým firmám, působícím v Rusku“.

Jedním z důvodů – kromě onoho omylného, že Rusko potřebuje západní peníze – pro který nic z mnou naznačeného Rusko nečiní, je chybně vykalkulovaná obava z toho, že Washington by po energetickém stažení Ruska z Evropy mohl nastoupit v Evropě na jeho místo a začal Evropu zásobovat svým plynem vlastním.

Je to ovšem obava lichá. Žádná infastruktura není pro takovýto krok připravena a trvalo by léta, než by připravena byla. A než by k tomu došlo, postihla by Evropu masová nezaměstnanost a spousta lidí by v zimních měsících zmrzla.

A proč tedy Rusové svou vítěznou hru nezahajují?

Vláda nemá k dispozici poradce, kteří by neměli hlavy vymyté neoliberální ekonomikou. Vymývání mozků, které Američané poskytli Rusku během Jelcinový éry, zde bylo dodneška zinstitucionováno. A zakleto v této pasti, není Rusko pro Washington ekonomickým soupeřem.

Skvělý příklad země, kterou by Rusko i Čínu mohly vytáhnout z NATO, představuje dnes Turecko. Rusko i Čína by mohly Turecku nabídnout výhodné obchodní dohody, smlouvu bezpečnostní i členství v BRICS, a Čína by navíc mohla vykoupit tureckou měnu ze zahraničních měnových trhů. Což by ostatně mohla učinit i pro Irán.

Avšak ani Rusko a ani Čína neprojevují pro takové akce dost rozhodnosti.. A obě tyto země, nalézající se pod stejným washingtonským tlakem jako Turecko, jen nečinně sedí a cucají si palce.

Zdroj: https://www.paulcraigroberts.org/2018/08/12/the-self-imposed-impotence-of-the-russian-and-chinese-governments/
22 Komentářů k P.C.Roberts: Dobrovolná impotence ruské a čínské vlády

 1. Ing. Miloslav Dědek napsal:

  Současně existující globální finanční systém respektuje celý svět, přičemž tento systém v podstatě slouží především globální finanční elitě, tj. tzv. "lidem velkých peněz", kterým umožňuje v privilegovaném postavení vládnout světu a v neomezené míře využívat vše, co svět poskytuje. Lidé velkých peněz podporují existenci společenské vědy zvané "ekonomie" přesto anebo právě proto, že celá ekonomie je jen uměle nafouknutá bublina. Je nafouknutá pomocí velkého množství nesmyslných výrazů, které v konečném důsledku jsou jen prázdnými pojmy. Nic neznamenají, nic nevyjadřují, nic neřeší. Je to jen o jednom, jak zakrýt krádež za bílého dne. K tomu je možné dodat, že ekonomie je věda založená na dogmatických premisách vycházejících z předpokladu, že lidi jsou většinově ve své podstatě bezohlední sobci, kteří se sdružují ve společenstvích, v nichž v podstatě platí zákony džungle. V současném zastaralém a nefunkčním pojetí ekonomie prognózují ekonomové budoucnost podobně jako meteorologové počasí. Současné pojetí stávající společenské vědy "ekonomie" je odsouzeno k zániku.
  Pozn.: Pane HVzV?, Tak jsem se do toho pustil. Viz můj následující komentář: Drtivá většina politiků na celém světě považuje za samozřejmost, že se vlády všech států buď připravují na válku nebo vedou válku. Jsem toho názoru, že je nejvyšší čas tuto skutečnost změnit, a to především vzhledem k existenci neustále zdokonalovaných jaderných zbraní. Válka s použitím jaderných zbraní by měla katastrofální následky nejen pro celé lidstvo. Jaderná válka by ohrozila existenci všech živých organizmů na celé planetě. Všichni rozumní lidé na planetě by se mněli spojit a prosadit nastolení trvalého míru na celém světě. Jednu možnou cestu k nastolení trvalého míru na celé planetě popisuje OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA - http://miloslav7.blogspot.cz/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html V případě, že se vám jeví v článku popisovaný politický vývoj lidstva nereálný, potom vám doporučuji seznámit se s TEORIÍ VŠEVÝVOJE - http://miloslav7.blogspot.cz/2014/01/teorie-vsevyvoje.html , což je v podstatě univerzální návod na kreativní řešení libovolně zvoleného problému. Otevřený dopis politickým stranám ve všech státech světa jsem poslal politickým stranám a hnutím v ČR. Reakce KSČM je uvedena v článku: ODPOVĚĎ KSČM NA OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA - http://miloslav7.blogspot.com/2018/08/odpoved-kscm-na-otevreny-dopis.html

 2. jop napsal:

  lebo vrcholové elity spolupracujú.
  To čo vidíte v politike, sankcie, obmedzenia bohatých ruských hlupákov ktorým na západe zablokovali účty, alebo "neschopnosť" čínskej a ruskej vlád, to je len divadlo pre hlupákov.
  Viete kto sú ti hlupáci, ktorí jeden druhému dokazujú, ktorá elita má pravdu, ktorá je horšia, ktorá nás viac okráda ako iná?
  Tí hlupáci sme my všichni!

  Či je niekto milionár a pokladá sa za elitu, pre tie skutočné elity sme všetci len hlúpi plebejci, ktorých treba riadiť a postupne zlikvidovať ako nepotrebných.

  Aj táto diskusia, ak z nej nevyjde program, ako sa elitám brániť a zrušiť to rozdelenie na elity a plebejcov, tak bez výsledku vo forme programu aj táto diskusia, aj tento web sú zbytočné, a vyhovujú elitám. Lebo len strácame čas a hovno robíme.
  Že je to tak proude!

  • jop napsal:

   jednou vetou: elity hore spolupracujú na odstránení nás zbytočných plebejcov, nám hrajú divadlo, my hovno robíme aby sme to zmenili a bojíme sa brániť.
   kapišto?

   • proud napsal:

    Nediv se ze se bojime,kdyz jsme to zase jen my co po sobe na prani elit sami slapeme,za par sestaku............Nejdriv jsou potreba vedomosti,jinak to slapani neprestane.

  • proud napsal:

   Naprosto presne,ale vsimni si jak se tomu lidi i tady diskutujici,sami urputne branej a nechteji pochopit jak se jich zbavit.Ve skutecnosti se sami bojej neceho novyho tak,ze budou radeji otrocit s tim,ze aspon prezijou a prezivat budou,zit ale nikdy.Zda se mi ze uz ani nevedi co to zit vlastne je,pro ne je to obklopeni se haraburdim,pozlatkem.

   • Josef Švejk napsal:

    Inu "Klíčovým faktorem a motorem moderní západní ekonomiky jsou blbci." (Valentin Jurjevič Katasonov)
    Každý se snaží přežít, a proto dělá věci, které způsobí, že nakonec nepřežije nikdo.

    • proud napsal:

     To je bohuzel hodne vystizny.

    • .lak napsal:

     Tedy tak
     http://www.zvedavec.org/komentare/2018/08/7677-jak-vyresili-imigrantskou-krizi-v-thajsku.htm

     Poslané i jinam.
     dnes 2018-08-19 14:22:19
     Budete se divit
     Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 107.?.?.?
     Ale jako mnozí co čtou od doby "totality mezi řádky jasný a kvalifikovaný notářsky oveřený podpis od andělů a víl že za tím stojí a padají volstrýtští řezníci. [chechtot]
     Co svirálními trojanem 100x jinak a pořád stejně zájmových vyšvihovačů nad ostatní podvody byť sofistikovanými podvodníků je na kvalifikovaných a to podotýkám specializovaných programátorech životů nikoliv bíd morálních, kulturních, existenčních, krizí společností s virálními podlokajníky, finančních terorů her monopolů, bojůvek a válek vojenskoprůmyslového molocha finančního sektoru 1% vymařovačů, devastovačů , vyprzňovačů a znásilňovačů s pararelními řízeními států korupcemi a arogancemi moci s.r.o. malých domů kmotry těžení rent z daní exploatovaných i těmi co daně neplatí a zpravidla od pauperizovaných berou dotace a na dodrbání tvůrců hodnot fackovaných ze všech stran informačního balastu pro formanty školstvím, medii a zaprodanými političkáři za hrstě drobných vlastních obyvatel a i jinak z aplikované diagnózy trhu.[překvapení]

     99999

     • .lak napsal:

      ***1% neoliberálové a tlupy kterým se smějí z bezprizornosti ale kteří si sebe tak malují. °!° °!°

 3. proud napsal:

  Misto soustredeni se na to co nechceme a co kdo kde provedl a chysta,nebo nachystal,na drby,je lepsi soustredit se na to co chceme a rovnou to v realu zavadet,makat na tom,protoze pak se nemusim zabejvat tim co se na me chysta,protoze to zlikviduju uz tim ze zavedu to co me bude samozrejme chranit.My proste vedome a hromadne placeme na spatnejch hrobech,jakoby jsme z toho meli nejaky masochisticky poteseni.

  • Josef Švejk napsal:

   Jediný kdo tu maká (a nekecá) je agent Bureš a ten už se postará, aby mu při té práci nikdo nepřekážel.

   • .lak napsal:

    Ale ten je sežratelný elegantně tržníky s konexemi globálně a v zápřahu prioritně mamona a ostatní má workoholicky vedlejšák a tak voliči bureše trefili kozla nebo trénují skok do hrobu sebou prostřelenýma nohama.

 4. Lukaš napsal:

  Roberts neříká všechno co by měl.
  Dolar jako celosvětová měna,je vlastně laso,které drží každý stát pod krkem.Pokud si může USA tisknout dolary podle libosti a pak je přes banky půjčovat státům,tak to je normální podvodný systém.Kolik mají natištěno dluhopisů,při krachu dolaru,by majitelé dluhopisů přišli o všechno.Vlastně je to i chytře vymyšleno,že se majitelé dluhopisů bojí krachu dolaru,více než samotné USA.

 5. Ľ napsal:

  Inými slovami: tento vyjebanec Roberts hovorí: "Rusko by malo západu nabehnúť a izolovať sa. Malo by svetu ukázať a dokázať pravdivosť západnej propagandy o zlom, agresívnom a izolovanom Ruskom medveďovi. Malo by mrazom podnieť Európu k útoku na Rusko... "

 6. Ľ napsal:

  Robertsa proste vytáča do zelene, že Putin nieje zavretý v Kremli a neškrípe zubami z dôvodu izolovanosti, ale miesto toho sa prechádza po Európe akoby mu patrila. Vytáča ho, že Putin drží riadenie pevne v rukách a postupne preberá kontrolu na sytuácio. Že dobýva stratené pozície po rozpade SSSR. Je to antiRus roka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!